BOYS BASKETBALL

Bangor Christian 54, Lee Acad. 42

At Lee

Bangor Christian (4-4): Conrad Straubel 4-0-12, Chadbourne, Reed 3-0-9, Kaeden Robert 5-2-13, R. Libby 2-0-6, White 1-0-2, T. Libby, J. Libby 6-0-12

Lee Academy (2-4): Linscott, E. Knowles, Scott 5-1-11, Ea. Allard 6-0-14, Holt, Smith, A. Knowles, Bean 1-0-3, Et. Allard 5-1-12, Beach, Noble 1-0-2

BC 9-28-35-54

Lee 7-19-31-42

3-pt. goals: Straubel 4, Reed 3, Robert, R. Libby 2 ; Ea. Allard 2, Bean , Et. Allard

GIRLS BASKETBALL

Hodgdon 49, Cen. Aroostook 26

At Mars Hill

Central Aroostook: Haines, Fitzherbert 2-3-7, Grass 1—3, Pryor, Kingsbury, Pierce 3-1-7, Beals 3-2-9, Fletcher

Hodgdon: Thompson 2-0-5, Oliver 3-0-6, 6-0-12, Matheson 5-0-12, Dow 2-0-4, 5-1-11, Drew

Hodgdon 15-34-40-49

CAHS 4-12-22-26

3-pt. goals: Thompson, Matheson; Beals, Grass

Katahdin 58, Easton 10

At Easton

Katahdin top scorers: Hunter Hartsgrove 17, Emily Beyer 10

Easton top scorers: Grace Ellis 4, Kaylee Boyce 4

TRACK & FIELD

PVC-Eastern Maine Indoor Track League

COVID Series

Girls Shot Put: 1, Karessa Anderson, BRW, 32-3. 2, Morgan Martin, BRW, 31-2.75. 3, Chelsey Cote, OT, 30-0. 4, Logan Closson, MDI, 29-0.50. 5, Claire Henry, BRW, 28-7.75. 6, Emma Frost, CEN, 26-10.75. 7, Morgan Downs, BRW, 25-8.50. 8, Madilyn Baker, OT, 25-7.50. 9, Abigail Look, BRW, 24-10.75. 10, Ariana Brown, CEN, 24-7. 11, Georgianna Logan, MDI, 24-6.75. 12, Alexis Wardwell, BUC, 24-5. 13, Madyson Redding, OT, 24-3. 14, Aliyah Goldsmith, CEN, 24-2. 15, Emily Champney-Brown, CEN, 23-6. 16, Victoria Watkins, BUC, 21-10.75. 17, Grace Carlson, FOX, 20-4. 18, Sage Cole, CEN, 20-3. 19, Makayla Landry, FOX, 20-2.50. 20, Annie Bickerstaff, CEN, 19-0.25. 21, Madison Williams, MDI, 18-8.75. 22, Amara Perfect, FOX, 17-4.50. 23, Madalynn Soto, BRW, 17-3. 24, Ruby Rideout, FOX, 15-1.25.

Boys Shot Put: 1, Archer Hill, MDI, 42-6.50. 2, Ethan Harkins, MDI, 40-11. 3, Dylan Greenlaw, BRW, 39-1.50. 4, Colby Largay, BRW, 38-9. 5, Caleb Thibodeau, BRW, 38-8.50. 6, Duane Tibbetts, OT, 38-3.25. 7, Jacob Smith, BRW, 37-6.50. 8, Stephen Cummings, BRW, 36-7.50. 8, Caleb Seymour, BRW, 36-7.50. 10, Ethan LeClair, OT, 33-10. 11, Brandon Van Hall, BRW, 32-1.50. 12, Aaden Lane, FOX, 31-9.75. 13, Justin Bishop, OT, 30-3.25. 15, Gabriel Stegner, BUC, 29-0. 16, Triton Tall, BRW, 26-9.

