September 21, 2018
Basketball Latest News | Poll Questions | Vet Home Build | Girls Wrestling | Red Sox

BDN All-Tourney girls basketball teams, 1977-2018


Updated:

*Owen Osborne MVP

2018

Class A

*Bailey Donovan (Hampden Academy), Brooklyn Scott (Hampden), Ally Turner (Messalonskee), Gabrielle Wener (Messalonskee), Annie Cooke (Skowhegan)

Class B

*Emily Wheaton (Presque Isle), Haley Ward (Winslow), Paige Trask (Winslow), Maeghan Bernard (Winslow), Lauren Plissey (Hermon)

Class C

*Kolleen Bouchard (Houlton), Peyton Grant (Dexter), Avery Herrick (Dexter), Sydney Allen (Central), Lauren Cook (Calais)

Class D

*Makaelyn Porter (Southern Aroostook), Kacy Daggett (SA), Kassidy Mathers (SA), Emily Curtis (Woodland), Natalie Rickards (Katahdin)

2017

Class A

*Sophie Holmes (Messalonskee), McKenna Brodeur (Messalonskee), Ally Turner (Messalonskee), Chelsea Crockett (Nokomis), Sidney Moore (Nokomis)

Class B

*Kolleen Bouchard (Houlton), Rylee Warman (Houlton), Emi Higgins (Hermon), Abby Simpson (Foxcroft Academy), Emily Wheaton (Presque Isle)

Class C

*Megan Peach (Dexter), Abby Webber (Dexter), Morgan Dauk (George Stevens Academy), Emma Alley (Stearns), Erin Speed (Piscataquis Community)

Class D

*Holly Preston (Shead), Madison Greenlaw (Shead), Kylie Vining (Southern Aroostook), Kassidy Mathers (Southern Aroostook), Isabelle Morin (Easton)

2016

Class AA

*Emily Jacques (Edward Little), Jordyn Reynolds (Edward Little), Tianna Sugars (Oxford Hills), Tasia Titherington (Deering), Karli Stubbs (Edward Little)

Class A

*Nia Irving (Lawrence), Sophie Holmes (Messalonskee), Dominique Lewis (Lawrence), Lauren Chadwick (Gardiner), McKenna Brodeur (Messalonskee)

Class B

*Kolleen Bouchard (Houlton), Emi Higgins (Hermon), Heather Kervin (Winslow), Emily Wheaton (Presque Isle), Natalie Hill (Houlton)

Class C

*Kelli Kennedy (Narraguagus), Sami Ireland (Penobscot Valley), Amy Hallett (PVHS), Chelsey Pelkey (Fort Fairfield), Kayla Toppin (Narraguagus)

Class D

*Cierra Seeley (Shead), Tate Dolley (Machias), Holly Preston (Shead), Karli Levesque (Central Aroostook), Emmy Churchill (Washburn)

2015

Class A
*Nia Irving (Lawrence), Mary Butler (Bangor), Dominique Lewis (Lawrence), Julia Champagne (Brunswick), Paige Belanger (Lawrence)
Class B
*Hannah Graham (Presque Isle), Krystal Kingsbury (Presque Isle), Morgan Carver (Gardiner), Rachel Pease (Camden Hills), Mary Toman (Gardiner)

Class C
*Kolleen Bouchard (Houlton), Michaela White (Dexter), Katie Condon (Houlton), Maddy McVicar (Calais), Megan Peach (Dexter)
Class D
*Mackenzie Worcester (Washburn), Joan Overman (Washburn), Chelsey Pelkey (Fort Fairfield), Megan Jellison (Fort Fairfield), Emmy Churchill (Washburn)

2014

Class A

*Mikayla Morin (Oxford Hills), Anna Winslow (Oxford Hills), Emily Quirion (Cony), Taylor Johnson (Skowhegan), Miranda Nicely (Mt. Blue)

Class B

*Hannah Shaw (Mount Desert Island), Kelsey Shaw (MDI), Taylor Shaw (Nokomis), Hannah Graham (Presque Isle), Brianna Skolfield (Foxcroft)

Class C

*Maddy McVicar (Calais), Paige Gillespie (Calais), Katie Condon (Houlton), Hannah Clement (Orono), Elea Kass (Orono)

