Swimming

YMCA State Championships

At UMaine, Orono

Senior Boys

Long Reach Swim Club 233, Canoe City Swim Club 172, Down East Family 167, Mid-Maine 143, Northern York County 112, Kennebec Valley YMCA 76, Penobscot Bay Ara YMCA 68, Mount Desert Island YMCA 61, Twin Cities Swim Team 60.50, Waldo County YMCA 48, Bangor YMCA 46.50, Boothbay Region YMCA 24, Portland YMCA 8, Casco Bay 4

200 Yard Medley Relay: 1, Long Reach (Nicco Bartone 16, Brian Hess 17, Matthew Yost 16, Dominic Marco 16), 1:38.54 NAT. 2, Down East (Sam Pelletier 16, Isaac Weaver 16, Beckett Markosian 16, Austin Baron 17), 1:43.63. 3, Mid-Maine (John Reisert 18, Martin Guarnieri 15, Carter Jones 16, Nathan Perkins 17), 1:45.56. 4, Northern York (Joshua Roberts 17, Jason Albaum 16, Elias Steward 17, Joe Vail 17), 1:45.90. 5, MDI (Zeke Valleau 16, Liam Sullivan 16,  Amos Price 15, Isaac Mains 15), 1:48.06. 6, Canoe City (Colin Rutherford 15, Russel Sossong 17, Joseph D’Angelo 15, Gabe Bartkiewicz 18), 1:51.92. 7, Bangor (Steven Johnston 17, Lucas Mahar 14, Matt Smith 17, Austin Cook 15), 1:56.57. 8, Twin Cities (Elijah Escobar 16, Hayden Bavis 16, Alex Akers 13, Iain Frumiento 17), 1:57.13. 9, Mid-Maine ‘B’ (Zack Laflamme 17, David Ramgren 15, Kevin Chen 15, Owen Corrigan 17), 2:01.89. 10, Long Reach ‘B’ (Jeremy Vuong 17, Daniel Whitman 15, Samuel Wright 15, Cameron Ashby 17), 2:04.41. 11, Casco Bay (Greg Hinds 15, Jeremy Brogan 15, Ben Cox-Faxon 16, Collin Hayward 14), 2:16.96.

200 Yard Freestyle: 1, Colby Prouty, CCSC, 1:45.42. 2, Camden Holmes, DEFY, 1:47.86. 3, Matthew Yost, LRSC, 1:51.36. 4, Jason Albaum, NYCY, 1:52.33. 5, Connor O’Farrell, PBAY, 1:52.93. 6, Edmund Couture, MMD, 1:53.35. 7, Benjamin Willertz, LRSC, 1:54.97. 8, Ethan Overlock, KVY, 1:56.26. 9, Beckett Markosian, DEFY, 1:56.79. 10, Graham Harris, BBYD, 1:58.15. 11, Russel Sossong, CCSC, 1:58.55. 12, Robby Hyde, LRSC, 2:00.67. 13, Brendan Whitman, TCST, 2:00.71. 14, Rowan Kristan, BBYD, 2:07.62. 15, Nicholas Costigan, CCSC, 2:09.78. 16, Alexander Johnson, NYCY, 2:10.54.

200 Yard IM: 1, Carson Prouty, CCSC, 1:54.99# NAT. 2, Richie Matthews, DEFY, 1:59.72. 3, Brian Hess, LRSC, 2:01.86. 4, Sam Pelletier, DEFY, 2:04.81. 5, Kellen Doyle, CCSC, 2:06.18. 6, Connor Hedstrom, PBAY, 2:06.53. 7, Dominic Marco, LRSC, 2:07.67. 8, John Reisert, MMD, 2:07.97. 9, Martin Guarnieri, MMD, 2:08.09. 10, Devin Hoskins, LRSC, 2:10.47. 11, Eric Booth, MMD, 2:11.59. 12, Joshua Roberts, NYCY, 2:12.23. 13, Isaac Weaver, DEFY, 2:12.24. 14, Tobias Macedo, NYCY, 2:20.48. 15, Levi Levesque, KVY, 2:30.99. 16, Brian Rollerson, WCY,  2:37.32.

50 Yard Freestyle: 1, Nathan Berry, KVY, 21.81 NAT. 2, Brandon Johnson, LRSC, 21.99 NAT. 3, Steven Johnston, BYB, 22.03 NAT. 4, Rudi Schnetzer, WCY, 22.27. 5, Liam Sullivan, MDIY, 22.49. 6, Austin Baron, DEFY, 22.59. 7, Connor O’Farrell, PBAY, 23.35. 8, Jake Witham, MMD, 23.42. 9, Alexander Gurney, LRSC, 23.98. 10, Nathan Perkins, MMD, 24.12. 11, Dru Tillman, PYPB, 24.27. 12, Carter Frank, DEFY, 24.42. 13, Robby Hyde, LRSC, 24.44. 14, Joe Vail, NYCY, 24.50. 15, Lucas Girard, NYCY, 24.72. 16, Eli Story, KVY, 24.78.

100 Yard Butterfly: 1, Cam Labree, CCSC, 54.10. 2, Nicco Bartone, LRSC, 54.57. 3, Elias Steward, NYCY, 54.64. 4, Richie Matthews, DEFY, 54.88. 5, Edmund Couture, MMD, 55.29. 6, Carter Jones, MMD, 56.32. 7, Connor Hedstrom, PBAY, 57.25. 8, Lennon LaBelle, TCST, 58.21. 9, Amos Price, MDIY, 58.56. 10, Brandon Aponte, DEFY, 59.58. 11, Colin Rutherford, CCSC, 1:01.18. 12, Beckett Markosian, DEFY, 1:01.54. 13, Carter Frank, DEFY, 1:02.73. 14, Daniel Whitman, LRSC, 1:03.09. 15, Gabe Bartkiewicz, CCSC, 1:04.34. 16, Kevin Chen, MMD, 1:06.14.

100 Yard Freestyle: 1, Camden Holmes, DEFY, 47.67 NAT. 2, Carson Prouty, CCSC, 47.89 NAT. 3, Matthew Yost, LRSC, 49.09. 4, Liam Sullivan, MDIY, 49.31. 5, Rudi Schnetzer, WCY, 49.42. 6, Brandon Johnson, LRSC, 50.13. 7, Connor O’Farrell, PBAY, 50.59. 8, Ethan Overlock, KVY, 51.80. 9, Jake Witham, MMD, 52.64. 10, Brendan Whitman, TCST, 53.10. 11, Alexander Gurney, LRSC, 53.26. 12, Connor Hedstrom, PBAY, 54.32. 13, Robby Hyde, LRSC, 54.54. 14, Lucas Girard, NYCY, 55.60. 15, Max Orchow, PYPB, 55.66. 16, Rowan Kristan, BBYD, 56.34.

500 Yard Freestyle: 1, Elias Steward, NYCY, 5:05.85. 2, Benjamin Willertz, LRSC, 5:09.00. 3, John Reisert, MMD, 5:11.66. 4, Matt Smith, BYB, 5:39.78. 5, Hayden Bavis, TCST, 5:42.92. 6, Graham Harris, BBYD, 5:43.63. 7, Isaac Mains, MDIY, 5:48.85. 8, Cruz Baraias, KVY, 6:01.47. 9, Alexander Johnson, NYCY, 6:02.66. 10, Alex Akers, TCST, 6:06.14. 11, John Ciano, DEFY, 6:18.76. 12, Jeremy Vuong, LRSC, 7:30.58.

100 Yard Backstroke: 1, Nathan Berry, KVY, 53.23 NAT. 2, Nicco Bartone, LRSC, 54.79. 3, Lennon LaBelle, TCST, 56.64. 3, Steven Johnston, BYB, 56.64. 5, Kellen Doyle, CCSC, 57.57. 6, Joshua Roberts, NYCY, 57.82. 7, Martin Guarnieri, MMD, 58.55. 8, Zeke Valleau, MDIY, 59.50. 9, Colin Rutherford, CCSC, 1:00.88. 10, Tobias Macedo, NYCY, 1:02.96. 11, Elijah Escobar, TCST, 1:03.57. 12, Zack Laflamme, MMD, 1:06.64. 13, Samuel Wright, LRSC, 1:07.42. 14, Jordan McCoy, CCSC, 1:08.94. 15, William Bradley, WCY, 1:10.90. 16, Brian Rollerson, WCY, 1:12.36.

