Swimming

HIGH SCHOOL

At Wallace Pool, Orono

Brewer girls 109, Orono 61

200 Yard Medley Relay: 1, Orono ‘A’ (Drinkert, Anna, Culina, Maddie, Drinkert, Daisy, White, Nora), 2:08.41. 2, Brewer ‘A’ (Mora, Javi, Blain, Caroline, Butterfield, Emma, Lawrence, Rachel), 2:54.97. 3, Brewer ‘C’ (Farrington, Jana, Fernandez-Faucher, Annie, Goodwin, Grace, Norton, Emma), 2:59.78.

200 Yard Freestyle: 1, Blain, Sydney, BREW, 2:10.22. 2, White, Nora, Orono, 2:14.64. 3, Ross, Adelaide, BREW, 2:15.46. 4, Neary, Ana, Orono, 2:28.64. 5, Crawford, Allison, BREW, 2:42.20.

200 Yard IM: 1, Blain, Caroline, BREW, 2:37.94. 2, Drinkert, Anna, Orono, 2:42.01. 3, Goodwin, Grace, BREW, 3:09.50. 4, Oakstone, Kiya, BREW, 3:44.92.

50 Yard Freestyle: 1, Drinkert, Daisy, Orono, 27.55. 2, Butterfield, Emma, BREW, 27.78. 3, Daries, Eve, BREW, 31.64. 4, Mora, Javi, BREW, 36.38. 5, Wu, Shannon, Orono, 1:02.67.

1 mtr Diving: 1, Crawford, Allison, BREW, 129.30. 2, Milan, Grace, BREW, 121.60

100 Yard Butterfly: 1, Ross, Adelaide, BREW, 1:11.46. 2, Drinkert, Daisy, Orono, 1:14.65. 3, Oakstone, Kiya, BREW, 1:55.19.

100 Yard Freestyle: 1, Butterfield, Emma, BREW, 1:00.24. 2, Culina, Maddie, Orono, 1:04.87. 3, Daries, Eve, BREW, 1:12.97. 4, Fernandez-Faucher, Annie, BREW, 1:22.73

500 Yard Freestyle: 1, White, Nora, Orono, 5:57.68. 2, Blain, Caroline, BREW, 6:20.03. 3, Neary, Ana, Orono, 6:39.44. 4, West, Kate, BREW, 9:01.87. 5, Norton, Emma, BREW,

9:06.71.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Orono ‘A’ (Drinkert, Daisy, Culina, Maddie, Drinkert, Anna, White, Nora), 1:53.78. 2, Brewer ‘A’ (Blain, Sydney , Butterfield, Emma, Cattan, Mia, Ross, Adelaide), 1:56.85. 3, Brewer ‘C’ (Crawford, Allison, Fernandez-Faucher, Annie, Daries, Julia, Mora, Javi), 2:25.40.

100 Yard Backstroke: 1, Blain, Sydney, BREW, 1:11.01. 2, Drinkert, Anna, Orono, 1:13.37. 3, Goodwin, Grace, BREW, 1:29.73. 4, Milan, Grace, BREW, 1:34.84. 5, Wu, Shannon, Orono, 3:00.37.

100 Yard Breaststroke: 1, Culina, Maddie, Orono, 1:22.74. 2, Byrne, Katie, BREW, 1:58.36. 3, Farrington, Jana, BREW, 2:54.36.

400 Yard Freestyle Relay: 1, Brewer ‘B’ (Daries, Eve, Byrne, Katie, Blain, Sydney, Cattan, Mia), 5:13.19. 2, Brewer ‘C’ (Milan, Grace, Oakstone, Kiya, Ross, Adelaide, West, Kate), 5:31.27

Orono boys 72, Brewer 55

200 Yard Medley Relay: 1, Orono ‘A’ (Boss, Itai, Fremouw, Kell, De Lanee, Andre, Mooney, Mike), 2:07.81. 2, Brewer ‘A’ (Tibbetts, Noah, Grover, Brendan, Grover, Dakota, Lee, Dillan), 2:14.31.

200 Yard Freestyle: 1, Grover, Dakota, BREW, 2:22.59. 2, Mooney, Mike, Orono, 2:30.36. 3, O’Neil, Luke, Orono, 2:49.02.

200 Yard IM: 1, Grover, Brendan, BREW, 2:54.32.

50 Yard Freestyle: 1, De Lanee, Andre, Orono, 25.04. 2, Boss, Itai, Orono, 25.60. 3, Fremouw, Kell, Orono, 29.32. 4, Lee, Dillan, BREW, 33.57.

1 mtr Diving: 1, Schwartz, Izaak, Orono, 91.05.

100 Yard Butterfly: 1, Harper, Jacob, BREW, 1:19.67.

100 Yard Freestyle: 1, De Lanee, Andre, Orono, 56.30. 2, Tibbetts, Noah, BREW, 57.54. 3, Pitt, George, Orono, 1:12.94.

500 Yard Freestyle: 1, Tibbetts, Noah, BREW, 6:16.34. 2, O’Neil, Luke, Orono, 7:17.91.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Orono ‘A’ (Boss, Itai, Fremouw, Kell, Mooney, Mike, De Lanee, Andre), 1:51.47. 2, Brewer ‘A’ (Lee, Dillan, Harper, Jacob, Tibbetts, Noah, Grover, Brendan), 1:56.26.

100 Yard Backstroke: 1, Grover, Dakota, BREW, 1:15.57. 2, Pitt, George, Orono, 1:26.23. 3, Schwartz, Izaak, Orono, 1:42.85.

100 Yard Breaststroke: 1, Boss, Itai, Orono, 1:15.90. 2, Fremouw, Kell, Orono, 1:28.20. 3, Harper, Jacob, BREW, 1:37.52.

400 Yard Freestyle Relay: 1, Brewer ‘A’ (Lee, Dillan, Grover, Dakota, Harper, Jacob, Grover, Brendan), 4:34.17.

At Orono

Ellsworth boys 129, Foxcroft Academy 15

200 Medley Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Hill, Sean, Holmes, Camden M, Markosian, Beckett, Ulichny, Ryan W), 1:51.37. 2, Ellsworth ‘B’ (Partridge, Nick T, Pelletier, Sam J, Frank, Carter J, Fendl, Lucas), 1:54.05.

200 Freestyle: 1, Scheff, Henry m, ELLS, 2:08.52. 2, Frank, Carter J, ELLS, 2:27.07.

200 IM: 1, Holmes, Camden M, ELLS, 2:15.24. 2, Nelson, Calvin, ELLS, 2:34.67. 3, Ulichny, Ryan W, ELLS, 2:37.30.

50 Freestyle: 1, Partridge, Nick T, ELLS, 24.54. 2, Pelletier, Sam J, ELLS, 24.80. 3, Markosian, Beckett, ELLS, 26.56. 4, Li, Yao, FA, 34.08. 5, Lin, Kai, FA, 40.19.

100 Butterfly: 1, Hill, Sean, ELLS, 1:01.27. 2, Markosian, Beckett, ELLS, 1:03.43. 3, Clark, Hunter J, ELLS, 1:22.32.

100 Freestyle: 1, Holmes, Camden M, ELLS, 50.30. 2, Fendl, Lucas, ELLS, 1:03.94. 3, Mazgaj, Ben P, ELLS, 1:04.09. 4, Green, Triston, FA, 1:05.74. 5, Kemp, Hunter, FA, 1:08.46. 6, Li, Yao, FA, 1:29.21

500 Freestyle: 1, Partridge, Nick T, ELLS, 5:49.86. 2, Ulichny, Ryan W, ELLS, 6:39.51.

200 Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Scheff, Henry m, Hill, Sean, Osterlin, Ben, Nelson, Calvin), 1:46.71. 2, Ellsworth ‘B’ (Farley, Michael, Pelletier, Sam J, Partridge, Nick T, Clark, Hunter J), 1:56.63.

100 Backstroke: 1, Hill, Sean, ELLS, 1:06.19. 2, Scheff, Henry m, ELLS, 1:07.06. 3, Green, Triston, FA, 1:13.92. 4, Nelson, Calvin, ELLS, 1:19.16.

100 Breaststroke: 1, Pelletier, Sam J, ELLS, 1:09.82. 2, Fendl, Lucas, ELLS, 1:26.52. 3, Clark, Hunter J, ELLS, 1:28.37. 4, Kemp, Hunter, FA, 1:29.45.

