Tennis

HIGH SCHOOL

MPA Singles Tournament

Playdown rounds, Saturday

Seeded players

Region 1

At Caribou High School

11 a.m.

Girls

1. Hailey Holmquist (Caribou), 2. Hannah Boucher (Presque Isle), 3. Madison Stratton (Caribou), 4. Maison Hedrich (Presque Isle), 5. Tiffany Morrow (Van Buren), 6. Sydni Pelletier (Fort Kent), 7. Sage Dubay (Caribou), 8. Madison Grant (Houlton)

Boys

1. Parker Deprey (Caribou), 2. Andre Daigle (Presque Isle), 3. Sawyer Deprey (Caribou), 4. Gabe Rand (Caribou), 5. Brenton Soucy (Van Buren), 6. Nolan Porter (Houlton), 7. Luc Perreault (Van Buren), 8. Mason Young (Presque Isle)

Region 2

Boys

1. Eliot Small (Hampden Acad.), 2. Eli Jolliffe (Belfast), 3. Connor Lee (Bangor), 4. Duong (Lee Acad.), 5. Figel (Washington Acad.), 6. Dennis Stewart (Bangor), 7. Kent Fang (George Stevens Acad.), 8. Norman Jodrey (Ellsworth), 9. Eben Cooley (Piscataquis Community), 10. Sean Flynn (John Bapst), 11. Alex Brown (Mattanawcook Acad.), 12. Shane Borrello (Penobscot Valley)

Girls

1. Elene Imnaisvilli (Bangor), 2. Regitze Jacobsen (Mount Desert Island), 3. Elise Linn (Hampden Acad.), 4. Kathryn Libby (Mattanawcook Acad.), 5. Miriam Nelson (Ellsworth), 6. Lilli McCormick (Piscataquis Community), 7. Mikiko Frey (Hampden Acad.), 8. Leila Davids (Bangor), 9. Olivia Wesley (Foxcroft Acad.), 10. Clarice Bell (Bangor), 11. Olivia Tardie (Hermon), 12. Libby Bitar (Calais)

Region 3

Boys

At Brunswick HS, 9 a.m.

1. Ezra LeMole (Camden Hills), 2. Abe LeMole (Oceanside), 3. Henry Cooper (Camden Hills), 4. Charlie O’Brien (Camden Hills), 5. Charles Haberstock (Waterville), 6. Zander Chown (Mt Ararat), 7. Dawson Turcotte (Skowhegan), 8. Charles Van Damme (Lincoln Acad.)

Girls

At Mt. Ararat HS, Topsham, 9 a.m.

1. Caitlin Cass, Lincoln Academy; 2. Eleanor Hodgkin, Erskine Academy; 3. Lauren Bourque, Messalonskee; 4. Anna Parker, Brunswick; 5. Fiona Liang, Lincoln Academy; 6.Emily Harris, Lincoln Academy; 7. Lea Scrapchansky, Brunswick; 8. Lindsey Bell, Gardiner

Region 4

At Lewiston

1. Julia Svor, Lewiston, 2. Abigail Svor, Lewiston, 3. Madelyn Dwyer, Maranacook, 4. Emma Wadsworth, Maranacook, 5. Naomi Lynch, Hall-Dale, 6. Natalie Luce, Spruce Mountain, 7. Nora Conrad, Winthrop, 8. Gabby Blanco, Winthrop

Region 5

At Deering High School, Portland

Girls

1. Grace Campanella (Kennebunk-Wells), 2. Meredith Kelley (Falmouth), 3. Morgan Warner (Waynflete), 4. Anastasia Kapothanasis (Cheverus), 5. Blair Hollyday (Cape Elizabeth), 6. Afton Morton (NYA), 7. Daphne Stratton-Gignac (York), 8. Abby Ricker (Scarborough) 9. Karina Boothe (Portland), 10. Sara Fallon (Falmouth), 11. Sarah Wriggins (Deering), 12. Isabel Berman (Cape Elizabeth), 13. Cara Foggarty (York), 14. Maddie Joyce (Falmouth) and Kristina Matkevich (Cheverus), 15. Paige Evans (Greely) and Brianna Paul (Thornton Acad.), 16. Abigail Emerson (Gorham) and Meredith Dowling-Wolfe (Freeport), 17. Lexi Catrine (Yarmouth) and Cordelia Perry (Thornton Acad.)

At South Portland High School

Boys

1. Nick Forester (Falmouth), 2. Dariy Vykhodtsev (Thornton Acad.), 3. Declan Archer (Kennebunk-Wells), 4. Leif Boddie (Greely), 5. Thorne Kieffer (Waynflete), 6. Clay Canterbury (Freeport), 7. Aidan Truetel (Cheverus), 8. Stephen Sepulveda (Windham), 9. Caleb Richard (Thornton Acad.), 10. Matthew Ray (Falmouth), 11. Weston Goodwin (Freeport), 12. Shepard Shutkin (Yarmouth), 13. Archie McDonough (Yarmouth), 14. Ben Adey (Waynflete), 15. Alex Hansen (Cape Elizabeth), 16. Calvin Spencer (Falmouth), 17. Joshua Soucy (NYA)

