Swimming

Editor’s note: More results will be published tomorrow.

At UMaine, Orono

Ages 11-12

BOYS

Long Reach 369, Twins Cities 208, MDI Y 196, Bangor 186, Northern York 184, Sanford 177, Portland 169, Waldo County 149, Kennebec Valley 143, Down East Family 141, Casco Bay 119, Canoe City 73, Pen Bay 52, Mid-Maine 37, Boothbay 2

200 Yard Medley Relay: 1, Long Reach (Joshua Langworthy 11, Anders Savage 12, Finn Weafer 12, David Mitchell 11), 2:18.44. 2, Bangor YMCA (Soren Peterson 11, Brandon Nguyen 12, Brayon Nguyen 12, Brodie Buck 11), 2:20.23. 3, Northern York (Isaac Burnette 11, Adrian Drake 12, Laird O’Brien 12, Sebastian Shields 12), 2:24.19. 4, Twin Cities (Isaac Raymond 12, Cameron Lemieux 12, Chase Leonardo 12, Bjorn Sandberg 11), 2:24.66. 5, Mount Desert Island (Liam McKernan 12, Alec Owen 11, Sebastian Cullen 11, McCadden Morris 12), 2:25.14. 6, Casco Bay (Gavin Boccanfuso 11, Michael McGonagle 12, Matthew Dressel 11, Matthew Cain 11), 2:35.60. 7, Greater Portland (Henry Morrison 11, Zeke Zelonish 12, Everett Dietlin 11, Porter Frederick 12), 2:38.36. 8, Down East Family (Griffin Merrill 12, Felix Markosian 11, Kobe Swett 11, Andy Erlanson 11), 2:41.70. 9, Canoe City (Jack Marquis 11, Lucas Bartkiewicz 12, Ethan Roach 12, Laith Al-Fdeilat 12), 2:43.50. 10, Waldo County (Dakota Harriman 11, Benjamin Ricard, Jr. 11, Victor Ahlefeld 11, Sam Potter 11), 2:53.82. 11, Kennebec Valley (Luke Lajoie 11, Reid DeJongh 11, Alden Wilkinson 11, Aaron Theriault 11), 2:55.59.

200 Yard Freestyle: 1, Ethan Roach, CCSC, 2:07.33. 2, Zac Claude, KVY, 2:07.93. 3, Caden Braun, MDIY, 2:16.29. 4, Chase Leonardo, TCST, 2:23.03. 5, Gaffney McDonough, LRSC, 2:26.32. 6, Isaac Raymond, TCST, 2:27.73. 7, Alex Le, LRSC, 2:29.12. 8, Sebastian Shields, NYCY, 2:30.39. 9, Matthew Levesque, WCY, 2:30.66. 10, McCadden Morris, MDIY, 2:40.56. 11, Gabe Wheeler, PBAY, 2:44.16. 12, David Mitchell, LRSC, 2:52.15. 13, Connor Jackson, SYT, 2:55.32. 14, Andy Erlanson, DEFY, 3:02.93. 15, Keegan Murray, BBYD, 3:10.97. 16, Ian Scott, TCST, 3:12.87.

100 Yard IM: 1, Ian Fournier, KVY, 1:01.95. 2, Keegan Rowe, LRSC, 1:06.42. 3, Gavin Bavis, TCST, 1:14.79. 4, Brandon Nguyen, BYB, 1:19.31. 5, Zach Kassim, SYT, 1:20.60. 6, Joshua Langworthy, LRSC, 1:20.69. 7, Sawyer Wright, LRSC, 1:22.13. 8, Isaac Burnette, NYCY, 1:22.31. 9, Anders Savage, LRSC, 1:22.53. 10, Reilly Williams, LRSC, 1:23.63. 11, Everett Dietlin, GPS, 1:25.80. 12, Felix Markosian, DEFY, 1:25.91. 13, Victor Ahlefeld, WCY, 1:29.26. 14, Sebastian Cullen, MDIY, 1:30.75. 15, Martin Glynn, SYT, 1:33.44. 16, Aiden Webber, CBS, 1:33.64.

50 Yard Freestyle: 1, Zac Claude, KVY, 26.51. 2, Nathaniel Gomes, SYT, 27.44. 3, George Bickham, PBAY, 27.90. 4, Liam McKernan, MDIY, 28.11. 5, Cameron Lemieux, TCST, 29.22. 6, Andy Marvin, GPS, 29.45. 7, Alex Le, LRSC, 30.07. 8, Adam Tomalty, WCY, 30.13. 9, Jase Hale, SYT, 30.54. 10, Joe Lemon, WCY, 30.64. 11, Porter Frederick, GPS, 31.65. 12, Isaac Burnette, NYCY, 31.85. 13, Hanniel Nyanutse, NYCY, 32.61. 14, Josiah Howard, WCY, 32.96. 15, Tim St. Pierre, BYB, 33.46. 16, Matthew Cain, CBS, 33.61.

