PVC ‘C’ track championships halted, to finish Tuesday

Posted May 27, 2011, at 9:27 p.m.
Last modified May 28, 2011, at 12:47 a.m.
Orono's David Frederick clears the 10-9 mark to win the pole vault during the PVC Class C Championships Friday at Dover-Foxcroft.
Michael C. York/BDN
Orono's David Frederick clears the 10-9 mark to win the pole vault during the PVC Class C Championships Friday at Dover-Foxcroft.
John Bapst's Kristin Weed competes in the triple jump final in Dover-Foxcroft Friday during the PVC Class C championships.
Michael C. York/BDN
John Bapst's Kristin Weed competes in the triple jump final in Dover-Foxcroft Friday during the PVC Class C championships.
Orono's Shelby Wheeler flies to victory in the 100m hurdles Friday in the PVC Class C Championships at Foxcroft Academy.
Michael C. York/BDN
Orono's Shelby Wheeler flies to victory in the 100m hurdles Friday in the PVC Class C Championships at Foxcroft Academy.
Orono's Phillip Holmes competes in the triple-jump finals in Dover-Foxcroft Friday during the PVC Class C championships.
Michael C. York/BDN
Orono's Phillip Holmes competes in the triple-jump finals in Dover-Foxcroft Friday during the PVC Class C championships.

DOVER-FOXCROFT — The John Bapst girls and Orono boys were primed to repeat as Penobscot Valley Conference Class C track and field champions Friday.

Unfortunately, Mother Nature intervened.

With the Crusaders and Red Riots leading their respective meets and the boys’ and girls’ 3200-meter runs under way, a thunder and lightning storm rolled into Foxcroft Academy’s Oakes Field and the event was stopped.

With more severe weather heading into the area, head meet referee Don Berry and meet director Mary Cady and the coaches met in a storage shed near the finish line and agreed to finish the meet before Tuesday’s PVC freshman championships at Bucksport High School.

All field events that were going on at the time the storm struck were considered final, and the 3200 and the 4×400 relay will be contested Tuesday when the conference champions will be decided.

Top performer and coach of the year awards also will be divulged Tuesday.

The 3200 will start at 3:30 p.m.

Heading into the 3200, with 17 events contested, the John Bapst girls held a 129-103 lead over Orono, with Central of Corinth (67), Foxcroft (65) and Bucksport (50) rounding out the top five.

The Orono boys should claim their second title in as many years barring a collapse, as the Red Riots held a 116-47 lead over Foxcroft heading into the 3200. Penquis of Milo was third with 45 points followed by Mattanawcook Academy of Lincoln (44.5) and Sumner of East Sullivan (44).

In the girls’ meet, John Bapst set the tone for its distance domination in the first event, with Amanda Lalime, Maggie Bryan, Laura Donovan and Adrienne Carmack collaborating for a winning effort of 10 minutes, 59.99 seconds in the 4×800 relay.

Lalime, Carmack and Ashley Charpentier combined for 18 more points with their 2-3-4 finish in the 1600, and Bryan, Lalime and Sarah Pyne finished 2-3-4 in the 800.

Orono, which has been John Bapst’s chief competition in this meet for the last few years, gave the Crusaders another battle thanks to its talent in the sprints, hurdles and jumps.

The Riots’ 4×100 relay team of Shelby Wheeler, Alex Crocker, Lourine Weller and Sherraiah Grace won that race in 54.52 seconds, while Wheeler won both the pole vault and 100 hurdles. Crocker (51.51) and Wheeler (51.57) also went 1-2 in the 300 hurdles.

“Those two events, the 300 hurdles and the 100 hurdles were really big for us,” said Wheeler, who also led a 1-2-5 Orono finish in the pole vault, with Kayla Marquis finishing second and Analies Dyjak, who won the 1600 racewalk earlier in the day, fifth.

“Today was more about the team and the height obviously didn’t matter too much,” added Wheeler, who cleared 9 feet in the pole vault.

Marquis finished second in the 100 hurdles for Orono.

Other gold medalists in the girls meet included Bucksport’s Taylor Zeigler-Miller in the javelin (104-9), Laurel Rougny of Central in the 100 dash (13.70), Nelly Winship of Bucksport in the 1600 (5:45.76) and Foxcroft Academy’s Emily Panciera in the 400 (1:03.25) and 200 (28.10).

In the boys meet, Orono’s depth and talent overwhelmed the rest of the field, while Miguel Caballero and Phil Holmes went 1-2 in both the 100 and 200 dashes.

Other champions were: Mattanawcook’s Grady Markie in the long jump (19-8.75), Richard Wrightman of Dexter in the race walk (9:55.29), Ben Plohr of George Stevens Academy in Blue Hill in the 110 hurdles (16.26) and 800 (2:04.78), Bangor Christian’s Zach Sirois in the 1600 (4:48.73), Tavoy Johnson of Washington Academy of East Machias in the discus, Sumner’s John Sandiego in the 300 hurdles (43.72), and Spencer Traylor of Penquis in the triple jump (40-7.25).

Bangor Christian also won the 4×800 relay with Brad Wilcox, Dylan Merchant, Chris Parent and Sirois covering that race in 8:50.28.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports