Golf

Eastern Maine Seniors

At Bangor Muni GC

Team Gross: 1 Barry Hobert, Don Shumaker, Mike O’Hara, Mark Pierce (65); 2 Steve Norton, Bucky Owen, Sandy Ervin, George Jacobson (66);

Net: 1 Mike Richardson, Jim Batey, Richard Salminen, Steve Antell (56); 2 (tie) Don Holmstrom, Sarge Means, Don Means, John McKay (57); Ed Lajoie, Mike Marshall, Butch Littlefield, Jeff Shula (57); Bob Weston, Ernie Hutchins, Skip Campbell, Bruce Grantham (57); Class A Gross: Jim Raye (74), Robert Berry (77); Net: PJ Davis (64) NeilLabbe (64); Class B Gross: Mark Pierce (71), Jeff Dutch (72), Bob Delio (72), Lee Chick (75); Net: Bob Jancewicz (61), Jeff Shula (61), Charles Ryder (64), Allen Staples (64), Greg Jamison (64); Class C Gross: Mike O’Hara (70), Barry Hobert (72), Robert Sumner (75), Larry Quinn (75); Net: Tom Folsom (59), Tom Ivers (60), Dale Sereyko (60), John Paradis (60); Class D Gross: Joe Sala (77), Sarge Means (78), Bill Kirby (78); Net: Richard Salminen (60), Tom Welgoss (65), Wayne Carpenter (67); Class E Gross: Dave Davis (81), Bucky Owen (82), Peter Doran (92); Net: Carl Buck (66), Don Means (68), Phil Bowen (68);

Pins: 3. Barry Hobert 2-11, Hugh McEachern 9-5, 6. John McKay 8-0, Robert Berry 8-6; 11. PJ Davis 5-2, Tery Whitney 13-2, 16 David Green 3-11, Paul Jewett 4-6

LOCAL

At Hermon Meadow GC

Monday Night Ladies Scramble — Gross: 1 Nancy Hart, BJ Porter, Lois Adams, Lisa Main 31, 2 (MC) Durice Washburn, Nicki Mountain, Brooke Green, Elaine Lovett 33, 3 Jody Lyford, Cheryl Paulson, Dawn Dunbar, Julie McConnell 33, Pins: No 3 Durice Washburn 3-5, No 8 Jody Lyford 6-3

At Kebo Valley, Bar Harbor

Golf Wars Scramble — Inner 9 Gross: 1st: Dukes Of Hazards 31; 2nd: Operation Hack 32; 3rd: Hackers 33; Inner 9 Net: 1st: Plumbers + Tall Guy 27.6; 2nd: Potential 27.95; 3rd: Underdogs 27.98; Outer 9 Gross: 1st: Fancy Boys 27; 2nd: Slosh Factor 29; 3rd: Grip It & Sip It 30; Outer 9 Net: 1st: Poachers 24.8; 2nd: Papa Smurfs 27; 3rd: Putter Face 27.5; Mixed Division: 1st: Ball Washers 28.15; Pins: 4. Edi Hall 8-7; 6. Eric Roch 9-0; 9. Jon Nicholson 12-9; 15. Jeremy Bryer 9-9

At Aroostook Valley CC, Fort Fairfield

9th Maine Basketball Hall of Fame Scramble

Team, gross: John Donato, Matt Murray, Jason Coleman, Elizabeth Lacognata minus-16; Mike Cote, Bobby Russell, Steve Clark, Harry Orser; Greg Cyr, Kelly O’Leary, Chad Cyr, Keegan Cyr; Leonard Nicolas, Richard Moulton, James Bernard, Ryan Moulton; net: Noah Bernard, John Bernard, Jonah Bernard, Shane McGillan; Neal Griffeth, Chris Richards, Curt Anderson, Shawn Savage; Donovan Savage, Dayne Savage, Cody Herbert, Jon Glazier; Barrett Potter, Rik Goodwin, Mark King, Sean Dolomont; Skins Game: Mike Cote, Bobby Russell, Steve Clark, Harry Orser; Otis Kneeland, Michael Prisco, Kent Clark, Greg Ireland; Long drive, men: Chris Casavant; women: Judy Dombrowski

At Traditions GC, Holden

Women’s League — 1. Carol Rushton, Susan Bailey, Tammy Curtis, Winnie Coleman, 32; 2. Susan Payne, Rachel Lapointe, Hilda Wadwell, Stevie Lord, 35; 3. Dawn Seavey, Marilyn Hughes, Jeannette Laplante, Mary Lee McIntosh, 35; 4. Shelley Drillen, Marcia Biggane, Bonnie Richards, Irene Woodford, 35; 5. Nancy Carney, Loretta Robichaud, Katrina Lavene, Sue Everett, 38. Pin: No. 8 Sue Everett 13-6

At Dexter Muni GC

Men’s Twilight League — Stableford: Ryan Wilks +5, Jim Bob Hartford +3, Heath St. Louis +1.5, Dick Hall and Rick Smith +1

At Hampden CC

Ladies League — 1. Joette Fields, Patty Blanchard, Nat Grindle, Paula Grindle 42; 2. Donna Nason, Pam Anderson, Calista Hannigan, Sally Hartman 42 (mc); 3. Jill Long, Ellie Trask, Geneva Allen, Beth Dunning 45; 4. Janice Gran, Elinor Bucklin, Susan Hall 51; Pins: No.6 Donna Nason 11-0

