September 23, 2019
High School Sports Latest News | Stephen King | Bangor Metro | Old Town Fire | Today's Paper

Local sports: high school track results; high school, college scores

Stock image | Pixabay
Stock image | Pixabay

Track and field

HIGH SCHOOL

At Hampden Academy, Monday

Hampden boys 161, Caribou 136, MDI 106, Old Town 69, George Stevens Acad. 44, Houlton 30, Penquis Valley 6, Fort Kent 3

4×800 Relay: 1, Caribou (Tom Pinette, Jordan Duplessie, Arron Macek, Kyle Boucher), 9:19.60. 2, GSA 9:26.83. 3, Hampden, 9:38.05. 4, MDI, 10:21.28.

110 Hurdles: 1, Elijah Joyce, MDI, 16.04. 2, Conor O’Kendley, HA, 18.08. 3, Angel Riopelle, CAR, 19.89. 4, Isaiah Dove, HA, 20.64. 5, Chris Parent, CAR, 21.00. 6, Eli Bulley, HOU, 21.07.

100: 1, Wayne Dorr, OT, 11.78. 2, Wade Brown, HA, 11.93. 3, Brady Lobdell, HA, 12.33. 4, Will Belyea, HOU, 12.40. 5, Will Waterhouse, PENQ, 12.42. 6, Stu Frye, HA, 12.44.

1600 Race Walk: 1, David Roderick, OT, 9:16.16. 2, Deus Morreau, CAR, 9:39.37. 3, Chris Parent, CAR, 9:57.36. 4, Nyamh Wolf, GSA, 10:09.21. 5, Wyatt Grant, CAR, 10:30.22. 6, Spencer Soucy, CAR, 10:34.30.

1600: 1, Jason Mathies, HA, 4:56.24. 2, Kyle Boucher, CAR, 5:01.91. 3, Alexander Ezzy, CAR, 5:05.73. 4, Jordan Duplessie, CAR, 5:06.03. 5, Malachai Willey, CAR, 5:07.95. 6, Abbott Valentine, HA, 5:11.41.

4×100 Relay: 1, Old Town (Samuel Magoon, Zachariah Fostun, Elijah Veilleux, Wayne Dorr), 47.11. 2, Hampden, 48.48. 3,GSA 48.66. 4, Caribou, 50.90. 5, Houlton, 53.97. 8, Fort Kent, 55.56.

400: 1, Wyatt Lord, HA, 53.54. 2, Dylan Marrero, CAR, 54.92. 3, Stu Frye, HA, 55.46. 4, Nick Letourneau, OT, 56.51. 5, Mike Moon, GSA, 58.71. 6, Ethan Sokoloski, HA, 59.15.

300 Hurdles: 1, Elijah Joyce, MDI, 43.83. 2, Wade Brown, HA, 44.78. 3, Jeremiah Scheff, GSA, 46.33. 4, Caleb Robbins, CAR, 48.27. 5, Angel Riopelle, CAR, 49.11. 6, Eli Bulley, HOU, 50.82.

800: 1, Jason Mathies, HA, 2:09.09. 2, Tom Pinette, CAR, 2:10.39. 3, Alexander Ezzy, CAR, 2:16.08. 4, Arron Macek, CAR, 2:17.15. 5, Merredith Bradshaw Thomas, GSA, 2:17.97. 6, Parker Harriman, HA, 2:24.65.

200: 1, Zachariah Fostun, OT, 24.01. 2, Ian Renwick, GSA, 24.51. 3, Wyatt Lord, HA, 25.01. 4, Ben Freudig, MDI, 25.29. 5, Chris Bruen, HA, 25.38. 6, Stu Frye, HA, 25.62.

3200: 1, Dylan Marrero, CAR, 10:52.36. 2, Abbott Valentine, HA, 11:13.77. 3, Kyle Boucher, CAR, 11:14.49. 4, Jordan Duplessie, CAR, 11:17.13. 5, Ponce Saltysiak, MDI, 11:19.84. 6, Malachai Willey, CAR, 11:55.01.

High Jump: 1, Ben Allen, HA, 5-8. 2, Will Belyea, HOU, 5-6. 3, Issac Marker, CAR, J5-6. 4, Nathan Regan, OT, J5-6. 5, Chris Parent, CAR, 5-4. 6, Dre Reid, MDI, J5-4.

