August 22, 2019
Scores and Results Latest News | Rockland Roads | Bangor Metro | Dark Money | Today's Paper

Local weekend results for golf, auto racing, harness racing

Legion baseball

SENIOR LEGION

North Division

(Games through July 14)

1. Coffee News Comrades (Bangor) 10-3, 2. R.H. Foster River Dogs (Hampden-Hermon) 11-4, 3. Acadians Post 207 (Ellsworth) 9-4, 4. Quirk Motor City (Old Town-Orono) 8-6, 5. Skowhegan Tax Pro 6-3, 8-6, 6. Augusta U.S. Cellular 5-6, 7. South China Subway 2-11, 8. Franklin County Flyers (Farmington) 0-12

Home fields: Augusta (CARA Complex), Acadians Post 207 (George Stevens Academy, Blue Hill), Bangor Coffee News (Mansfield Stadium), R.H. Foster-Hampden (Bordick Park), Quirk Motor City (Husson University), Skowhegan Tax Pro (Colby College, Waterville), Franklin County Flyers-Farmington (Hippach Field), South China Subway (CARA Complex, Colby College)

Tuesday, July 16

Augusta at Franklin County, 7 p.m.

R.H. Foster at Acadians, 5:30 p.m.

Skowhegan at South China Subway, 7:15 p.m.

Wednesday, July 17

Bangor at R.H. Foster, 6 p.m.

Thursday, July 18

Skowhegan Tax Pro at Augusta, 5:30 p.m.

Acadians Post 207 at Quirk Motor City, 7 p.m.

Saturday, July 20

Quirk Motor City at Augusta, 11 a.m.

Bangor at Augusta (resumption of suspended game), 1:30 p.m.

Bangor at South China Subway, 2:30 p.m.

Skowhegan Tax Pro at Acadians Post 207, 11 a.m.

*Top four teams in North and South regions advance to state tournament July 27-31 at Husson University, Bangor.

JUNIOR LEGION

North Division

(Games through July 14)

1. Midcoast Jr. Legion (Belfast) 15-2, 2. Acadians Post 207 9-1, 3. Maine Sluggers 11-4, 4. Coles Cadets (Bangor) 10-4, 5. Dove Tail Navigators (Dover-Foxcroft) 7-7, 6. Sebasticook 7-10, 7. Quirk Motor City 5-9, 8. Machias Post 9 2-9, . 9. Kinney Agency Hawks (Hermon) 2-10

Home fields: Bangor Coles Cadets (Mansfield Stadium), Dove Tail Navigators-Dover-Foxcroft (Foxcroft Academy), Belfast (Mansfield Stadium, Colby College), Acadians (Ellsworth High School), Machias (Washington Academy), Sebasticook (Nokomis HS and Sebasticook MS, Newport), Quirk Motor City-Hampden (Bordick Park), Hermon (Hermon HS), Sluggers (Husson University)

Tuesday, July 16

Machias at Hampden, 4:30 p.m.

Sebasticook at Hampden, 7 p.m.

Bangor at Dove Tail Navigators, 5:30 p.m.

Acadians at Midcoast, 5:30 p.m.

Wednesday, July 17

Acadians at Bangor, 5:30 p.m. (at Garland St. Field)

Messalonskee Owls vs. Belfast, 7:15 p.m. (at Colby)

Hermon at Waterville, 5 p.m. (at Colby)

Sebasticook at Dove Tail Navigators, 5:30 p.m.

Hampden at Sluggers, 7 p.m.

Thursday, July 18

Waterville at Sebasticook, 5:30 p.m. (at Sebasticook MS)

Friday, July 19

Hermon at Acadians, 5:30 p.m.

Skowhegan vs. Belfast. 5 p.m. (at Colby)

Hampden at Dove Tail Navigators, 5:30 p.m.

Sluggers vs. Machias (DH), 4 p.m. (at Calais HS)

Sunday, July 21

Acadians at Dove Tail Navigators (2), 11 a.m.

