Local sports results for Oct. 12, 2012

Posted Oct. 12, 2012, at 9:57 p.m.
Last modified Oct. 12, 2012, at 11:24 p.m.

HS Playoffs

FIELD HOCKEY

EASTERN MAINE

Saturday, Oct. 13

Preliminaries

Class B

BP1: No. 9 Old Town (9-4-1) at No. 8 Gardiner (9-5)

Tuesday, Oct. 16

Quarterfinals

Class A

A3: No. 6 Brewer (6-5-3) at No. 3 Lawrence (10-3-1)

A4: No. 7 Oxford Hills (5-8-1) at No. 2 Messalonskee (12-2)

Class B

B3: No. 6 John Bapst (10-4) at No. 3 Foxcroft (12-2)

B4: No. 7 Oceanside (8-4-2) at No. 2 Nokomis (11-2-1)

Class C

C3: No. 6 Piscataquis (5-8-1) at No. 3 Stearns (7-7)

C4: No. 7 Boothbay (3-11) at No. 2 Winthrop (12-1-1)

Wednesday, Oct. 17

Quarterfinals

Class A

A1: No. 8 Cony (3-8-3) at No. 1 Skowhegan (14-0)

A2: No. 5 Lewiston (9-5) at No. 4 Mount Ararat (10-4)

Class B

B1: Prelim winner at No. 1 Belfast (11-1-2)

B2: No. 5 Mount View (10-3-1) at No. 4 Winslow (11-2)

Class C

C1: No. 8 MCI (3-11) at No. 1 Dexter (13-1)

C2: No. 5 Orono (4-9-1) at No. 4 Mattanawcook (6-7-1)

WESTERN MAINE

Saturday, Oct. 13

Preliminaries

Class A

AP1: No. 11 Kennebunk (4011) at No. 6 Sanford (9-4-1)

AP2: No. 10 Deering (6-8) at No. 7 Gorham (8-6)

AP3: No. 9 Bonny Eagle (3-9-2) at No. 8 Thornton (8-5-1)

Class B

BP1: No. 11 Poland (5-8-1) at No. 6 Falmouth (8-4-2)

BP2: No. 10 Oak Hill (7-7) at No. 7 Cape Elizabeth (8-6)

BP3: No. 9 Yarmouth (7-6-2) at No. 8 Mountain Valley (9-4-1)

Tuesday, Oct. 16

Quarterfinals

A3: AP2 winner at No. 2 Cheverus (13-1)

A4: AP1 winner at No. 3 Marshwood (12-2)

B3: BP2 winner at No. 2 Fryeburg Acad. (12-2)

B4: BP1 winner at No. 3 Leavitt (11-3)

C3: No. 6 Dirigo (5-8-1) at No. 3 Waynflete (8-4-2)

C4: No. 7 Sacopee Valley (2-11-1) at No. 2 North Yarmouth (12-2)

Wednesday, Oct. 17

Quarterfinals

A1: AP3 winner at No. 1 Scarborough (14-0)

A2: No. 5 Massabesic (10-3-1) at No. 4 Westbrook (10-2-2)

B1: BP3 winner at No. 1 Lake Region (13-1)

B2: No. 5 Spruce Mountain (11-2-1) at No. 4 York (10-3-1)

C1: No. 8 Old Orchard Beach (3-11) at No. 1 Lisbon (13-0-1)

C2: No. 5 Freeport (5-8-1) at No. 4 Traip (8-5-1)

Today’s games

HIGH SCHOOL

Football

Boothbay Region at Winslow, 1:30 p.m.

Brewer at Waterville, 1 p.m.

Cheverus at Thornton, 1:30 p.m.

Maranacook at Oak Hill, 1:30 p.m.

Mattanawcook at Dexter, 1 p.m.

Winthrop at Freeport, 1:30 p.m.

Girls Soccer

Brewer at Hampden, 10 a.m.

Buckfield at Greater Portland Christian, 12 p.m.

Camden Hills at Oceanside, 1:30 p.m.

Central at Bucksport, 11 a.m.

Ellsworth at Foxcroft, 2 p.m.

Gray-New Gloucester at Cape Elizabeth, 6:45 p.m.

Greely at Falmouth, 2:45 p.m.

Hermon at Presque Isle, 1 p.m.

John Bapst at Old Town, 12 p.m.

Limestone at Washburn, 10 a.m.

North Yarmouth at Wells, 11 a.m.

Penobscot Valley at DIS, 11 a.m.

Piscataquis at Lee, 11 a.m.

