BOYS BASKETBALL

Penobscot Valley 69, Lee Acad. 55

At Howland, Saturday

Lee Academy (1-3): Andrew Scott 9-1-23, Nick Allard 5-0-12, Eain Allard 4-1-11, Jace Smith 1-0-3, Elijah Knowlers 1-0-3, Ethan Allard 1-0-2

Penobscot Valley (3-2): Zach Mitchell 6-6-18, Alex Tash 7-0-16, Lance Neal 6-0-12, Shane Borrello 4-0-9, Bryce Seeley 3-1-7, Gabe Reed 2-0-5, Ryan Thompson 1-0-2, William Brown, Gabe Castonguay, Isaac Doore, Cameron Zugelder

Lee Acad.7-20-34-55

PVHS 14-30-55-69

3-pt. goals: Tash 2, Borrello, Reed, Scott 4, N. Allard 2, Ea. Allard 2, Smith, Knowles

JV: PVHS 37-35

GIRLS BASKETBALL

Woodland 56, Jonesport-Beals 28

At Woodland, Saturday

Jonesport-Beals: Lauren Crowley 2-2-7, Leah Beal 0-1-1, Lauren Beal 2-0-5, Emily Lunn 2-2-7, Jordyn Balicki 2-0-4, Emma Peabody 0-2-2, Mary MacDonald 1-0-2, Liberty White, Rachel Crowley

Woodland: Nicole Cox 4-2-12, Brooke Smith 2-0-5, Hannah Lockenwitz 1-0-2, Emily Erskine 0-1-1, Amy Cox 2-2-7, Abby Walker 3-0-6, Emily Curtis 8-3-19, Emma Hiland 2-0-4, Sierra Bryant, Kristen Curtis

Jonesport-Beals 8-13-20-28

Woodland 14-21-41-56

3-pt. goals: Crowley, Lauren Beal, Lunn; N. Cox 2, A. Cox, Smith, Curtis

Fort Fairfield 45, Caribou 33

At Caribou, Saturday

Fort Fairfield: Camryn Ala 0-2-2, Kassidy Gorneault 7-5-19, Eva Callioras 1-4-6, Kourtney West 2-1-5, Hunter Perkins, Brenna Levasseur 3-2-10, Phoebe Soloman 2-0-4; Totals 15-14-45

Caribou: Selena Savage 2-1-6, Mia Theriault 2-0-4, Gabrielle Sutherland 1-0-3, Ashlyn Bouchard 3-0-8, Sage Dubay 2-1-6, Emily Collins 3-0-6; Totals 13-2-33

Fort Fairfield 16-25-35-45

Caribou 6-14-28-33

3-pt. goals: Levasseur; Savage, Sutherland, Bouchard 2, Dubay

TRACK AND FIELD

PVC-Eastern Maine Indoor Track League

COVID Series 2021

At EMITL Facilities

No team scoring

Girls Shot Put: 1, Camden Lavoie, BAN, 36-3. 2, Morgan Martin, BRW, 31-9.25. 3, Karessa Anderson, BRW, 30-2. 4, Chelsey Cote, OT, 28-7. 5, Claire Henry, BRW, 28-0.25. 6, Emma Frost, CEN, 27-8. 7, Logan Closson, MDI, 27-7.75. 8, Madilyn Baker, OT, 26-7.75. 9, Morgan Downs, BRW, 25-9.50. 10, Abigail Look, BRW, 25-7.50. 11, Alexis Wardwell, BUC, 25-6. 12, Ariana Brown, CEN, 24-8. 13, Georgianna Logan, MDI, 24-7.50. 14, Madyson Redding, OT, 23-8. 15, Aliyah Goldsmith, CEN, 23-7. 16, Emily Champney-Brown, CEN, 22-2. 17, Victoria Watkins, BUC, 20-2. 18, Grace Carlson, FOX, 19-10.50. 19, Annie Bickerstaff, CEN, 19-5. 20, Sage Cole, CEN, 19-3. 21, Abby Stroup, BRW, 18-11.50. 22, Makayla Landry, FOX, 17-6. 23, Madison Williams, MDI, 16-6.50. 24, Ruby Rideout, FOX, 13-8.75. 25, Madalynn Soto, BRW, 13-1.