Girls Standing Broad Jump: 1, Abby Stroup, BRW, 8-0. 2, Georgina LaGrange, JB, 7-4. 3, Gloria Hoskins, BRW, 7-3. 4, Sydney Pine, BRW, J7-3. 5, Addi Laslie, ELLS, 7-2. 5, Callie Moran, BRW, 7-2. 7, Grace Willey, OT, 7-0.75. 8, Ainsley Reid, BRW, 7-0. 9, Tiffany Yanush, OT, 6-11.50. 10, Addison Nelson, ELLS, 6-11. 11, Kaya Lolar, JB, J6-11. 12, Eleanor Tyne, ORO, 6-8.75. 13, Natacia Lankist, ELLS, 6-8. 14, Cassidy Hanson, CEN, 6-7.75. 15, Paige Inforati, JB, 6-7.50. 16, Kayleigh Johnston, OT, 6-7.25. 17, Olivia Small, OT, J6-7.25. 18, Abbey Talon, OT, 6-6.50. 19, Julia Viani, CEN, 6-6.25. 20, Cassidy Hanscom, MDI, 6-5. 21, Emily Champney-Brown, CEN, 6-3.25. 22, Elise Brooks, ORO, 6-3. 23, Madalynn Soto, BRW, 6-2. 24, Karessa Anderson, BRW, 6-1. 25, Ashley Talcove, OT, 6-0. 26, Lily Young, OT, 5-10. 27, Myah Worster, OT, 5-9.50. 28, Sara Shea, ELLS, 5-8. 29, Morgan Martin, BRW, J5-8. 30, Mallie O’Meara, OT, 5-6.75.