Long Jump: 1, Jack Dunning, HA, 19-5.75. 2, Zachariah Fostun, OT, 19-5.50. 3, Elijah Veilleux, OT, 18-5.75. 4, Caden Cyr, PENQ, 18-3. 5, Isaiah Dove, HA, 17-11.50. 6, Wayne Dorr, OT, 17-8.

Triple Jump: 1, Wade Brown, HA, 39-9. 2, Elijah Joyce, MDI, 37-7.75. 3, Jeremiah Scheff, GSA, 37-2.50. 4, Jack Dunning, HA, 37-0. 5, Dylan Marrero, CAR, J37-0. 6, Maddox Laurendeau, MDI, 34-9.50.

Javelin: 1, Cameron Callnan, HOU, 125-5. 2, Jackson Laws, MDI, 123-1. 3, Issac Marker, CAR, 121-7. 4, Elijah Joyce, MDI, 119-1. 5, Gilbert Isaacs, MDI, 115-9. 6, Ivan Andros, MDI, 112-8.

Discus: 1, Gilbert Isaacs, MDI, 140-0. 2, Archer Hill, MDI, 113-6. 3, Luke Kelley, HA, 113-2. 4, Cameron Callnan, HOU, 104-3. 5, Grayson Eaton, GSA, 103-10. 6, PJ Thornton, CAR, 96-2.

Shot Put: 1, Gilbert Isaacs, MDI, 47-9.25. 2, Archer Hill, MDI, 42-4. 3, Dominic Mitchell, OT, 41-2.75. 4, Ethan Harkins, MDI, 39-6. 5, Manny Pettengill, FK, 37-5.75. 6, Riley Connolly, CAR, 37-1.

Pole Vault: 1, Ben Freudig, MDI, 9-0. 2, Darin Frye, HA, 8-6. 3, Chris Parent, CAR, 8-0. 4, Lucas Hale, HA, 7-6. 5, Bryan Frost, HA, J7-6. 6, Ben Hulbert, MDI, 7-0.

Old Town girls 119, MDI 108, Caribou 97, Hampden 91, GSA 57, Penquis Valley 32, Houlton 22, Fort Kent 16, Greater Houlton Christian 6, Narraguagus 4

4×800 Relay Finals: 1, MDI (Katelyn Osborne, Hannah St. Amand, Olivia Watson, Cassidy Hansom), 11:26.48. 2,GSA 11:53.00. 3, Hampden, 12:29.90. 4, Caribou, 12:47.07. 5, Fort Kent, 12:47.19.

100 Hurdles: 1, Beatrice Amuso, MDI, 19.89. 2, Kaitlyn Dunham, OT, 20.12. 3, Melanie Soucy, OT, 20.92. 4, Afton Marker, CAR, 21.10. 5, Elena Ardell, HOU, 21.41. 6, Christiana Rice, HA, 21.51.

100: 1, Cymeria Robshaw, PENQ, 13.42. 2, Grace Broughton, GSA, 13.69. 3, Marilyn Sawyer, MDI, 13.92. 4, Taylor Guerrette, HA, 14.11. 5, Hannah Richards, OT, 14.39. 6, Samantha Johnson, HOU, 14.42.

1600 Race Walk: 1, Izabelle Trefts, OT, 7:44.90. 2, Olivia Austin, CAR, 10:08.04. 3, MacKenzie Austin, OT, 11:04.03. 4, Marissa Arey, NAR, 11:36.73. 5, Lucy Morison, GSA, 13:15.78.

1600: 1, Ava Dowling, HA, 5:51.50. 2, Katelyn Osborne, MDI, 5:54.60. 3, Grace Munger, MDI, 5:56.90. 4, Grace Bracciodieta, HA, 5:58.00. 5, Alexis Rodriguez, CAR, 6:03.50. 6, Olivia Watson, MDI, 6:10.10.

4×100 Relay: 1,GSA 56.04. 2, MDI, 56.34. 3, Old Town, 56.40. 4, Hampden, 57.33. 5, Fort Kent, 57.46. 6, Caribou, 1:00.15.

400: 1, Eliza Parker, HA, 1:05.88. 2, Helen Shearer, HA, 1:06.24. 3, Elena Ardell, HOU, 1:10.01. 4, Lannae Zentz, GSA, 1:10.02. 5, Monica McLaughlin, CAR, 1:11.56. 6, Samantha Johnson, HOU, 1:11.72.

300 Hurdles: 1, Grace Broughton, GSA, 51.03. 2, Willow Whitten, CAR, 51.03. 3, Marilyn Sawyer, MDI, 54.03. 4, Emma Ardell, HOU, 55.53. 5, Loren Genrich, MDI, 56.14. 6, Megan Deans, HA, 56.43.