400 Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Fendl, Lucas, Markosian, Beckett, Scheff, Henry M, Holmes, Camden M), 3:53.23. 2, Foxcroft Academy ‘A’ (Contreras, Noah, Kemp, Hunter, Green, Triston, Li, Yao), 4:56.63.

Ellsworth 101, Foxcroft Academy 32

200 Medley Relay: 1, Ellsworth ‘B’ (Barry, Kristy S, Frank, Lillian P, Nelson, Miriam L, Clarke, Ellie H), 2:11.19. 2, Ellsworth ‘A’ (Stevens, Sydney M, Mazgaj, Abby, Hammer, Katie J, Hanson, Lilja), 2:24.46. 3, Foxcroft Academy ‘A’ (McCarty, Reece, McCorrison, Olivia, Henderson, Abigail, Waugh, Amy), 2:30.01.

200 Freestyle: 1, Frank, Lillian P, ELLS, 2:24.68. 2, Hanson, Lilja, ELLS, 2:38.30.

200 IM: 1, Clarke, Ellie H, ELLS, 2:34.27. 2, Mazgaj, Abby, ELLS, 2:52.83.

50 Freestyle: 1, Barry, Kristy S, ELLS, 26.70. 2, Hammer, Katie J, ELLS, 31.30. 3, Henderson, Abigail, FA, 31.46. 4, McCorrison, Olivia, FA, 32.92. 5, Waugh, Amy, FA, 32.95. 6, Stevens, Sydney M, ELLS, 33.14.

100 Butterfly: 1, Nelson, Miriam L, ELLS, 1:22.05. 2, Henderson, Abigail, FA, 1:32.21.

100 Freestyle: 1, Hammer, Katie J, ELLS, 1:09.17. 2, Stevens, Sydney M, ELLS, 1:15.84. 3, McCarty, Reece, FA, 1:17.78. 4, Voter, Diana, FA, 1:36.25. 5, Smith, Onecia, ELLS, 2:02.19.

500 Freestyle: 1, Waugh, Amy, FA, 7:27.56.

200 Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Mazgaj, Abby, Hammer, Katie J, Nelson, Miriam L, Stevens, Sydney M), 2:04.98. 2, Foxcroft Academy ‘A’ (Durachman, Dayita, Henderson, Abigail, McCorrison, Olivia, Waugh, Amy), 2:18.51.

100 Backstroke: 1, Barry, Kristy S, ELLS, 1:04.36. 2, Nelson, Miriam L, ELLS, 1:17.89. 3, Mazgaj, Abby, ELLS, 1:18.74. 4, McCarty, Reece, FA, 1:25.11. 5, Fisk, Carigan, FA, 1:59.28.

100 Breaststroke: 1, Clarke, Ellie H, ELLS, 1:20.44. 2, Hanson, Lilja, ELLS, 1:20.51. 3, Frank, Lillian P, ELLS, 1:24.95. 4, McCorrison, Olivia, FA, 1:26.94.

400 Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Barry, Kristy S, Frank, Lillian P, Hanson, Lilja, Clarke, Ellie H), 4:19.52.

At Husson, Bangor

Mount Desert Island 111, Bangor 69

200 Yard Medley Relay: 1, MDI ‘A’ (Zeke Valleau, Liam Sullivan, Amos Price, Isaac Weaver), 1:47.24. 2, Bangor ‘A’ (Connor Prouty, Simon Socolow, Brady Hand, Fritz Oldenburg), 1:52.30. 3, MDI ‘B’ (Isaac Mains, Julian Walls, Sam Schleif, Jonathan Genrich), 2:02.18. 4, Bangor ‘B’ (Daniel Adam, Ethan Grover, Tate Scovil, Joshua Watson), 2:07.50.

200 Yard Freestyle: 1, Tyler Woodworth, MDI, 1:56.11. 2, Tyler Willis, MDI, 2:01.43. 3, Simon Socolow, BANG, 2:07.16. 4, Griffin Erb, BANG, 2:08.26. 5, Joshua Watson, BANG, 2:10.90. 6, Isaac Mains, MDI, 2:12.41.