Poland at Freeport, 11 a.m.

Rangeley Lakes at Greenville, 11 a.m.

Searsport at Dexter, 10 a.m.

Shead at Calvary Chapel, 12 p.m.

Thornton at Sanford, 11 a.m.

York at Yarmouth, 4 p.m.

Boys Soccer

Buckfield at Greater Portland Christian, 2 p.m.

Camden Hills at Oceanside, 11 a.m.

Cape Elizabeth at Gray-New Gloucester, 1 p.m.

Ellsworth at Foxcroft, 12 p.m.

Erskine at Messalonskee, 11 a.m.

Greely at Falmouth, 6:15 p.m.

Hermon at Presque Isle, 3 p.m.

Limestone at Washburn, 12 p.m.

Penobscot Valley at DIS, 1 p.m.

Poland at Wells, 2 p.m.

Rangeley Lakes at Greenville, 1 p.m.

Traip at Sacopee Valley, 6 p.m.

York at Yarmouth, 6 p.m.

Volleyball

Machias at North Yarmouth, 11 a.m.

North Yarmouth at Jonesport-Beals, 3 p.m.

North Yarmouth at Sumner, 1 p.m.

COLLEGE

FOOTBALL

Bowdoin at Hamilton, 1 p.m.

Maine at Towson, 7 p.m.

MMA at Framingham State, 1 p.m.

Mount Ida at Husson, 1 p.m.

Wesleyan at Colby, 1 p.m.

Williams at Bates, 1 p.m.

MEN’S HOCKEY

Maine vs. Army/Nebraska-Omaha, at Kansas City

WOMEN’S HOCKEY

Maine at Quinnipiac, 1 p.m.

FIELD HOCKEY

Thomas at Colby-Sawyer, noon

UMF at Castleton State, 1 p.m.

UNE at W. New England, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

Maine Intercollegiate Championship, at Gorham, men 11 a.m., women noon

National Pre-Meet, at Louisville

MEN’S SOCCER

Castleton State at Husson, 3:30 p.m.

Green Mountain at MMA, 3 p.m.

NMCC at Unity, 4 p.m.

Nichols at UNE, 1 p.m.

St. Joseph’s at Rivier, 1 p.m.

UMFK at Bryant & Stratton, noon

UMM at UMA, 2 p.m.

UMPI at Thomas, 1 p.m.

Unity at SMCC

WOMEN’S SOCCER

Castleton State at Husson, 1 p.m.

Green Mountain at MMA, 1 p.m.

Nichols at UNE, 3:30 p.m.

St. Joseph’s at Rivier, 3 p.m.

UMM at UMA, noon

UMPI at Thomas, 3 p.m.

Unity at SMCC, noon

GOLF

NAC Championship, at Waterville CC

VOLLEYBALL

Colby-Sawyer at Husson, 10 a.m.

UMF at Husson, 4 p.m.

Sunday’s games

COLLEGE

FIELD HOCKEY

Maine vs. Northeastern, at UNH, 2 p.m.

Simmons at Husson, noon

Thomas at Castleton State, noon

UMF at Colby-Sawyer, noon

MEN’S SOCCER

Castleton State at MMA, 2 p.m.

Green Mountain at Husson, 2:30 p.m.

UMM at UMF, 2:15 p.m.

UMPI at St. Joseph’s, 1 p.m.

WOMEN’S SOCCER

Castleton State at MMA, noon

Green Mountain at Husson, noon

New Hampshire at Maine, 1 p.m.

UMM at UMF, noon

UMPI at St. Joseph’s, 3 p.m.