Class D

*Parise Rossignol (Van Buren), Carmen Bragg (Washburn), Carsyn Koch (Washburn), Mackenzie Worcester (Washburn), Morgan Thompson (Schenck)

2013

Class A

*Cordelia Stewart (Bangor), Mary Butler (Bangor), Denae Johnson (Bangor), Josie Lee (Cony), Mallory Nelson (Mt. Ararat)

Class B

*Chandler Guerrette (Presque Isle), Megan Ireland (Presque Isle), Jordan Knowlton (Camden Hills), Hannah Shaw (MDI), Anna Mackenzie (Nokomis)

Class C

Maddy McVicar (Calais), Taylor Blood (Mattanawcook), Meagan Cavanaugh (Calais), Jillian Woodward (Orono), Kelli Kennedy (Narraguagus)

Class D

*Carmen Bragg (Washburn), Kristin Thompson (Schenck), Morgan Thompson (Schenck), Mackenzie Worcester (Washburn), Mariah Wiley (Hodgdon)

2012

Class A

*Mia Diplock (Cony), Kory Norcross (Edward Little), Josie Lee (Cony), Tianna Harriman (Edward Little), Katie Brochu (Bangor)

Class B

*Chandler Guerrette (Presque Isle), Hannah Graham (Presque Isle), Kayla Richards (Presque Isle), Marissa Shaw (Nokomis), Alanna Vose (Medomak Valley)

Class C

*Sigrid Koizar (Stearns), Max McHugh (Central), Sam Brownell (Central), Maddy McVicar (Calais), Brianna Skolfield (Central)

Class D

*Mackenzie Worcester (Washburn), Carsyn Koch (Washburn), Parise Rossignol (Van Buren), Victoria McIntyre (Central Aroostook), Jennah Steamer (Hodgdon)

2011

Class A

Michaela Stephenson (Hampden), Julia Snyder (Hampden), Ashlee Arnold (Edward Little), Mary Badeen (Messalonskee), Megan Pelletier (Messalonskee)

Class B

Julie Smith (Nokomis), Kelsie Richards (Nokomis), Emilee Reynolds (Nokomis), Kayla Richards (Presque Isle), Ericka Christensen (Medomak)

Class C

Taylor Seeley (Washington Academy), Christy Smith (Washington Academy), Jade Keezer (Orono), Hannah Pray (Central), Bekah Campbell (Central)

Class D

Carmen Bragg (Washburn), Nicole Olson (Washburn), Rebecca Campbell (Washburn), Amanda Hotham (Fort Fairfield), Britnie Jones (DI-Stonington)

2010

Class A

*Whitney Jones (Skowhegan), Adrienne Davis (Skowhegan), Michaela Stephenson (Hampden), Lydia Caputi (Brunswick), Hannah Dexter (Messalonskee)

Class B

*Marissa Shaw (Nokomis), Mary Badeen (Nokomis), Kara Batchelder (Nokomis), Megan Phelps (MDI), Chandler Guerrette (Presque Isle)

Class C

Nicole Osborne (Calais), Alex McVicar (Calais), Hannah Pray (Central), Andi Flannery (Washington Academy), Vanessa Lougee (Foxcroft)

Class D

Amanda Hotham (Fort Fairfield), Vicki McIntyre (Central Aroostook), Brooke Beaulieu (Fort Fairfield), Liz Goodall (Southern Aroostook), Whitney Holmes (Bangor Christian)

2009

Class A

*Hannah Dexter (Messalonskee), Kaitlyn Deering (Messalonskee), Kaley Brown (Skowhegan), Kayla Cummings (Edward Little), Holly Oliver (Messalonskee)

Class B

*Morgan Frame (Waterville), Jennifer Nale (Waterville), Samantha Gormley (John Bapst), Meghan Pelletier (Winslow), Sarah Porter (Presque Isle)

Class C

*Maddie Park (George Stevens), Stevie Theoharidis (George Stev-ens), Courtney Hill (Calais), Andi Flannery (Washington Academy), Taylor Seeley (Washington Academy)

Class D

*Ariel Knights (Woodland), Molly White (Woodland), Rachel Palmer (Washburn), Amanda Hotham (Fort Fairfield), Shelby Searles (Lubec)

