June 19, 2018
Sports Latest News | Poll Questions | John Bapst | Medicaid Expansion | Family Separations

YMCA state championship swim results, ages 9-10

Swimming

YMCA State Championships

At UMaine, Orono

(More results will be published tomorrow)

Boys 9-10

Bangor YMCA Barracudas 339, Mount Desert Island YMCA 318, Long Reach Swim Club 284, Down East Family YMCA 167, Portland YMCA Polar Bears 163, Waldo County YMCA Blue Fish 150, Twin Cities Swim Team 110, Casco Bay Stripers 106, Mid-Maine Dolphins 84, Kennebec Valley YMCA 79, Sanford Titans 67, Boothbay Region YMCA Dolphins 63, Canoe City Swim Club 62, Northern York County Manta Ray 15, Penobscot Bay Area YMCA 11

200 Yard Medley Relay: 1, MDI (Brett Carr 10, Alec Owen 10, Colin Sullivan 9, JJ Cistone 9), 2:32.10. 2, Bangor (Soren Peterson 10, Tim St. Pierre 10, Brodie Buck 10, Dashel Knapp 10), 2:34.19. 3, Long Reach (Sawyer Wright 10, Alex Le 10, Joshua Langworthy 10, Gaffney McDonough 10), 2:37.40. 4, Down East (Andy Erlanson 10, Felix Markosian 10, Cavan Jester 9, Noah Frost 9), 2:46.31. 5, Portland (Henry Morrison 10, Everett Dietlin 10, Andy Marvin 10, Stephen Ranger 10), 2:50.14. 6, Waldo County (Dakota Harriman 10, Victor Ahlefeld 10, Benjamin Ricard, Jr. 10, Adam Tomalty 10), 2:54.86. 7, Kennebec Valley (Luke Lajoie 10, Reid DeJongh 10, Alden Wilkinson 10, Carter Miville 9), 3:14.91. 8, Twin Cities (Corbin Frey 10, Lucas Bilodeau 10, Matthew Tabet 9, Baron McCarthy 9), 3:15.93. 9, Boothbay (William Sledge 9, Wyatt Lorrain 10, Keegan Murray 10, Chase Mansfield 10), 3:20.90.

100 Yard IM: 1, Colin Sullivan, MDIY, 1:19.07. 2, Kristian Kendall, BYB, 1:20.20. 3, JJ Cistone, MDIY, 1:24.96. 4, Joshua Langworthy, LRSC, 1:26.15. 5, Victor Ahlefeld, WCY, 1:29.00. 6, Reilly Williams, LRSC, 1:32.27. 7, Bjorn Sandberg, TCST, 1:32.94. 8, Henry Sprague, MDIY, 1:35.91. 9, Felix Markosian, DEFY, 1:36.98. 10, Sebastian Cullen, MDIY, 1:38.23. 11, Matthew Tabet, TCST, 1:40.78. 12, Tim St. Pierre, BYB, 1:41.08. 13, Alex Zhaoi Ren, MDIY, 1:42.25. 14, Nathan Minzner, LRSC, 1:43.50. 15, Calvin Akom, NYCY, 1:47.71. 16, Connor Jackson, SYT, 1:48.57.

50 Yard Freestyle: 1, Andy Marvin, PYPB, 31.13. 2, Adam Tomalty, WCY, 31.51. 3, Kristian Kendall, BYB, 32.15. 4, Alex Le, LRSC, 32.46. 5, Merrick Smith, MMD, 32.71. 6, Stephen Ranger, PYPB, 32.73. 7, Soren Peterson, BYB, 32.85. 8, Wyatt Lorrain, BBYD, 33.24. 9, Brett Carr, MDIY, 33.45. 10, Colin Lannon, PYPB, 34.45. 11, Alister Frongillo, MDIY, 34.70. 12, Ian Aldrich, CCSC, 35.64. 13, David Mitchell, LRSC, 36.73. 14, Luke Monnier, BYB, 37.02. 15, Matthew Allen, CCSC, 37.29. 16, Zain Reza, NYCY, 37.62.

