March 18, 2019
High School Sports Latest News | Elver Season | Bangor Metro | Hospital Merger | Today's Paper

Class A girls swimming and diving state championship results

BDN File | BDN
BDN File | BDN
The Bangor High School swimming and diving girls team totaled 274 points among 27 scoring teams to capture the Class A state title.

At Bowdoin College, Brunswick

1, Bangor, 274. 2, Cony, 261. 3, Falmouth, 202. 4, Lewiston, 145. 5, Kennebunk, 142. 6, Gorham, 141. 7, Waterville-Winslow, 126. 8, Cheverus, 106. 9, Brunswick, 105. 10, Sanford, 94. 11, Edward Little, 91. 12, Brewer, 90. 13, Massabesic, 70. 14, South Portland, 67. 15, Messalonskee, 66. 16, Gardiner-Hall-Dale, 65. 17, Westbrook, 51. 17, Scarborough, 51. 19, Thornton Academy, 44.5. 20, Mt. Ararat, 40. 21, Biddeford, 31. 22, Wells, 19. 22, Deering, 19. 24, Lawrence, 12. 25, Hampden Academy, 5. 26, Portland, 4.5. 27, Windham, 2.

 

Girls 200 Yard Medley Relay: 1, Cony (Gabby Low, Lunden Dinkel, Emma Crosby, Cecilia Guadalupi), 1:49.84. 2, Bangor (Rachel Hand, Anna Sellnow, McKayla Kendall, Maddie Huerth), 1:53.17. 3, Lewiston (Emma Hawley, Brooke Cloutier, Melina Masselli, Taylor Belanger), 1:56.75. 4, Brunswick (Alex Morse, Ella Tycz, Margaret Chingos, Laura Chavoustie), 1:58.61. 5, Gorham (Caelyn Smith, Caroline Bishop, Ava Pitman, Laura Bolduc), 1:58.79. 6, Waterville-Winslow (Leah Shoulta, Emma Farnham, Elyse St. Pierre, Ebba Heaton-Jones), 1:59.34. 7, Edward Little (Leila Chirayath, Izzy Bellefleur, Addi Dostie, Emma Hefty), 1:59.50. 8, Cheverus (Tholia Hallett, Caroline Arpin, Delilah Hastings, Rosie Train), 1:59.51. 9, Gardiner-Hall-Dale (Diane Tran, Madisyn Curran, Renee Molesworth, Laura Molesworth ), 1:59.89. 10, Kennebunk (Kaia Wirth, Grace Soucy, Grace Girard, Ella Yentsch), 2:01.43. 11, Brewer (Sydney Blain, Claire Warmuth, Caroline Blain, Adelaide Ross), 2:01.75. 12, Falmouth (Sarah Baumann, Adeline Ziobro, Quinn Chicoine, Sophie Harrington), 2:02.57. 13, Massabesic (Maia Alling, Kiley Semo, Claudia Hart, Paige Houk), 2:02.75. 14, Mt. Ararat (Cora Spelke, Grace Trebilcock, Trinity Versey, Madigan Saunders), 2:04.00. 15, Deering (Claire Christopher, Bryn Sylvia, Megan Willey, Gabriella Bekoka), 2:04.45. 16, Messalonskee (Sarah Kohl, Edin Sisson, Olivia Roy, Leah Smith), 2:04.47.

Girls 200 Yard Freestyle: 1, Emma Thomas, Cony, 1:57.67. 2, Margaret Jones, South Portland, 1:59.68. 3, Ella Yentsch, Kennebunk, 2:01.33. 4, Madisyn Curran, Gardiner-Hall-Dale, 2:01.67. 5, Laura Bolduc, Gorham, 2:04.48. 6, Leah Smith, Messalonskee, 2:04.98. 7, Maddie Huerth, Bangor, 2:05.10. 8, Grace Perron, Falmouth, 2:06.00. 9, Sophie Sweet, Westbrook, 2:06.47. 10, Keller Gardner, Falmouth, 2:08.85. 11, Gabrielle Pierce, Lawrence, 2:09.12. 12, Emma Hefty, Edward Little, 2:09.40. 13, Addi Dostie, Edward Little, 2:09.57. 14, Grace Girard, Kennebunk, 2:09.84. 15, Emma Butterfield, Brewer, 2:09.88. 16, Patsy Ciampi, Cheverus, 2:10.31.