2008

Class A

*Kari Anna Pelletier (Oxford Hills), Megan Joyce (Oxford Hills), Rachael Mack (Cony), Shelby Pelkey (Cony), Jill Henrikson (Morse)

Class B

*Morgan Frame (Waterville), Jennifer Nale (Waterville), Brianna Hanscom (Mattanawcook), Michelle Paul (Mattanawcook), Morgan Chasse (John Bapst)

Class C

*Aarika Ritchie (Lee), Karin Bird (Lee), Amanda Gifford (Lee), Rachel Foster (Houlton), Maddie Park (George Stevens)

Class D

*Courtney Cochran (Woodland), Rachel Torrey (Woodland), Mindy Chasse (Ashland), Whitney Flint (Ashland), Sarah Long (Central Aroostook)

2007

Class A

*Kristi Violette (Cony), Cassie Cooper (Cony), Rachael Mack (Cony), Chelsea Barker (Messalonskee), Amanda Barker (Messalonskee)

Class B

*Morgan Frame (Waterville), Stephanie Whitten (Waterville), Hillary Laferriere (John Bapst), Amethyst Cousins (MDI), Michelle Paul (Mattanawcook)

Class C

*Mallory Ames (Dexter), Lindsey Mingo (Calais), Marissa Albert (Fort Kent), Emily Pelletier (Fort Kent), Kelsy Lavertu (Penobscot Valley)

Class D

*Aarika Ritchie (Lee), Amanda Gifford (Lee), Erica McDougall (Washburn), Megan Korhonen (GHCA), Lauren Redmond (Limestone/MSSM)

2006

Class A

*Cassie Cooper (Cony), Rachael Mack (Cony), Maggie Rende (Cony), Nicole Paradis (Skowhegan), Bethany Sevey (Skowhegan)

Class B

*Katie Delong (Presque Isle), Angela Norsworthy (Presque Isle), Ashley Freeman (John Bapst), Hillary Laferriere (John Bapst), Lindsay Lewis (MDI)

Class C

*Sabrina Cote (Dexter), Mallory Ames (Dexter), Caitlin Elliott (Central), Rachel Foster (Houlton), Kristin Violette (Fort Kent)

Class D

*Michelle Ferry (Woodland), Courtney Cochran (Woodland), Audrey Charette (Southern Aroostook), Beth Bartley (Greenville), Megan Korhonen (Greater Houlton Christian Academy)

2005

Class A

Katie Rollins* (Cony), Cassie Cooper (Cony), Briiana Rende (Cony), Megan Franklin (Skowhegan), Nicole Paradis (Skowhegan)

Class B

Amanda Byrne* Winslow, Ashley Carter Winslow, Kelsey Stratton MDI, Caitlin Hynes Rockland, Toby Martin Maranacook

Class C

Ashley Ames* Dexter, Sabrina Cote Dexter, Danielle O’Brien Calais, Emily Smith Calais, Trisha MacDonald Stearns

Class D

Shelby Pickering* Lee, Aarika Ritchie Lee, Ashley Nemer Ashland, Mindy Watson So. Aroostook, Beth Bartley Greenville

2004

Class A

Katie Rollins* (Cony), Cassie Cooper (Cony), Nicole Paradis (Skowhegan), Bethany Sevey (Skowhegan), Briiana Rende (Cony)

Class B

Samantha Wiley* (Camden Hills), Toby Martin (Maranacook), Marissa McLeod (Hermon), Malerie Hall (Hermon), Monica Selander (Caribou)

Class C

Ashley Ames* (Dexter), Sabrina Cote (Dexter), Jenny Rollins (Central), Kaitlyn Leeman (Woodland), Tracie Eagan (Calais)

Class D

Shelby Pickering* (Lee), Samantha Cole (Lee), Samantha Davis (Shead), Laureta Ricker (Shead), Brandi Violette (Katahdin)

2003

Class A

Danielle Clark* (Nokomis), Michelle Murray (Nokomis), Karen Sirois (Cony), Ashley Underwood (Cony), Ashley Hilton (Skowhegan)