Boys Standing Broad Jump: 1, Nathan Regan, OT, 9-0.75. 2, Beck Deeny, ELLS, 9-0. 3, Zander Hunter, BRW, J9-0. 4, Dalton Plummer, JB, J9-0. 5, Archer Hill, MDI, 8-11.50. 6, Joel Francis, CEN, 8-11. 7, Damien Frey, BRW, 8-10. 8, Silas Montigny, ELLS, 8-8. 9, Andrew Lobley, BRW, 8-7. 10, Miles Burr, MDI, 8-6.25. 11, Joshua Horr, BRW, 8-6. 12, Jon Genrich, MDI, 8-4.50. 13, Jack Miller, CEN, 8-3.50. 14, James Cote, OT, 8-2.25. 15, Charles Fussel, JB, 8-1. 16, Benjamin Mock, JB, J8-1. 17, Ethan Harkins, MDI, J8-1. 18, Bailey Bishoff, ELLS, 8-0. 19, Henry Scheff, ELLS, J8-0. 20, Cole Thomas, OT, 7-11.75. 21, Ieuan Howell, MDI, 7-11. 22, Noah Daigle, MDI, 7-10. 22, Luke Hymas, BRW, 7-10. 24, Dylan Greenlaw, BRW, 7-9. 25, Jorden Cote, OT, 7-7.50. 26, Jordan Spencer, OT, 7-7.25. 27, Jarod Smith, SUM, 7-6.50. 28, Ben Culina, ORO, 7-6. 29, Drew Pierson, ELLS, J7-6. 30, Liam Farrell, ORO, 7-5.50.
Girls Five Strider Jump: 1, Abby Stroup, BRW, 36-10. 2, Addi Laslie, ELLS, 35-8. 3, Natacia Lankist, ELLS, 35-0. 4, Addison Nelson, ELLS, 34-3. 5, Sydney Pine, BRW, 33-8. 6, Paige Inforati, JB, 33-7.50. 7, Tiffany Yanush, OT, 33-4. 8, Eleanor Tyne, ORO, 33-2.50. 9, Georgina LaGrange, JB, 33-1. 10, Kaya Lolar, JB, 32-6.50. 11, Ainsley Reid, BRW, 32-0. 12, Grace Willey, OT, 31-10. 13, Emily Champney-Brown, CEN, 30-7. 14, Sara Shea, ELLS, J30-7. 15, Julia Viani, CEN, 30-5. 16, Cassidy Hanson, CEN, 30-0. 17, Delaney Sweeney, MDI, 29-8.25. 18, Gloria Hoskins, BRW, 28-9. 19, Myah Worster, OT, 28-6.25. 20, Abbey Talon, OT, 28-5.25. 21, Karessa Anderson, BRW, 28-4. 22, Olivia Small, OT, 28-3.25. 23, Kayleigh Johnston, OT, J28-3.25. 24, Cassidy Hanscom, MDI, 28-1. 25, Morgan Martin, BRW, 26-10. 26, Taylor Dow, OT, 26-8.75. 27, Morgan Downs, BRW, 26-5. 28, Ashley Talcove, OT, 25-11. 29, Lily Young, OT, 25-10.50. 30, Claire Henry, BRW, 25-0.
Boys Five Strider Jump: 1, Beck Deeny, ELLS, 47-9. 2, Nathan Regan, OT, 44-10.75. 3, Damien Frey, BRW, 44-1. 4, Andrew Lobley, BRW, 44-0. 5, Silas Montigny, ELLS, 42-11. 6, Henry Scheff, ELLS, 41-11. 7, Liam Farrell, ORO, 41-10.75. 8, Bailey Bishoff, ELLS, 41-9. 9, Jon Genrich, MDI, 41-3. 10, Dalton Plummer, JB, 40-9. 11, Ben Culina, ORO, 40-0.75. 12, James Cote, OT, 39-11.75. 13, Miles Burr, MDI, 39-11.25. 14, Drew Pierson, ELLS, 39-9. 15, Charles Fussel, JB, 39-7. 16, Darren Easler, ELLS, J39-7. 17, Ieuan Howell, MDI, 39-2.50. 18, Benjamin Mock, JB, 38-9.25. 19, Zander Hunter, BRW, 37-2. 20, Caleb Thibodeau, BRW, 37-0. 21, Joel Francis, CEN, 36-9. 22, Cole Thomas, OT, 36-8.75. 23, Jordan Spencer, OT, 36-8.25. 24, Dylan Greenlaw, BRW, 36-7. 25, Joshua Horr, BRW, 36-2. 26, Jack Miller, CEN, 35-7. 27, Kennen Bean, CEN, 35-5. 28, Triton Tall, BRW, 35-4. 29, Jarod Smith, SUM, 35-0. 30, Julian Dennison, SUM, 34-11.25.
Girls High Jump: 1, Grace Willey, OT, 4-10. 2, Georgina LaGrange, JB, 4-8. 2, Myah Worster, OT, 4-8. 4, Victoria Watkins, BUC, 4-6. 5, Olivia Small, OT, J4-6. 6, Tiffany Yanush, OT, J4-6. 7, Ashley Talcove, OT, 4-2. 8, Kayleigh Johnston, OT, J4-2. 9, Callie Moran, BRW, J4-2. 10, Delaney Sweeney, MDI, J4-2. 11, Sydney Pine, BRW, 4-0. 11, Alexis Wardwell, BUC, 4-0. 13, Abby Stroup, BRW, J4-0. 14, Emily Champney-Brown, CEN, J4-0. 14, Cassidy Hanson, CEN, J4-0. 16, Ainsley Reid, BRW, 3-10. 17, Ashley Cyr, BUC, 3-8.
Boys High Jump: 1, Henry Scheff, ELLS, 5-10. 2, Beck Deeny, ELLS, J5-10. 3, Nathan Paulauskas, BUC, 5-8. 4, Charles Fussel, JB, J5-8. 5, Drew Pierson, ELLS, 5-6. 6, Nathan Regan, OT, J5-6. 7, Silas Montigny, ELLS, 5-4. 8, Hugh Jack, BUC, J5-4. 9, Jacob Reed, FOX, 5-2. 10, Miles Burr, MDI, J5-2. 11, Nicholas Sullivan, OT, J5-2. 12, Jack Miller, CEN, J5-2. 13, Justin Bishop, OT, 5-0. 14, Jorden Cote, OT, J5-0. 15, Zander Hunter, BRW, 4-10. 15, Jack Kingsbury, FOX, 4-10. 17, Joel Francis, CEN, J4-10. 18, Andrew Lobley, BRW, J4-10. 19, Dalton Plummer, JB, 4-8. 20, Kennen Bean, CEN, J4-8. 21, Damien Frey, BRW, 4-6. 21, Jordan Spencer, OT, 4-6. 23, Benjamin Mock, JB, J4-6.

SWIMMING

Mount Desert Island girls 95, Ellsworth 91

Mount Desert Island boys 125, Ellsworth 42

MDI swam Feb. 11 at Bar Harbor; Ellsworth swam Feb. 12 at Ellsworth
Girls 200 Medley Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Kristy Barry, Lijla Hanson, Caroline Mazgaj, Leah Mcpherson), 2:03.06. 2, MDI ‘A’ (Lily Beckwith, Addy Smith, Elle Yarborough, Callan Eason), 2:08.48. 3, MDI ‘B’ (Gracie Parker, Maria Saltysiak, Iz Gilhooley, Olivia Underwood), 2:15.50. 4, Ellsworth ‘B’ (Briana Kane, Lillian Frank, Kiera Springer, Jordan Berry), 2:19.68.

