Old Town-Orono players celebrate after beating Presque Isle 6-2 on March 5 for the Class B North boys hockey title at Alfond Arena in Orono. Credit: Nina Mahaleris

All-star teams

Kennebec Valley Athletic Conference

BOYS HOCKEY

All-Conference

Class B

First Team

Brunswick: Scout Masse; Cony/Hall-Dale/Monmouth: Zach Whitney; 

Gardiner: Cam Rizzo;Hampden Academy: Cooper Leland, Cooper Ryan, 

Noah Dancose, Owen Cross; Messalonskee: Dylan Cunningham, Myles Hammond; Waterville/Winslow: Cody Ivey, Nate Newgard 

Player of the Year: Dylan Cunningham, Messalonskee 

Coach of the Year: Eric MacDonald, Hampden

Second team

Maranacook/Winthrop/Lawrence/Madison/Spruce Mountain: Camron Jordan; Hampden: Sam Economy; Messalonskee: Ben Hellen; Camden Hills: Levi Guay, Andrew Orne; Brewer: Nick Vinson; Aubrey Badger; Messalonskee: Sean Rodrigue; Waterville/Winslow: Brandon Mason, Zac Menoudarakos; Mt. Ararat/Lisbon/Morse: Sean Moore 

All-Academic

Bangor: Anthony Caccese, Austin Conway; Brewer: Joshua Birch, Brewer; Brunswick: Isaac Burtis, Scout Masse; Camden Hills: Quinn Brown, Christopher Burns, Andrew Orne, Nicholas Tausek, Benjamin Wells; Cony: Tyler Carr; Edward Little: Kegan Rodrique, Cameron Sturgis; Gardiner: Jared Shaw, Parker Smith, Jakeb Weston; Hampden: Payton Chahley, Sam Economy, Drew Lally, Colby Small, Adam Thompson, Johnathan Turlo, Lawrence; Camron Jordan; Lewiston: Ryan Pomerleau, Benjamin St. Laurent; Messalonskee: Dylan Cunningham, Cooper Doucette, Benjamin Hellen, Joshua Languet; Mt. Ararat: Jackson Daniel; Oxford Hills: Jake Domegan

GIRLS HOCKEY

All-Conference

Edward Little/Leavitt/Poland: Caroline Tracy, Maranda Guimond; Gardiner/Winslow/Cony: Julia Hinkley; Lewiston: Leah Landry, Leah Dube, Gemma Landry, Paige Pomerleau, Brie Dube, Lilly Gish, Camree St. Hilaire; Mt. Ararat/Lisbon: Ems Hawkes 

Player of the Year: Maranda Guimond, Edward Little/Leavitt/Poland 

Coach of the Year: Jeremy Saxton, Mt. Ararat/Lisbon 

All-Academic 

Brunswick: Emma Paledzki; Edward Little: Cassady Bussiere; Gardiner: Julia Hinkley; Lewiston: Camree St. Hilaire; Winslow: Kathryn Bailey

BOYS INDOOR TRACK

Class A

All-Conference

First Team

Brunswick: Jack Banks, Samuel Cenescar, Andrew Chingos, Wes Coffin, Kyle LaDuke, Mitchell Lienert, Josh Musica, Eli Palmer, Tyler Patterson, 

Will Shaughnessy, Tyler Trebilcock, Joey Valliere; Edward Little: Jacob Jackson, Ben Strong, Finn Thistle; Lewiston: Abdirazak Abukar, Jordan Carter, Abdirahman Daud, Mohamud Hassan, Nigel Katende, Jabreel Muhammad-Aceto, Mohamedamin Nur; Messalonskee: Cameron Croft; 

Mt. Ararat: Lisandro Berry-Gaviria, Holden Brannan; Skowhegan: Tomas Cesak, Nick Fennell,Leland Malyk, Cutter Warger 

Male Athlete of the KVAC Meet: Will Shaughnessy, Brunswick; Mitchell Lienert, Brunswick 

Coach of the Year: Dan Dearing, Brunswick 

All-Academic 

Brunswick: Andrew Chingos, Wes Coffin, Chapman Hall, Ben Israel, Mitchell Lienert, Joshua Musica, Connor Ney, Will Shaughnessy, Coenradt Taylor; Edward Little: Viktor Tripp; Messalonskee: Connor Alley, Sami Benayad, 

Cameron Croft, William McPherson, Connor Pellerin, Mt. Ararat: Berry-Gaviria Lisandro, Bergeron Lucas; Skowhegan: Kyle Lee, Cutter Warger 