100 Yard Breaststroke: 1, Colby Prouty, CCSC, 57.72 NAT. 2, Brian Hess, LRSC, 58.87 NAT. 3, Sam Pelletier, DEFY, 1:02.79. 4, Rudi Schnetzer, WCY, 1:02.81. 5, Isaac Weaver, DEFY, 1:03.33. 6, Jason Albaum, NYCY, 1:04.50. 7, Cam Labree, CCSC, 1:05.17. 8, Eric Booth, MMD, 1:05.35. 9, Dominic Marco, LRSC, 1:05.44. 10, Russel Sossong, CCSC, 1:06.22. 11, Devin Hoskins, LRSC, 1:06.41. 12, Carter Jones, MMD, 1:07.41. 13, Ben Cox-Faxon, CBS, 1:08.07. 14, Hayden Bavis, TCST, 1:10.71. 15, Joe Vail, NYCY, 1:10.98. 16, Daniel Whitman, LRSC, 1:11.34.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Canoe City (Carson Prouty 15, Kellen Doyle 17, Cam Labree 16, Colby Prouty 18), 1:29.54. 2, Down East (Camden Holmes 16, Carter Frank 16, Austin Baron 17, Richie Matthews 17), 1:29.62. 3, Long Reach (Devin Hoskins 17, Alexander Gurney 16, Benjamin Willertz 17, Brandon Johnson 16), 1:33.99. 4, Mid-Maine (Edmund Couture 16, Nathan Perkins 17, Eric Booth 15, Jake Witham 16), 1:35.22. 5, Kennebec Valley (Nathan Berry 16, Ethan Overlock 15, Eli Story 17, Cruz Baraias 16), 1:35.62. 6, Twin Cities (Brendan Whitman 16, Elijah Escobar 16, Lennon LaBelle 16, Iain Frumiento 17), 1:39.00. 7, Northern York (Tobias Macedo 15, Kaigan Munch 15, Andrew Cote 16, Lucas Girard 16), 1:41.28. 8, Portland (Max Orchow 15, Trevor Tucker 17, Patrick Bishop 15, Dru Tillman 18), 1:43.72. 9, MDI (Amos Price 15, Zeke Valleau 16, Julian Walls 14, Isaac Mains 15), 1:44.04. 10, Boothbay (Marlowe Recoing-Tallen 13, Fox Elder 14, Rowan Kristan 15, Graham Harris 15), 1:50.83.  11, Waldo County (Thomas Bradley 13, Brian Rollerson 16, William Bradley 16, Ronin Deschamps 14), 1:56.38. 12, Bangor (Austin Cook 15, Matt Smith 17, Nick St. Pierre 13, Colin Kimball 13), 2:01.97. 13, Portland ‘B’ (Gregg O’Rourke 13, Oakley Bradenday 14, Jack Small 16, Griffin Small 16), 2:04.45.

Senior Girls

Long Reach Swim Club 339.50, Kennebec Valley YMCA 134, Mid-Maine 122, Bangor YMCA 98.50, Down East Family YMCA 93, Canoe City Swim Club 90, Twin Cities Swim Team 66, Northern York County 59, Sanford Titans 58, Waldo County YMCA 54, Piscataquis Regional YMCA 37, Mount Desert Island YMCA 37, Penobscot Bay Area YMCA 22, Boothbay Region YMCA 12, Portland YMCA 12, Casco Bay 5