Class B

Bracey Barker* (MDI), Shelley Gott (MDI), Toby Martin (Maranacook), Erica Brennan (Maranacook), Jessica Wiggin (Hermon)

Class C

Ashley Ames* (Dexter), Ashley Foster (Dexter), Crystal Martin (Calais), Jenny Rollins (Central), Katie Ahearn (Central)

Class D

Kaitlyn Leeman* (Woodland), Katie Smith (Woodland), Shelby Pickering (Lee), Kristin Hersom (Lee), Nicki Lyons (Southern Aroostook)

2002

Class A

Jauna Andrews* (Cony), Ashley Underwood (Cony), Katie Rollins (Cony), Danielle Clark (Nokomis), Megan Magoon (Hampden)

Class B

Bracey Barker* (MDI), Shelley Gott (MDI), Hannah Socoby (Houlton), Sarah Beasley (Houlton), Jessica Cyr (Caribou)

Class C

Lanna Martin* (Calais), Katie Frost (Calais), Megan Russell (Penquis), Lindsay Hamlin (Penquis) Ashley Ames (Dexter)

Class D

Ashley Marble* (Woodland), Julia Knights (Woodland), Deidra Ham (Lee), Shelby Pickering (Lee) Nicole Corbin (Van Buren)

2001

Class A

Danielle Clark* (Nokomis), Laura Pelkey (Nokomis), Amelia Clukey (Cony), Ashley Underwood (Cony), Izzy Smith (Messalonskee)

Class B

Melissa Gott* (MDI), Shelley Gott (MDI), Amy Kelley (Foxcroft), Donna Cowing (Erskine), Lauren Withey (Camden Hills)

Class C

Lanna Martin* (Calais), Katie Frost (Calais), Cassie Carver (Mattanawcook), Megan Russell (Penquis), Shena Pineau (Stearns)

Class D

Ashley Marble* (Woodland), Julia Knights (Woodland), Sara Ricker (Shead), Samantha Davis (Shead), Amanda Godley (East Grand)

2000

Class A

Heather Ernest* (Mt. Blue), Lindsay Frye (Cony), Alison Smith (Bangor), Brianna Blanchard (Presque Isle), Bonnie Smith (Messalonskee)

Class B

Meg Cressler* (Camden-Rockport), Anna Sommo (Camden-Rockport), Melissa Gott (MDI), Samantha Berry (Houlton), Kelly Socoby (Houlton)

Class C

Lora Trenkle* (George Stevens), Nikki Allen (George Stevens), Katie Frost (Calais), Megan Russell (Penquis), Brandi Rideout Mattanawcook

Class D

Tricia Carver* (Jonesport-Beals), Lillian Durkee (Jonesport-Beals), Ashley Marble (Woodland), Julia Knights (Woodland), Denise Marquis (Van Buren)

1999

Class A

*Heather Ernest (Mt. Blue), Alison Smith (Bangor), Amy Stilphen (Gardiner), Julie Veilleux (Cony), Brianna Blanchard (Presque Isle)

Class B

Lora Trenkle* (George Stevens), Kelly Socoby (Houlton), Megan Cressler (Camden-Rockport), Nikki Allen (George Stevens), Mandi Allen (George Stevens)

Class C

Lanna Martin* (Calais), Morgan Drew (Calais), Julia Knights (Woodland), Ashley Marble (Woodland), Erin Johnston (Schenck)

Class D

Sara Ricker* (Shead), Tricia Carver (Jonesport-Beals), Sonya Andrews (Jonesport-Beals), Denise Marquis (Van Buren), Judy Suddy (Shead)

1998

Class A

Janet Riese* (Cony), Julie Veilleux (Cony), Andrea Pardilla (Old Town), Jody Kenniston (Old Town), Amy-Jo Crawford (Hampden)

Class B

Susan Gardner* (Orono), Rachel Bard (Winslow), Lora Trenkle (George Stevens), Nikki Allen (George Stevens), Kristy Ferran (Winslow)

Class C

Holly Quint* (Hodgdon), Rachael Clark (Calais), Kristen Gower (Calais), Erin Weston (Penquis), Rachel Larlee (Schenck)