50 Yard Butterfly: 1, Ian Fournier, KVY, 27.10. 2, Finn Weafer, LRSC, 28.70. 3, Nathaniel Gomes, SYT, 30.56. 4, Owen Frank, DEFY, 30.88. 5, Chase Leonardo, TCST, 32.78. 6, Brayon Nguyen, BYB, 32.80. 7, Brodie Buck, BYB, 32.85. 8, Caden Braun, MDIY, 32.98. 9, Samuel Bernier, MMD, 34.39. 10, George Bickham, PBAY, 36.54. 11, Laird O’Brien, NYCY, 36.61. 12, Sawyer Wright, LRSC, 37.33. 13, Zain Reza, NYCY, 40.81. 14, Bjorn Sandberg, TCST, 44.55. 15, Alden Wilkinson, KVY, 45.30. 16, Aiden Webber, CBS, 45.38.

100 Yard Freestyle: 1, Finn Weafer, LRSC, 59.12. 2, George Bickham, PBAY, 1:03.11. 3, Gaffney McDonough, LRSC, 1:07.29. 4, Cameron Lemieux, TCST, 1:09.33. 5, Jase Hale, SYT, 1:09.39. 6, Stephen Ranger, GPS, 1:09.61. 7, Zach Kassim, SYT, 1:11.21. 8, Adrian Drake, NYCY, 1:13.74. 8, Porter Frederick, GPS, 1:13.74. 10, Trey Quincannon, SYT, 1:14.24. 11, David Mitchell, LRSC, 1:17.10. 12, Jackson Farwell, NYCY, 1:18.50. 13, Leif Walker, TCST, 1:22.55. 14, Owen Munzing, KVY, 1:23.42. 15, Calvin Akom, NYCY, 1:23.60. 16, Xavier Bellerose, NYCY, 1:23.81.

50 Yard Backstroke: 1, Keegan Rowe, LRSC, 30.33. 2, Zac Claude, KVY, 30.85. 3, Liam McKernan, MDIY, 33.90. 4, Owen Frank, DEFY, 34.23. 5, Gavin Bavis, TCST, 34.30. 6, Laird O’Brien, NYCY, 34.32. 7, Brandon Nguyen, BYB, 34.96. 8, Joshua Langworthy, LRSC, 36.09. 9, Matthew Levesque, WCY, 36.66. 10, Sawyer Wright, LRSC, 37.35. 11, Matthew Dressel, CBS, 37.36. 12, Sebastian Shields, NYCY, 37.66. 13, Stephen Ranger, GPS, 37.88. 14, Gavin Boccanfuso, CBS, 37.91. 15, Soren Peterson, BYB, 38.15. 16, Martin Glynn, SYT, 39.42.

50 Yard Breaststroke: 1, Ian Fournier, KVY, 30.52. 2, Ethan Roach, CCSC, 32.99. 3, Brayon Nguyen, BYB, 37.92. 4, Gavin Bavis, TCST, 38.22. 5, Reilly Williams, LRSC, 38.61. 6, Zeke Zelonish, GPS, 39.30. 7, Alec Owen, MDIY, 39.60. 8, Felix Markosian, DEFY, 39.90. 9, Adam Tomalty, WCY, 40.53. 10, Adrian Drake, NYCY, 41.87. 11, Gabe Wheeler, PBAY, 41.90. 12, Josiah Howard, WCY, 41.93. 13, Anders Savage, LRSC, 42.42. 14, Matthew Cain, CBS, 43.71. 15, Tim St. Pierre, BYB, 43.88. 16, Edwin Pease, SYT, 43.91.