200 Yard IM: 1, Carson Prouty, BANG, 2:00.08. 2, Liam Sullivan, MDI, 2:01.24. 3, Fritz Oldenburg, BANG, 2:20.14. 4, Brady Hand, BANG, 2:23.77. 5, Jacob Benson, MDI, 2:30.79. 6, Zeke Valleau, MDI, 2:31.22.

50 Yard Freestyle: 1, Connor Prouty, BANG, 23.04. 2, Isaac Weaver, MDI, 25.15. 3, Sam Mitchell, MDI, 25.32. 4, Amos Price, MDI, 25.60. 5, Ethan Grover, BANG, 27.65. 6, William Gagnon, BANG, 31.00.

1 mtr Diving: 1, Sam Mitchell, MDI, 128.40. 2, Cody Parker, MDI, 97.70.

100 Yard Butterfly: 1, Ponce Saltysiak, MDI, 1:00.70. 2, Zeke Valleau, MDI, 1:01.71. 3, Connor Prouty, BANG, 1:03.18. 4, Isaac Weaver, MDI, 1:03.93. 5, Brady Hand, BANG, 1:04.01. 6, Adam Elkadi, BANG, 1:16.00.

100 Yard Freestyle: 1, Tyler Woodworth, MDI, 51.32. 2, Tyler Willis, MDI, 55.80. 3, Griffin Erb, BANG, 58.50. 4, Jonathan Genrich, MDI, 59.17. 5, Daniel Adam, BANG, 1:00.74. 6, William Gagnon, BANG, 1:10.59.

500 Yard Freestyle: 1, Fritz Oldenburg, BANG, 5:30.61. 2, Julian Walls, MDI, 5:44.91. 3, Sam Schleif, MDI, 5:52.74. 4, Isaac Mains, MDI, 5:56.40. 5, Joshua Watson, BANG, 6:14.35. 6, Tate Scovil, BANG, 6:26.85.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (Griffin Erb, Carson Prouty, Simon Socolow, Connor Prouty), 1:36.11. 2, MDI ‘A’ (Tyler Willis, Isaac Weaver, Ponce Saltysiak, Tyler Woodworth), 1:36.46. 3, MDI ‘B’ (Liam Sullivan, Sam Mitchell, Amos Price, Zeke Valleau), 1:39.23. 4, MDI ‘C’ (Cody Parker, Jacob Benson, Joris Korstanje, Zoom Wangleugon), 1:50.61.

100 Yard Backstroke: 1, Amos Price, MDI, 1:04.82. 2, Julian Walls, MDI, 1:11.76. 3, Sam Schleif, MDI, 1:12.67. 4, Daniel Adam, BANG, 1:14.62. 5, Adam Elkadi, BANG, 1:14.65. 6, Tate Scovil, BANG, 1:22.99.

100 Yard Breaststroke: 1, Liam Sullivan, MDI, 1:00.13. 2, Carson Prouty, BANG, 1:01.70. 3, Ponce Saltysiak, MDI, 1:09.93. 4, Simon Socolow, BANG, 1:14.24. 5, Ethan Grover, BANG, 1:15.45. 6, Cody Parker, MDI, 1:18.43.

400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (Fritz Oldenburg, Brady Hand, Griffin Erb, Carson Prouty), 3:35.35. 2, MDI ‘A’ (Ponce Saltysiak, Tyler Willis, Cody Parker, Tyler Woodworth), 3:36.99. 3, MDI ‘B’ (Jacob Benson, Julian Walls, Sam Mitchell, Sam Schleif), 4:00.95. 4, Bangor ‘B’ (Tate Scovil, Ben Reed, Adam Elkadi, Daniel Adam), 4:18.63.

Bangor girls 102, MDI 81

200 Yard Medley Relay: 1, Bangor ‘A’ (Rachel Hand, Susanna Sellnow, McKayla Kendall, Maddie Huerth), 1:56.55. 2, MDI ‘A’ (Ruby Brown, Sadie Sullivan, Adria Horton, Daisy Granholm), 2:04.55. 3, Bangor ‘B’ (Claire Pellegrino, Ginny Hunt, Silvia Davids, Kelly Pellegrino), 2:12.58.