Class D

Tracy Guerrette* (Wisdom), Devin Jewett (Fort Fairfield), Laura Davis (Shead), Sara Ricker (Shead), Andrea Lunn (Central Aroostook)

1997

Class A

Kim Condon* (Presque Isle), Andrea Pardilla (Old Town), Julie Veilleux (Cony), Karyn McMullin (Messalonskee), Rachel Underwood (Presque Isle)

Class B

Erin Shaw* (MDI), Brianne Barker (MDI), Susan Gardner (Orono), Amanda Hayes (Mount View), Leslie Weed (Mount View)

Class C

Holli Tapley* (Calais), Kerri Russell (Penquis), Erin Weston (Penquis), Kelly Hartman (Limestone), Holly Rose (Schenck)

Class D

Janna Walker* (So. Aroostook), Tracy Guerrette (Wisdom), Tricia Carver (Jonesport-Beals), Brittany White (So. Aroostook), Andrea Lunn (Cent. Aroostook)

1996

Class A

Amy Vachon* (Cony), Katie Clark (Bangor), Kim Condon (Presque Isle), Erica Pridham (Cony), Christine Huber (Cony)

Class B

Susan Gardner* (Orono), Erin Shaw (MDI), Christy Crover (Bucksport), Jenn Freese (Orono), Beth Gagnon (Orono)

Class C

Holli Tapley* (Calais), Wendy Ivey (Hodgdon), Kelly Dow (Calais), Kerri Russell (Penquis), Erin Weston (Penquis)

Class D

Jan Beal* (Jonesport-Beals), Janna Walker (So. Aroostook), Kristi Carver (Jonesport-Beals), Kim Collier (So. Aroostook), Erin Soucy (Ashland)

1995

Class A

Amy Vachon* (Cony), Kelly Bowman (Nokomis), Katie Clark (Bangor), Erin Cole-Karagory (Caribou), Erica Pridham (Cony)

Class B

Cara Moir* (Stearns), Amy Taylor (Orono), Jennifer Alley (Stearns), Anna Hathaway (MDI), Becky Goggins (John Bapst)

Class C

Carrie Cram* (Schenck), Kelly Dow (Calais), Holli Tapley (Calais), Gladys Ganiel (Narraguagus), Holly Rosebush (Schenck)

Class D

Kelly Copp* (Machias), Leyla Sowerwine (Machias), Jody Brown (So. Aroostook), Janet Corneil (So. Aroostook), Janna Walker (So. Aroostook)

1994

Class A

Cindy Blodgett* (Lawrence), Jill Atwood (Lawrence), Amy Vachon (Cony), Angela Beaudoin (Cony), Kelly Bowman (Nokomis)

Class B

Liza Doughty* (Hermon), Susan Ware (Rockland), Kristy Wedge (Stearns), Emily Walker (MCI), Heidi Pace (Hermon)

Class C

Kelly Dow* (Calais), Kristen Chavarie (Schenck), Carrie Cram (Schenck), Kim Chatman (Limestone), Holli Tapley (Calais)

Class D

Sandi Carver* (Jonesport-Beals), Jill Mathers (So. Aroostook), Jan Beal (Jonesport-Beals), Jessica Walker (So. Aroostook), Kelly Copp (Machias)

1993

Class A

Cindy Blodgett (Lawrence), Trisha Ripton (Stearns), Amy Vachon (Cony), Stacie Grenier (Winslow), Laura Grumbach (Nokomis)

Class B

Liz Nelson (Houlton), Amy Sisson (Ellsworth), Liza Doughty (Hermon), Andrea Spencer (Houlton), Jill Emerson (Ellsworth)

Class C

Tracy Mulholland (Calais), Amber Howard (Searsport), Andrea Gibson (Calais), Carrie Cram (Schenck), Cheri Greatorex (Central-EC)

Class D

Stori Shaw (Cent. Aroostook), Diana Belskis (Ashland), Kelly Stubbs (Katahdin), Ivy Newcomb (Shead), Angela Allen (Cent. Aroostook)

1992

Class A

Cindy Blodgett (Lawrence), Trisha Ripton (Stearns), Taffy Witham (Lawrence), Anna Nadeau (Cony), Heather Brewer (Old Town)