200 Yard Freestyle: Relay: 1, Sanford (Nathaniel Gomes 12, Jase Hale 12, Zach Kassim 12, Martin Glynn 11), 1:59.91. 2, Long Reach (Keegan Rowe 12, Alex Le 11, Reilly Williams 11, Gaffney McDonough 11), 2:00.10. 3, Waldo County (Josiah Howard 12, Matthew Levesque 12, Joe Lemon 12, Adam Tomalty 11), 2:05.96. 4, Mount Desert Island (McCadden Morris 12, Caden Braun 12, Alec Owen 11, Sebastian Cullen 11), 2:08.92. 5, Greater Portland (Stephen Ranger 11, Henry Morrison 11, Zeke Zelonish 12, Andy Marvin 11), 2:11.64. 6, Casco Bay (Aiden Webber 11, Gavin Boccanfuso 11, Matthew Dressel 11, Michael McGonagle 12), 2:16.43. 7, Sanford ‘B’ (Edwin Pease 12, Trey Quincannon 11, Nolan Perry 11, Connor Jackson 11), 2:16.70. 8, Down East (Griffin Merrill 12, Kobe Swett 11, Andy Erlanson 11, Owen Frank 12), 2:20.30. 9, Bangor YMCA (Soren Peterson 11, Brodie Buck 11, Tim St. Pierre 11, Ben Butt Calvin Akom 11, Xavier Bellerose 11), 2:24.23. 11,Mid-Maine (Savya Acharya 11, Cormac Wilcox 11, Samuel Bernier 12, Matthew Bressette 11), 2:28.76. 12, Twin Cities (Isaac Raymond 12, Corbin Frey 11, Leif Walker 12, Ian Scott 12), 2:31.17. 13, Casco Bay ‘B’ (Henry Haynes 12, Ben Bois 12, August Violette 12, Gavin Rich 11), 3:26.03.

GIRLS

Bangor 455, Kennebec Valley 295, MDI Y 207, Pen Bay 183, Long Reach 163, Waldo County 160, Down East Family 157, Northern York 148, Twin Cities 114, Casco Bay 112, Mid-Maine 92, Canoe City 71, Portland 66, Sanford 61, Piscataquis 5

200 Yard Medley Relay: 1, Bangor YMCA (Brynn Lavigueur 11, Sophia Mazzarelli 12, Alexis Beaulieu 12, Gabby Rentosa 12), 1:59.24. 2, Kennebec Valley (Addison Burnham 12, Elizabeth Brown 12, Anabelle Orth 11, Emily Kennard 11), 1:59.43. 3, Pen Bay (Lily Mott 12, Lulu Van Lonkhuyzen 11, Oona Stewart 12, Chloe Root 12), 2:08.55. 4, Mount Desert Island (Peighton Skeate 11, Finley Smith 12, Elle Yarborough 12, Lily Beckwith 12), 2:10.31. 5, Long Reach Swim Club (Eliza Marco 12, Piper Carleton 12, Grace Tetreault 12, Catherine Clifford 12), 2:11.88. 6, Northern York (Allison Lefebvre 12, Campbell Maurer 12, Nora Freeman 12, Sara Harriman 11), 2:11.98. 7, Down East (Darra O’Connell 12, Sara Moseley 12, Ella Montgomery 11, Hilda Curtis 11), 2:12.49. 8, MID-MAINE DOLPHINS (Liana Arnold 12, Steph Kumnick 12, Hattie Bouchard 12, Sage Whitehead 12), 2:18.43. 9, Casco Bay (Ali Miller 11, Poloma Kitchens 12, SiSi Hunt 11, Sarah Hinson 12), 2:20.02. 10, Bangor ‘B’ (Sienna Bryant 11, Kate Griffin 12, Nuthi Ganesh 12, Sophia Lambert 11), 2:24.38. 11, Canoe City (Maureen Tyne 12, Lana Friess 12, Ruth White 12, Emma Sirois 12), 2:26.18. 12, Waldo County (Morgan Curtis 12, Eliza Barrett 11, Kiara Krumbholz 11, Eve Dove 12), 2:33.58. 13, Down East ‘B’ (Brynn Stephenson 11, Adriana Richardson 12, Maddie Springer 12, Eliza Grimnes 12), 2:38.45. 14, Greater Portland (Quinn Bolster 12, Anica Spencer 12, Lucinda Hirschkorn 11, Emma Murphy 12), 2:42.24. 15, Casco Bay ‘B’ (Krissy Roscoe 12, Audrey Brogan 12, Robyn Felmly 11, Mia Levesque 11), 2:45.62. 16, Long Reach Swim Clulb ‘B’ (Sophia Gonzalez 12, Grace Chubbuck 12, Maia Higgins 12, Lillian Pomerleau 12), 2:46.73.

