September 23, 2018
High School Sports Latest News | Poll Questions | Opioid Deaths | Brett Kavanaugh | Fall Hikes

PVC Frosh Championship Track and Field results

Stock image | Pixabay
Stock image | Pixabay

Updated:

At Cameron Stadium, Bangor

(No team scoring) Teams: Bangor Christian, Bangor, Brewer, Bucksport, Central, Ellsworth, Foxcroft, Hampden, Hermon, John Bapst, Mattanawcook, MDI, Narraguagus, Old Town, Orono, PCHS, Sumner

Boys results

110 Hurdles: 1, Henry Scheff, GSA, 17.61. 2, Cameron Warner, HER, 18.07. 3, Benton Bird, ELL, 19.51. 4, John Nadeau, JB, 19.60. 5, Khrystofor Downing, FOX, 20.43. 6, Franklin Sealander, GSA, 22.02.

100 Dash: 1, Trenton Ellis, ORO, 11.83. 2, Stu Frye, HAM, 11.99. 3, Tyler Reilly, BGR, 12.36. 4, Kyle Larrabee, BGR, 12.38. 5, Logan Martin, FOX, 12.39. 6, Izaak Krause, FOX, 12.54.

1600 Race Walk: 1, Zebsa Giggey, BRW, 9:28.83. 2, Tyler Kahkonen, BRW, 9:32.48. 3, Gabe Livengood, ORO, 9:38.36. 4, Ryan Abedi, ORO, 10:28.40. 5, Kyle Gillespie, ELL, 11:52.75.

1600 Run: 1, Connor Glowa, HAM, 4:55.45. 2, James Fahey, BGR, 4:58.85. 3, Luke Barnes, SUM, 5:02.46. 4, Nicholas Cormier, ELL, 5:10.79. 5, Gordon Doore, BGR, 5:11.44. 6, Dylan Fowler, HER, 5:12.19.

4×100 Relay: 1, MDI ‘A’ (Ethan Harkins, Baylor Landsman, Jesse MacDonald, Maddox Laurendeau), 50.18. 2, Ellsworth ‘A’ (Bailey Bishoff, Tulas Weaver, Calvin Nelson, Beck Deeny), 51.64. 3, Bangor ‘B’ (Andrew Munroe, Kyle Larrabee, Tyler Reilly, Paxton Dionne), 52.19. 4, Bucksport ‘A’ (Carter Pereira, Gabriel Stegner, Nicholas Baubonis, Jade Smith), 52.52. 5, Old Town ‘A’ (Colby Frenette, Hunter Barnes, William Grange, Nathan Regan), 53.18. 6, Hampden ‘A’ (Isaiah Dove, Marc Fachiol, Stu Frye, Matthew Knupp), 53.57.

400 Dash: 1, Devin Smith, HER, 57.07. 2, Stu Frye, HAM, 57.40. 3, Ben Allen, HAM, 59.58. 4, Nic Johnson, JB, 59.70. 5, Michael Moon, GSA, 59.81. 6, Ben Wilson, BCS, 1:00.19.

300 Hurdles: 1, Henry Scheff, GSA, 46.15. 2, Kyle Larrabee, BGR, 48.47. 3, Benton Bird, ELL, 52.35. 4, Franklin Sealander, GSA, 53.83. 5, John Nadeau, JB, 55.24. 6, Marc Fachiol, HAM, 56.55.

800 Run: 1, Liam Velgouse, CEN, 2:16.26. 2, Connor Glowa, HAM, 2:18.56. 3, Luke Barnes, SUM, 2:20.89. 4, Eli Ewer, ORO, 2:21.16. 5, Logan Carter, SUM, 2:24.13. 6, Tommaso Wheeler, ORO, 2:24.53.

200 Dash: 1, Trenton Ellis, ORO, 24.60. 2, Kyle Larrabee, BGR, 25.99. 3, Baylor Landsman, MDI, 26.30. 4, Izaak Krause, FOX, 26.46. 5, Tulas Weaver, ELL, 26.48. 6, Nic Johnson, JB, 26.82.

3200 Run: 1, Connor Glowa, HAM, 11:06.89. 2, Dylan Fowler, HER, 11:25.53. 3, Gavin Sychterz, BGR, 11:30.72. 4, Luke Barnes, SUM, 11:45.99. 5, Jacob Warner, MAT, 12:00.93. 6, Nicholas Cormier, ELL, 12:27.65.

