Bangor’s Megan Randall takes off with the baton from teammate Sadie Harrow for the last leg of the girls 4x800 meter relay at the PVC Large School Track and Field Championship Meet on Friday. The Rams clocked a PVC-record time of 9:56.13. Credit: Linda Coan O'Kresik / BDN

At Hampden

Bangor boys 124, Mount Desert Island 123, Caribou 82, Old Town 59, Brewer 56, Presque Isle 50, Hampden Acad. 41, John Bapst 25, Ellsworth 16, Hermon 13

100m: 1. Miles Burr, MDI, 11.52; 2. Chester Turner, OT, 11.53; 3. Zander Hunter, BRW, 11.70; 4. Henry Lester, MDI, 12.04; 5. Ben Allen, HAM, 12.14; 6. Jorden Cote, OT, 12.18.

200m: 1. Miles Burr, MDI, 23.26; 2. Andrew Munroe, BAN, 23.40; 3. Walker St. Germain, MDI, 23.71; 4. Chester Turner, OT, 24.05; 5. Henry Lester, MDI, 24.40; 6. Ben Allen, HAM, 24.46.

400m: 1. Walker St. Germain, MDI, 51.02; 2. Ben Allen, HAM, 53.42; 3. Jon Genrich, MDI, 55.04; 4. Hunter Clukey, JB, 56.27; 5. Jaron Leach, PI, 56.32; 6. Sam Stroup, BRW, 56.64.
800m: 1. Daniel McCarthy, BAN, 1:58.42; 2. Abbott Valentine, HAM, 2:00.01; 3. Gordon Doore, BAN, 2:01.77; 4. Malachai Willey, CAR, 2:04.57; 5. Logan Geiser, BRW, 2:05.00; 6. Colby Hope, BAN, 2:08.98.

1600m: 1. Abbott Valentine, HAM, 4:26.80; 2. Daniel McCarthy, BAN, 4:32.06; 3. Jordan Duplessie, CAR, 4:32.94; 4. Gordon Doore, BAN, 4:40.29; 5. Dylan Fowler, HER, 4:44.07; 6. Gabe Fiske, HAM, 4:56.50.

3200m: 1. Jordan Duplessie, CAR, 9:53.88; 2. James Fahey, BAN, 9:55.33; 3. Ian Meserve, HER, 10:05.47; 4. Frederick Oldenburg, BAN, 10:17.98; 5. Cooper Parlee, BRW, 10:22.16; 6. Brody Simons, HAM, 10:50.98.

110m Hurdles: 1. Andrew Munroe, BAN, 15.94; 2. Henery Scheff, ELLS, 16.25; 3. Angel Riopelle, CAR, 17.32; 4. Jack Guinness, JB, 17.88; 5. Pablo Garcia, BRW, 17.88; 6. John Nadeau, JB, 18.38.

300m Hurdles: 1. Conner Michaud, PI, 40.87; 2. Baylor Landsman, MDI, 41.59; 3. Angel Riopelle, CAR, 43.67; 4. Henery Scheff, ELLS, 43.81; 5. Jack Guinness, JB, 46.36; 6. Kyle LaBreck, CAR, 46.52.

4x100m Relay: 1. Mount Desert Island (Henry Lester, Baylor Landsman, Ieuan Howell, Miles Burr), 45.21; 2. Old Town (Jorden Cote, Chester Turner, Duane Tibbetts, Corbin Flewelling), 46.26; 3. Bangor (Scott Fahey, Gage Jones, Tyler Reilly, Andrew Munroe), 46.42; 4. Brewer (Damien Frey, Josh Horr, Ben Lord, Lendl Zaehringer), 47.33; 5. Caribou (Angel Riopelle, Carter Belanger, Caleb Robbins, Kyle LaBreck), 47.74; 6. Ellsworth (Lucas Fendl, Chase Hardwick, Beck Deeny, Aaron Lynch), 48.75.
4x400m Relay: 1. Bangor (Daniel McCarthy, Colby Hope, Gordon Doore, Andrew Munroe), 3:31.89; 2. Mount Desert Island (Baylor Landsman, Jon Genrich, Ponce Saltysiak, Walker St. Germain), 3:32.40; 3. Hampden Academy (Braeden Soule, Ben Allen, Raymond Brickle, Abbott Valentine), 3:45.30; 4. Brewer (Sam Stroup, Dylan Huff, Damien Frey, Logan Geiser), 3:45.44; 5. Caribou (Angel Riopelle, Caleb Robbins, Malachai Willey, Jordan Duplessie), 3:45.57; 6. Hermon (Ben Bateman, Dylan Fowler, Dakota Clark, Devin Smith), 3:45.59.

