Foxcroft boys, Orono girls win ‘C’ track titles

Members of the Foxcroft Academy boys and Orono High girls teams show off their championship plaques after winning the Class C state track and field titles Saturday at Foxcroft Academy.
Tonya Pickering
Members of the Foxcroft Academy boys and Orono High girls teams show off their championship plaques after winning the Class C state track and field titles Saturday at Foxcroft Academy. Buy Photo
Posted June 02, 2013, at 1:34 p.m.

DOVER-FOXCROFT, Maine — For the Foxcroft Academy boys track team it was something new, while for the Orono girls squad it was a return to the top spot at Saturday’s Class C state championships at Oakes Field.

Foxcroft won its first-ever state crown in the sport by scoring 75 points to best runner-up Hall-Dale of Farmingdale (58). Orono (48) and Lisbon and North Yarmouth Academy (42 points each) also finished among the top five in the 30-school field.

“This really feels good,” said Foxcroft senior Donald Boyer, who set a state record in the 110 hurdles and amassed 32 points in four events. “All four years of high school we’ve worked hard in all our sports, getting in the weight room and doing the work we needed to do. We’ve had a good group that’s worked a lot together.”

Orono won the girls title for the second straight year with 105 points compared to 91 for second-place Traip Academy of Kittery.

The competition between those schools was tight throughout the day, with the Red Riots finally prevailing as Abby Weigang, Kayla Marquis and Allison Pickering finished 2-3-4 in the pole vault to offset a state-record winning effort of 10 feet, 6 inches by Traip’s Kelsey Barnes in the last event to be completed.

“This whole meet was a struggle,” said Weigang, a sophomore. “We had a lot of good things and a few bad things happen, but we used that as motivation, particularly against a team as good as [Traip]. We knew we couldn’t let up because the meet never ends until the awards ceremony.”

Weigang also won the 100 hurdles and 300 hurdles for the second straight year, the 100 hurdles in 15.85 seconds and the 300 hurdles in 49.12 in a 1-2 finish with Marquis.

Marquis added a third in the high jump while Lily Koffman was third in the 1,600 and fourth at 3.200 meters and Diana Tyutyunnyk was third in the 100 and fourth in the 200.

The Red Riots also had two second-place relay teams, the 4×100 squad of Weigang, Marquis, Tyutyunnyk and Bella Desisto and the 4×400 tandem of Desisto, Lauren Stoops, Elea Kass and Analies Dyjak.

“There was a bigger point swing than I imagined in a few events,” said Orono coach Chris Libby, who predicted the day before the meet that his Red Riots would win by 14 points. “But there always was somebody there to pick up the slack.”

Junior Jocelyn Lorrey paced Traip, winning the long jump (16-2) and triple jump (36-6 ¾) and contributing to victorious 4×100 (51.68) and 4×400 (4:13.97) relay teams. Elora McCuddy joined Barnes as a single-event champion for the Rangers by winning the 800 in 2:30.72.

Lisbon was third in the girls field with 54.5 points, followed by Seacoast Christian of South Berwick (44) and Freeport (41).

Carsyn Koch, a junior from Washburn, displayed her athletic versatility while emerging as the other individual standout in the girls’ meet.

The defending state champion in the 800 and 1,600 runs and a three-time Class C cross country state champion, Koch won the 100 dash (13.40) and high jump (5-0) while placing second to Freeport’s Lexi Dietrich (27.0) in the 200.

Other winners were Katie Cronkite of Pittsfield’s Maine Central Institute in the 1,600 race walk (8:28.86), Katie Angelico of Lisbon in the javelin (109-2), Lisbon’s 4×800 relay team (10:15.85), Anne McKee of Kents Hill in the 1,600 (5:26.07), Fern Morrison of Foxcroft Academy in the 400 (1:00.2), Muriel Adams of North Yarmouth Academy in the discus (107-6), Jesse Vander of Boothbay in the shot put (35-2) and Laken Kerrigan of Seacoast Christian in the 3,200 (11:52.33).

In the boys’ meet, Boyer won the 110 hurdles by more than a second in 15.06 seconds to set a state record in his first event of the day, and he went on to win the long jump with a best of 21 feet, 10 inches on his final attempt as well as placing second in the 300 hurdles and fourth in the high jump.

“Class C boys this year was really tough,” said Boyer, who plans to play football at Carnegie Mellon University in Pittsburgh this fall. “There are a lot of guys here who would place high in any class.”

Foxcroft also got major contributions from junior Ryan Wang, who placed third in the 100, 200 and 400 and teamed with Corey Bjornson, Jacob LaBree and Justin Diamond to finish fourth in the 4×100, and in the shot put where Bjornson, Peter Boyer and Cody Levensalor finished 2-3-4. Bjornson also placed fourth in the discus.

“These kids have really been amazing under pressure,” said Foxcroft coach Rob Weber, whose team became the first Eastern Maine boys team to win the Class C state crown since Bucksport in 2004. “This team is smart, they have a high track IQ.”

Orono senior David Frederick set the other Class C state record of the meet, winning the pole vault with a best of 13 feet, 9 inches. Frederick also teamed with Tyler White, Jamie Normand and Kayne Woodworth to win the 4×400 relay.

Other boys multi-event champions were Josef Holt-Andrews of Telstar of Bethel in the 1,600 (4:21.18) and 3,200 (9:57.24), Tyler Fitzgerald of Hall-Dale in the 100 (11.43) and 200 (23.73), Harrison Stivers of Freeport in the 400 (50.74) and 800 (2:02.51) and Andrew Lewis of Fort Fairfield in the discus (133-4) and high jump (6-2).

Also winning individual titles were Robbie Pallozzi of Saint Dominic of Auburn in the javelin (157-7), Lisbon’s Tyler Bard in the 1,600 race walk (7:07.61), Maranacook of Readfield’s Andrew Lachance in the shot put (45-8), Jake Burns of North Yarmouth Academy in the 300 hurdles (40.15) and Atencio Martin of Traip in the triple jump (44-7¼).

Led by Holt-Andrews Telstar won the 4×800 relay in 8:37.79, while Burns propelled NYA to victory in the 4×100 (45.79).

Fort Kent senior Robbie Hebert was a three-event champion in the wheelchair division, winning the 100, 400 and shot put.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports