August 20, 2018
High School Sports Latest News | Poll Questions | Amish | Monument Signs | Forgotten GOP

Wednesday’s high school track and field results


Updated:

Track and field

HIGH SCHOOL

At UMaine, Orono

Hermon boys 152, Hampden 121, John Bapst 101, Orono 85.5, Washington Acad 62, Bangor Christian 37, Dexter 11.5, Searsport 6, Penquis 6; Piscataquis, Penobscot Christian no score

4x800m Relay: 1, Hampden (Jason Mathies, Grahme Sokoloski, Parker Harriman, Wyatt Lord), 8:31.26. 2, Orono (Sam Henderson, Patrick Tyne, Jonathan Steelman, Jonny Spencer), 8:34.79. 3, Hermon (Kyle Byram, Max Pottle, Ben Zapsky, Braedon Stevens), 8:53.68. 4, John Bapst (Sam Ellis, Jack Decker, Colby Stokes, Gavin McDonald), 9:24.53. 5, Washington Ac (Khiari Sharrieff-Hayward, Diione Millett, Hayden Farrell, Matyas Nachtiagall), 9:41.27.

110m Hurdles: 1, Jim Lin, WA, 17.27. 2, Conor O’Kendley, HA, 18.23. 3, Cameron Warner, HER, 18.77. 4, Daniel Mckeon, SRPT, 18.92. 5, John Nadeau, JB, 20.97. 6, Austin Wilson, HA, 22.31.

100m: 1, Ben Cotton, JB, 11.60. 2, James Petersen, HER, 11.93. 3, Steve Fitzpatrick, JB, 11.96. 4, Finn Furth, WA, 12.17. 5, Jordan Bishop, HER, 12.36. 6, Cameron Paige, DEX, 12.46.

1600m Race Walk: 1, Dylan Fowler, HER, 9:18.82. 2, Ryley Wheelock, JB, 9:22.49. 3, Peyton Chahley, HA, 10:05.29. 4, Luke Mentas, JB, 10:26.84.

1600m: 1, Matyas Nachtiagall, WA, 4:45.64. 2, Kyle Byram, HER, 4:52.21. 3, Lucas Hale, HA, 5:00.91. 4, Ben Zapsky, HER, 5:03.70. 5, Sam Ellis, JB, 5:06.58. 6, Tucker Ellis, ORO, 5:09.32.

4x100m Relay: 1, Orono (Trenton Ellis, Tony Manev, Braeden Selby, Trent Lick), 46.44. 2, John Bapst (Nicholas Brown, Ben Cotton, Connor Reese, Steve Fitzpatrick), 46.58. 3, Hermon (Evan Staples, Logan Farrar, Devin Smith, Jordan Bishop), 47.27. 4, Washington Ac (Garrett Channell, Tyler Danahy, Jim Lin, Finn Furth), 47.31. 5, Hampden (Jack Dunning, Chris Bruen, Brady Lobdell, Wade Brown), 48.27. 6, Bangor Christian (Seth Jones, Peter Yue, Aaron Bard, Austin Keib), 50.83.

400m: 1, James Petersen, HER, 51.52. 2, Gavin McDonald, JB, 54.65. 3, Wyatt Lord, HA, 54.76. 4, Sam Henderson, ORO, 54.95. 5, Jason Mathies, HA, 55.03. 6, Brady Lobdell, HA, 55.63.

300m Hurdles: 1, Zachary Beaton, HER, 40.93. 2, Tony Manev, ORO, 45.20. 3, Logan Farrar, HER, 45.47. 4, Wade Brown, HA, 47.73. 5, Conor O’Kendley, HA, 48.04. 6, Diione Millett, WA, 49.66.

800m: 1, Wyatt Lord, HA, 2:04.64. 2, Braedon Stevens, HER, 2:05.33. 3, Jason Mathies, HA, 2:05.38. 4, Grahme Sokoloski, HA, 2:06.85. 5, Matyas Nachtiagall, WA, 2:10.44. 6, Patrick Tyne, ORO, 2:10.56.

200m: 1, James Petersen, HER, 23.86. 2, Ben Cotton, JB, 23.91. 3, Wade Brown, HA, 25.15. 4, Cameron Paige, DEX, 25.42. 5, Gavin McDonald, JB, 25.61. 6, Devin Smith, HER, 25.80.

3200m: 1, Jonathan Steelman, ORO, 10:16.71. 2, Connor Glowa, HA, 10:33.39. 3, Kyle Byram, HER, 10:41.87. 4, Matyas Nachtiagall, WA, 10:49.41. 5, Chris Roderka, DEX, 11:04.22. 6, Dylan Fowler, HER, 11:07.28.