Boys 200 Medley Relay: 1, MDI ‘A’ (Cody Parker, Jesse Lower, Ponce Saltysiak, Riley Donahue), 1:54.30. 2, MDI ‘B’ (Paul Briggs, Brendan Graves, T.J. Willis, Oakley Bench), 1:55.47. 3, Ellsworth ‘A’ (Owen Frank, Sean Hill, Lucas Fendl, Robert Springer), 1:56.75.

Girls 200 Freestyle: 1, Cecilia Saltysiak, MDI, 2:10.65. 2, Ellie Anderson, ELLS,2:13.31. 3, Lily James, MDI, 2:17.02. 4, Addy Smith, MDI, 2:21.99. 5, Hanna Farnsworth, ELLS,2:51.47.

Boys 200 Freestyle: 1, Jesse Lower, MDI, 1:59.40. 2, T.J. Willis, MDI, 1:59.43. 3, Liam McKernan, MDI, 2:08.85. 4, Robert Springer, ELLS,2:12.31.

Girls 200 IM: 1, Maria Saltysiak, MDI, 2:26.34. 2, Sadie Sullivan, MDI, 2:32.54. 3, Leah Mcpherson, ELLS,2:35.36. 4, Gracie Parker, MDI, 2:38.64. 5, Jordan Berry, ELLS,2:38.67.

Boys 200 IM: 1, Sean Hill, ELLS,2:08.79. 2, Julian Walls, MDI, 2:16.25. 3, Sam York, MDI, 2:32.53. 4, Ryan Davis, MDI, 2:49.18. Girls 50 Freestyle 1, Ellie Anderson, ELLS,28.03. 2, Lillian Frank, ELLS,29.51. 3, Susanna Davis, MDI, 29.68. 4, Lily Beckwith, MDI, 30.36. 5, Sarah Weaver, MDI, 30.71. 6, Briana Kane, ELLS,35.71.

Boys 50 Freestyle: 1, Ponce Saltysiak, MDI, 24.93. 2, T.J. Willis, MDI, 25.05. 3, Owen Frank, ELLS,26.17. 4, Paul Briggs, MDI, 26.69.

Girls Diving: 1, Kiera Springer, ELLS,180.65. 2, Kaela Springer, ELLS,178.30. 3, Elena Springer, ELLS,133.60. 4, Gaia Daul, MDI, 98.70. 5, Eliza Levin, MDI, 90.75.
Boys Diving: 1, Sam Mitchell, MDI, 131.45. 2, Oakley Bench, MDI, 105.40. 3, Riley Donahue, MDI, 93.25.
Girls 100 Butterfly: 1, Kristy Barry, ELLS,1:02.25. 2, Callan Eason, MDI, 1:07.01. 3, Zoe Horton, MDI, 1:11.63. 4, Lijla Hanson, ELLS,1:16.05. 5, Iz Gilhooley, MDI, 1:17.75.
Boys 100 Butterfly: 1, Sean Hill, ELLS,55.15. 2, Cody Parker, MDI, 1:04.49. 3, Sam Schleif, MDI, 1:04.52.
Girls 100 Freestyle: 1, Elle Yarborough, MDI, 1:01.04. 2, Kiera Springer, ELLS,1:01.20. 3, Olivia Underwood, MDI, 1:03.67. 4, Gracie Parker, MDI, 1:05.19. 5, Hanna Farnsworth, ELLS,1:17.91. 6, Lauren Judson, ELLS,1:22.92.
Boys 100 Freestyle: 1, Jesse Lower, MDI, 53.34. 2, Brendan Graves, MDI, 53.50. 3, Ponce Saltysiak, MDI, 53.88. 4, Lucas Fendl, ELLS,57.55.
Girls 500 Freestyle: 1, Caroline Mazgaj, ELLS,5:46.78. 2, Cecilia Saltysiak, MDI, 5:54.39. 3, Elle Yarborough, MDI, 5:54.56. 4, Lillian Frank, ELLS,6:34.05. 5, Lily Beckwith, MDI, 6:38.41.
Boys 500 Freestyle: 1, Brendan Graves, MDI, 6:08.40. 2, Owen Frank, ELLS,6:15.76. 3, Caden Braun, MDI, 6:29.16. Girls 200 Freestyle Relay 1, Ellsworth ‘A’ (Kristy Barry, Ellie Anderson, Kiera Springer, Caroline Mazgaj), 1:48.59. 2, MDI ‘A’ (Elle Yarborough, Iz Gilhooley, Adria Horton, Cecilia Saltysiak), 1:54.66. 3, MDI ‘B’ (Lily James, Nina Rozeff, Addy Smith, Maria Saltysiak), 1:55.04. 5, Ellsworth ‘B’ (Briana Kane, Lauren Judson, Hanna Farnsworth, Lijla Hanson), 2:14.97.
Boys 200 Freestyle Relay: 1, MDI ‘C’ (Riley Donahue, Sam Mitchell, Jesse Lower, Julian Walls), 1:44.01. 2, MDI ‘B’ (Caden Braun, Liam McKernan, Sam York, Brendan Graves), 1:45.54.