50 Yard Butterfly: 1, Brodie Buck, BYB, 33.03. 2, Gavin Monyok, BYB, 33.26. 3, Colin Sullivan, MDIY, 36.58. 4, Gaffney McDonough, LRSC, 39.59. 5, Cavan Jester, DEFY, 40.06. 6, Joshua Langworthy, LRSC, 40.63. 7, Bjorn Sandberg, TCST, 43.10. 8, Calder Meil, PBAY, 43.55. 9, Zain Reza, NYCY, 46.21. 10, Nathan Minzner, LRSC, 46.55. 11, Dakota Harriman, WCY, 47.19. 12, Sawyer Wright, LRSC, 47.85. 13, Matthew Tabet, TCST, 48.41. 14, Keegan Murray, BBYD, 49.70. 15, Alden Wilkinson, KVY, 49.85. 16, Gavin Mahar, BYB, 54.10.

100 Yard Freestyle: 1, Gavin Monyok, BYB, 1:07.31. 2, Brodie Buck, BYB, 1:10.84. 3, Merrick Smith, MMD, 1:12.32. 4, Stephen Ranger, PYPB, 1:13.46. 5, Brett Carr, MDIY, 1:17.38. 6, Matthew Dressel, CBS, 1:19.09. 7, Bjorn Sandberg, TCST, 1:19.21. 8, Alister Frongillo, MDIY, 1:19.70. 9, Gavin Boccanfuso, CBS, 1:19.98. 10, David Mitchell, LRSC, 1:22.17. 11, Matthew Allen, CCSC, 1:23.33. 12, Ian Aldrich, CCSC, 1:24.28. 13, Brady Chubbuck, LRSC, 1:25.58. 14, Collin Scott, LRSC, 1:27.70. 15, Cormac Wilcox, MMD, 1:28.47. 16, Keegan Murray, BBYD, 1:33.23.

50 Yard Backstroke: 1, Gavin Monyok, BYB, 34.52. 2, Soren Peterson, BYB, 38.51. 3, Andy Marvin, PYPB, 38.81. 4, Matthew Dressel, CBS, 40.62. 5, Noah Frost, DEFY, 41.84. 6, Dashel Knapp, BYB, 41.85. 7, Wyatt Lorrain, BBYD, 43.42. 8, Sawyer Wright, LRSC, 43.53. 9, Andy Erlanson, DEFY, 43.64. 10, Gavin Boccanfuso, CBS, 43.67. 11, Connor Jackson, SYT, 45.39. 12, Henry Sprague, MDIY, 45.42. 13, Shea Raymond, SYT, 45.52. 14, Sebastian Cullen, MDIY, 45.76. 15, Xavier Bellerose, NYCY, 45.96. 16, Luke Lajoie, KVY, 46.37.

50 Yard Breaststroke: 1, Kristian Kendall, BYB, 41.02. 2, JJ Cistone, MDIY, 41.07. 3, Alex Le, LRSC, 42.26. 4, Adam Tomalty, WCY, 42.94. 5, Alec Owen, MDIY, 43.92. 6, Felix Markosian, DEFY, 44.34. 7, Victor Ahlefeld, WCY, 46.69. 8, Reilly Williams, LRSC, 48.20. 9, Gavin Mahar, BYB, 49.69. 10, Brady Chubbuck, LRSC, 50.64. 11, Benjamin Ricard, Jr., WCY, 51.43. 12, Alex Zhaoi Ren, MDIY, 51.53. 13, Reid DeJongh, KVY, 52.25. 14, Ryan Schultz, LRSC, 52.37. 15, Leo Lundy, CBS, 52.97. 16, Calvin Akom, NYCY, 56.39.