Girls 200 Yard IM: 1, Cecilia Guadalupi, Cony, 2:05.68. 2, Rachel Hand, Bangor, 2:13.20. 3, Caroline Arpin, Cheverus, 2:13.86. 4, Leah Shoulta, Waterville-Winslow, 2:16.89. 5, Caelyn Smith, Gorham, 2:20.75. 6, Ginny Hunt, Bangor, 2:21.73. 7, Emma Farnham, Waterville-Winslow, 2:23.81. 8, Mary Steward, Thornton, 2:24.54. 9, Grace Rocheleau, Thornton, 2:24.92. 10, Izzy Bellefleur, Edward Little, 2:26.64. 11, Adeline Ziobro, Falmouth, 2:27.59. 12, Caroline Blain, Brewer, 2:30.26. 13, Ava Giaquinto, Portland, 2:34.53. 14, Abbie Brier, South Portland, 2:35.33. 15, Mackenzie Charest, Scarborough, 2:36.91. 16, Adelaide Ross, Brewer, 2:38.61.

Girls 50 Yard Freestyle: 1, Brooke Cloutier, Lewiston, 25.04. 2, McKayla Kendall, Bangor 25.38. 3, Maia Alling, Massabesic, 25.39. 4, Mae Causey, Falmouth, 25.81. 5, Leah Desveaux, Scarborough, 26.11. 6, Lunden Dinkel, Cony, 26.15. 7, Delaney Tanguay, Sanford, 26.37. 8, Ebba Heaton-Jones, Waterville-Winslow, 26.39. 9, Laura Molesworth, Gardiner-Hall-Dale, 26.60. 10, Sydney Blain, Brewer, 26.65. 11, Grace Thompson, Kennebunk, 26.68. 12, Gabriella Bekoka, Deering, 26.94. 13, Taylor Belanger, Lewiston, 26.96. 14, Leila Chirayath, Edward Little, 27.03. 15, Madigan Saunders, Mt. Ararat, 27.07. 16, Ava Pitman, Gorham, 27.10.

Girls 1 mtr Diving: (Finals) 1, Lily Smith, Falmouth, 370.20. 2, Phoebe Adame, Westbrook, 345.60. 3, Sophia Ham, Falmouth, 326.45. 4, Taylor Nguyen, Kennebunk, 322.75. 5, Hannah Bradish, Wells, 314.45. 6, Sarah Danby, Bangor, 273.85. 7, Grace Shimansky, Cheverus, 252.40. 8, Camilla Rawlings, Kennebunk, 250.80. 9, Grace Milan, Brewer, 245.65. 10, Katie Conley, South Portland, 222.60. 11, Erica Desjardins, Bangor, 220.45. 12, Paige Stone, Wells, 208.85. 13, Guilia Fodor, Bangor, 208.40. 14, Kasey Jiang, Gorham, 203.30. 15, Lily Madore, Kennebunk, 180.45.

Girls 100 Yard Butterfly: 1, Gabby Low, Cony, 55.44. 2, McKayla Kendall, Bangor, 1:00.36. 3, Mae Causey, Falmouth, 1:00.63. 4, Alex Morse, Brunswick, 1:00.71. 5, Cora Spelke, Mt. Ararat, 1:01.48. 6, Caroline Arpin, Cheverus, 1:01.88. 7, Margaret Jones, South Portland, 1:01.92. 8, Grace Soucy, Kennebunk, 1:03.61. 9, Quinn Chicoine, Falmouth, 1:03.81. 10, Ava Pitman, Gorham, 1:03.95. 11, Ella Tycz, Brunswick, 1:05.59. 12, Tholia Hallett, Cheverus, 1:06.21. 13, Olivia Roy, Messalonskee, 1:06.39. 14, Melina Masselli, Lewiston, 1:07.09. 15, Claire Pellegrino, Bangor, 1:07.32. 16, Grace Girard, Kennebunk, 1:07.57.