Bangor vs. Belfast, 1 p.m. (at Colby)

Hermon at Machias (2), 11 a.m. (at Washington Acad.)

Messalonskee Owls at Sluggers (2), 11 a.m.

Monday, July 22

Belfast at Acadians, 5 p.m. (at Bucksport HS)

Zone playoffs: July 27-28

State tournament: Aug. 1-6 at Mansfield Stadium, Bangor

Junior Legion all-star game: Aug. 4 at Mansfield Stadium, Bangor

BASEBALL

Senior League

East Regional

At Mansfield Stadium, Bangor

Thursday, July 18

Game 1: Maryland vs. Massachusetts, 11 a.m.

G2: Pennsylvania vs. Delaware, 2 p.m.

Friday, July 19

G3: New York vs New Jersey, 10 a.m.

G4: Maine District 3 (Old Town) vs New Hampshire, 1 p.m.

G5: G1 Winner vs Rhode Island, 4:30 p.m.

G6: G2 Winner vs Connecticut, 7:30 p.m.

Saturday, July 20

G7: Loser G2 vs Loser G5, 10 a.m.

G8: Loser G1 vs Loser G6, 1 p.m.

G9: Winner G3 vs Winner G5, 4:30 p.m.

G10: Winner G4 vs Winner G6, 7:30 p.m.

Sunday, July 21

G11: Loser G3 vs Winner G7, 1 p.m.

G12: Loser G4 vs Winner G8, 4 p.m.

G13: Winner G9 vs Winner G10, 7:30 p.m.

Monday, July 22

G14: Loser G10 vs Winner G11, 1 p.m.

G15: Loser G9 vs Winner G12, 4:30 p.m.

Tuesday, July 23

G16: Winner G14 vs Winner G15, 1 p.m.

G17: Loser G13 vs Winner G16, 4:30 p.m.

Wednesday, July 24

G18: Winner G13 vs Winner G17 (championship game), 2:30 p.m.

G19: Loser G18 vs Winner G18 (if necessary), 5:30 p.m.

*Winner advances to Senior League World Series at Easley, South Carolina, July 27-Aug. 3.

Golf

LOCAL

At Hermon Meadow GC

Par 3 Tournament — Men’s Division: 1. (tie) Andy McNally, Steve Caouette -54, Rick Boody, Phil Boody -54, 3. (tie) John Trott, Ted Jellison -57, Al Stuber, Marty Kelly -57, Doug Chambers, Tom Hughes -57; Mixed Division: 1. Al Porter, BJ Porter -52, 2. Jim McInnis, Jodi Lyford -53, 3. Tracy Gran Jr., Peg Buchanan -55, 4. Diane Herring, Nancy Hart -56, 5. Al Sale, Cheryl Paulson -57; Pins, Women: No. 3 Julie McConnell 16-2, No. 16 Janice Poulson 9-0; Men: No. 3 Ed Baum 2-10, No. 16 Andy McNally 9-7

At Pine Hill GC

Sunday Couples League — 1. Rick England, Dawn England 37; 2. Stephan Williams, Jenny Williams 38; 3. Peter Beatham, Pumpkin Beatham 39; 4. Michelle Atherton, Paul Roy 41; 5. Ed St. Heart, Sue St. Heart 44

At Northport GC

Ladies Day — 1. Phyllis Gaul, Sue Gordon, Pam Williams (50), 2. Sharon Dehayes, Pat Wood (52); Fewest Putts: Peg Wolley