Class B 

Belfast: Jon Duso, Cole Martin, Nick Ritchie; Cony: Casey Gallant, Conor Morin; Lawrence: Colin Day, Issac Plourde; Leavitt: Blaine Clark, Trevor Gaudin, Johnathan Schomaker; Lincoln Academy: Tiger Cumming, Connor McFarland, Cameron Nelson, William Sherrill; Medomak Valley: Connor Daigle; Morse: William Carrolton, Aidan Pryor; Nokomis; Briggs Beau, 

Bubar Ethan, Domnick Gould, Miseal Landron, Hinckley Law, Hunter Malo;

Winslow: Dangler Camden, Watts Evan, Levi Olin, Clark Robert, Martin Ryan,Evan Watts 

Male Athlete of the KVAC Meet: Cole Martin, Belfast 

Coach of the Year: Jamie Juntura, Leavitt 

All-Academic

Belfast: Brandon Cournoyer, Erskine Academy: Vincent Emery, Gabriel Lewis, Brandon Loveland, Matthew Picher; Lawrence: Isaac Plourde, Paul Southwick; Leavitt: Rufino Driscoll, Mark Herman, Ben Stone; Lincoln Academy: Caeden Bross, Jarrett Gulden, Aidan McCullen, Adlai Nelson;

Maine Central Institute: Sean Higgins, Juan Ortiz; Morse: William Carrolton, Isaak Flaming; Nokomis; Beau Briggs, Law Hinkley; Waterville: Peter Lai 

GIRLS INDOOR TRACK

All-Conference

Class A

Brunswick: Adeline Dolley, Kaeden Green, Aela Hemberger, Micaela Turgeon, Abby Valliere, Maddie Wayne; Edward Little: Julia Berube, 

Ella Boucher, Lindy Hyndman, Olivia Jalbert, Tabitha Kimball, Ana Moreno, 

Hanna Roy; Lewiston: Katrina Bolduc, Benedict Citenga, Shukri Deqow, 

Sydney Roy, Wedderburn Amelia; Messalonskee: Alexa Brennan, Emma Concaugh, Kiley Meader, Poppy Minkel, Lily Moore, Charlotte Wentworth; 

Mt. Ararat: Wyley Fitzpatrick, Katie Lynch, Ella Bergeron, Libby Boutin,

Heather Gallant, Emma Hanna, Fay O’Donnell; Oxford Hills; Rachel Chase; 

Skowhegan: Amber Savage

Female Athlete of the KVAC Meet: Shukri Deqow, Lewiston 

Coach of the Year: Steve Virgilio, Lewiston 

All-Academic

Brunswick: Isabella Banks, Madelyn Wayne; Edward Little: Julia Berube, 

Hanna Roy; Lewiston: Kenzie Langley, Abigail Medina; Messalonskee: Alexa Brennan, Emma Concaugh, Lydia D’Amico, Katie Luce; Mt. Ararat: Amy Pollack, Brennan Thiboutot, Fay O’Donnell, Holly Temple, Katelyn Lynch, 

Katerina Bujnochova, Libby Boutin, Tegan Byrne, Wyley FitzPatrick; Oxford Hills; Abigail Cassidy, Rachel Chase, Jordyn Gates, Emma McFarland 

Class B

Belfast: Lia Frazee, Junn Robertson-McIntire; Cony: Kristen Kirk, Grace Kirk, Anna Reny; Lawrence: Kristen Jackson; Leavitt: Margo Kenyon, Aaliyah Trask; Lincoln Academy: Adlai Nelson, Erica Johnson; Maine Central Institute: Carrie Burr, Emma Burr, Samantha Martin, Alex Mason, Alahna McCarron, Gracie Moore; Medomak Valley: Serena Blasius, Mackenzie Emerson, Olivia Parent, Alexis Parent; Winslow: Willa Dolley, Kaci Fortin, McKayla Fortin, Sadie Irza, Allie Kimball, Denali Norris, Vanessa Norris, Olivia Tiner, Carly Warn 

Female Athlete of the KVAC Meet: Carly Warn, Winslow 

Coach of the Year: Ken Nadeau, Winslow 

All-Academic

Belfast: Ellie Prespolis, Katie Ritchie, Junne Robertson-McIntire, Mallory Tibbetts; Cony: Jillian Brown, Nhasino Phan; Erskine Academy: Alyssa Hale; Lawrence: Abigail Fisher; Leavitt: Madison Lenfest, Madison Springer, Aaliyah Trask; MCI: Carrie Burr, Taylor Gallway, Alexandria Mason, 

Alahna McCarron, Kylie Woodman; Medomak Valley: Serena Blasius; Waterville: Lauren Pinnette, Sophia Poole; Winslow: Sadie Irza, Kaelyn Lakey, Katherine Stevens, Willa Dolley