Class B

Lisa Hodgdon (Ellsworth), Amy Sison (Ellsworth), Emily Walker (MCI), Cory Monday (MCI), Karen Hersey (Dexter)

Class C

Gladys Ganiel (Narraguagus), Darcy Clark (Schenck), Amber Howard (Searsport), Tracy Mulholland (Calais), Amy Morin (Schenck)

Class D

Jill Mathers (So. Aroostook), Sandi Carver (Jonesport-Beals), Stori Shaw (Cent. Aroostook), Kelly Stubbs (Katahdin), Holly McGraw (So. Aroostook)

1991

Class A

Seana Dionne (Stearns), Cindy Blodgett (Lawrence), Rita Sullivan (Bangor), Dawn A. Higgins (Lawrence), Trisha Ripton (Stearns)

Class B

Neile Joler (Fort Kent), Courtney Tilley (Houlton), Liz Nelson (Houlton), Teel Anderson (Rockland), Missy Shorey (Rockland)

Class C

Becky Moholland (Calais), Cherie Greatorex (Central-EC), Kelly Stubbs (Katahdin), Shannon Craig (Katahdin), Beth Miller (Central-EC)

Class D

Amy Murphy (Ashland), Ivy Newcomb (Shead), Diana Belskis (Ashland), Sandi Carver (Jonesport-Beals), Jill Mathers (So. Aroostook)

1990

Class A

Meaghan Lane (Cony), Kerry Earon (Presque Isle), Michelle Corro (Old Town), Rita Sullivan (Bangor), Kristen Davis (Presque Isle)

Class B

Kim Dahl (Houlton), Sharon Rines (Hermon), Michelle Hamlin (Hermon), Steph Shaw (MCI), Sara Buswell (Houlton)

Class C

Josette Huntress (Limestone), Becky Moholland (Calais), Marcie Bell (Woodland), Krista Hill (Woodland), Tracy Parker (Limestone)

Class D

Leigh Bradstreet (Cent. Aroostook), Nikki Neal (East Grand), Meredith Hews (Washburn), Tammy Briggs (So. Aroostook), Heather Reynolds (Shead)

1989

Class A

Marcie Lane (Cony), Becky Demos (Cony), Stacy Hafford (Presque Isle), Samantha Mann (Brewer), Jenny Williamson (Hampden)

Class B

Sharon Rines (Hermon), Michelle Hamlin (Hermon), Karen Spurling (Houlton), Nancy Haggerty (Houlton), Stephanie Shaw (MCI), Kathie Pooler (Fort Kent)

Class C

Stephanie Carter (Schenck), Stacie Alley (PVHS), Jennifer Pinette (Calais), Becky Moholland (Calais), Dawn Mankowski (Schenck), Julie Ledden (PVHS)

Class D

Michelle Spinney (Washburn), Jennifer Shepard (DI-Stonington), Kim Michaud (Ashland), Holly Brown (East Grand), Nikki Neal (East Grand), Lisa Chapman (Ashland), Cindy Richardson (Washburn)

1988

Class A

Marcie Lane (Cony), Samantha Mann (Brewer), Becky Sibley (Brewer), Michelle Leach (Skowhegan), Kristi Wildman (Stearns)

Class B

Suzanne Schmidt (Orono), Michelle Cole (Hermon),Sharon Rines (Hermon), Nancy Haggerty (Houlton), Carrie Dahl (Houlton)

Class C

Julie Bradstreet (Cent. Aroostook), Vicki Mazerall (PVHS), Stephanie Carter (Schenck), Tracy Coffin (Cent. Aroostook), Jennifer Pinette (Calais)

Class D

Dee Dee Brown (East Grand), Michelle Spinney (Washburn), Nikki Neel (East Grand), Cindy Richardson (Washburn), Lixa Chapman (Ashland)

1987

Class A

Marcie Lane (Cony), Amy Goodeill (Bangor), Tracey Kershner (Nokomis), Duffy Doiron (Cony), Lisa St. Louis (Old Town)

Class B

Tammy Knowles (Mount View), Deidre Ellis (Mount View), Erika Hurtubise (Rockland), Jennifer Cheney (Rockland), Terry Cummings (Houlton)