4x800m Relay: 1. Bangor (James Fahey, Frederick Oldenburg, Gordon Doore, Daniel McCarthy), 8:07.59; 2. Mount Desert Island (Sam York, Cody Parker, Jon Genrich, Ponce Saltysiak), 8:37.16; 3. Caribou (Michael Cyr, Malachai Willey, George Ferland, Brady Miller), 8:37.94; 4. Hermon (Ben Bateman, Aiden Searway, Ian Meserve, Dylan Fowler), 9:05.46; 5. Brewer (Logan Geiser, Sam Stroup, James Bertolino, Trevor Parlee), 9:09.87; 6. Presque Isle (Braden Castonguay, Ezra Leach, Gage LeTourneau, Cameron Levasseur), 9:13.92.

High Jump: 1. Corbin Flewelling, OT, 5-10; 2. Ethan Holdsworth, CAR, 5-10; 3. Dalton Plummer, JB, 5-08; 4. Malachi Cummings, PI, 5-08; 4. Gavin Carr, BRW, 5-08; 6. Henery Scheff, ELLS, 5-06.

Pole Vault: 1. Tyler Reilly, BAN, 11-00; 2. Jacob Devine, PI, 10-06; 3. Caleb Robbins, CAR, 10-06; 4. Kyle Sidaway, JB, 10-06; 5. Frederick Oldenburg, BAN, 10-00; 6. Gavin Carr, BRW, 9-06.

Long Jump: 1. Corbin Flewelling, OT, 21-03.75; 2. Henry Lester, MDI, 20-10.25; 3. Dylan Huff, BRW, 19-11.75; 4. Ben Lord, BRW, 19-10; 5. Chester Turner, OT, 19-08.25; 6. Baylor Landsman, MDI, 19-07.

Triple Jump: 1. Corbin Flewelling, OT, 42-03.25; 2. Ethan Holdsworth, CAR, 42-02; 3. Conner Michaud, PI, 40-11.50; 4. Gavin Carr, BRW, 40-03; 5. Beck Deeny, ELLS, 39-04.50; 6. Raymond Brickle, HAM, 38-07.

Shot Put: 1. Archer Hill, MDI, 46-10.75; 2. Maxx Smith, BAN, 46-09.50; 3. Riley Connolly, CAR, 45-09.50; 4. Dylan Greenlaw, BRW, 42-03; 5. Xavier McAtee, PI, 41-03.75; 6. Stephen Cummings, BRW, 39-04.50.

Discus: 1. Archer Hill, MDI, 138-09; 2. Xavier McAtee, PI, 133-07; 3. Dylan Greenlaw, BRW, 129-07; 4. Jackson Laws, MDI, 124-03; 5. Stephen Cummings, BRW, 120-04; 6. Cooper Moran, HAM, 119-05.

Javelin: 1. Malachi Cummings, PI, 150-05; 2. Jackson Laws, MDI, 144-09; 3. Duane Tibbetts, OT, 134-07; 4. Kyle Sidaway, JB, 130-10; 5. Stephen Cummings, BRW, 122-02; 6. Maxx Smith, BAN, 120-06.

1600m Race Walk: 1. Simon Socolow, BAN, 7:38.97; 2. Evan Soucy, BAN, 8:48.33; 3. Deus Morreau, CAR, 8:55.82; 4. Wesley Hitchcook, CAR, 9:40.37; 5. Ethen Cunningham, HAM, 10:23.76; 6. Nick Anderson, CAR, 10:23.97.