Point Quota — Team: 1. Terry Whitney, Brendan Gardner, Dick Clements, Jenna Caler (133), 2. (tie) Jeff Dutch, Lee Robinson, Dave Wentworth, Frank Field, Charlie Pray, Jim Kunkel, Steve Stanford, Cliff Randall, Preston Ward, Butch Norman, Jerry Mehuren, Phil Bowen, Bob Delio, Harvey Peterson, Greg McDaniel (124); Sweeps — Class A, Gross: 1. (tie) Jeff Dutch, Randy Berry (79), 3. (tie) Charlie Pray, Terry Whitney, Preston Ward, John Sapoch (82); Net: 1 Lisa Desmarteau (67) 2 tie Steve Stanford, Brendan Gardner (69) 4 Larry Quinn (70); Class B, Gross: 1 Greg McDaniel (84), 2 Jerry Mehuren (87), 3 Frank Field (89), John Lloyd-Still (90); Net: 1 Jenna Caler (65) 2 Phil Bowen (69) 3 (tie) Butch Littlefield, Peter Doran (70); Pins, Class A: No. 3 Brendan Gardner 2-10, No. 9 Cliff Randall 12-1, No. 12 Rick Cronin 13-8, No. 18 Steve Stanford hole-in-one; Class B: No. 3 Harvey Peterson 12-1, No. 12 Lee Robinson 9-7, No. 18 Tim Riley 25-0

At Penobscot Valley CC

Member-Guest Tournament — Overall Champions: Greg O’Donnell, Kevin Hughes; A Flight: Adam Duplisea, Dale Duplisea; B Flight: Troy Garland, Jason Clifford; C Flight: Rick Ambrose, Bob Collins; D Flight: Rusty Johnstone, John Howard; E Flight: Terry Greenier, Dan Ayoob; Consolation Winners: Phil Goldthwait, Brad Warme

Saturday Pins & Skins — Pins: No. 4 Robert Herzing 8-4, No. 6 Jason Clifford 5-6, No. 14 Adam Duplisea 4-5, No. 16 Jim Conley 6-4; Skins, Gross: No. 3 Steve Steiner 3, No. 7 Eric Revell 3, No. 9 Eric Revell 3, No. 11 Troy Garland 3, No. 17 Adam Duplisea 3; Net: No. 1 Jeff Teunisen 2, No. 5 Greg O’ Donnell 2, No. 11 Troy Garland 2

Sunday Team Sweeps — 1st Rusty Johnstone, John Howard 12.5 points, 2nd John Poulin, Matt Quinlan 12.0; Pins: No. 4 Eric Revell 9-2, No. 6 Ron Cota 8-0, No. 14 Mark Paine 6-4, No. 16 Matt Shannon 14-4

At Kebo Valley Club

Pins & Skins — Gross Skins: No. 3 Jon Nicholson, No. 12 Jon Nicholson, No. 14 Jon Nicholson, No. 17. Brett Barrett, No. 18. Mike Harkins; Net Skins: No. 4 Mark Hanscome, No. 7 Mike Harkins, No. 8 Dan Sargent, No. 9 Tom Richardson, No. 16. Rick Wallace; Pins: No. 4 Tom Richardson, No. 15 Shane Carter 11-0

Island Connections Outing —Gross: P.J. Davis, Clyde Lewis, Stetson Everett, Aaron Carter 59; Net: Jon Helms, James Ohmeis, Bernie Boisvert, Chuck Bowers 56.1; Mixed: Jeff Chamberlain, Kyle Nicholson, Matt McEachern, Cathy Nicholson 54.2; Pin: No. 6 Travis Mace 15-4; Closest To Line: No. 12 Chuck Bowers; Long Drive, Men: Kyle Nicholson; Ladies: Cathy Nicholson

Auto racing

SPEEDWAY 95

At Hermon

CASELLA RECYCLING STREET STOCKS 50 LAP SUNOCO RACE FUELS SERIES #3: 1. 24S Kris Watson, Kenduskeag; 2. 14c Anthony Constantino, Sumner; 3. 24 Jeff Alley, Machias; 4. 61 Cole Robinson. Clinton; 5. 6 Shane Tatro, Levant

DYSART’S LATE MODELS (40 LAPS): 1. 19 Steve Kimball, Holden; 2. 23 John Curtis Jr., Hermon; 3. 17 Kris Matchett, Skowhegan; 4. 24 Dean Smart. Milford; 5. 8 Joe Legere, Milford

