August 22, 2019
High School Sports Latest News | Rockland Roads | Bangor Metro | Dark Money | Today's Paper

Class B boys swimming and diving state championship results

BDN File | BDN
BDN File | BDN
The Mount Desert Island High School boys swim team captured the Class B state title on Saturday.

At Orono

Class B Boys State Championship

1, Mount Desert Island, 381. 2, Ellsworth, 312. 3, Cape Elizabeth, 239. 4, Greely, 179. 5, Morse, 175. 6, Yarmouth, 152.5. 7, Camden Hills, 138. 8, Belfast, 125. 9, Lincoln Acad., 120. 10, Old Town, 95. 11, Hyde, 55. 12, Washington Acad., 54. 13, Mount View, 35.5. 14, Freeport, 21. 15, George Stevens Acad., 20. 15, Waynflete School, 20. 17, Searsport, 19. 18, Orono, 16. 19, John Bapst, 15. 19, Boothbay-Wiscasset, 15. 21, Erskine Acad., 8.

200 Medley Relay: 1, Ellsworth (Sam Pelletier, Nick Partridge, Camden Holmes, Henry Scheff), 1:37.82. 2,MDI (Liam Sullivan, Isaac Weaver, Tyler Willis, Tyler Woodworth), 1:39.16. 3, Yarmouth (Nathaniel Henninger, Benjamin Cox-Faxon, Conor Wolff, Zachary Mogul-Campbell), 1:47.25. 4, Lincoln Acad. (Sam Richards, Jarrett Gulden, Braxton Farrin, Andrew Nery), 1:48.02. 5, Greely (William Nicholson, Kit Rafford, Charter Sasseville, Carter Lawless), 1:50.00. 6, Old Town (Colin Rutherford, Joseph D’Angelo, Jeremy Stoyell, Max Chapman), 1:50.14. 7, Belfast (Lincoln Graf, Joey McFadden, Gary Moline, Aiden Pike), 1:51.11. 8, Hyde School (Johann Grinschg, Altug Yilmaz, Andrew Stark, Zachary Pintzow), 1:52.39. 9, Cape Elizabeth (Jacob Membrino, Rishi Yadav, Caden Gilbert, Finn Snyder), 1:54.58. 10, Washington Acad. (Zain Fitzsimmons, Nick Luuring, Caleb Campbell, Aleks Mitrovic), 1:57.17. 11, Camden Hills Regional (Tor Denny, Lane Cortese, Cameron Hedstrom, Oliver Worner), 1:57.80. 12, George Stevens Acad. (Franklin Sealander, Alex Yap, Jeremiah Scheff, Randy Yan), 2:02.53. 13, Mount View (Sam Valleau, Paul Nadeau, Jack Valleau, Trevor Wilson), 2:03.28. 14, Orono (Itai Boss, Kell Fremouw, Andre De Lanee, George Pitt), 2:05.55. 15, Freeport (Chase Bradbury, Jeremy Brogan, Brian Brogan, Jackson Giumarro), 2:07.61. 16, Waynflete School (Julian Havelaar, Haoming Ma, Xander Forsyth, Sebastian Shames), 2:08.12

200 Freestyle: 1, Rohan Freedman, CAPE, 1:45.13. 2, Sean Hill, ELLS, 1:46.26. 3, Dominic Marco, MORSE, 1:49.92. 4, Amos Price, MDI, 1:52.05. 5, Charter Sasseville, GREE, 1:54.65. 6, Beckett Markosian, ELLS, 1:54.79. 7, Fletcher Marriner, BELF, 1:55.44. 8, Colin Rutherford, OT, 1:56.56. 9, Cody Parker, MDI, 1:57.20. 10, Graham Harris, BBWIS, 1:57.67. 11, Nicolas Giandrea, GREE, 1:58.96. 12, William Lenardson, YAR, 1:59.17. 13, Julian Walls, MDI, 2:00.75. 14, Nathan Gilliam, BBWIS, 2:00.97. 15, Sam Schleif, MDI, 2:02.17. 16, Ian Sullivan, CH, 2:02.88

200 IM: 1, Liam Sullivan, MDI, 1:54.18. 2, Sam Pelletier, ELLS, 2:00.83. 3, Keegan McKenney, CAPE, 2:00.97. 4, Braxton Farrin, LINC, 2:04.61. 5, Nick Partridge, ELLS, 2:07.65. 6, Ponce Saltysiak, MDI, 2:08.68. 7, Matt Yim, CAPE, 2:09.76. 8, Connor Hedstrom, CH, 2:09.82. 9, Isaac Weaver, MDI, 2:09.95. 10, Zain Fitzsimmons, WA, 2:10.90. 11, Jarrett Gulden, LINC, 2:11.88. 12, Lincoln Graf, BELF, 2:13.36. 13, Conor Wolff, YAR, 2:16.14. 14, Benjamin Cox-Faxon, YAR, 2:17.29. 15, Lev Giffune, GREE, 2:18.08. 16, Itai Boss, ORO, 2:19.22.