200 Yard Freestyle Relay: 1, MDI (Alec Owen 10, Henry Sprague 9, Alister Frongillo 9, Sebastian Cullen 10), 2:27.00. 2, Long Reach (Reilly Williams 10, Brady Chubbuck 9, Collin Scott 10, David Mitchell 10), 2:28.62. 3, Bangor (Dashel Knapp 10, Gavin Mahar 9, Luke Monnier 10, Tim St. Pierre 10), 2:33.14. 4, Casco Bay (Leo Lundy 9, Aiden Webber 10, Gavin Boccanfuso 10, Matthew Dressel 10), 2:33.54. 5, Sanford (Nolan Perry 10, Shea Raymond 10, Connor Jackson 10, Trey Quincannon 10), 2:37.73. 6, Mid-Maine (Cormac Wilcox 10, Jeremiah  Conry 9, Matthew Bressette 10, Merrick Smith 10), 2:41.12. 7, Down East (Noah Frost 9, Porter Merrill 9, Noah DiDonato 10, Andy Erlanson 10), 2:44.08. 8, Canoe City (Matthew Allen 9, Jack Marquis 10, Ryder Drinkert 10, Ian Aldrich 9), 2:46.14. 9, Portland (Mackie Sylvain 9, Fisher Fernald 9, Calvin Wolfgram 9, Colin Lannon 10), 2:51.40. 10, Waldo County (Owen Mailloux 9, Sam Potter 10, Nicholas Hicock 9, Dakota Harriman 10), 2:52.56. 11, Kennebec Valley (Alden Wilkinson 10, Reid DeJongh 10, Carter Miville 9, Luke Lajoie 10), 2:56.49. 12, Twin Cities (Lucas Bilodeau 10, Corbin Frey 10, Baron McCarthy 9, Beck Walker 9), 3:00.78. 13, Long Reach ‘B’ (Aden Leino 10, Garrett Craney 9, Jackson Salve 9, Cody Light 9), 3:43.93.

Girls 9-10

Kennebec Valley YMCA 322, Penobscot Bay Area YMCA 233, Bangor YMCA Barracudas 232, Down East Family YMCA 217, Twin Cities Swim Team 177, Mount Desert Island YMCA 147, Casco Bay Stripers 130, Canoe City Swim Club 113, Northern York County Manta Ray 106, Sanford Titans 98, Waldo County YMCA Bluefish 92, Portland YMCA Polar Bears 86, Long Reach Swim Club 77, Boothbay Region YMCA Dolphins 59, Mid-Maine Dolphins 37

200 Yard Medley Relay: 1, Down East (Rebecca Aponte 10, Madelyn Copithorne 10, Ella Montgomery 10, Hilda Curtis 10), 2:21.46. 2, Kennebec Valley (Addie Pollis 10, Anna Clauson 10, Anabelle Orth 10, Caylyn Pekins 10), 2:22.57. 3, Penobscot Bay (Hettie Bickham 9, Rowan Stewart 9, Sophie Cyr 9, Lulu Van Lonkhuyzen 10), 2:34.79. 4, MDI (Peighton Skeate 10, Taylor Ehrlich 9, Lylah Wagstaff 9, Ruby DeMuro 9), 2:39.14. 5, Twin Cities (Emma Frumiento 10, Ashlyn Holbrook 10, Nora Condit 10, Gabrielle Roy 10), 2:39.69. 6, Bangor (Marin Griffin 9,  Sofie Rueter 10, Ada Pultorak 9, Sophia Lambert 10), 2:41.17. 7, Portland (Natalia Townsend 9, Stella Field 10, Maia Endicott 10, Hannah Derrig 10), 2:50.39. 8, Waldo County (Greta Graf 9, Eliza Barrett 10, Kiara Krumbholz 10, Jocelyn Valleau 10), 2:50.80. 9, Long Reach Samantha Butts 10, Victoria Albert 9, Carly Yates 9, Cambridge Anderson 10), 2:56.99. 10, Boothbay (Tatum French 9, Hannah Hills 10, Ella Watts 9, YuJi Smith 10), 3:01.68. 11, Kennebec Valley ‘B’ (Rekha Goonesekere 9, Haley Roman 10, Cassandra Lewis 10, Emma McDowell 9), 3:01.85. 12, Mid-Maine (Tyanna Gero 9, Carolyn Phelps Scholz 10, Kenadie Dickey 9, Jorja Brown 10), 3:11.10. 13, Bangor ‘B’ (Jenna Elkadi 10, Annabelle Lincoln 10, Allison Shaw 10, Kate Caron 10), 3:12.29. 14, Sanford (Sophie Olivo 9, Addie Fiandaca 10, Amalia Fajardo 9, Ami Kane 9), 3:15.34. 15, Bangor ‘C’ (Kaylee Applebee 9, Meghan Bowden 10, Clara Oldenburg 9, Sedona Hertlein 10), 3:15.76. 16, Twin Cities ‘B’ (Anna Courtemanche 9, Clara Wilson 10, Maddie Ranger 9, Delaney Ouellette 10), 3:21.19.