Tractor pulling

Central Maine Quarter Scale

Tractor Pullers

At Clinton Fairgrounds

(Results from the Central Maine Quarter Scale Tractor Pullers competition with division, speed and distance):

Pure Stock, 1,100 pounds: 1. Jackson Clark, 3, 192.94 (full pull); 2. Niah Mesaric 3.8 182.27 (FP); 3. Jacklynn Lee 5 181.6 (FP); 4. Robert Saxton 2.8 178.06; 5. Caden Towle 3.7 163.86; 6. Daniel Gomm 3.9 148.32

Single Sport Stock, 1,100: 1. Rhylee Waltman 4.3 243.80 (FP); 2. Makayla Doherty 4 237.62 (FP); 3. Brayden Rossignol 3.3 226.81 (FP); 4. Jackson Clark 3.3 199.82; 5. Mary Robinson 3 196.11; 6. Mariah Salsbury 3.4 168.03; 7. Mason Wright 1.2 146.8

Sport Stock Twin 1,100: 1. Jackson Clark 3.6 223.88 (FP); 2. Dalton Rossignol 3.4 208.27 (FP); 3. Nathan Dodge 3.8 205.44 (FP); 4. Jacklynn Lee 3.2 190.71; 5. Owen Knowlton 2.6 179.83; 6. Charlie Basford 2.9 175.38; 7. Daniel Gomm 1.9 174.67; 8. Makayla Doherty 3.7 147.93; 9. Mason Wright 2.8 123.1

Hot Stock 1,100: 1. Zach Salsbury 8.5 218.01 (FP); 2. Lydia Roderick 6.8 198.62; 3. Brayden Rossignol 5.5 178.24; 4. Mariah Salsbury 5.5 175.34; 5. Mary Robinson 3.7 155.28

Pro Stock 1,100: 1. Zach Salsbury 13.7 271.42 (FP); 2. Dalton Rossignol 10.6 245.25; 3. Nathan Dodge 7.5 149.84

Pure Stock 1,200: 1. Jacklynn Lee 3.3 238.47 (FP); 2. Caden Towle 3.7 237.55 (FP); 3. Jackson Clark 3 236.31 (FP); 4. Niah Mesaric 3.8 229.39 (FP); 5. Daniel Gomm 2.6 208.23 (FP); 6. Robert Saxton 3.2 149.81

Single Sport Stock 1,200: 1. Rhylee Waltman 4.3 223.03 (FP); 2. Jackson Clark – 186.5; 3. Mary Robinson 3.1 178.7; 4. Makayla Doherty 4.5 177.68; 5. Brayden Rossignol 3.1 167.33; 6. Mariah Salsbury 2 166.94

Sport Stock Twin 1,200: 1. Jackson Clark 3.8 217.41 (FP); 2. Makayla Doherty 4.8 202.83 (FP); 3. Jacklynn Lee 3.3 186.47; 4. Charlie Basford 2.9 177.39; 5. Dalton Rossignol 3.3 176.4; 6. Nathan Dodge 2.4 168.63; 7. Owen Knowlton 2.7 151.4; 8. Daniel Gomm 2.4 140.74; 9. Mason Wright 2.8 138.57

Hot Stock 1,200: 1. Zach Salsbury 8.9 241.43 (FP); 2. Lydia Roderick 8 231.79 (FP); 3. Mariah Salsbury – 225.50 (FP); 4. Brayden Rossignol 5.6 206.25 (FP); 5. Mary Robinson 7.1 179.23

Pro Stock 1,200: 1. Zach Salsbury 14 294.91 (FP); 2. Dalton Rossignol 10.9 253.48 (FP); 3. Mary Robinson 11.1 245.96

Legion baseball

JUNIOR LEGION

State Tournament

At Mansfield Stadium, Bangor

Friday, Aug. 2

Game 1: Fairfield PAL 8, Motor City 4

G2: Legendary Status-Lisbon 8, Sluggers 0

G3: Midcoast 5, Hammond Lumber Loons 4 (8 inns.)

G4: Acadians Post 207 6, Waterville 1

Saturday, Aug. 3

G5: Motor City 7, Sluggers 5

G6: Hammond Lumber Loons 11, Waterville 2 (Waterville eliminated)

G7: Fairfield PAL 7, Legendary Status-Lisbon 0

G8: Midcoast 7, Acadians Post 207 2

Sunday, Aug. 4

G9: Legendary Status-Lisbon 5, Hammond Lumber Loons 3 (Loons eliminated)

G10: Motor City 14, Acadians Post 207 10 (Post 207 eliminated)

G11: Fairfield PAL 7, Midcoast 4

Monday, Aug. 5

G12: Midcoast 4, Legendary Status-Lisbon 2 (Lisbon eliminated)

G13: Motor City 9, Fairfield 7

Tuesday, Aug. 6

G14: Motor City 13, Midcoast 3 (Midcoast eliminated)

G15: Motor City 9, Fairfield 4 (Motor City wins Maine title)

Note: New England Regional begins Friday, Aug. 9