CROSS COUNTRY

Maine State Championship, at USM

GOLF

NAC Championship, at Waterville CC

Results

HIGH SCHOOL

FOOTBALL

Friday’s Results

Bangor 37, Lewiston 20

Belfast 44, Old Town 6

Biddeford 29, Gorham 0

Brunswick 41, Oxford Hills 14

Bucksport 13, Foxcroft 0

Cape Elizabeth 20, Fryeburg 8

Deering 57, So. Portland 12

Dirigo 35, Yarmouth 20

Gardiner 47, Madison/Carrabec 0

Greely 35, Mountain Valley 0

Hampden 58, MDI 14

Hermon 19, MCI 8

John Bapst 51, Ellsworth/Sumner 0

Kennebunk 14, Bonny Eagle 7

Lawrence 27, Cony 6

Leavitt 42, Oceanside 16

Lisbon 22, Poland 6

Marshwood 33, Spruce Mountain 12

Messalonskee 68, Mount Ararat 7

Noble 44, Massabesic 0

Nokomis 6, Camden Hills 0

Orono 52, Stearns 12

Portland 25, Scarborough 20

Sanford 34, Windham 7

Skowhegan 51, Edward Little 29

Telstar 38, Sacopee Valley 0

Traip 37, Old Orchard Beach 6

Washington Acad. 33, Mount View 12

Wells 49, Lake Region 7

Westbrook 32, Falmouth 12

York 34, Gray-NG 14

Friday’s Postponements

Mt. Blue at Morse, Sat., 1:30 p.m., at Brunswick HS

BOYS SOCCER

Wednesday’s Results

Ellsworth 4, John Bapst 1

Jonesport-Beals 3, Narraguagus 0

Morse 3, Camden Hills 0

Nokomis 3, Leavitt 2

Penquis 4, PCHS 0

Sumner 2, Searsport 0

Thursday’s Results

Greenville 9, So. Aroostook 0

Houlton 4, Hodgdon/GHCA 0

Madawaska 12, LCS/MSSM 0

MDI 2, Washington Acad. 0

Woodland 3, East Grand 2

Friday’s Results

Bucksport 3, Sumner 0

George Stevens Academy 7, Dexter 1

Hampden Academy 6, Brewer 2

Houlton 6, Lee Academy 0

Jonesport-Beals 3, Shead 0

Mount Ararat 3, Bangor 1

Old Town 4, John Bapst 0

PCHS 1, Foxcroft Academy 0

Winslow 4, Nokomis 2

GIRLS SOCCER

Wednesday’s Results

Fort Kent 1, Caribou 0

Leavitt 2, Nokomis 1

Maranacook 2, Mount View 0

Medomak Valley 5, MCI 0

Orono 7, Searsport 0

Penobscot Valley 3, Schenck 0

Thursday’s Results

Bucksport 8, Sumner 0

Central 3, Mattanawcook 0

Cen. Aroostook 2, Easton 2 (2OT)

DI-Stonington 2, Narraguagus 0

East Grand 3, Woodland 1

Ellsworth 4, John Bapst 2

George Stevens 1, Dexter 0

Greenville 3, So. Aroostook 0

Houlton 8, Hodgdon/GHCA 2

Madawaska 3, LCS/MSSM 1

Orono 1, Old Town 1 (2OT)

Piscataquis 5, Foxcroft 2

Washburn 3, Van Buren 1

Friday’s Results

Ashland 4, Wisdom 1

Brunswick 4, Edward Little 0

Fort Fairfield 10, Katahdin 3

George Stevens Academy 3, Deer Isle-Stonington 3 (2OT)

Bangor 5, Mount Ararat 0

Penobscot Valley 4, Penquis 0

Schenck 4, Bangor Christian 0

FIELD HOCKEY

COLLEGE

MEN’S SOCCER

Wednesday’s Results

Johnson & Wales 3, UNE 0

So. Maine 1, UM-Farmington 0

UMFK 3, Brescia 0

WOMEN’S SOCCER

Wednesday’s Results

Colby 3, Southern Maine 0

UMFK 2, Ohio Midwestern 1

Thursday’s Results

Stony Brook 5, Maine 1

FIELD HOCKEY

Thursday’s Results

UM-Farmington 3, St. Joseph’s 2

Friday’s Results

Boston U. 3, Maine 1

WOMEN’S HOCKEY

Friday’s Results

Quinnipiac 6, Maine 1

WOMEN’S TENNIS

Friday’s Results

R.I. College 7, Southern Maine 1

Volleyball

HIGH SCHOOL

At Calais

Mount Desert Island (9-5) def. Calais (9-5) 25-23, 25-10, 25-21

MDI: Abby Jewett 12 kills, 4 digs, 2 aces; Madeline Cook 9 kills, 4 digs, 1 ace; Caroline Brown 22 assists, 2 kills, 1 ace; Deandra Kanu 7 kills, 1 ace

Calais: Phyllis Sabattis 5 kills, 3 blocks, 2 aces; Jasmine Ross 5 digs, 4 kills, 3 blocks; Kelli Bailey 8 digs; Mallory Drew 5 digs; Caela Fenderson 5 digs

JV: Calais def. MDI 25-22, 25-16

At Machias

Machias (5-7) def. Sumner (0-13) 25-20, 25-14, 25-16

Machias: Karina Zellou 8/10 serving, 4 digs, 10 kills; Angleana Lyons 11/12 serving, 9 digs, 4 kills; Jodie Wood 14/15 serving, 4 digs, 4 aces, 6 kills; Ciara Schoppee 11/13 serving, 2 aces, 11 asssists, 2 digs; Amanda Preston 13/13 serving, 6 aces, 5 assists

Sumner: Lexi Tracey 1 ace, 3 kills, 6 digs; Whytnee Crabtree 2 kills, 5 digs; Taylor Beers 6 digs; Sarah Young 1 ace, 2 kills, 3 digs

College Hockey

Notre Dame 1, Maine Men 0

First period – No scoring.

