SWIMMING & DIVING

Penobscot Valley Conference

Virtual Boys Championships

1. Mount Desert Island 391.5, 2. Bangor 231, 3. Ellsworth 165.5, 4. John Bapst 141, 5. Searsport 99, 6. Hampden Academy 83, 7. George Stevens Academy 67, 8. Old Town 63, 9. Foxcroft Academy 39, 10. Brewer 36, 11. Orono 3

200 Medley Relay: 1, MDI ‘A’ (Saltysiak, Ponce, Lower, Jesse, Willis, T.J., Graves, Brendan), 1:40.25. 2, Ellsworth ‘A’ (Frank, Owen, Partridge, Nick T, Fendl, Lucas, Hill, Sean), 1:41.47. 3, Bangor ‘A’ (Prouty, Connor, Socolow, Simon, El Hefnawi, Youssef, Hand, Brady), 1:50.94. 4, John Bapst ‘A’ (Skacel, Martin, Doering, Eli, Aponte, Colin, O’Connell, Hayden), 1:52.94. 5, Hampden Academy ‘A’ (Brown, Jacob, Hall, Anthony, Buck, Jameson, St. Pierre, Nick), 1:59.64. 6, Searsport ‘A’ (Krumbholz, Sebastian , Therio, Isaias, Braga, Ellis, Ordelt, Ryan), 2:05.65. 7, GSA ‘A’ (Morrison, Clark, Wilson, Oliver , Sealander, Franklin L, Lardner, Oliver), 2:08.54. 8, Old Town ‘A’ (Gordon, Spencer, Lagasse, Devon, Chapman, Max, Engstrom, Garrett), 2:08.91. 9, FA ‘A’ (Green, Triston, Kemp, Hunter, Gidman, Sam, Drury, Jesse), 2:10.35.

200 Freestyle: 1, Hill, Sean, Ellsworth, 1:43.90. 2, Parker, Cody, MDI, 1:51.11. 3, Oldenburg, Fritz, Bangor, 1:52.61. 4, Willis, T.J., MDI, 1:55.84. 5, Skacel, Martin, Bapst, 1:57.68. 6, Schleif, Sam, MDI, 1:58.28. 7, Erb, Griffin, Bangor, 2:00.00. 8, McKernan, Liam, MDI, 2:02.09. 9, Aponte, Colin, Bapst, 2:03.41. 10, Springer, Robert, Ellsworth, 2:04.24. 11, McCluskey, Isaac, Brewer, 2:06.15. 12, Krumbholz, Sebastian, Searsport, 2:09.36.

200 IM: 1, Lower, Jesse, MDI, 2:03.21. 2, Saltysiak, Ponce, MDI, 2:08.67. 3, Partridge, Nick T, Ellsworth, 2:08.95. 4, Walls, Julian, MDI, 2:10.04. 5, Socolow, Simon, Bangor, 2:19.18. 6, York, Sam, MDI, 2:24.59. 7, Morrison, Clark, GSA, 2:26.75. 8, Doering, Eli, Bapst, 2:28.53. 9, Elkadi, Adam, Bangor, 2:29.98. 10, Therio, Isaias, Searsport, 2:29.99. 11, Oldenburg, Finn, Bapst, 2:39.56.

50 Freestyle: 1, Prouty, Connor, Bangor, 22.81. 2, Mitchell, Sam, MDI, 23.51. 2, Fendl, Lucas, Ellsworth, 23.51. 4, Buck, Jameson, Hampden, 23.75. 5, Briggs, Paul, MDI, 24.47. 6, Bradley, Thomas, Searsport, 24.57. 7, Gordon, Spencer, OT, 25.49. 8, Chapman, Max, OT, 25.65. 9, Harvey, Diego, Bapst, 25.74. 10, Davis, Ryan, MDI, 25.82. 11, Morales Sosa Mooney, Michael, Orono, 27.21. 12, Kemp, Hunter, Foxcroft, 27.61.

Diving: 1, Wellman, Zach, Bangor, 312.55. 2, Mitchell, Sam, MDI, 269.20. 3, O’Connell, Hayden, Bapst, 223.45. 4, Bench, Oakley, MDI, 164.50. 5, Donahue, Riley, MDI, 153.60.

100 Butterfly: 1, Willis, T.J., MDI, 53.95. 2, Fendl, Lucas, Ellsworth, 56.58. 3, Walls, Julian, MDI, 1:00.20. 4, Frank, Owen, Ellsworth, 1:00.33. 5, Aponte, Colin, Bapst, 1:02.35. 6, El Hefnawi, Youssef, Bangor, 1:04.76. 7, Gordon, Spencer, OT, 1:07.00. 8, Braga, Ellis, Searsport, 1:08.31. 9, St. Pierre, Nick, Hampden, 1:08.98. 10, Oldenburg, Finn, Bapst, 1:09.06. 11, Elkadi, Adam, Bangor, 1:09.43. 12, Gidman, Sam, Foxcroft, 1:10.45.

100 Freestyle: 1, Hill, Sean, Ellsworth, 47.21. 2, Prouty, Connor, Bangor, 51.06. 3, Hand, Brady, Bangor, 51.35. 4, Graves, Brendan, MDI, 51.38. 5, Sealander, Franklin L, GSA 54.30. 6, Bradley, Thomas, Searsport, 54.46. 7, York, Sam, MDI, 54.50. 8, Harvey, Diego, Bapst, 56.01. 9, Chapman, Max, OT, 58.24. 10, Davis, Ryan, MDI, 58.95. 11, Green, Triston, Foxcroft, 1:04.21. 12, Seile, Andrew, Bapst, 1:06.45.