Results

Thursday’s Results

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Bucksport 8, Searsport 1

Edward Little 10, Brunswick 0

Camden Hills 5, Mt. Ararat 4

Ellsworth 3, Belfast 2

Erskine 7,Waterville 1

Fort Kent 8, CAHS 0

Hermon 10, Oceanside 0

Leavitt 2, Lawrence 1

MDI 8, Foxcroft 4

PVHS 5, Lee 4

SOFTBALL

Bucksport 5, Searsport 1

Ce. Aroostook 12, Fort Kent 9

Edward Little 10, Brunswick 7

Mt. Ararat 16, Camden Hills 5

Ellsworth 7, Belfast 4

Erskine 10, Waterville 0

Foxcroft 3, MDI 0

Leavitt 16, Lawrence 9

COLLEGE

BASEBALL

LEC Tourney

Eastern Conn. St. 4, Southern Maine 1

UMass. Dartmouth 12, Castleton 9

Wednesday’s Results

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Brunswick 10, Morse 4

Caribou 9, Presque Isle 8

Cony 3, Skowhegan 2

Dirigo 5, Hall-Dale 4

Edward Little 5, Mt. Ararat 3

Fort Kent Community 19-24, Wisdom 2-6

Foxcroft 14, Dexter 9

Freeport 9, Old Orchard 1

Fryeburg 10, Wells 4

Gardiner 11, Winslow 1

GSA 12, Bucksport 2

Greely 10, Poland 0

Hampden 7, Messalonskee 3

Hermon 5, Central 1

Hodgdon 7, Woodland 4

Jonesport-Beals 15, Shead 5

Lake Region 4, Gray-NG 2

Lincoln Acad. 11, Oceanside 9

Lisbon 15, Carrabec 0

Machias 18, Sumner 17

Madawaska 18, Ashland 0

Maranacook 5, Erskine 2

Mattanawcook 11, Stearns 5

Medomak Valley 5, Belfast 0

Monmouth 18, Boothbay 6

Oak Hill 10, Telstar 0

Orono 13, Lee 1

Oxford Hills 9, Lewiston 1

PVHS 10, Penquis 0

St. Dominic 10, Waynflete 6

Washington Acad. 13, Narraguagus 1

Waterville 11, Lawrence 1

Winthrop 8, Mount Abram 3

York 14, Traip 3

SOFTBALL

Ashland 14, Madawaska 8

Bangor 18, Camden Hills 3

Bucksport 18, GSA 2

Caribou 22, Presque Isle 21

Cheverus 9, Falmouth 2

DI-Stonington 18, Bangor Christian 5

Edward Little 7, Mt. Ararat 1

Erskine 4, Maranacook 3

Foxcroft 3, Dexter 0

Freeport 20, Old Orchard 4

Gardiner 12, Winslow 0

Gray-NG 5, Lake Region 3

Greely 3, Poland 2

Hall-Dale 15, Dirigo 2

Hermon 11, Central 10

Hodgdon 7, Woodland 3

Kennebunk 5, Biddeford 2

Lawrence 6, Waterville 3

Machias 8, Sumner 6

Madison 6, Lisbon 4

Messalonskee 12, Hampden 3

Monmouth 11, Carrabec 0

Morse 5, Brunswick 0

Narraguagus 12, Washington Acad. 0

Oak Hill 8, Telstar 3

Oceanside 6, Lincoln Acad. 0

Orono 13, Lee 5

Oxford Hills 6, Lewiston 1

Shead 16, Jonesport-Beals 8

Skowhegan 8, Cony 1

Stearns 17, Mattanawcook 5

Thornton 13, Noble 5

Wells 2, Fryeburg 0

Winthrop 16, Mount Abram 0

York 9, Traip Academy 0

GIRLS LACROSSE

Lincoln Acad. 5, Bangor 4

BOYS TENNIS

Bonny Eagle 5, Massabesic 0

Caribou 5, Presque Isle 0

Foxcroft 4, MDI 1

Hampden 5, Mt. Ararat 0

Orono 4, GSA 1

PCHS 5, Dexter 0

Thornton 5, Biddeford 0

Van Buren 5, Madawaska 0

Winthrop 4, Dirigo 1

GIRLS TENNIS

Bonny Eagle 5, Massabesic 0

Brunswick 5, Oxford Hills 0

Caribou 5, Presque Isle 0

Falmouth 5, Windham 0

GSA 3, Orono 2

Madison 5, Oak Hill 0

Messalonskee 5, Skowhegan 0

MDI 4, Foxcroft 1

PCHS 5, Dexter 0

Van Buren 5, 0

Winthrop 5, Dirigo 0

COLLEGE

BASEBALL

LEC Tournament

Southern Maine 5, Castleton 3

Golf

LOCAL

At Lucerne GC

Senior Scramble results:1st Barry Hobert, Ron Allen, Bob Wilks, Dale Anthony, Royce Morrison (-4); 2nd John Schoppe, Kerry Woodbury, Ken Goldstein, Jim Oreskovich, Bob Fraser (-3); Randy Irish, Mark Johnson, Bob Francis, Mike Dore, Ralph Holyoke (-1); Bill Brooks, Jim Awalt, Don Mc Cubbin, Barry Harris, Bill Ferris (-1); Tom Winston, Bob Gray, Phil Carroll, Gary Doane, Bob McKenney (par); Pins: No. 2 John Schoppe17-4, No. 6 Ron Allen 12-3.