CASELLA WASTE SYSTEMS SPORT-FOUR (20 LAPS): 1. 77 Jesse Dodge, Fairfield; 2. 38 Trey Brown, Winterport; 3. 11 Cody Farnsworth, Orono; 4. 55 Kyle Gray, Hermon; 5. 21K Kalib Bernatchez, Vassalboro

COCA-COLA COMPANY CAGED RUNNERS (20 LAPS): 1. 15X Jason Phillips, Augusta; 2. 04 Durbon Davis, Hermon; 3. 95 Ben Jenkins, Brewer; 4. 5 Ethan Lyons, Skowhegan; 5. 76 Andrew Crosby, Hermon

WISCASSET SPEEDWAY

MAXWELL’S MARKET SUPER STREETS (25 LAPS – MAKEUP RACE): 1 3 Bobby Mesimer, Woolwich; 2 23 Mike Hodgkins, Jefferson; 3 54 Bo Green, Randolph; 4 05R Glenn Reynolds, Turner; 5 8 Bouncer Knight, Jay

SERV PRO OF BIDDEFORD SACO PRO STOCKS (40 LAPS – MAKEUP RACE): 1 18 Kevin Douglass, Sidney; 2 29 Kevin Morse, Woolwich; 3 2 Chris Ryan, Newburgh; 4 02 Shane Lane, North Anson; 5 77 Nick Reno, West Bath

THUNDER 4 MINI (25 LAPS): 1 4 Zac Audet Skowhegan; 2 84 Spencer Sweatt Albion; 3 4 Curtis Anderson Richmond; 4 60 Caleb Willette Winslow; 5 23 Jacoby Perry Pittston

G.O. MOTORSPORTS NELCAR LEGENDS (25 LAPS): 1 90 Casey Call, Pembroke, N.H.; 2 92 Colby Meserve, Buxton; 3 33 Alan Smith, Lincoln; 4 67 Zack Godbout, Mt Vernon; 5 07 Nick Calvert, Steep Falls

CAHILL TIRE 4-CYLINDER PRO (25 LAPS): 1 5 Dominic Curit, Saco; 2 24 Jeff Prindall, Lisbon; 3 17 Ryan Hayes, Jefferson; 4 41 Nicole Benincasa, Buxton; 5 70 Taylor Lane, Phillips

MAXWELL’S MARKET SUPER STREETS (25 LAPS): 1 48 Dan Nessmith, Wiscasset; 2 55 Bob Crocker, Freeport; 3 5 Mark Lucas, Harpswell; 4 85 Michael Harrison, Durham; 5 23 Mike Hodgkins, Jefferson

SERVPRO OF BIDDEFORD SACO PRO STOCKS (40 LAPS): 1 84 Jamie Wright, Woolwich; 2 72 Charlie Colby, Newcastle; 3 2 Chris Ryan, Newburgh; 4 29 Kevin Morse, Woolwich; 5 12 Rodney Brooks, Thomaston

OXFORD PLAINS SPEEDWAY

At Oxford

Super Late Model (50 laps) 1 8 Calvin Rose, Jr., Turner; 2 7 Curtis Gerry, Waterboro; 3 60 Tim Brackett, Buckfield; 4 81 Dan Winter, Windham, NH; 5 53 Cole Butcher, Dartmouth, NS

Allen’s Coffee Flavored Brandy Street Stock (30 laps) 1 1 Billy Childs, Jr., Leeds; 2 61 Matt Dufault, Turner; 3 58 David Whittier, Oxford; 4 36 Rick Spaulding, Lisbon; 5 64 Skip Stanley, Oxford

Bandits (20 laps) 1 18 Dustin Salley, Mechanic Falls; 2 11 Alex Mowatt, Norway; 3 54 Chad Wills, Oxford; 4 26 Tyler Green, Turner; 5 24 Travis Verrill, South Paris

Figure 8 (15 laps) 1 00 Larry Lizotte, Poland; 2 07 Kyle Glover, Oxford; 3 2 Dale Lawrence, Minot; 4 41 Greg Durgin, South Paris; 5 97 Eric Hodgkins, Minot.