800: 1, Zoe Olson, MDI, 2:30.43. 2, Olivia Johnson, MDI, 2:48.89. 3, Hannah St. Amand, MDI, 2:56.49. 4, Madison Freeman, HA, 2:56.99. 5, Camryn Rolfe, PENQ, 2:57.31. 6, Izabelle Trefts, OT, 2:58.89.

200: 1, Marilyn Sawyer, MDI, 29.22. 2, Susanna Jakub, GSA, 29.64. 3, Emma Ardell, HOU, 30.08. 4, Eliza Parker, HA, 30.16. 5, Chloe March, HA, 30.21. 6, Lannae Zentz, GSA, 30.26.

3200: 1, Helen Shearer, HA, 11:24.29. 2, Zoe Olson, MDI, 12:38.05. 3, Teagan Ewings, GHCA, 13:34.90. 4, Ashley Violette, CAR, 14:15.27. 5, Katrina Salch, CAR, 15:09.46.

High Jump: 1, Paige Espling, CAR, 4-10. 2, Lacy Pelletier, FK, J4-10. 3, Alexis Rodriguez, CAR, J4-10. 4, Gracie Sanborn, OT, 4-8. 5, Chloe March, HA, J4-8. 6, Loren Genrich, MDI, 4-6.

Long Jump: 1, Cymeria Robshaw, PENQ, 17-9. 2, Hannah Richards, OT, 15-6.50. 3, Gracie Sanborn, OT, 15-3.25. 4, Loren Genrich, MDI, 14-11. 5, Taylor Guerrette, HA, 14-5. 6, Makenna Cooley, HOU, 14-3.

Triple Jump: 1, Cymeria Robshaw, PENQ, 34-3.25. 2, Gracie Sanborn, OT, 30-0. 3, Monica McLaughlin, CAR, 29-7.50. 4, Gabby Martin, FK, 29-7. 5, Taylor Guerrette, HA, 29-5. 6, Mackenzie Rainey, HA, 29-0.

Javelin: 1, Monica McLaughlin, CAR, 110-2. 2, Eliza McPhee, OT, 90-3. 3, Claudia Damboise, OT, 77-1. 4, Edie Shea, CAR, 76-5. 5, Emily Adler., CAR, 75-11. 6, Tessa Solomon, HOU, 75-3.

Discus: 1, Emma Hargreaves, OT, 106-7. 2, Brianna Reece, CAR, 88-10. 3, Eliza McPhee, OT, 88-5. 4, Chelsey Cote, OT, 85-5. 5, Emma Stewart, CAR, 78-5. 6, Claudia Damboise, OT, 78-2.

Shot Put: 1, Emma Hargreaves, OT, 38-9. 2, Claudia Damboise, OT, 34-11. 3, LeAnn Varnum, GSA, 28-9. 4, Abigail Espling, CAR, 28-3. 5, Brianna Reece, CAR, 26-6.25. 6, Chelsey Cote, OT, 26-0.

Pole Vault: 1, Madi Baker, HA, 7-0. 2, Willow Whitten, CAR, 6-6. 3, Taylor Gardner, HA, 6-0. 4, Emma Freudig, MDI, J6-0.