100 Yard IM: 1, Anabelle Orth, KVY, 1:13.68. 2, Brynn Lavigueur, BYB, 1:18.74. 3, Rowan Stewart, PBAY, 1:19.91. 4, Rebecca Aponte, DEFY, 1:22.18. 5, Emma Frumiento, TCST, 1:24.66. 6, Kali England, NYCY, 1:25.65. 7, Madelyn Copithorne, DEFY, 1:25.72. 8, Maia Endicott, PYPB, 1:26.74. 9, Nora Condit, TCST, 1:27.41. 10, Clara White, CCSC, 1:27.74. 11, Eliza Barrett, WCY, 1:29.66. 12, Suri Ramkissoon, KVY, 1:30.32. 13, Hannah Hills, BBYD, 1:30.68. 14, Sara Harriman, NYCY, 1:33.34. 15, Lillianna Choate, KVY, 1:33.92. 16, Sophie Cyr, PBAY, 1:34.21.

50 Yard Freestyle: 1, Brynn Lavigueur, BYB, 29.10. 2, Eden Price, BYB, 30.13. 3, Peighton Skeate, MDIY, 31.85. 4, Hilda Curtis, DEFY, 32.42. 5, Ali Miller, CBS, 32.44. 6, SiSi Hunt, CBS, 33.10. 7, Lulu Van Lonkhuyzen, PBAY, 33.90. 8, Rana Abess, PBAY, 33.97. 9, Cambridge Anderson, LRSC, 34.13. 10, Venuki Gamage, CCSC, 34.34. 11, Gigi Grosset, CBS, 34.48. 12, Caylyn Pekins, KVY, 34.70. 13, Ella Beaudoin, TCST, 34.88. 14, Ayanthi Reese, TCST, 34.94. 15, Mia Levesque, CBS, 35.05. 16, Ada Pultorak, BYB, 35.16.

50 Yard Butterfly: 1, Anabelle Orth, KVY, 30.26. 2, Ella Montgomery, DEFY, 31.46. 3, Eden Price, BYB, 36.32. 4, Sienna Bryant, BYB, 37.36. 5, Charlotte DalPra, SYT, 38.41. 6, Lylah Wagstaff, MDIY, 39.47. 7, Ali Miller, CBS, 39.93. 8, Gabrielle Roy, TCST, 40.07. 9, Lillianna Choate, KVY, 40.12. 10, Ruby DeMuro, MDIY, 40.20. 11, SiSi Hunt, CBS, 42.23. 12, Pearl Hedstrom, PBAY, 43.51. 13, Sara Harriman, NYCY, 44.79. 14, Samantha Butts, LRSC, 44.95. 15, Victoria Albert, LRSC, 45.63. 16, Ella Watts, BBYD, 46.96.

100 Yard Freestyle: 1, Emily Kennard, KVY, 1:00.18#. 2, Eden Price, BYB, 1:10.31. 3, Charlotte DalPra, SYT, 1:14.16. 4, Venuki Gamage, CCSC, 1:16.33. 5, Anna Clauson, KVY, 1:17.09. 6, Mia Levesque, CBS, 1:17.73. 7, Clara White, CCSC, 1:19.34. 8, Amara Johnderson, KVY, 1:19.82. 9, Kali McCarthy, NYCY, 1:22.11. 10, Harper Featherstone, CBS, 1:22.96. 11, Ella Beaudoin, TCST, 1:23.10. 12, Polina Rempel, NYCY, 1:23.79. 13, Cassandra Lewis, KVY, 1:24.41. 14, Chelsea McGrath, CBS, 1:24.64. 15, Isabelle Orlando, CBS, 1:25.57. 16, Tyanna Gero, MMD, 1:26.15.

