Members of the Greenville High School softball team including (from left) Jordan Mann, Halle Pelletier and Emily Vraux display their Class D runner-up plaque after their loss to Penobscot Valley in the 2019 state championship game. (BDN File) Credit: Pete Warner | BDN

All-star teams

HIGH SCHOOL

Penobscot Valley Conference

Spring Seniors Athletes

All-Academic

Boys Track & Field

George Stevens Academy: Trevor Cochrane, Ian Howell, Orono: Jackson Campbell, Willem Crane, George Grindle, Brewer: Benjamin Fitzpatrick, Matt Mousseau, Sean Neal, Houlton: Ean Bolstridgs, Mathew Jimenez, Will Belyea, Presque Isle: Damon Underwood, Hermon: Evan Staples, Jacob Wildes, Bucksport: Lucky Mourredes, Ellsworth: Colby Hamilton, Sam Holler, Lucas Jordan, Mike Kazmierczak, Matt Shea, Connor Crawford, Dexter: Ryan Boisvert, Bangor: Cameron Coyle, Vinh-Nhan Ngo, John Bapst: Jeremiah Coon, Sam Ellis, Colby Stokes, Penquis: Aiden Boyce, Old Town: Alec Bouchard, Wayne Dorr, Samuel Magoon, Gage Smith, Elijah Veilleux, Caribou: Ethan Holmquist, Isaac Marker, Searsport: William Bradley, Gabe Poulin, Calais: Patrick Coebett, Washington Academy: Marek Veal, Mount Desert Island: Ben Freuding, Harland Brown, Foxcroft Academy: Hunter Clarke, Jacob Raynes, Sumner: Bryce Coombs, Central: Alfie Griffin, Greenville: Jack Morehouse, Hampden Academy: Wade Brown, Peyton Chahley.

Girls Track & Field

GSA: Morgan Welts, Syra Gutow, Orono: Ella Cousineau, Katie Owen, Brewer: Rylie Hall, Michaela Hersey, Ashlynn Stahl, Houlton: Isabelle Cosby, Presque Isle: Stephanie Donovan, Libby Moreau, Clara Kohlbacher, Alison Himes, Elise Nelson, Hermon: Lydia Dorman, Narraguagus: Reese Brown, Maddy Willey, Bucksport: Madison Cyr, Katelyn Cloutier, Ellsworth: Rachel Barnes, Danaee Felix, Caitlin MacPherson, Maddie Nida, Taylor Richardson, Dexter: Erin Bache, Bangor: Hannah Dunn, Lydia Gilmore, John Bapst: Leah Brooks, Ana Dunn, Sydney Ellis, Penquis: Sydney Fowles, Old Town: Faith Murray, Mackenzie Austin, Grace Harvey, Gracie Sanborn, Claudia Damboise, Caribou: Paige Espling, Emily Adler, Searsport: Haley Braga, Calais: Ivy McLellan, Abby Downing, Washington Academy: Evyenia Aretakis, Bishmita Dahal, Riley Fraser, Marilyn Mubang, Jordan Myers, Sophie Samalovo, MDI: Zoe Olson, Katelyn Osborne, Rachel Leonard, Hannah Goodwin, Julia Rush, Sumner: Blue Howard, Central: Abigail Call, Jovana Philbrick, Greenville: Bianca Breton, Abbygail McDonough, Hampden Academy: Moxie Flanagan, Taylor Guerette, Elizabeth Graham, Kaitlyn Jipson, Maddie Mooers, Libby Nute, Kendra Ryder, Hannah Tash.

Boys Tennis

GSA: Alex Fu, Liam Webb, Mattanawcook Academy: Griffin Coburn, Branden Oliver, Orono: Itai Boss, Patrick Tyne, Sam Henderson, Alex Brown, Houlton: Nate DeLucca, Hermon: Ryan Mailloux, Ellsworth: Ryan White, John Bapst: Ian Pomroy, Yixuan Xie, Deer Isle: Ian Cust, Benjamin Penfold, Schenck: Colby Hannan, Jacob Whitehouse, Caribou: Parker Deprey, Calais: Connor Cook, Dylan Korasadowicz, Washington Academy: Greg Moulton, Hung Chu Nguyen, Nam Nhat Nguyen, MDI: Trevor Morrison, Kyle Collin, Ashton Lazano, Foxcroft Academy: Kearson Sutton, Sumner: Michael Merchant