Girls 100 Yard Freestyle: 1, Cecilia Guadalupi, Cony, 52.70. 2, Ella Leonard, Biddeford, 55.84. 3, Ebba Heaton-Jones, Waterville-Winslow, 56.51. 4, Leah Desveaux, Scarborough, 56.94. 5, Anna Sellnow, Bangor, 57.05. 6, Tiffany Twombly, Sanford, 57.22. 7, Sydney Blain, Brewer, 57.65. 8, Ginny Hunt, Bangor, 57.67. 9, Delaney Tanguay, Sanford, 57.97. 10, Laura Molesworth, Gardiner-Hall-Dale, 58.70. 11, Grace Thompson, Kennebunk, 58.89. 12, Addi Dostie, Edward Little, 59.15. 13, Mary Steward, Thornton, 59.16. 14, Keller Gardner, Falmouth, 59.51. 15, Edin Sisson, Messalonskee, 59.75. 16, Mallory Palmer, Brunswick, 59.80.

Girls 500 Yard Freestyle: 1, Alex Morse, Brunswick, 5:19.67. 2, Emma Thomas, Cony, 5:20.19. 3, Ella Yentsch, Kennebunk, 5:29.08. 4, Grace Perron, Falmouth, 5:35.59. 5, Laura Bolduc, Gorham, 5:38.57. 6, Maddie Huerth, Bangor, 5:41.02. 7, Leah Smith, Messalonskee, 5:41.64. 8, Emma Hefty, Edward Little, 5:43.34. 9, Lyla Metcalf, South Portland, 5:45.67. 10, Emma Butterfield, Brewer, 5:45.88. 11, Patsy Ciampi, Cheverus, 5:47.39. 12, Emma Hawley, Lewiston, 5:50.85. 13, Claire Christopher, Deering, 5:54.09. 14, Maggie Poulin, Cheverus, 5:56.37. 15, Ava LaMontagne, Westbrook, 5:57.41. 16, Ava Giaquinto, Portland, 5:59.93. 16, Allison Wormwood, Thornton, 5:59.93.

Girls 200 Yard Freestyle Relay: 1, Cony (Lunden Dinkel, Emma Thomas, Leah Allee, Cecilia Guadalupi), 1:44.22. 2, Massabesic (Chloe Babb, Eryn Chretien, Paige Houk, Maia Alling), 1:46.14. 3, Lewiston (Melina Masselli, Kate Bilodeau, Taylor Belanger, Brooke Cloutier), 1:46.33. 4, Falmouth (Grace Perron, Sarah Baumann, Keller Gardner, Mae Causey), 1:47.20. 5, Bangor (Ginny Hunt, Olivia Babin, Claire Pellegrino, Anna Sellnow), 1:47.66. 6, Brewer (Sydney Blain, Claire Warmuth, Emma Butterfield, Adelaide Ross), 1:48.67. 7, Messalonskee (Emily Larsen, Olivia Roy, Edin Sisson, Leah Smith), 1:48.94. 8, Sanford (Tiffany Twombly, Teagan Perry, Olivia Roux, Delaney Tanguay), 1:49.29. 9, Brunswick (Mallory Palmer, Ella Tycz, Gwen Thom, Alex Morse), 1:49.62. 10, Scarborough (Grace Boucher, Mackenzie Charest, Anna Walker, Leah Desveaux), 1:51.12. 11, Gorham (Caroline Bishop, Kasey Jiang, Haley McCullough, Allison Bishop), 1:51.34. 12, South Portland (Issi Babikova, Abbie Brier, Lyla Metcalf, Margaret Jones), 1:51.49. 12, Thornton (Nicole Cyr, Anna Fomichenko, Grace Rocheleau, Mary Steward), 1:51.49. 14, Kennebunk (Kaia Wirth, Caroline Lowery, Nina Sharp, Grace Thompson), 1:52.56. 15, Deering (Megan Willey, Bryn Sylvia, Claire Christopher, Gabriella Bekoka), 1:53.32. 16, Mt. Ararat (Cora Spelke, Trinity Versey, Grace Trebilcock, Madigan Saunders), 1:53.57.