Results

Tuesday’s Results

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Freeport 14, Traip 7

Hermon 8, MDI 3

Lawrence 5, Lewiston 3

Presque Isle 3, Houlton 0

Thornton 4, Portland 2

SOFTBALL

Ashland 31, Washburn 6

Hermon 5, MDI 4

Freeport 12, Traip 7

Katahdin 12, CAHS 0

Lewiston 12, Lawrence 3

Presque Isle 26, Houlton 7

Winthrop 13, Mountain Valley 1

COLLEGE

SOFTBALL

GNAC Playoffs

St. Joseph’s 9, Norwich 4

Monday’s Results

HIGH SCHOOL

BASEBALL

Bangor Christian 11, Greenville 1

Belfast 17, Nokomis 11

Boothbay 14, Telstar 12

Brunswick 10, Camden Hills 3

Cony 8, Bangor 1

Edward Little 13, Gardiner 2

Erskine 10, Winslow 0

Forest Hills 21, Temple Academy 20

Fort Fairfield 2, Wisdom 1

Fort Kent Community 16, Madawaska 5

Foxcroft 11, Washington Academy 6

Freeport 5, Wells 1

GSA 11, Dexter 4

Hall-Dale 20, Mount Abram 8

Hampden 11, Skowhegan 1

Hodgdon 27, So. Aroostook 12

Lake Region 13, Gray-New Gloucester 1

Lincoln Academy 11, Mount View 9

Lisbon 6, Mountain Valley 2

Morse 10, Oceanside 7

Narraguagus 10, Jonesport-Beals 9

Oak Hill 7, Dirigo 1

Old Town 2, Brewer 1

Orono 5, Bucksport 2

Oxford Hills 9, Leavitt 1

Schenck 19, Piscataquis 4

Searsport 6, PVHS 1

Spruce Mountain 5, Carrabec 4

St. Dominic 7, Old Orchard 2

Stearns 7, Penquis 2

Winthrop 12, Wiscasset 1

York 11, Greely 0

SOFTBALL

Ashland 27, Fort Fairfield 9

Belfast 14, Nokomis 2

Brewer 13, Old Town 7

Brunswick 16, Camden Hills 4

Bucksport 9, Orono 8

Cony 6, Bangor 2

Dexter 15, GSA 1

Edward Little 7, Gardiner 3

Erskine 3, Winslow 1

Fort Kent 18, Madawaska 8

Foxcroft 19, Washington Acad. 0

Freeport 11, Wells 6

Greenville 28, Bangor Christian 5

Hall-Dale 35, Mount Abram 2

Lake Region 6, Gray-NG 2

Lincoln Academy 13, Mount View 1

Lisbon 16, Mountain Valley 2

Madison 8, Spruce Mountain 4

Massabesic 13, Sanford 1

Messalonskee 12, Mt. Blue 0

Narraguagus 16, Jonesport-Beals 0

Noble 12, Portland 3

Oak Hill 15, Dirigo 6

Oceanside 2, Morse 1

Oxford Hills 35, Leavitt 2

Scarborough 14, Marshwood 1

Schenck 8, Piscataquis Community 5

Searsport 8, PVHS 2

Skowhegan 12, Hampden 0

South Portland 5, Kennebunk 0

So. Aroostook 13, Hodgdon 1

Stearns 18, Penquis 5

Temple Academy 10, Forest Hills 0

Thornton 13, Gorham 11

Westbrook 22, Falmouth 4

Windham 11, Deering 0

Winthrop 31, Wiscasset 0

York 9, Greely 1

 

 

BOYS TENNIS

Belfast 5, Oceanside 0

Brunswick 3, Mt. Ararat 2

Camden Hills 5, Mt. Blue 0

Cony 4, Skowhegan Area 1

Dexter 3, Schenck/Stearns 2

Freeport 5, St. Dominic 0

Gardiner 4, Maranacook 1

Greely 3, NYA 2

Hall-Dale 3, Carrabec 2

Hampden 3, Bangor 2

Lewiston 5, Edward Little 0

MCI 3, Erskine 2

Mattanawcook 3, GSA 2

Medomak Valley 4, Brewer 1

Orono 5, Deer Isle-Stonington 0

PVHS 2, Sumner 2

Piscataquis 5, Lee 0

Portland 4, Biddeford 1

Scarborough 3, Sanford 2

Spruce Mountain 4, Boothbay 1

Thornton 4, Windham 1

Van Buren 4, Houlton 1

Waterville 3, Lincoln Academy 2

Winthrop 4, Madison 1

Yarmouth 4, Cape Elizabeth 1

GIRLS TENNIS

Bangor 4, Hampden 1

Brunswick 5, Mt. Ararat 0

Cape Elizabeth 5, Yarmouth 0

Carrabec 4, Hall-Dale 1

Deering 5, Westbrook 0

Dexter 5, Schenck/Stearns 0

Erskine 5, MCI 0

Falmouth 5, Bonny Eagle 0

Lewiston 5, Edward Little 0

Maranacook 3, Gardiner 2

Mattanawcook 5, GSA 0

Medomak 3, Brewer 2

Mt. Blue 5, Camden Hills 0

Oak Hill 4, Dirigo 1

Orono 5, Deer Isle-Stonington 0

PVHS 5, Sumner 0

Skowhegan 3, Cony 2

Spruce Mountain 4, Boothbay 1

Van Buren 3, Houlton 2

Winthrop 5, Madison 0

York 4, Waynflete 1

COLLEGE

BASEBALL

Husson 8-11, UMPI 6-0

SOFTBALL

Husson 2-9, UMF 1-3

Suffolk 10-8, Saint Joseph’s 6-2

 

 

 



Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like