Class C

Stephanie Carter (Schenck), Laura Taylor (Foxcroft), Stephanie Higgins (Foxcroft), Christy Lockman (PVHS), Vicki Mazerall (PVHS)

Class D

Carol Snowdeal (Machias), Coral Snowdeal (Machias), Julie Bradstreet (Cent. Aroostook), Sharon Siebert (DIStonington), Dee Dee Brown (East Grand)

1986

Class A

Marcie Lane (Cony), Marcy McIssac (Presque Isle), Melinda Nelson (Waterville), Kristi Wildman (Stearns), Kathy Hartley (Stearns)

Class B

Diane Nagle (Houlton), Deidre Ellis (Mount View), Mel Treadwell (Hermon), Teresa Haggerty (Houlton), Kim O’Donnell (Houlton)

Class C

Vicki Mazerall (PVHS), Sonja Hamm (Schenck), Tracie Carter (Schenck), Kelly Walcott (Mattanawcook), Sue Weatherbee (Mattanawcook)

Class D

Kim Richardson (Washburn), Dawn Oldmixon (Washburn), Julie Bradstreet (Cent. Aroostook), Dawna Davis (Greenville), Coral Snowdeal (Machias)

1985

Class A

Debbie Cormier (Waterville), Jennifer Wyman (Caribou), Melinda Nelson (Waterville), Marcy McIssac (Presque Isle), Shelly Antone (Bangor)

Class B

Mary Harrigan (Houlton), Diane Nagle (Houlton), Mel Treadwell (Hermon), Tammy Tozier (Hermon), Donyse Higgins (Mount View)

Class C

Char Martin (Central-EC), Dawn Oldmixon (Washburn), Kim Richardson (Washburn), Tracy Graham (Cent. Aroostook), Moe Martin (Central-EC)

Class D

Holly Pellon (Machias), Mary Goulet (Greenville), Karen Carpenter (Greenville), Coral Snowdeal (Machias), Sharon Siebert (DI-Stonington)

1984

Class A

Missy Belanger (Caribou), Jen Smart (Old Town), Jennifer Wyman (Caribou), Debbie Cormier (Waterville), Melinda Nelson (Waterville)

Class B

Victoria Watras (MDI), Lisa Collett (Houlton), Heidi Irving (Mount View), Carol Bubar (Houlton), Ellen Theriault (MDI)

Class C

Stephanie Lundeen (Cent. Aroostook), Char Martin (Central), Liz Coffin (Ashland), Sharon Ryan (George Stevens), Susan Dyer (Cent. Aroostook)

Class D

Mary Goulet (Greenville), Holly Petion (Machias), Coleen Libby (Jonesport-Beals), Cheri Lakeman (Jonesport-Beals), Dawna Davis (Greenville)

1983

Class A

Kathy Roope (Presque Isle), Missy Belanger (Caribou), Dee Dee Joyce (Gardiner), Tracie Latham (Bangor), Denise Wyman (Caribou)

Class B

Lisa Collett (Houlton), Mary Harrigan (Houlton), Victoria Watras (Mount Desert), Robin Davenport (Fort Fairfield), Bert Campbell (Fort Fairfield)

Class C

Sherrie Weeks (Cent. Aroostook), Stephanie Lundeen (Cent. Aroostook), Tracy Tate (Central-EC), Tammy Sargent (Central-EC), Liz Coffin (Ashland)

Class D

Rusti Hanington (East Grand), Elizabeth Rollins (East Grand), Cheri Lakeman (Jonesport-Beals), Tammy Dennison (Lubec), Tina Wormell (Lubec)

1982

Class A

Lauree Gott (Old Town), Margie Arnold (Waterville), Julie Dufour (Old Town), Laura Thibodeau (Bangor), Debbie Lennon (Presque Isle)

Class B

Victoria Watras (MDI), Lauri Dunn (Houlton), Beth Heslan (Mount View), Marie Messer (Hampden), Lisa Collett (Houlton)

Class C

Annie Allen (George Stevens), Carol Bubar (Hodgdon), Stephanie Lundeen (Cent. Aroostook), Debbie McGuire (Hodgdon), Sherri Weeks (Cent. Aroostook)