4×400 Relay: 1, GSA ‘A’ (Michael Moon, Henry Scheff, Oliver Wilson, Nick Laszlo), 4:08.40. 2, Hampden ‘A’ (Stu Frye, Bryan Frost, Ben Allen, Christian Larson), 4:12.43. 3, Hermon ‘A’ (Dylan Fowler, Devin Hall, Max Mondragon, Devin Smith), 4:14.88. 4, Ellsworth ‘A’ (Benton Bird, Kyle Gillespie, Calvin Nelson, Bryce Carter), 4:15.09. 5, Orono ‘A’ (Eli Ewer, Tommaso Wheeler, Ryan Abedi, Trenton Ellis), 4:18.90. 6, Bangor ‘B’ (James Fahey, Nick Geiser, Gordon Doore, Aaron Stanwood), 4:24.83.

High Jump: 1, Beck Deeny, ELL, 5-06. 2, Ben Allen, HAM, J5-06. 2, Nathan Regan, OT, J5-06. 4, Aaron Bard, BCS, 5-02. 5, Henry Scheff, GSA, J5-02. 6, Neil St. John, BCS, 5-00.

Long Jump: 1, Dylan Huff, BRW, 17-07.25. 2, Tyler Reilly, BGR, 17-00.25. 3, Maddox Laurendeau, MDI, 16-06.75. 4, Nic Johnson, JB, 16-05. 5, Baylor Landsman, MDI, 16-04. 6, Ben Culina, ORO, 16-02.

Triple Jump: 1, Beck Deeny, ELL, 38-06. 2, Dylan Huff, BRW, 36-00.50. 3, Aaron Bard, BCS, 35-02.75. 4, Isaiah Dove, HAM, 34-07. 5, Maddox Laurendeau, MDI, 34-01. 6, Ben Culina, ORO, 32-07.50.

Javelin: 1, Max Smith, BGR, 121-08. 2, Jackson Laws, MDI, 118-09. 3, Ryker Brown, BGR, 115-09. 4, Gavin Billings, BUC, 111-00. 5, Caleb Richmond, CEN, 99-11. 6, Sam Bunch, SUM, 88-02.

Discus: 1, Ryker Brown, BGR, 104-07. 2, Gavin Billings, BUC, 103-00. 3, Matt Bolstridge, BRW, 99-10. 4, Connor St Peter, CEN, 94-09. 5, Jackson Laws, MDI, 84-05. 6, George Pitt, ORO, 82-03.

Shot Put: 1, Ryker Brown, BGR, 38-03. 2, Matt Bolstridge, BRW, 35-07.50. 3, Ethan Harkins, MDI, 34-05.50. 4, Max Smith, BGR, 32-11. 5, Eli Ewer, ORO, 32-02. 6, Gavin Billings, BUC, 31-03.

Pole Vault: 1, Tyler Reilly, BGR, 11-00.50 (PVC Frosh Record). 2, Hayden O’Connell, JB, 8-06. 3, Hunter

Girls results

100 Hurdles: 1, Georgina La Grange, JB, 16.75. 2, Kimberly Miller, BGR, 18.46. 3, Meaghan Caron, BGR, 19.35. 4, Sydney Garrity, ELL, 19.93. 5, Jamie McQuarrie, JB, 20.07. 6, Kaley Meehan, BCS, 20.61.

100 Dash: 1, Hannah Richards, OT, 13.44. 2, Marah Sharp, JB, 13.54. 3, Naomi Noack, BGR, 13.59. 4, Riley Perry, HER, 13.69. 5, Abby Stroup, BRW, 13.71. 6, Savannah Libby, JB, 13.75.

1600 Race Walk: 1, Amneh Wise, ORO, 11:08.01. 2, Sabrina Hamele, FOX, 11:47.96. 3, Kelli Black, FOX, 11:58.02. 4, Autum Paul, ELL, 12:44.98. 5, Emma Hayes, NAR, 13:00.27.

1600 Run: 1, Olivia Mosca, BRW, 5:38.51. 2, Erin McCarthy, BGR, 6:03.90. 3, Julia White, ORO, 6:12.71. 4, Alyssa Turner, NAR, 6:19.94. 5, Lillian Frank, ELL, 6:31.08. 6, Jenna Eldridge, GSA, 6:46.38.

4×100 Relay: 1, John Bapst ‘A’ (Georgina La Grange, Megan O’Connor, Savannah Libby, Marah Sharp), 54.22. 2, Bangor ‘B’ (Naomi Noack, Anna MacDonald, Alyssa Elliott, Kimberly Miller), 56.01. 3, Old Town ‘A’ (Hannah Richards, Madyson Redding, Mackenzie Saucier, Madison King), 56.94. 4, GSA ‘A’ (Grace Broughton, Elia O’Hara, Fiona Larkin, Ellis Murnik), 56.97. 5, Hampden ‘A’ (Megan Deans, Ava Dowling, Suzanne Webb, Chloe March), 59.16. 6, MDI ‘A’ (Olivia Gray, Emma Freudig, Julia Perconti), 59.25.