Bangor girls 195.33, Brewer 90, Mount Desert Island 88, Old Town 74.3, John Bapst 43.33, Hampden Acad. 40, Presque Isle 22, Ellsworth 21, Caribou 14, Hermon 1

100m: 1. Anna Connors, BAN, 12.44; 2. Addison Laslie, ELLS, 13.19; 3. Naomi Noack, BAN, 13.20; 4. Olivia Small, OT, 13.60; 5. Callie Tennett, BAN, 13.67; 6. Sarah Weaver, MDI, 13.75.

200m: 1. Anna Connors, BAN, 25.96; 2. Callan Eason, MDI, 27.56; 3. Addison Laslie, ELLS, 27.79; 4. Sarah Weaver, MDI, 28.32; 5. Isabelle Angelo, JB, 28.46; 6. Lainey Blakeman, BRW, 28.63.

400m: 1. Anna Connors, BAN, 59.91; 2. Callan Eason, MDI, 1:01.16; 3. Lainey Blakeman, BRW, 1:02.24; 4. Julia Smallwood, BAN, 1:04.63; 5. Sherry Foster, JB, 1:04.85; 6. Isabelle Angelo, JB, 1:05.76.

800m: 1. Grace Munger, MDI, 2:28.15; 2. Megan Randall, BAN, 2:31.20; 3. Addison Nelson, ELLS, 2:33.90; 4. Kayla Graffam, BRW, 2:34.78; 5. Olivia Johnson, MDI, 2:34.98; 6. AyliGrace Munro, MDI, 2:35.03.

1600m: 1. Megan Randall, BAN, 5:25.52; 2. Olivia Mosca, BRW, 5:26.50; 3. Annalise Jandreau, PI, 5:34.75; 4. Adelaide Baser, PI, 5:35.29; 5. Sadie Harrow, BAN, 5:35.30; 6. Jaymie Sidaway, JB, 5:36.14.

3200m: 1. Olivia Mosca, BRW, 11:53.35; 2. Ava Dowling, HAM, 12:07.38; 3. Erin McCarthy, BAN, 12:27.40; 4. Jaymie Sidaway, JB, 12:30.22; 5. Sadie Harrow, BAN, 12:42.88; 6. Anna Bateman, HER, 12:44.92.

100m Hurdles: 1. Georgina LaGrange, JB, 16.18; 2. Callie Moran, BRW, 17.27; 3. Sharyn Lipski, MDI, 17.33; 4. Maya Elkadi, BAN, 17.95; 5. Lindsey Himes, PI, 18.31; 6. Annalena Wittmann, BAN, 18.35.

300m Hurdles: 1. Alyssa Elliott, BAN, 46.86; 2. Georgina LaGrange, JB, 49.64; 3. Grace Willey, OT, 50.39; 4. Meaghan Caron, BAN, 50.47; 5. Callie Tennett, BAN, 51.19; 6. Sharyn Lipski, MDI, 51.93.

4x100m Relay: 1. Bangor (Naomi Noack, Alyssa Elliott, Callie Tennett, Anna Connors), 51.21; 2. Old Town (Madyson Redding, Kayleigh Johnston, Olivia Small, Tiffany Yanush), 53.20; 3. Brewer (Abby Stroup, Lainey Blakeman, Gloria Hoskins, Sydney Pine), 53.81; 4. Hampden Academy (Christiana Rice, Megan Deans, Chloe March, Destiny Mooers), 54.62; 5. Mount Desert Island HighSchool (Sarah Weaver, Sharyn Lipski, Emma Freudig, Ella Joyce), 56.03; 6. Ellsworth (Kiera Springer, Abby Mazjai, Caroline Mazjai, Addison Nelson), 56.10.

4x400m Relay: 1. Mount Desert Island (Grace Munger, Azaria Long, Olivia Johnson, Callan Eason), 4:21.91; 2. John Bapst (Georgina LaGrange, Tessa Hartley, Sherry Foster, Isabelle Angelo), 4:23.65; 3. Brewer (Sydney Pine, Kayla Graffam, Gloria Hoskins, Lainey Blakeman), 4:25.29; 4. Hampden Academy (Eliza Parker, Grace Bracciodieta, Grace Daigle, Ava Dowling), 4:35.15; 5. Presque Isle (Lindsey Himes, Jenna Sargent, Annalise Jandreau, Adelaide Baser), 4:35.60; 6. Bangor (Julia Smallwood, Maya Elkadi, Devon St. Louis, Anna MacDonald), 4:40.40.