Boys Shot Put: 1, Archer Hill, MDI, 42-2.75. 2, Jacob Smith, BRW, 38-8.25. 3, Caleb Thibodeau, BRW, 38-4. 4, Maxxwell Smith, BAN, 38-2.25. 5, Stephen Cummings, BRW, 38-0.75. 6, Duane Tibbetts, OT, 37-5.75. 7, Dylan Greenlaw, BRW, 37-2. 8, Caleb Seymour, BRW, 35-1.75. 9, Colby Largay, BRW, 34-3.25. 10, Ethan LeClair, OT, 33-9.25. 11, Aaden Lane, FOX, 31-0.50. 12, Justin Bishop, OT, 29-10.50. 13, Jorden Cote, OT, 28-10. 14, Brandon Van Hall, BRW, 27-5.75. 15, Gabriel Stegner, BUC, 27-2. 16, Ian Randall, BAN, 26-7.50. 17, Triton Tall, BRW, 26-3. 18, Austin Lozano, BAN, 25-11.
Girls High Jump: 1, Grace Willey, OT, 5-0. 2, Myah Worster, OT, 4-8. 3, Megan Randell, BAN, J4-8. 4, Victoria Watkins, BUC, 4-6. 5, Tiffany Yanush, OT, 4-4. 6, Naomi Noack, BAN, J4-4. 7, Abby Stroup, BRW, 4-2. 7, Julia Smallwood, BAN, 4-2. 9, Ashley Talcove, OT, J4-2. 10, Emily Champney-Brown, CEN, 4-0. 10, Delaney Sweeney, MDI, 4-0. 12, Alexis Wardwell, BUC, J4-0. 13, Lisa Lancellotti, BAN, J4-0. 14, Ainsley Reid, BRW, J4-0. 15, Lorraine Thai, BAN, J4-0. 16, Cassidy Hanson, CEN, 3-10. 17, Ashley Cyr, BUC, J3-10. 18, Sydney Pine, BRW, J3-10. 19, Evelyn Humbert, BAN, 3-6. 20, Callie Moran, BRW, J3-6. 21, Autumn Ditzel, BAN, 3-4.
Boys High Jump: 1, Beck Deeny, ELLS, 5-8. 2, Drew Pierson, ELLS, 5-6. 3, Nathan Regan, OT, J5-6. 4, Charlie Fussell, JB, J5-6. 5, Jacob Reed, FOX, J5-6. 6, Henery Scheff, ELLS, 5-4. 7, Andrew Munroe, BAN, J5-4. 8, Hugh Jack, BUC, 5-2. 9, Jorden Cote, OT, 5-0. 10, Oscar Croce, BAN, J5-0. 11, Jack Kingsbury, FOX, J5-0. 12, Zander Hunter, BRW, J5-0. 13, Gage Jones, BAN, J5-0. 14, Andrew Lobley, BRW, 4-10. 14, Miles Burr, MDI, 4-10. 16, Justin Bishop, OT, J4-10. 17, Joel Francis, CEN, J4-10. 18, Jack Miller, CEN, 4-8. 18, Gabriel Stegner, BUC, 4-8. 20, Jordan Spencer, OT, J4-8. 21, Andre Brozman, BAN, 4-6. 22, Benjamin Mock, JB, J4-6.

At Bangor

Girls 800: 1. Anna Connors, BAN, 2:40.72; 2. Kayla Graffam, BRW, 2:42.18; 3. Meaghan Caron, BAN, 2:49.26; 4. Ada Fisher, SUM, 2:49.54; 5. Eliza Grimnes, JB, 2:50.26; 6. Anna Bateman, HER, 2:51.00; 7. Addison Nelson, ELLS, 2:51.34; 8. Addi Laslie, ELLS, 2:52.44; 9. Gwyneth Rand, JB, 3:00.96; 10. Cassidy Hanscom, MDI, 3:02.24; 10. Sophia Taylor, MDI, 3:02.24.

Girls Mile: 1. Olivia Mosca, BRW, 5:42.26; 2. Eleanor Tyne, ORO, 5:50.22; 3. Megan Randall, BAN, 6:13.24; 4. Sadie Harrow, BAN, 6:14.53; 5. Rebekah Ireland, BUC, 6:15.22; 6. Ellie Brooks, ORO, 6:26.64; 7. Carly Hayward, BAN, 6:28.80; 8. Cassidy Rackliffe, OT, 6:36.28; 9. Sherry Foster, JB, 6:37.88; 10. Addison Nelson, ELLS, 6:39.04.

Boys 800: 1. Logan Geiser, BRW, 2:14.14; 2. William Hileman, BUC, 2:14.85; 3. Liam Velgouse, CEN, 2:19.83; 4. Jon Genrich, MDI, 2:21.24; 5. Sam Stroup, BRW, 2:22.25; 6. Lucas Sun, BAN, 2:26.63; 7. Colby Oiler, HER, 2:28.32; 8. Adam Miller-Treat, BAN, 2:30.11; 9. Sam Ahola, BAN, 2:30.45; 10. Colby Hope, BAN, 2:30.86.

Boys Mile: 1. Dylan Fowler, HER, 5:06.58; 2. Ian Meserve, HER, 5:07.73; 3. Logan Carter, SUM, 5:10.84; 4. Liam Velgouse, CEN, 5:12.63; 5. Cooper Parlee, BRW, 5:20.89; 6. Anthoney Smith, BUC, 5:22.56; 7. Gage Bruns, BUC, 5:26.40; 8. Trevor Parlee, BRW, 5:28.52; 9. Ethan Demerchant, BAN, 5:44.09; 10. Evan Soucy, BAN, 5:46.13.

Boys 2 Mile: 1. Ethan Partal, BAN, 11:20.38; 2. Cooper Parlee, BRW, 12:04.94; 3. Jack Moring, BAN, 15:24.71.

Avatar

Pete Warner

Pete is a Bangor native who graduated from Bangor High School, Class of 1980. He earned a B.S. in Journalism (Advertising) from the University of Maine in 1986. He has been a full-time member of the Bangor...