4x400m Relay: 1, Hermon (Logan Farrar, Brendan Swoboda, Braedon Stevens, James Petersen), 3:37.25. 2, Hampden (Jason Mathies, Grahme Sokoloski, Brady Lobdell, Wyatt Lord), 3:41.45. 3, Orono (Tony Manev, Manuel Becklas, Jonny Spencer, Sam Henderson), 3:44.66. 4, Washington Ac (Garrett Channell, Davidson Kogoya, Diione Millett, Finn Furth), 3:49.19.

High Jump: 1, Gavin McDonald, JB, 5-8. 2, Brendan Swoboda, HER, 5-4. 3, Aaron Bard, BCS, 5-2. 3, Ben Allen, HA, 5-2. 5, Diione Millett, WA, 5-2. 6, Willem Crane, ORO, 5-0. 6, Cameron Paige, DEX, 5-0.

Long Jump: 1, Ben Cotton, JB, 21-5. 2, Jordan Bishop, HER, 20-1. 3, Tony Manev, ORO, 19-8.50. 4, Trent Lick, ORO, 19-8.25. 5, Jack Dunning, HA, 18-10. 6, Tyler Danahy, WA, 18-7.

Triple Jump: 1, Zachary Beaton, HER, 40-9. 2, Jordan Bishop, HER, 39-9.75. 3, Jack Dunning, HA, 39-6.50. 4, Trent Lick, ORO, 38-11. 5, Malcolm Jones, SRPT, 38-6.25. 6, Steve Fitzpatrick, JB, 36-7.75.

Javelin: 1, Finn Furth, WA, 150-1. 2, David Flores-Vargas, WA, 143-8. 3, Daniel Sprague, JB, 135-2. 4, Jackson Campbell, ORO, 132-3. 5, Manuel Becklas, ORO, 130-11. 6, Quinn Mitchell, JB, 114-3.

Discus: 1, Austin Keib, BCS, 141-9. 2, Parker Shaw, BCS, 114-1. 3, Connor Patten, HER, 108-1. 4, Luke Kelley, HA, 107-1. 5, Seth Eddy, ORO, 101-11. 6, Nate Nowicki, BCS, 101-7.

Shot Put: 1, Austin Keib, BCS, 47-8. 2, Logan Christian, HA, 37-4.75. 3, Adam Stetson, PENQ, 37-0.50. 4, David Kirshkaln, DEX, 37-0. 5, Parker Shaw, BCS, 36-10.75. 6, CJ Iverson, ORO, 35-11.50.

Pole Vault: 1, Nicholas Brown, JB, 10-6. 2, Jackson Campbell, ORO, 10-0. 3, Manuel Becklas, ORO, 9-6. 4, Jared Deans, HA, 9-0. 5, Darin Frye, HA, 8-6. 6, Nathan Razimbaud, JB, 8-6.

Orono girls 204, Hampden 193, John Bapst 78, Penquis 24, Bangor Christian 24, Dexter 22, Washington Acad 18, Hermon 8, Searsport 1; Piscataquis no score

4x800m Relay: 1, Hampden (Eliza Parker, Kaitlyn Jipson, Ellie Dacey, Hannah Tash), 11:25.72. 2, John Bapst (Jaymie Sidaway, Kaya Lolar, Jamie McQuarrie, Isabelle Angelo), 11:36.06. 3, Washington Ac (Faith Myers, Jordan Myers, Riley Frasier, Jordan Finlay), 13:25.28.

100m Hurdles: 1, Christie Woodside, HA, 16.32. 2, Isabel Henderson, ORO, 17.76. 3, Georgina La Grange, JB, 17.77. 4, Hailey Veilleux, BCS, 20.91. 5, Emily Smith, HER, 21.02. 6, Audrey Groski, BCS, 21.16.

100m: 1, Danielle Cummings, DEX, 13.61. 2, Cymeria Robshaw, PENQ, 13.62. 3, Katherine O’Brien, ORO, 14.02. 4, Bella Soucy, HA, 14.09. 5, Grace Day, JB, 14.29. 6, Autumn Irwin, DEX, 14.51.

1600m Race Walk: 1, Moxie Flanagan, HA, 8:06.59. 2, Lucia Smitherman, ORO, 9:52.05. 3, Ingrid Plant, HA, 11:00.28. 4, Amneh Wise, ORO, 11:30.18. 5, Haylee Link, WA, 11:32.47. 6, Heather Van Dolman, ORO, 11:42.22.

1600m: 1, Helen Shearer, HA, 5:18.84. 2, Liza Gallandt, ORO, 5:43.96. 3, Chelsea El-Hajj, HA, 5:51.83. 4, Erin Gerbi, ORO, 5:54.36. 5, Jaymie Sidaway, JB, 5:57.22. 6, Ava Dowling, HA, 6:02.25.