400 Dash: 1, Eliza Parker, HAM, 1:05.34. 2, Isabelle Angelo, JB, 1:07.55. 3, Wells Mundell-Wood, BGR, 1:08.26. 3, Eliza McPhee, OT, 1:08.26. 5, Addie Morrison, BUC, 1:08.80. 6, Kaya Lolar, JB, 1:09.93.

300 Hurdles: 1, Georgina La Grange, JB, 52.79. 2, Kimberly Miller, BGR, 56.23. 3, Erin Gerbi, ORO, 57.59. 4, Meaghan Caron, BGR, 58.40. 5, Jamie McQuarrie, JB, 1:02.11. 6, Beatrice Amuso, MDI, 1:02.54.

800 Run: 1, Margo Kenyon, ELL, 2:34.95. 2, Jaymie Sidaway, JB, 2:41.70. 3, Wells Mundell-Wood, BGR, 2:47.82. 4, Grace Broughton, GSA, 2:49.58. 5, Lillian Frank, ELL, 2:51.04. 6, Alyssa Turner, NAR, 2:52.85.

200 Dash: 1, Riley Perry, HER, 28.33. 2, Alyssa Elliott, BGR, 28.77. 3, Addie Morrison, BUC, 28.91. 4, Chloe March, HAM, 28.96. 5, Savannah Libby, JB, 29.02. 6, Hannah Richards, OT, 29.14.

3200 Run: 1, Erin Gerbi, ORO, 12:46.65. 2, Julia White, ORO, 13:57.47. 3, Alyssa Turner, NAR, 14:32.27. 4, Amneh Wise, ORO, 15:16.89. 5, McKensi Mills, NAR, 15:57.57.

4×400 Relay: 1, John Bapst ‘A’ (Isabelle Angelo, Jamey Satterfield, Kaya Lolar, Jaymie Sidaway), 4:50.64. 2, Ellsworth ‘A’ (Lillian Frank, Megan Gammill, Margo Kenyon, Abby Mazgaj), 4:50.74. 3, GSA ‘A’ (Grace Broughton, Josie Cruj, Schyler Dorr, Jenna Eldridge), 4:51.11. 4, Hampden ‘A’ (Chloe March, Ava Dowling, Suzanne Webb, Eliza Parker), 4:51.93. 5, Bangor ‘B’ (Meaghan Caron, Kimberly Miller, Erin McCarthy, Wells Mundell-Wood), 4:51.99. 6, Narraguagus ‘A’ (Brylee McGuire, Emma Hayes, McKensi Mills, Alyssa Turner), 5:47.29.

High Jump: 1, Georgina La Grange, JB, 4-06. 2, Erin McCarthy, BGR, J4-06. 3, Chloe March, HAM, J4-06. 4, Megan Deans, HAM, J4-06. 5, Krystyn Pelletier, OT, 4-04. 5, Julia Perconti, MDI, 4-04.

Long Jump: 1, Alyssa Elliott, BGR, 16-03. 2, Abby Sargent, BRW, 15-06.50. 3, Abby Stroup, BRW, 14-11.75. 4, Hannah Richards, OT, 14-07. 5, Esther Susen, MAT, 14-05.75. 6, Georgia Doore, BGR, 13-05.50.

Triple Jump: 1, Alyssa Elliott, BGR, 35-06. 2, Esther Susen, MAT, 31-02. 3, Kaya Lolar, JB, 30-08. 4, Abby Sargent, BRW, 30-07. 5, Julia Perconti, MDI, 29-03.50. 6, Zoe Swanson, ORO, 28-03.75.

Javelin: 1, Eliza McPhee, OT, 92-09. 2, Hailey McMahon, BGR, 71-06. 3, Hannah Batchelder, ORO, 71-04. 4, Sierra Holmes, OT, 58-05. 5, Emma Hayes, NAR, 55-03. 6, Zahra Towey, BGR, 52-06.

Discus: 1, Eliza McPhee, OT, 83-00. 2, Autum Paul, ELL, 75-11. 3, Erin McCarthy, BGR, 71-09. 4, Ava Knowles, BUC, 71-07. 5, Lainey Blakeman, BRW, 70-05. 6, Lily Philbrook, MDI, 68-06.

Shot Put: 1, Autum Paul, ELL, 27-05.50. 2, Emma Frost, CEN, 25-02.75. 3, Lainey Blakeman, BRW, 24-04. 3, Marit Wheelock, JB, 24-04. 5, Destiny Grover, BRW, 24-03.25. 6, Emma Hayes, NAR, 24-02.50.

Pole Vault: 1, Naomi Noack, BGR, 8-06. 2, Georgia Doore, BGR, J8-06. 3, Meaghan Caron, BGR, J8-06. 4, Marah Sharp, JB, 7-06. 5, Elizabeth Thibeault, OT, 7-00. 6, Cassie Harris, OT, J7-00.

 


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like