200 Yard Freestyle: 1, Campbell Maurer, NYCY, 2:04.26. 2, Addison Burnham, KVY, 2:04.38. 3, Rhyan Price, BYB, 2:05.41. 4, Oona Stewart, PBAY, 2:12.41. 5, Elle Yarborough, MDIY, 2:14.11. 6, Charlotte DalPra, SYT, 2:23.17. 7, Maureen Tyne, CCSC, 2:24.43. 8, SiSi Hunt, CBS, 2:25.82. 9, Samara Gilhooley, MDIY, 2:30.01. 10, Anna Clauson, KVY, 2:31.20. 11, Abigail Bourgoin, KVY, 2:32.08. 12, Natalia Russell, TCST, 2:32.67. 13, Sara Harriman, NYCY, 2:32.86. 14, Ruth White, CCSC, 2:34.81. 15, Megan Mahar, BYB, 2:35.71. 16, Caylyn Pekins, KVY, 2:38.25.

100 Yard IM: 1, Emily Kennard, KVY, 1:04.85. 2, Sophia Mazzarelli, BYB, 1:07.58. 3, Gabby Rentosa, BYB, 1:07.66. 4, Alexis Beaulieu, BYB, 1:08.64. 5, Lily Mott, PBAY, 1:10.71. 6, Eliza Marco, LRSC, 1:12.42. 7, Reese Belanger, TCST, 1:12.61. 8, Nora Freeman, NYCY, 1:12.74. 9, Kaia West, GPS, 1:14.43. 10, Piper Carleton, LRSC, 1:16.16. 11, Emma Frumiento, TCST, 1:17.15. 12, Darra O’Connell, DEFY, 1:18.48. 13, Dylan Coy, PRY, 1:18.68. 14, Denali Wagstaff, MDIY, 1:19.07. 15, Suri Ramkissoon, KVY, 1:19.25. 16, Elizabeth Brown, KVY, 1:19.41.

50 Yard Freestyle: 1, Ava Monyok, BYB, 26.30. 2, Maeve Littlefield, WCY, 26.57. 3, Anabelle Orth, KVY, 27.36. 4, Finley Smith, MDIY, 27.49. 5, Ruby Dwyer, BYB, 28.06. 6, Grace Tetreault, LRSC, 29.02. 7, Sophie Robinson, BYB, 29.30. 8, Gabrielle Hoffmann, WCY, 30.02. 9, Emma Frumiento, TCST, 30.51. 10, Addie Pollis, KVY, 30.58. 11, Emma Talbot, SYT, 30.61. 12, Hilda Curtis, DEFY, 30.86. 13, Lily Beckwith, MDIY, 30.97. 14, Chloe Root, PBAY, 31.02. 15, Madelyn Copithorne, DEFY, 31.09. 16, Eliza Grimnes, DEFY, 31.13.

50 Yard Butterfly: 1, Alexis Beaulieu, BYB, 28.90. 2, Maeve Littlefield, WCY, 29.21. 3, Anabelle Orth, KVY, 29.26. 4, Ella Montgomery, DEFY, 29.50. 5, Oona Stewart, PBAY, 29.86. 6, Nora Freeman, NYCY, 29.95. 7, Michaela Miller, BYB, 31.38. 8, Brynn Lavigueur, BYB, 31.43. 9, Darra O’Connell, DEFY, 32.68. 10, Charlotte DalPra, SYT, 33.38. 11, Kaia West, GPS, 33.45. 12, Liana Arnold, MMD, 33.49. 13, Hattie Bouchard, MMD, 33.57. 14, Rebecca Aponte, DEFY, 33.74. 15, Samara Gilhooley, MDIY, 33.90. 16, Grace Tetreault, LRSC, 34.01.

100 Yard Freestyle: 1, Emily Kennard, KVY, 55.66. 2, Campbell Maurer, NYCY, 56.03. 3, Gabby Rentosa, BYB, 1:00.71. 4, Elle Yarborough, MDIY, 1:01.92. 5, Ruby Dwyer, BYB, 1:04.66. 6, Danielle Hicock, WCY, 1:04.68. 7, Maureen Tyne, CCSC, 1:05.96. 8, Charlotte DalPra, SYT, 1:06.37. 9, Kate Griffin, BYB, 1:06.63. 10, Sophie Robinson, BYB, 1:07.21. 11, Sara Moseley, DEFY, 1:07.32. 12, Poloma Kitchens, CBS, 1:07.38. 13, Gabrielle Hoffmann, WCY, 1:07.86. 14, Emma Talbot, SYT, 1:08.03. 15, Abigail Bourgoin, KVY, 1:09.84. 16, Natalia Russell, TCST, 1:10.16.