500 Freestyle: 1, Parker, Cody, MDI, 5:01.72. 2, Oldenburg, Fritz, Bangor, 5:13.22. 3, Buck, Jameson, Hampden, 5:16.30. 4, Schleif, Sam, MDI, 5:29.04. 5, McKernan, Liam, MDI, 5:39.15. 6, Skacel, Martin, Bapst, 5:39.83. 7, Springer, Robert, Ellsworth, 5:40.18. 8, Krumbholz, Sebastian, Searsport, 5:50.80. 9, El Hefnawi, Youssef, Bangor, 6:05.32. 10, Braun, Caden, MDI, 6:21.81. 11, Lyon, Aaron, Brewer, 6:28.77. 12, Brown, Jacob, Hampden, 6:57.45.

200 Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (Lower, Jesse, Graves, Brendan, Mitchell, Sam, Walls, Julian), 1:34.20. 2, Bangor ‘A’ (Erb, Griffin, Prouty, Connor, Elkadi, Adam, Oldenburg, Fritz), 1:37.61. 3, John Bapst ‘A’ (Oldenburg, Finn, O’Connell, Hayden, Harvey, Diego , Aponte, Colin), 1:44.48. 4, Searsport District ‘A’ (Therio, Isaias, Ordelt, Ryan, Braga, Ellis, Bradley, Thomas), 1:46.33. 5, GSA ‘A’ (Sealander, Franklin L, Lardner, Oliver, Wilson, Oliver , Morrison, Clark), 1:50.87. 6, Old Town ‘A’ (Engstrom, Garrett, Brawn, Jayden, Chapman, Max, Gordon, Spencer), 1:54.56. 7, Hampden Academy ‘A’ (Willard, Harry, Parsons, Ben, St. Pierre, Nick , Hall, Anthony), 1:58.09. 8, Brewer ‘A’ (McCluskey, Isaac , Gandarillas, Elliot, Butterfield, Benjamin, Lyon, Aaron), 2:00.69. 9, FA ‘A’ (Kemp, Hunter, Halverson, Jorgen, Hohneck, Elias, Drury, Jesse), 2:02.01.

100 Backstroke: 1, Briggs, Paul, MDI, 58.58. 2, Saltysiak, Ponce, MDI, 58.82. 3, Frank, Owen, Ellsworth, 1:03.13. 4, Hand, Brady, Bangor, 1:04.11. 5, Gidman, Sam, Foxcroft, 1:08.35. 6, Green, Triston, Foxcroft, 1:10.33. 7, Therio, Isaias, Searsport, 1:11.89. 8, Varisco, Noah, Bangor, 1:13.55. 9, Gandarillas, Elliot, Brewer, 1:13.61. 10, Burns, Josiah, Bapst, 1:15.76. 11, Engstrom, Garrett, OT, 1:16.07. 12, Morales Sosa Mooney, Michael, Orono, 1:19.27.

100 Breaststroke: 1, Lower, Jesse, MDI, 1:00.02. 2, Partridge, Nick T, Ellsworth, 1:00.49. 3, Graves, Brendan, MDI, 1:06.21. 4, Erb, Griffin, Bangor, 1:10.92. 5, Socolow, Simon, Bangor, 1:11.23. 6, Sealander, Franklin L, GSA 1:14.28. 7, Morrison, Clark, GSA 1:15.38. 8, Doering, Eli, Bapst, 1:16.09. 9, Hall, Anthony, Hampden, 1:16.41. 10, St. Pierre, Nick, Hampden, 1:18.75. 11, Braun, Caden, MDI, 1:20.91. 12, Donahue, Riley, MDI, 1:23.49.

400 Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (Parker, Cody, Saltysiak, Ponce, Willis, T.J., Mitchell, Sam), 3:27.51. 2, Bangor ‘A’ (Oldenburg, Fritz, Hand, Brady, Socolow, Simon, Erb, Griffin), 3:33.59. 3, Ellsworth ‘A’ (Fendl, Lucas, Springer, Robert, Partridge, Nick T, Hill, Sean), 3:36.72. 4, John Bapst ‘A’ (Harvey, Diego, Doering, Eli, O’Connell, Hayden, Skacel, Martin), 3:54.40. 5, Searsport District ‘A’ (Krumbholz, Sebastian, Ordelt, Ryan, Braga, Ellis, Bradley, Thomas), 4:03.02. 6, Brewer ‘A’ (McCluskey, Isaac, Gandarillas, Elliot, Kimball, Colin, Lyon, Aaron ), 4:22.09. 7, Hampden Academy ‘A’ (Brown, Jacob, Parsons, Ben, Willard, Harry, Buck, Jameson), 4:39.04. 8, Old Town ‘A’ (Brawn, Jayden , Lagasse, Devon, Ellis, Bohdi, Koch, Andrew), 5:20.67.

VOLLEYBALL

At Brewer

Brewer def. Bucksport 25-20, 25-18, 25-16

Brewer (2-0): Drew Johnson 8 aces, 9 kills, 2 blocks, 5 digs, Zoey Rackler 5 aces, 3 assists, 6 kills, Olivia Healy 7 assists, Madison Morneau 7 assists, Mia Cattan 4 aces, 2 kills

Bucksport (0-1): Helaina Winslow 3 aces, 7 digs, 1 assist, Zoey Johnson 6 kills, Meagan Wallace 3 aces, 3 digs, Lily Judkins 4 aces, 1 assist

JV: Bucksport def. Brewer 2-1

Avatar

Pete Warner

Pete is a Bangor native who graduated from Bangor High School, Class of 1980. He earned a B.S. in Journalism (Advertising) from the University of Maine in 1986. He has been a full-time member of the Bangor...