Girls Tennis

GSA: Erika Hipsky, Chloe Politte, Balinha Aparicio De Oliveira, Mattanawcook Academy: Paige Briggs, Emily Tilton, Orono: Izzy Baker, Krista Bass, Maggie Coutts, Piscataquis Community: Madelynn Crosby, Hermon: Jillian Shorey, Houlton: Sydney Lorom, Grace Johnson, Presque Isle: Hana Boucher, Ellsworth: Emma Whitney, Amelia Hayden, John Bapst: Emma Butler, Hannah Day, Diana Harriman, Lauren Holyoke, Rachael Kiah, Alex Le, Lena Le, Cynthia Tran, Cheryl Zhang, Old Town: Brook Sossong, Caribou: Shelby Barnes, Madison Stratton, MDI: Katherine Hoff, Calais: Kelly Carter, Libby Bitar, Emily Doten, Washington Academy: Marlince Baminggen, Rosalina Hilapok, Kisten Kilton, Sumner: Marguerite Leighton, Foxcroft Academy: Olivia Wesley, Cheyanne Skomars.

Baseball

GSA: Vanessa Sherwood, Mattanawcook Academy: Jackson Weatherbee, Cody Hanscom, Machias: Breckin Gooch, PCHS: Wayne Haley, Hermon: Nate Allain, Garrett Eldridge, Houlton: Jason Collett, Keegan Gentle, Presque Isle: Sam Beaulieu, Ricky Goupille, Nathan Willett, Meghann Collins, Bucksport: Koby Hamby, Tyler Winchester, Dexter: Nathan Richards, Haedyn Guenther, Gage Stone, Logan Perkins, John Bapst: Max Chadwick, Penquis: Camron Bailey, Schenck: Andrew Goulas, Madison Birt, Old Town: Nathaniel Young, Michael Brown, Chris Albert, Dylan Street, Joseph D’Angelo, Bryce Richards, Tyler McCannell, Gabriel Talon, Caribou: Cullin Caverhill, Jacob Berkoski, Hayden Hunter, Searsport: Daegan Moody, Calais: Kyle Richard, Gavin Parks, Dawson Critehley, Washington Academy: Zain Fitzsimmons, Jordan Lobley, Ethan Robinson, Matteo Toninello, Foxcroft Academy: Ethan Curtis, Sumner: Warren Harden, Central: Josh Smith, Jonesport Beals: Kaiden Crowley, Adam Robinson, Stearns: Bennett Dunstan, Caleb York, Bradley Duplisea, Greenville: Noah Bilodeau, Christopher Caiazzo, Adam Ethier, Camden Harmon, Samuel Lane, Jack Morehouse

Softball

GSA: Morgan Welts, Machias: Megan Preston, Destiny Look, Abby Hooper, PCHS: Macee Pearl, Olivia Riitano, Hermon: Ashley Dunphy, Rachael Balmas, Brooke Dempsey, Mia Foley, Allyson Rush, Houlton: Elizabeth Phillips, Presque Isle: Rebecca Rider, Anna Trombley, Narraguagus: Kaci Alley, Kirsten Kennedy, Breanna Kenney, Emma Redimarker, Anna Taylor, Aspin Schoppee, Dayana Ortiz, Bucksport: Zoe Hosford, Ellsworth: Trinity Montigny, Marissa Havey, Samantha Simmons, Dexter: Cloe Mountain, Caitlyh Hardy, Regan McNally, John Bapst: Lilly Audibert, Alyssa Boyd, Sarah Dalton, Brittany Ho, Natalie Sheehan, Jayda Smith, Penquis: Sydney Fowles, Jessica Gervais, Macee Grant, Deer Isle: Ella Marshall, Brienna Limeburner, Schenck: Gwenyth Perkins, Kaylee Perreault, Payton Spearin, Ayanna York, Mercedes Castillo, Caribou: Taylor Labreck, Alya Theriault, Heather Demerchant, Old Town: Sydney Sheehan, Teagan Blackie, Hannah Sibley, Jadeyn Cain, Mikayla Kenny, Sarah Ness, Searsport: Abby Stemp, Jenna Keach, Calais: Ivy McLellan, MDI: Ruby Brown, Emily York, Stearns: Katherine Alley, Elaina Bradford, Alexxus Stevens, Rabecka Glidden, Foxcroft Academy: Natalie Robinson, Olivia Johnson, Jenna Anderson, Karis Dankert, Washington Academy: Jamie Fairchild, Mikaila Loughlin, Elena Maggiore, Avea Pressley, Sydney Pressley, Rachel St. Louis, Sumner: Skye Howard, Jonesport Beals: Lydia Alley, Caitlin Childers, Kaylee Ireland, Madelyn Thistlewood, Lindsey Wilson, Central: Alison Shaw, Alyssa Day, Greenville: Bianca Breton, Tiegan Murray, Morgan Noyes, Aleya Pelletier, Halle Pelletier, Jessica Pomerleau.