200 Yard Freestyle: 1, Maria Saltysiak, MDI, 2:11.11. 2, Maddie Huerth, BANG, 2:11.90. 3, Addy Smith, MDI, 2:13.37. 4, Claire Pellegrino, BANG, 2:19.65. 5, Mei Mei White, MDI, 2:19.84. 6, Cadence Stockford, BANG, 2:23.61.

200 Yard IM: 1, Rachel Hand, BANG, 2:25.28. 2, Ginny Hunt, BANG, 2:27.15. 3, Sadie Sullivan, MDI, 2:36.75. 4, Anna Naggert, MDI, 2:41.38. 5, Olivia Underwood, MDI, 2:49.58. 6, Anya Ganesh, BANG, 3:03.26.

50 Yard Freestyle: 1, Susanna Sellnow, BANG, 26.87. 2, Ruby Brown, MDI, 27.06. 3, Daisy Granholm, MDI, 27.43. 4, Silvia Davids, BANG, 29.90. 5, Naomi Welch, MDI, 30.03. 6, Kelly Pellegrino, BANG, 30.65.

1 mtr Diving: 1, Sarah Danby, BANG, 185.25. 2, Guilia Fodor, BANG, 113.15. 3, Erica Desjardins, BANG, 108.60.

100 Yard Butterfly: 1, McKayla Kendall, BANG, 1:00.82. 2, Maria Saltysiak, MDI, 1:05.96. 3, Mei Mei White, MDI, 1:11.97. 4, Silvia Davids, BANG, 1:14.03. 5, Zoe Eason, MDI, 1:16.45. 6, Kelly Pellegrino, BANG, 1:16.57.

100 Yard Freestyle: 1, Susanna Sellnow, BANG, 59.31. 2, Ginny Hunt, BANG, 59.54. 3, Ruby Brown, MDI, 1:00.12. 4, Cadence Stockford, BANG, 1:05.70. 5, Loren Genrich, MDI, 1:06.67. 6, Naomi Welch, MDI, 1:07.66.

500 Yard Freestyle: 1, Adria Horton, MDI, 5:37.56. 2, Maddie Huerth, BANG, 6:00.76. 3, Anna Naggert, MDI, 6:27.48. 4, Olivia Underwood, MDI, 6:33.83. 5, Maya Elkadi, BANG, 7:23.43. 6, Katherine Clukey, BANG, 7:50.24.

200 Yard Freestyle Relay: 1, MDI ‘A’ (Daisy Granholm, Ruby Brown, Addy Smith, Maria Saltysiak), 1:49.82. 2, MDI ‘B’ (Naomi Welch, Mei Mei White, Loren Genrich, Anna Naggert), 1:57.83. 3, Bangor ‘A’ (Maya Elkadi, Libby Colley, Anya Ganesh, Cadence Stockford), 2:01.03. 4, Bangor ‘B’ (Katherine Clukey, Hana Woodard, Zoey Gilson, Mackenzie Morin), 2:28.81.

100 Yard Backstroke: 1, Rachel Hand, BANG, 1:04.10. 2, Adria Horton, MDI, 1:07.86. 3, Claire Pellegrino, BANG, 1:10.86. 4, Alexa Jarvis, BANG, 1:13.19. 5, Sadie Sullivan, MDI, 1:15.60. 6, Zoe Eason, MDI, 1:18.49.

100 Yard Breaststroke: 1, McKayla Kendall, BANG, 1:14.26. 2, Addy Smith, MDI, 1:16.08. 3, Daisy Granholm, MDI, 1:22.00. 4, Sage Dentremont, MDI, 1:29.19. 5, Georgia Jones, BANG, 1:30.33. 6, Anya Ganesh, BANG, 1:34.05.

400 Yard Freestyle Relay: 1, Bangor ‘A’ (Rachel Hand, Maddie Huerth, Susanna Sellnow, McKayla Kendall), 3:56.23. 2, MDI ‘A’ (Addy Smith, Adria Horton, Anna Naggert, Maria Saltysiak), 4:09.04. 3, Bangor ‘B’ (Claire Pellegrino, Silvia Davids, Kelly Pellegrino, Ginny Hunt), 4:23.18. 4, MDI ‘B’ (Loren Genrich, Mei Mei White, Sadie Sullivan, Zoe Eason), 4:26.52.