200 Yard Medley Relay: 1, Long Reach (Olivia Harper 16, Haily Harper 16, Talia Jorgensen 16, Ella Martin 16), 1:48.62# NAT. 2, Kennebec Valley (Cecilia Guadalupi 15, Maddi Curran 17, Gabby Low 17, Delaney Willey 16), 1:50.30 NAT. 3, Northern York (Caroline Lowery 16, Grace Soucy 16, Britta Brown 17, Grace Girard 15), 2:01.97. 4, Bangor (Caroline Blain 15, Adelaide Ross 16, Sarah Dalton 15, Cassidy Coiley 16), 2:03.46. 5, Long Reach ‘B’ (Teagan Guenther  18, Ella Tycz 15, Helena Schultz 15, Madigan Saunders 15), 2:04.11. 6, Twin Cities (Leila Chirayath 16, Mackenzie Treadwell 17, Melina Masselli 15, Ellena Frumiento 15), 2:04.19. 7, Mid-Maine (Gabrielle Pierce 16, Olivia Roy 16, Elyse St. Pierre 16, Nina Boudreau 17), 2:04.46. 8,Penobscot Bay (Elle Lincoln 15, Emily Grinnell 16, Amanda Mirabile 18, Molly Woodruff 16), 2:04.73. 9, Canoe City (Abigail Ketch 16, Teagan Blackie 15, Madeline Huerth 16, Ana Neary 14), 2:05.98. 10, Casco Bay (Grace Battarbee 16, Tessa Piker 15, Ada  Causey 17, Brooke Schimelman 14), 2:10.70. 11, Down East (Ellie Anderson 13, Kristen Moseley 15, Marilyn Sawyer 15, Miriam Nelson 16), 2:11.09. 12, MDI (Ruby Brown 15, Olivia Johnson 14, Eliza Schleif 17, Samantha Jacobs 17), 2:11.28. 13, Mid-Maine ‘B’ (Brenna Saucier 16, Emily Larsen 16, Megan Simeone 16, Danika Tondreau 17), 2:12.00. 14, Waldo County (Taylor Lemon 13, Jasmine Cunningham 14, Cali Joseph 16, Samantha Perkins 14), 2:22.27. 15, Piscataquis (Chloe Waugh 17, Olivia McCorrison 13, Abby Henderson 16, Amy Waugh 15), 2:27.04.

200 Yard Freestyle: 1, Ava Sealander, DEFY, 1:57.72. 2, Amanda Dudley, SYT, 1:58.78. 3, Talia Jorgensen, LRSC, 1:58.94. 4, Kenz Burton, MMD, 1:59.33. 5, Kayla Payson, WCY, 2:04.44. 6, Anna Pedersen, LRSC, 2:06.67. 7, Jenna Clukey, PRY, 2:06.72. 8, Madeline Huerth, CCSC, 2:06.91. 9, Kerrigan Smith, WCY, 2:08.73. 10, Laura Molesworth, KVY, 2:08.75. 11, Leah Smith, MMD, 2:08.94. 12, Haley Gagne, KVY, 2:09.05. 13, Emma Hefty, TCST, 2:10.05. 14, Tiffy Twombly, SYT, 2:10.15. 15, Eliza Schleif, MDIY, 2:11.45. 16, Mary Steward, NYCY, 2:11.57.

200 Yard IM: 1, Cecilia Guadalupi, KVY, 2:08.49# NAT. 2, Haily Harper, LRSC, 2:15.17. 3, Rachel Hand, BYB, 2:15.63. 4, Laura Skacel, CCSC, 2:21.09. 5, Alexandra Morse, LRSC, 2:21.96. 6, Leah Shoulta, MMD, 2:22.61. 7, Maddie Woodworth, MDIY, 2:26.03. 8, Grace Soucy, NYCY, 2:26.29. 9, Evy Case, BBYD, 2:29.82. 10, Mackenzie Treadwell, TCST, 2:31.02. 11, Jillian Clapp, WCY, 2:31.56. 12, Tara Jorgensen, LRSC, 2:31.77. 13, Sophie Blair, LRSC, 2:33.06. 14, Leah Totman, LRSC, 2:33.34. 15, Sarah Dalton, BYB, 2:36.97. 16, Ada Causey, CBS, 2:41.56.