Girls 100 Backstroke: 1, Caroline Mazgaj, ELLS,1:07.35. 2, Callan Eason, MDI, 1:07.50. 3, Jordan Berry, ELLS,1:09.82. 4, Leah Mcpherson, ELLS,1:09.92. 5, Lily James, MDI, 1:09.95. 6, Addy Smith, MDI, 1:15.52.
Boys 100 Backstroke: 1, Cody Parker, MDI, 1:03.27. 2, Julian Walls, MDI, 1:07.15. 3, Robert Springer, ELLS,1:09.48. 4, Sam Schleif, MDI, 1:12.45. Girls 100 Breaststroke: 1, Kristy Barry, ELLS,1:12.66. 2, Sadie Sullivan, MDI, 1:18.90. 3, Maria Saltysiak, MDI, 1:24.03. 4, Olivia Underwood, MDI, 1:24.93. 5, Briana Kane, ELLS,1:39.70.

Boys 100 Breaststroke: 1, Lucas Fendl, ELLS,1:16.31. 2, Sam York, MDI, 1:19.00. 3, Riley Donahue, MDI, 1:26.49.

Girls 400 Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (Gaia Daul, Sadie Sullivan, Callan Eason, Cecilia Saltysiak), 4:13.86. 2, Ellsworth ‘A’ (Lillian Frank, Leah Mcpherson, Jordan Berry, Ellie Anderson), 4:24.00. 3, MDI ‘C’ (Nina Rozeff, Susanna Davis, Lily Beckwith, Gracie Parker), 4:24.85.

Boys 400 Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Owen Frank, Sean Hill, Robert Springer, Lucas Fendl), 3:53.69. 2, MDI ‘B’ (Sam Schleif, Sam Mitchell, Ryan Davis, Julian Walls), 3:53.83. 3, MDI ‘A’ (Caden Braun, Paul Briggs, Liam McKernan, T.J. Willis), 3:56.48.

Palmer Diving Invitational
At Lenny DeMuro Pool, Bar Harbor

Girls (6 Dives): 1, Rozeff, Nina, MDI, 136.25. 2, Horton, Zoe, MDI, 104.90. 3, Daul, Gaia, MDI, 88.40.

Boys (6 Dives): 1, O’Connell, Hayden, John Bapst 158.90. 2, Bench, Oakley, MDI, 105.80. 3, McKernan, Liam, MDI, 76.50. 4, Donahue, Riley, MDI, 75.80.

Girls Finals (11 Dives): 1, Springer, Kaela, Ellsworth 339.65. 2, Springer, Kiera, Ellsworth 333.45. 3, Springer, Elena, Ellsworth 299.35. 4, Carreira, Kelsey, John Bapst 253.45.

Semifinals: 1, Springer, Kaela, Ellsworth 242.75. 2, Springer, Kiera, Ellsworth 220.55. 3, Carreira, Kelsey, John Bapst 192.50. 4, Springer, Elena, Ellsworth 191.45.

Preliminaries: 1, Springer, Kaela, Ellsworth 155.45. 2, Springer, Kiera, Ellsworth 122.80. 3, Springer, Elena, Ellsworth 117.15. 4, Carreira, Kelsey, John Bapst 103.05.

Boys Finals (11 Dives): 1, Mitchell, Sam, MDI, 240.55.

Semifinals: 1, Mitchell, Sam, MDI, 163.05.

Preliminaries: 1, Mitchell, Sam, MDI, 103.55.

Avatar

Pete Warner

Pete is a Bangor native who graduated from Bangor High School, Class of 1980. He earned a B.S. in Journalism (Advertising) from the University of Maine in 1986. He has been a full-time member of the Bangor...