50 Yard Backstroke: 1, Emily Kennard, KVY, 32.01. 2, Brynn Lavigueur, BYB, 33.08. 3, Ella Montgomery, DEFY, 35.46. 4, Peighton Skeate, MDIY, 36.53. 5, Addie Pollis, KVY, 37.58. 6, Kali England, NYCY, 37.76. 7, Libby Saucier, CCSC, 39.31. 8, Maia Endicott, PYPB, 40.04. 9, Cambridge Anderson, LRSC, 40.13. 10, Sophie Cyr, PBAY, 40.80. 11, Hilda Curtis, DEFY, 41.37. 12, Rana Abess, PBAY, 41.55. 13, Sienna Bryant, BYB, 42.24. 14, Ayanthi Reese, TCST, 42.51. 15, Greta Graf, WCY, 42.80. 16, Kymber Goulet, NYCY, 43.49.

50 Yard Breaststroke: 1, Rowan Stewart, PBAY, 40.53. 2, Rebecca Aponte, DEFY, 41.46. 3, Anna Clauson, KVY, 41.83. 4, Madelyn Copithorne, DEFY, 43.14. 5, Suri Ramkissoon, KVY, 44.05. 6, Lulu Van Lonkhuyzen, PBAY, 44.38. 7, Eliza Barrett, WCY, 46.22. 8, Hettie Bickham, PBAY, 46.36. 9, Izzy Enos, NYCY, 47.17. 10, Ashlyn Holbrook, TCST, 47.25. 11, Hannah Hills, BBYD, 47.67. 12, Mariah Bailey, NYCY, 48.43. 13, Stella Field, PYPB, 48.74. 14, Carolyn Phelps Scholz, MMD, 48.92. 15, Victoria Albert, LRSC, 49.37. 16, Kenadie Dickey, MMD, 49.39.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Kennebec Valley (Emily Kennard 10, Suri Ramkissoon 10, Caylyn Pekins 10, Addie Pollis 10), 2:08.89. 2, Penobscot Bay (Alice Lee 10, Pearl Hedstrom 9, Hettie Bickham 9, Rana Abess 10), 2:19.01. 3, Twin Cities (Emma Frumiento 10, Gabrielle Roy 10, Ella Beaudoin 9, Nora Condit 10), 2:21.58. 4, Canoe City (Clara White 9, Keely Kenny 9, Libby Saucier 9, Venuki Gamage 9), 2:26.80. 5, Bangor (Sienna Bryant 10, Marin Griffin 9, Ada Pultorak 9, Sofie Rueter 10), 2:27.22. 6, Casco Bay (Chelsea McGrath 10, Robyn Felmly 10,  Isabelle Orlando 10, Gigi Grosset 10), 2:32.66. 7, Sanford (Charlotte DalPra 10, Paytyn Roy 10, Callie Bastianelli 10, Nati Rothwell 10), 2:33.72. 8, Northern York (Kali McCarthy 10, Polina Rempel 10, Kymber Goulet 10, Izzy Enos 10), 2:35.97. 9, MDI (Ruby DeMuro 9, Willa Bond 9, Taylor Ehrlich 9, Lylah Wagstaff 9), 2:36.00. 10, Northern York ‘B’ (Maeve Donovan 9, Mariah Bailey 10, Anna Lefebvre 9, Mackenzie Shields 9), 2:38.81. 11, Waldo County (Kiara Krumbholz 10, Rilee Hamilton 9, Jocelyn Valleau 10, Greta Graf 9), 2:39.43. 12, Down East (Sydney Libby 10, Brynn Stephenson 10, Pearl Pinkham 10, Olivia Snow 10), 2:41.04. 13, Boothbay (Ella Watts 9, Abby Amaral 9, YuJi Smith 10, Tatum French 9), 2:55.42. 14, Kennebec Valley ‘B’ (Amara Johnderson 9, Bailey Geneseo 10, Kennedy Frye 10, Haley Roman 10), 2:56.18. 15, Casco Bay ‘B’ (Maddie Fleming 10, Sofia Pattershall 10, Rachel Krah 9, Kate Tenhoor 10), 2:56.99. 16, Long Reach (Ana Kelly 9, Isabella Garside 10, Remy Cook 9, Abigail Minzner 9), 2:57.50.


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like