Girls 100 Yard Backstroke: 1, Gabby Low, Cony, 56.33. 2, Rachel Hand, Bangor, 59.97. 3, Cora Spelke, Mt. Ararat, 59.99. 4, Leah Shoulta, Waterville-Winslow, 1:02.80. 5, Ella Leonard, Biddeford, 1:02.93. 6, Caelyn Smith, Gorham, 1:03.27. 7, Maia Alling, Massabesic, 1:03.78. 8, Sophie Sweet, Westbrook, 1:04.42. 9, Caroline Blain, Brewer, 1:04.62. 10, Adeline Ziobro, Falmouth, 1:04.67. 11, Gabrielle Pierce, Lawrence, 1:04.76. 12, Quinn Chicoine, Falmouth, 1:05.25. 13, Olivia Roux, Sanford, 1:07.17. 14, Emma Hawley, Lewiston, 1:07.40. 15, Tholia Hallett, Cheverus, 1:07.57. 16, Leila Chirayath, Edward Little, 1:08.18.

Girls 100 Yard Breaststroke: 1, Brooke Cloutier, Lewiston, 1:07.75. 2, Lunden Dinkel, Cony 1:09.14. 3, Anna Sellnow, Bangor, 1:10.18. 4, Izzy Bellefleur, Edward Little, 1:11.09. 5, Taylor Belanger, Lewiston, 1:11.11. 6, Grace Soucy, Kennebunk, 1:13.80. 7, Melina Masselli, Lewiston, 1:14.23. 8, Ella Tycz, Brunswick, 1:15.01. 9, Edin Sisson, Messalonskee, 1:15.02. 10, Emma Farnham, Waterville-Winslow, 1:16.06. 11, Tiffany Twombly, Sanford, 1:16.17. 12, Rachel Vine, Hampden, 1:16.20. 13, Caroline Bishop, Gorham, 1:16.26. 14, Grace Rocheleau, Thornton, 1:16.38. 15, Bryn Sylvia, Deering, 1:17.02. 16, Caitlin Randall, Gorham, 1:18.12.

Girls 400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor (Rachel Hand, Ginny Hunt, Maddie Huerth, McKayla Kendall), 3:46.26. 2, Cony (Emma Thomas, Emma Crosby, Leah Allee, Gabby Low), 3:49.71. 3, Falmouth (Grace Perron, Keller Gardner, Quinn Chicoine, Mae Causey), 3:53.30. 4, Gorham (Laura Bolduc, Allison Bishop, Ava Pitman, Caelyn Smith), 3:55.08. 5, Sanford (Tiffany Twombly, Celia Perks, Olivia Roux, Delaney Tanguay), 3:59.18. 6, Cheverus (Rosie Train, Patsy Ciampi, Tholia Hallett, Caroline Arpin), 3:59.19. 7, Waterville-Winslow (Ebba Heaton-Jones, Sarah McNeil, Emma Farnham, Leah Shoulta), 3:59.51. 8, Kennebunk (Grace Thompson, Grace Girard, Grace Soucy, Ella Yentsch ), 3:59.82. 9, Gardiner-Hall-Dale (Laura Molesworth, Hannah Foust, Diane Tran, Madisyn Curran ), 4:03.64. 9, Edward Little (Leila Chirayath, Emma Hefty, Izzy Bellefleur, Addi Dostie), 4:03.64. 11, Westbrook (Sophie Sweet, Phoebe Adame, Morgan Cooledge, Ava LaMontagne), 4:04.60. 12, South Portland (Issi Babikova, Lyla Metcalf, Abbie Brier, Margaret Jones), 4:05.64. 13, Thornton (Nicole Cyr, Allison Wormwood, Grace Rocheleau, Mary Steward), 4:07.34. 14, Scarborough (Mackenzie Charest, Anna Walker, Bella Tucci, Leah Desveaux), 4:08.45. 15, Brunswick (Laura Chavoustie, Margaret Chingos, Gwen Thom, Mallory Palmer), 4:12.77. 16, Windham (Katharyn Lucas, Chloe Wilcox, Haley Theberge, Hannah Maurais), 4:19.68.

 



Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like