Class D

Jackie Morse (East Grand), Robin Leighton (East Grand), Rusti Hannington (East Grand), Lisa O’Donnell (John Bapst), Jackie Higgins (John Bapst)

1981

Class A

Kathy Roope (Presque Isle), Debbie Lennon (Presque Isle), Lisa Plummer (Presque Isle), Cheryl Rich (Bangor), Mary Walker (Cony)

Class B

Emily Ellis (Mount View), Laurie Dunn (Houlton), Laura Bishop (Hampden), Kim Britton (Houlton), Laura McLaughlin (Fort Fairfield)

Class C

Annie Allen (George Stevens), Colleen Huff (Greenville), Sherri Weeks (Cent. Aroostook), Camilla Nicholas (Cent. Aroostook), Lynn Bradbury (Central-EC)

Class D

Toni Farrenkopf (John Bapst), Tammy Stone (John Bapst), Elizabeth Rollins (East Grand), Windy Pelletier (Allagash), Rusti Hanington (East Grand)

1980

Class A

Diana Perkins (Old Town), Deborah Sparrow (Gardiner), Amy Banks (Brewer), Julie Dufour (Old Town), Jayne Chase (Gardiner)

Class B

Darcy Arnold (Stearns), Emily Ellis (Mount View), Lisa Cormier (Van Buren), Ruth Gagnon (Schenck), Margaret McInnes (Stearns)

Class C

Tammy Gardiner (Hodgdon), Barbara Miltner (George Stevens), Annie Allen (George Stevens), Ann England (Searsport), Lynette Libby (Hodgdon)

Class D

Lori Harriman (Bangor Christian), Kathy Gower (Bangor Christian), Janelle Pelletier (Allagash), Ginger McBreairty (Allagash), Melanie Beal (Jonesport-Beals)

1979

Class A

Amy Banks (Brewer), Debbie Sparrow (Gardiner), Kathy Baillergeon (Old Town), Jill Clark (Skowhegan), Jo Picard (Skowhegan)

Class B

Diane Trask (Searsport), Linda Miller (Searsport), Sue Leino (Stearns), Darcy Arnold (Ellsworth), Amy Suyame (Ellsworth)

Class C

Candy Scott (Hodgdon), Tammy Gardiner (Hodgdon), Loreen Williams (Hodgdon), Lori Upton (Cent. Aroostook), Susan Gagnon (Wisdom)

Class D

Ardis Brackett (East Grand), Connie Crandlemire (East Grand), Elise Morse (East Grand), Starr McBreairty (Allagash), Kadi O’Leary (Allagash)

1978

Class A

Jan Brinkman (Mount Blue), Louise McCleary (Mount Blue), Denise Keniston (Bangor), Debbie Leighton (Bangor), Denise Guerrette (Presque Isle)

Class B

Joan Leavitt (Hermon), Gayle Gurschick (Hermon), Cindy Rand (Hampden), Judy Savage (Dexter), Darcy Arnold (Mattanawcook)

Class C

Andrea Gray (George Stevens), Diane Trask (Searsport), Karen Naderu (Wisdom), Tammy Gardiner (Hodgdon), Candy Scott (Hodgdon)

Class D

Valerie Larabee (Greenville), Julie Lindemuth (Greenville), Kadi O’Leary (Allagash), Starr McBreairty (Allagash), Debi Lamson (Jonesport-Beals)

1977

Class A

Karen Downes (Bangor), Shirley Averill (Bangor), Debbie Leighton (Bangor), Jill Pingree (Mt. Blue), Jan Brinkman (Mt. Blue)

Class B

Margaret Clark (Dexter), Karen Hardy (Camden-Rockport), Gayle Gurschick (Hermon), Joan Leavitt (Hermon), Monica Martin (Van Buren), Darcy Arnold (Mattanawcook)

Class C

Stormi Gray (George Stevens), Karen Nadeau (Wisdom), Lisa Gagnon (Wisdom), Andrea Leavitt (PVHS), Lynn Theriault (PVHS), Chrissy Smallwood (Katahdin)

Class D

Starr McBreairty (Allagash), Kadi O’Leary (Allagash), Darlene Kelly (Allagash), Jan Caron (Greenville), Beth Beal (Jonesport-Beals)


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like