Second period – No scoring.

Third period – 1. ND, Tynan 1 (Rust, Russo), 2:59.

Penalties: Notre Dame 5-10, Maine 6-12

Power plays: Notre Dame 0-5, Maine 0-4

Shots on goal: Notre Dame 12-10-12 – 34; Maine 6-6-10 – 22

Goaltenders: Notre Dame, Summerhays (22 shots-22 saves), Maine, Sullivan (34-33)

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Friday’s Results

FIRST, Pace, $2,500

Wild Western Abby, D. Campbell 22.60, 10.40, 3.00

Kj’s Kenny, R. Armstrong 16.20, 3.20

I’m An Athlete, H. Campbell 2.10

T: 2:02.1. Ex 6-3, 184.60. Tri 6-3-7, 502.40.

SECOND, Pace, $2,000

Tremendous Hanover, C. Nye 2.80, 3.00, 2.10

Cool Fast Cash, K. Switzer Jr. 4.40, 2.80

Real Courtesy, D. Campbell 2.40

T: 1:58. Ex 1-5, 8.60. Tri 1-5-2, 16.60. DD 6-1, 46.00.

THIRD, Pace, $2,250

Jessy Boy J M, G. Mosher 4.60, 5.20, 2.10

Quartz Bayama, S. MacKenzie 20.80, 29.20

Kg Mattbest, K. Switzer Jr. 2.80

Last Stretch, T. Wing 6.20

T: 1:59.2. Ex 1-5, 100.60. Tri 1-5-6, 106.60; 1-5-8, 148.80.

FOURTH, Pace, $3,500

High Calibre N, R. Cushing 7.20, 3.00, 2.40

Blissfullsreaction, H. Campbell 3.80, 2.80

Winslow Hustler, S. Thayer 2.40

T: 1:56.4. Ex 1-4, 21.20. Tri 1-4-6, 85.60.

FIFTH, Pace, $2,000

Charlie By Far, C. Nye 2.80, 2.60, 2.20

Real Shiny, K. Switzer Jr. 6.00, 5.80

Mac N Ernie, C. Long 6.60

T: 1:59. Ex 4-2, 15.20. Tri 4-2-3, 206.60.

SIXTH, Pace, $2,500

Win The West, G. Mosher 2.40, 2.80, 2.20

Douglas Road, R. Cushing 2.20, 2.20, 2.10

No Shoes, C. Long 3.80

T: 1:59. Ex 1-2, 6.20; 2-1, 3.20. Tri 1-2-4, 22.40; 2-1-4, 11.20.

SEVENTH, Pace, $3,000

D M Sundance, R. Cushing 15.20, 3.60, 2.40

My Time Hanover, C. Long 2.40, 2.10

Mister Mystic N, C. Nye 2.10

T: 1:57.3. Ex 2-5, 97.20. Tri 2-5-1, 178.40. Pk3 4-M-2, 31.00.

EIGHTH, Pace, $4,000

Late Nite Flight, R. Cushing 3.40, 2.60, 2.10

Pembroke Alec Bush, H. Campbell 3.80, 2.80

Great Dragon, K. Switzer Jr. 3.00

T: 1:57.3. Ex 1-7, 12.40. Tri 1-7-4, 18.00.

NINTH, Pace, $5,500

Johnny Z, S. Thayer 8.20, 7.60, 2.40

Town Fool, K. Switzer Jr 5.20, 2.20

Art’s Sake, R. Cushing 2.20

T: 1:55.4. Ex 4-2, 32.00. Tri 4-2-3, 56.60.

TENTH, Pace, $2,000

Artist Supplies, D. Campbell 4.20, 2.60, 2.10

Hustler Hall, R. Cushing 3.60, 2.40

Admiral Pembroke, C. Nye 3.80

T: 1:59.1. Ex 5-1, 8.20. Tri 5-1-3, 36.00. DD 4-5, 28.00.

Total Handle: $25,259.

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business