4x800m Relay: 1. Bangor (Meaghan Caron, Erin McCarthy, Sadie Harrow, Megan Randall), 9:56.13; 2. Mount Desert Island (AyliGrace Munro, Grace Munger, Callan Eason, Olivia Johnson), 10:08.13; 3. John Bapst (Gwyneth Rand, Madelyn Copithorne, Eliza Grimnes, Jaymie Sidaway), 10:52.88; 4. Brewer (Macy Farrington, Kayla Graffam, Grace Henry, Olivia Mosca), 10:53.63; 5. Hampden Academy (Eliza Parker, Grace Bracciodieta, Grace Daigle, Ava Dowling), 10:59.56; 6. Old Town (Sophia Nepton, Lilly Mitchell, Zoe Yerxa, Cassidy Rackliffe), 11:50.38.

High Jump: 1. Erin McCarthy, BAN, 5-00; 2. Lilyann Geiser, HAM, 5-00; 3. Grace Willey, OT, 4-10; 4. Afton Marker, CAR, 4-10; 5. Megan Randall, BAN, 4-10; 6. Myah Worster, OT, 4-08; 6. Georgina LaGrange, JB, 4-08; 6. Lillian Rice, BAN, 4-08.

Pole Vault: 1. Naomi Noack, BAN, 10-07; 2. Ainsley Reid, BRW, 9-00; 3. Christiana Rice, HAM, 8-06; 4. Jazmyn D’Salva, BRW, 8-00; 5. Kaelyn Willette, BAN, 8-00; 6. Nora Marasco, BAN, 7-06.

Long Jump: 1. Alyssa Elliott, BAN, 18-06; 2. Abby Stroup, BRW, 16-01; 3. Lilyann Geiser, HAM, 15-07.75; 4. Eliza McPhee, OT, 15-04.75; 5. Tiffany Yanush, OT, 15-01.25; 6. Aubrey Hanscom, JB, 15-01.25.

Triple Jump: 1. Alyssa Elliott, BAN, 37-07; 2. Naomi Noack, BAN, 33-03.25; 3. Abby Stroup, BRW, 32-10.50; 4. Eliza McPhee, OT, 32-09; 5. Lilyann Geiser, HAM, 32-02.75; 6. Tiffany Yanush, OT, 30-10.50.

Shot Put: 1. Camden Lavoie, BAN, 36-07; 2. Chelsey Cote, OT, 32-03.25; 3. Izabella Damboise, OT, 32-00.50; 4. Olivia Joyce, MDI, 31-11.50; 5. Claire Henry, BRW, 31-06.25; 6. Dominique Reinzo, OT, 30-08.

Discus: 1. Bella Brown, MDI, 108-06; 2. Karessa Anderson, BRW, 106-06; 3. Chelsey Cote, OT, 105-05; 4. Delaney Sweeney, MDI, 101-01; 5. Kosi Ifeji, BAN, 94-06; 6. Olivia Joyce, MDI, 92-02.

Javelin: 1. Edie Shea, CAR, 99-10; 2. Olivia Joyce, MDI, 92-03; 3. Eliza McPhee, OT, 88-01; 4. Abby Quinn, BAN, 87-08; 5. Emma McNeil, BAN, 87-07; 6. Abby Swedberg, OT, 84-07.

1600m Race Walk: 1. Izabelle Trefts, OT, 7:10.66; 2. Anna MacDonald, BAN, 8:18.32; 3. Amanda Winslow, PI, 8:33.19; 4. Bridget Frazier, BAN, 9:12.45; 5. Reagan Deschene, PI, 9:31.10; 6. Rhyannon Price, BRW, 9:39.19.

Pete Warner

Pete graduated from Bangor High School in 1980 and earned a B.S. in Journalism (Advertising) from the University of Maine in 1986. He grew up fishing at his family's camp on Sebago Lake but didn't take...