50 Yard Freestyle: 1, Ella Martin, LRSC, 24.64. 2, Margie McLeod, LRSC, 24.75. 3, Delaney Willey, KVY, 25.48. 4, Sophia Kruse, LRSC, 25.79. 5, Sydney Blain, BYB, 26.06. 6, Miriam Nelson, DEFY, 26.38. 7, Emily Ketch, CCSC, 26.59. 8, Delaney Tanguay, SYT, 26.76. 9, Fiona Silva, PYPB, 26.95. 9, Ella Yentsch, NYCY, 26.95. 11, Caitlin MacPherson, DEFY, 27.05. 12, Graci Wiseman, BYB, 27.14. 12, Mallory Palmer, LRSC, 27.14. 14, Nina Boudreau, MMD, 27.27. 14, Megan Simeone, MMD, 27.27. 16, Madigan Saunders, LRSC, 27.60.

100 Yard Butterfly: 1, Gabby Low, KVY, 56.00 NAT. 2, Olivia Harper, LRSC, 56.74 NAT. 3, Kenz Burton, MMD, 59.83. 4, Rachel Hand, BYB, 1:00.57. 5, Amanda Dudley, SYT, 1:01.44. 6, Kayla Payson, WCY, 1:01.80. 7, Jenna Clukey, PRY, 1:04.70. 8, Amanda Mirabile, PBAY, 1:04.99. 9, Emily Ketch, CCSC, 1:05.43. 10, Olivia Roy, MMD, 1:06.14. 11, Madelin Svetin, LRSC, 1:07.52. 12, Britta Brown, NYCY, 1:08.75. 13, Sophie Blair, LRSC, 1:08.83. 14, Elyse St. Pierre, MMD, 1:09.36. 15, Grace Girard, NYCY, 1:09.38. 16, Ella Tycz, LRSC, 1:09.60.

100 Yard Freestyle: 1, Ella Martin, LRSC, 54.58. 2, Brooke Cloutier, TCST, 55.90. 3, Ellie Clarke, DEFY, 56.66. 4, Sydney Blain, BYB, 57.31. 5, Laura Molesworth, KVY, 57.94. 5, Sierra Weston, MMD, 57.94. 5, Sophia Kruse, LRSC, 57.94. 8, Ella Yentsch, NYCY, 57.95. 9, Madison Culina, CCSC, 58.72. 10, Delaney Tanguay, SYT, 58.77. 11, Amanda Mirabile, PBAY, 59.10. 12, Kerrigan Smith, WCY, 59.26. 13, Fiona Silva, PYPB, 59.50. 14, Ruby Brown, MDIY, 59.61. 15, Abigail Ketch, CCSC, 59.88. 16, Mary Steward, NYCY, 1:00.24.

500 Yard Freestyle: 1, Talia Jorgensen, LRSC, 5:29.79. 2, Alexandra Morse, LRSC, 5:34.74. 3, Anna Pedersen, LRSC, 5:41.01. 4, Madeline Huerth, CCSC, 5:45.47. 5, Cara Viele, LRSC, 5:46.18. 6, Jenna Clukey, PRY, 5:47.26. 7, Emma Hefty, TCST, 5:47.74. 8, Eliza Schleif, MDIY, 5:51.15. 9, Leah Smith, MMD, 5:54.02. 10, Jillian Clapp, WCY, 5:56.24. 11, Caitlin MacPherson, DEFY, 6:00.92. 12, Olivia McLean, NYCY, 6:02.12. 13, Ada Causey, CBS, 6:04.69. 14, Molly Woodruff, PBAY, 6:05.75. 15, Tara Jorgensen, LRSC, 6:05.84. 16, Erin Partridge, SYT, 6:06.04.