Rookie (15 laps) 1 1 Brady Childs, Leeds; 2 8 Owen Stuart, Naples; 3 95 Maddie Herrick, Norway; 4 87 Derek Cook, Minot; 5 09 Jeremy Turner, Norway

Wicked Good Vintage Racing Association Early Late Model (20 laps) 1 2 Kevin Waterhouse, West Paris; 2 82 Bobby Symonds, Casco; 3 0 Dean Grant, Detroit; 4 19 Ben Overlock, Warren; 5 97 Brian Hughes, Oxford

Wicked Good Vintage Racing Association Outlaw (20 laps) 1 44 David Gryskwicz, Standish; 2 79 Scott Tucker, Winthrop; 3 71 Arthur Hannaford, Limerick; 4 1 Norm Judkins, Casco; 5 78 Jon Pillsbury, Monmouth

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Friday’s Results

FIRST, Pace, $2,500

Something Royal, He Campbell, 4.60 2.80 2.20

Emma’s Fairytale, Ro Cloutier Jr, 3.00 3.80

The Wizsell Of Odz, Da Ingraham, 4.60

T—1:57.3. Ex. 4-6 $21.00; Tr. 4-6-1 $102.20

SECOND, Pace, $3,500

Blacktree, He Campbell, 4.20 3.00 2.40

Keemosabe, Br Ranger, 6.20 3.20

Electrify, Da Ingraham, 2.80

T—1:56.1. Ex. 5-2 $12.60; Tr. 5-2-1 $30.00; 1ST half DD 4-5 $7.40

THIRD, Pace, $2,500

It’sgottabemyway, He Campbell, 4.00 2.60 2.10

May Day Jojo, Aa Hall, 3.20 2.40

Artsleek, Mi Downey, 2.80

T—2:00.1. Ex. 2-5 $9.60; Tr. 2-5-7 $23.80

FOURTH, Pace, $2,600

Yankee Peach, Ga Mosher, 8.60 3.00 2.80

Critique, Mi Downey, 3.20 2.40

Vegas Strip Three, Mc Sowers, 2.40

T—1:59.0. Ex. 5-1 $21.60; Tr. 5-1-4 $76.80

FIFTH, Pace, $2,700

Southwind Rex, He Campbell, 3.20 2.20 2.10

Wilson Frost, Ga Mosher, 7.40 3.80

Dragon Seelster, Mc Sowers, 2.40

T—1:58.1. Ex. 4-3 $10.80; Tr. 4-3-2 $46.60

SIXTH, Pace, $2,600

Intrepid Hall, He Campbell, 4.60 2.20 2.20

Daughtry Hanover, Br Ranger, 2.40 2.20

Avogadro Hanover, Mc Sowers, 2.80

T—1:59.3. Ex. 2-5 $8.40; Tr. 2-5-1 $15.00

SEVENTH, Pace, $5,000

Delightful Offer N, Ro Cushing, 3.20 2.60 2.40

Urbana Bayama, Mc Sowers, 6.00 4.20

Velocity Sub Z, Ch Long, 5.80

T—1:56.0. Ex. 2-1 $22.00; Tr. 2-1-6 $245.80; Pick 3 races 4-2-2 $18.40, 7-2-2 $18.40

EIGHTH, Pace, $4,500

Biggie, Da Ingraham, 12.40 5.80 5.40

Ima Tragedy N, Ch Long, 6.60 5.80

Bowedfortyova, Ga Mosher, 8.20

T—1:56.2. Ex. 2-3 $40.40; Tr. 2-3-4 $1,065.80; 2nd half DD 2-2 $26.40

Total Handle: $22,963



Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like