Diving (finals): 1, Gary Moline, BELF, 280.05. 2, Sam Mitchell, MDI, 242.95.

100 Butterfly: 1, Ethan Smith, CAPE, 52.26. 2, Tyler Willis, MDI, 54.35. 3, Evan Willertz, MORSE, 54.40. 4, Braxton Farrin, LINC, 55.03. 5, Connor Hedstrom, CH, 56.53. 6, Amos Price, MDI, 56.98. 7, Zeke Valleau, MDI, 57.40. 8, Conor Wolff, YAR, 57.49. 9, Isaac Mains, MDI, 58.73. 10, Beckett Markosian, ELLS, 59.11. 11, Jeremy Stoyell, OT, 59.96. 12, Luke Hamlin, BELF, 1:00.89. 13, Gary Moline, BELF, 1:01.13. 14, Carter Frank, ELLS, 1:01.23. 15, Sawyer Carson, BELF, 1:01.43. 16, Andrew Stark, HYDE, 1:01.53.

100 Freestyle: 1, Camden Holmes, ELLS, 47.11. 2, Rohan Freedman, CAPE, 48.35. 3, Tyler Woodworth, MDI, 49.23. 4, Brandon Johnson, MORSE, 49.77. 5, Connor O’Farrell, CH, 50.57. 6, Jack Valleau, MTV, 51.33. 6, Atticus Smith, GREE, 51.33. 8, Zachary Mogul-Campbell, YAR, 52.25. 9, Sam Mitchell, MDI, 52.70. 10, Ian Brenner-Simpson, ELLS, 53.49. 11, Andre De Lanee, ORO, 53.72. 12, William Lenardson, YAR, 54.21. 12, Cole Moore, GREE, 54.21. 14, Aidan Hayes, GREE, 54.31. 15, Joey McFadden, BELF, 54.37. 16, Angus Carter, CH, 54.51.

500 Freestyle: 1, Keegan McKenney, CAPE, 4:50.86. 2, Sean Hill, ELLS, 4:58.68. 3, Dominic Marco, MORSE, 5:03.95. 4, Charter Sasseville, GREE, 5:04.21. 5, Tyler Willis, MDI, 5:08.45. 6, Fletcher Marriner, BELF, 5:13.36. 7, Cody Parker, MDI, 5:13.53. 8, Nicolas Giandrea, GREE, 5:14.54. 9, Julian Walls, MDI, 5:21.68. 10, Rishi Yadav, CAPE, 5:26.61. 11, Lev Giffune, GREE, 5:27.28. 12, Nathan Gilliam, BBWIS, 5:27.55. 13, Sam Schleif, MDI, 5:34.93. 14, Caden Gilbert, CAPE, 5:43.26. 15, Oliver Worner, CH, 5:45.33. 16, Thomas Bradley, SEARS, 5:46.10.

200 Freestyle Relay: 1, Cape Elizabeth (Ethan Smith, Keegan McKenney, Matt Yim, Rohan Freedman), 1:30.94. 2, Ellsworth (Nick Partridge, Beckett Markosian, Sean Hill, Henry Scheff), 1:32.13. 3, Morse (Dominic Marco, Alex Gurney, Evan Willertz, Brandon Johnson), 1:32.71. 4, Camden Hills Regional (Cameron Hedstrom, Angus Carter, Charles Cooper, Connor O’Farrell), 1:33.27. 5, Yarmouth (William Lenardson, Nathaniel Henninger, Conor Wolff, Zachary Mogul-Campbell), 1:34.51. 6, Greely (Atticus Smith, Aidan Hayes, George Holt, Cole Moore), 1:34.93. 7,MDI (Sam Mitchell, Ponce Saltysiak, Amos Price, Isaac Weaver), 1:35.60. 8, Belfast (Aiden Pike, Gary Moline, Luke Hamlin, Fletcher Marriner), 1:37.56. 9, Lincoln Acad. (Sam Richards, Andrew Nery, Jarrett Gulden, Braxton Farrin), 1:37.73. 10, Old Town (Colin Rutherford, Max Chapman, Joseph D’Angelo, Jeremy Stoyell), 1:38.14. 11, Hyde School (Andrew Stark, Zachary Pintzow, Altug Yilmaz, Johann Grinschg), 1:42.16. 12, George Stevens Acad. (Jeremiah Scheff, Franklin Sealander, Alex Yap, Randy Yan), 1:44.59. 13, Mount View (Paul Nadeau, Sam Valleau, Trevor Wilson, Jack Valleau), 1:45.54. 14, Waynflete School (Xander Forsyth, Oscar Herrera, Haoming Ma, Sebastian Shames), 1:48.31. 15, Searsport (Isaias Therio, Ellis Braga, William Bradley, Thomas Bradley), 1:48.34. 16, Orono (Itai Boss, Kell Fremouw, George Pitt, Andre De Lanee), 1:49.58.