4x100m Relay: 1, Orono (Kaeli Gaetjen, Camille Kohtala, Isabel Henderson, Maggie Coutts), 53.75. 2, John Bapst (Grace Day, Savannah Libby, Megan O’Connor, Maria Gaetani), 54.96. 3, Hampden (Lauren Beckwith, Megan Deans, Taylor Guerrette, Chloe March), 55.47. 4, Washington Ac (Haylee Link, Alayna Lamb, Paige Bell, Inez Furth), 58.40.

400m: 1, Bella Soucy, HA, 1:04.02. 2, Amelia McLaughlin, HA, 1:06.26. 3, Isabelle Angelo, JB, 1:06.32. 4, Eliza Parker, HA, 1:06.87. 5, Chelsea El-Hajj, HA, 1:07.33. 6, Hailey Wood, SRPT, 1:07.97.

300m Hurdles: 1, Camille Kohtala, ORO, 47.54. 2, Isabel Henderson, ORO, 49.19. 3, Emma Shearer, HA, 51.53. 4, Georgina La Grange, JB, 52.19. 5, Inez Furth, WA, 54.38. 6, Erin Gerbi, ORO, 55.71.

800m: 1, Helen Shearer, HA, 2:31.10. 2, Liza Gallandt, ORO, 2:38.32. 3, Moxie Flanagan, HA, 2:40.89. 4, Paige Bell, WA, 2:46.39. 5, Jenna Gaetjen, ORO, 2:46.58. 6, Julia White, ORO, 2:50.91.

200m: 1, Camille Kohtala, ORO, 27.18. 2, Danielle Cummings, DEX, 28.03. 3, Christie Woodside, HA, 28.26. 4, Bella Soucy, HA, 29.61. 5, Megan Deans, HA, 30.04. 6, Kaeli Gaetjen, ORO, 30.14.

3200m: 1, Erin Gerbi, ORO, 12:40.20. 2, Kelsey Benjamin, BCS, 13:09.36. 3, Lucia Smitherman, ORO, 13:46.62. 4, Liliana Levitsky, ORO, 13:58.33. 5, Heather Van Dolman, ORO, 14:08.76. 6, Shayla Smith, HA, 14:26.25.

4x400m Relay: 1, Hampden (Eliza Parker, Chelsea El-Hajj, Amelia McLaughlin, Emma Shearer), 4:30.28. 2, Orono (Liza Gallandt, Kaeli Gaetjen, Jenna Gaetjen, Isabel Henderson), 4:34.02. 3, John Bapst (Kaya Lolar, Jamey Satterfield, Georgina La Grange, Isabelle Angelo), 4:47.62.

High Jump: 1, Brianna Keib, BCS, 4-6. 2, Georgina La Grange, JB, 4-6. 3, Olivia Nash, HER, 4-6. 4, Megan Deans, HA, 4-4. 5, Chloe March, HA, 4-4. 6, Danielle Cummings, DEX, 4-2.

Long Jump: 1, Camille Kohtala, ORO, 16-11.75. 2, Christie Woodside, HA, 16-11. 3, Cymeria Robshaw, PENQ, 16-4.25. 4, Grace Day, JB, 15-11.50. 5, Zara Misler, HA, 14-5.25. 6, Taylor Guerrette, HA, 14-4.50.

Triple Jump: 1, Cymeria Robshaw, PENQ, 33-6.50. 2, Christie Woodside, HA, 33-1.50. 3, Amelia McLaughlin, HA, 30-5. 4, Zara Misler, HA, 30-3. 5, Kaya Lolar, JB, 29-11.75. 6, Mackenzie Rainey, HA, 29-5.25.

Javelin: 1, Eilidh Sidaway, JB, 97-5. 2, Lauren Melanson, ORO, 94-10. 3, Lauren Cyr, ORO, 73-10. 4, Jayden Love, ORO, 70-9. 5, Sofie Nikolaisen, HA, 68-4. 6, Rebecca Batron, DEX, 62-1.

Discus: 1, Lauren Melanson, ORO, 110-7. 2, Emma Shearer, HA, 81-2. 3, Lauren Cyr, ORO, 78-6. 4, Scarlet DeGrasse, ORO, 74-6. 5, Jayden Love, ORO, 70-3. 6, Brianna Keib, BCS, 67-8.

Shot Put: 1, Ama Abruquah, HA, 30-7.50. 2, Lauren Melanson, ORO, 28-7.75. 3, Jayden Love, ORO, 28-4.50. 4, Scarlet DeGrasse, ORO, 26-6.75. 5, Lauren Cyr, ORO, 26-3.50. 6, Rebecca Batron, DEX, 26-2.

Pole Vault: 1, Caroline Reed, JB, 7-6. 2, Maggie Coutts, ORO, 7-6. 3, Hannah Batchelder, ORO, 7-0. 3, Madi Baker, HA, 7-0. 5, Marah Sharp, JB, 7-0. 6, Eva White, ORO, 6-6. 6, Riley Pearsall, ORO, 6-6.


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like