50 Yard Backstroke: 1, Rhyan Price, BYB, 27.92. 2, Addison Burnham, KVY, 29.96. 3, Lily Mott, PBAY, 30.67. 4, Brynn Lavigueur, BYB, 32.31. 5, Ella Montgomery, DEFY, 33.57. 6, Michaela Miller, BYB, 33.59. 7, Peighton Skeate, MDIY, 34.09. 8, Addie Pollis, KVY, 34.32. 9, Liana Arnold, MMD, 35.06. 10, Allison Lefebvre, NYCY, 35.60. 11, Avery Emerson, WCY, 36.04. 12, Claire Sinibaldi, LRSC, 36.77. 13, Sophie Robinson, BYB, 36.80. 14, Maia Endicott, GPS, 36.94. 15, Lily Carlson, BYB, 37.29. 16, Izabelle Pizzo, PRY, 38.68.

50 Yard Breaststroke: 1, Sophia Mazzarelli, BYB, 33.79. 2, Finley Smith, MDIY, 33.96. 3, Ava Monyok, BYB, 34.47. 4, Piper Carleton, LRSC, 36.00. 5, Eliza Marco, LRSC, 37.01. 6, Reese Belanger, TCST, 37.47. 7, Elizabeth Brown, KVY, 37.64. 8, Hattie Bouchard, MMD, 38.39. 9, Lulu Van Lonkhuyzen, PBAY, 38.82. 10, Steph Kumnick, MMD, 38.86. 11, Suri Ramkissoon, KVY, 38.99. 12, Rebecca Aponte, DEFY, 39.36. 13, Kate Griffin, BYB, 39.39. 14, Catherine Clifford, LRSC, 39.56. 15, Anna Clauson, KVY, 39.71. 16, Emma Talbot, SYT, 39.75.

200 Yard Freestyle: Relay: 1, Bangor YMCA (Ava Monyok 12, Ruby Dwyer 12, Rhyan Price 12, Michaela Miller 12), 1:50.47. 2, Waldo County (Gabrielle Hoffmann 12, Danielle Hicock 12, Avery Emerson 12, Maeve Littlefield 12), 1:57.47. 3, Kennebec Valley (Abigail Bourgoin 12, Addie Pollis 11, Anna Clauson 11, Suri Ramkissoon 11), 2:02.37. 4, Casco Bay (Sarah Hinson 12, Ali Miller 11, Poloma Kitchens 12, SiSi Hunt 11), 2:02.50. 5, Mount Desert Island (Peighton Skeate 11, Denali Wagstaff 12, Samara Gilhooley 12, Lily Beckwith 12), 2:02.63. 6, Twin Cities (Gabrielle Roy 11, Reese Belanger 12, Emma Frumiento 11, Natalia Russell 12), 2:04.72. 7, Pen Bay (Chloe Root 12, Rana Abess 11, Alice Lee 11, Lulu Van Lonkhuyzen 11), 2:05.40. 8, Down East (Sydney Libby 11, Grace Slaybaugh 12, Madelyn Copithorne 11, Rebecca Aponte 11), 2:07.22. 9, Long Reach (Grace Whittaker 12, Sadie Levy 12, Claire Sinibaldi 12, Cambridge Anderson 11), 2:09.81. 10, Greater Portland (Maia Endicott 11, Chae-Hee Park 12, Sophia Harrod-Kim 11, Kaia West 12), 2:11.52. 11, Bangor YMCA ‘B’ (Lily Carlson 12, Meghan Bowden 11, Jenna Elkadi 11, Hailey Bouchard 11), 2:20.52. 12, Northern York (Polina Rempel 11, Izzy Enos 11, Rachael Fox 12, Kali McCarthy 11), 2:21.84. 13, Sanford (Sam Dunbar 12, Pason Porter 12, Lila Bernier 12, Paytyn Roy 11), 2:24.33. 14, Waldo County ‘B’ (Kiara Krumbholz 11, Amelia Lepow 12, Jocelyn Valleau 11, Eve Dove 12), 2:24.37. 15, Casco Bay ‘B’ (Bryn Cain 11, Zoe Sammon 11, Sophia Kurtz 12, Chelsea McGrath 11), 2:25.10. 16, Casco Bay ‘C’ (Maddie Fleming 11, Sofia Pattershall 11, Isabelle Orlando 11, Kate Tenhoor 11), 2:33.21.

COMBINED

Bangor 641, Long Reach 532, Kennebec Valley 438, MDI Y 403, Northern York 332, Waldo County 309, Down East Family 298, Sanford 238, Pen Bay 235, Portland 235, Casco Bay 231, Canoe City 144, Mid-Maine 129, Piscataquis 5, Boothbay 2