100 Backstroke: 1, Sam Pelletier, ELLS, 54.82. 2, Evan Willertz, MORSE, 55.20. 3, Colin Rutherford, OT, 56.94. 4, Zain Fitzsimmons, WA, 57.25. 5, Zeke Valleau, MDI, 58.35. 6, Sam Richards, LINC, 58.67. 7, Lincoln Graf, BELF, 58.88. 8, Johann Grinschg, HYDE, 59.42. 9, Brandon Aponte, BAPST, 1:00.35. 10, Henry Scheff, ELLS, 1:01.62. 11, William Nicholson, GREE, 1:02.95. 12, Isaac Mains, MDI, 1:03.04. 13, Nathaniel Henninger, YAR, 1:03.32. 14, Charles Cooper, CH, 1:04.43. 15, Caden Gilbert, CAPE, 1:04.51. 16, Brady Nolin, GREE, 1:04.56

100 Breaststroke: 1, Liam Sullivan, MDI, 56.82. 2, Nick Partridge, ELLS, 1:02.02. 3, Isaac Weaver, MDI, 1:02.43. 4, Benjamin Cox-Faxon, YAR, 1:04.90. 5, Jarrett Gulden, LINC, 1:06.86. 6, Matt Yim, CAPE, 1:07.10. 7, Ponce Saltysiak, MDI, 1:07.70. 8, Daniel Whitman, MORSE, 1:08.13. 9, Sam Richards, LINC, 1:08.16. 10, Jeremy Brogan, FRE, 1:09.80. 11, Ian Sullivan, CH, 1:10.43. 12, Ian Brenner-Simpson, ELLS, 1:10.61. 13, Rishi Yadav, CAPE, 1:10.91. 14, Kit Rafford, GREE, 1:11.55. 15, Luiz Estacio, MDI, 1:11.89. 16, Itai Boss, ORO, 1:12.41

400 Freestyle Relay: 1, Ellsworth (Sean Hill, Beckett Markosian, Sam Pelletier, Camden Holmes), 3:17.27. 2,MDI (Liam Sullivan, Tyler Willis, Amos Price, Tyler Woodworth), 3:18.92. 3, Cape Elizabeth (Ethan Smith, Keegan McKenney, Matt Yim, Rohan Freedman), 3:21.32. 4, Morse (Dominic Marco, Daniel Whitman, Evan Willertz, Brandon Johnson), 3:24.45. 5, Camden Hills Regional (Connor Hedstrom, Angus Carter, Charles Cooper, Connor O’Farrell), 3:27.99. 6, Greely (Nicolas Giandrea, Cole Moore, Charter Sasseville, Atticus Smith), 3:31.16. 7, Yarmouth (William Lenardson, Wesley Pratt, Emerson Pardales, Benjamin Cox-Faxon), 3:48.37. 8, Old Town (Jeremy Stoyell, Caleb Braley, Joseph D’Angelo, Max Chapman), 3:50.18. 9, Washington Acad. (Aleks Mitrovic, Caleb Campbell, Nick Luuring, Zain Fitzsimmons), 3:55.66. 10, Searsport (Thomas Bradley, Ellis Braga, William Bradley, Isaias Therio), 4:05.16. 11, Waynflete School (Xander Forsyth, Sebastian Shames, Oscar Herrera, Haoming Ma), 4:12.10. 12, Freeport (Brian Brogan, Jackson Giumarro, Chase Bradbury, Jeremy Brogan), 4:13.69. 13, Erskine Acad. (Cruz Barajas, Jake Williams, Nick Rancourt, Michael Rogers), 4:35.09

 



Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like