100 Yard Backstroke: 1, Gabby Low, KVY, 55.36# NAT. 2, Olivia Harper, LRSC, 55.47 NAT. 3, Rachel Hand, BYB, 1:00.72. 4, Ellie Clarke, DEFY, 1:02.51. 5, Margie McLeod, LRSC, 1:03.05. 6, Leah Shoulta, MMD, 1:04.62. 7, Laura Skacel, CCSC, 1:04.80. 8, Gabrielle Pierce, MMD, 1:06.49. 9, Maddie Woodworth, MDIY, 1:06.93. 10, Olivia Roy, MMD, 1:07.82. 11, Tiffy Twombly, SYT, 1:08.61. 12, Sophie Blair, LRSC, 1:08.77. 13, Leila Chirayath, TCST, 1:09.45. 14, Evy Case, BBYD, 1:09.70. 15, Elle Lincoln, PBAY, 1:10.19. 16, Madelin Svetin, LRSC, 1:10.78.

100 Yard Breaststroke: 1, Cecilia Guadalupi, KVY, 1:06.25 NAT. 2, Ava Sealander, DEFY, 1:08.29. 3, Brooke Cloutier, TCST, 1:08.81. 4, Haily Harper, LRSC, 1:09.02. 5, Grace Soucy, NYCY, 1:12.47. 6, Maddi Curran, KVY, 1:13.24. 7, Cara Viele, LRSC, 1:14.19. 8, Leah Totman, LRSC, 1:15.03. 9, Sydney Blain, BYB, 1:15.24. 10, Adelaide Ross, BYB, 1:16.63. 11, Melina Masselli, TCST, 1:16.82. 12, Ella Tycz, LRSC, 1:17.16. 13, Megan Simeone, MMD, 1:17.30. 14, Teagan Blackie, CCSC, 1:17.31. 15, Madison Culina, CCSC, 1:17.45. 16, Sydney Macedo, NYCY, 1:17.81.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Long Reach (Cara Viele 16, Alexandra Morse 16, Margie McLeod 15, Sophia Kruse 17), 1:41.87. 2, Down East (Miriam Nelson 16, Caitlin MacPherson 15, Ellie Clarke 16, Ava Sealander 17), 1:44.06. 3, Canoe City (Emily Ketch 16, Abigail Ketch 16, Madison Culina 17, Laura Skacel 17), 1:45.81. 4, Mid-Maine (Sierra Weston 17, Leah Smith 16, Leah Shoulta 16, Kenz Burton 17), 1:46.43. 5, Twin Cities (Leila Chirayath 16, Emma Hefty 15, Mackenzie Treadwell 17, Brooke Cloutier 16), 1:48.27. 6, Kennebec Valley (Laura Molesworth 16, Samantha Deans 17, Haley Gagne 18, Delaney Willey 16), 1:49.83. 7, Sanford (Teagan Perry 13, Tiffy Twombly 16, Delaney Tanguay 16, Amanda Dudley 17), 1:50.74. 8, Waldo County (Kerrigan Smith 15, Sadie Wheeler 14, Jillian Clapp 16, Kayla Payson 15), 1:50.92. 9, Bangoar (Graci Wiseman 17, Cassidy Coiley 16, Adelaide Ross 16, Grace Harman 17), 1:51.59. 10, MDI (Maddie Woodworth 17, Ruby Brown 15, Samantha Jacobs 17, Anna Naggert 16), 1:53.13. 11, Northern York (Sydney Macedo 17, Olivia McLean 17, Mary Steward 16, Ella Yentsch 15), 1:53.32. 12, Portland (Raven Bradenday 18, Charlotte Spies 15, Corry Hemond 15, Fiona Silva 15), 1:56.45. 13, Long Reach ‘B’ (Zenaide McCarthy 18, Delaney Young 16, Jack Ribota 15, Leah Totman 17), 2:00.08. 14, Northern York ‘B’ (Nicole Cyr 15, Julia Milligan 17, Isabel Toth 17, Alison Ryan 16), 2:01.33. 15, Piscataquis (Amy Waugh 15, Kass Parker 14, Abby Henderson 16, Chloe Waugh 17), 2:07.30. 16, Portland ‘B’ (Lily Fanburg 16, Lainey Randall 14, Saoirse Herlihy 17, Nina Le 16), 2:08.98.