November 20, 2019
High School Sports Latest News | Brunswick Shooting | Bangor Metro | Impeachment Inquiry | Today's Paper

Thursday’s high school track and field results

At Hampden Academy

Old Town boys 181, Hampden 159, John Bapst 67, Madison 64, Dexter 33, Bangor Christian 30, Searsport 18, PCHS 2

100M: 1, Thomas Darby, HAM, 11.60. 2, Ian Haddow, OT, 11.89. 3, Andre Miller, OT, 11.94. 4, Steve Fitzpatrick, JB, 11.99. 5, Ben Cotton, JB, 12.13. 6, Joshua Willey, OT, 12.35. 200M: 1, Thomas Darby, HAM, 23.76. 2, Ian Haddow, OT, 24.14. 3, Joshua Willey, OT, 24.64. 4, Marcus Theriault, HAM, 24.71. 5, Brandon Allen, DEX, 25.22. 6, Zach White, DEX, 25.35. 400M: 1, Wyatt Lord, HAM, 53.91. 2, Joshua Willey, OT, 54.52. 3, Nick Gould, OT, 55.96. 4, Paul Casavant, HAM, 56.01. 5, Jacob Hesseltine, DEX, 1:01.09. 6, Darrin Libby, MAD, 1:01.26. 800M: 1, Wyatt Lord, HAM, 2:12.91. 2, Connor Archer, OT, 2:13.87. 3, Nathan St Jean, OT, 2:16.80. 4, Josh Stanley, HAM, 2:23.35. 5, Noah Dube, JB, 2:25.04. 6, Benjamin Quimby, OT, 2:25.14. 1600M: 1, Paul Casavant, HAM, 4:32.22. 2, Cameron Mathies, HAM, 5:02.81. 3, Gavin Tanis, JB, 5:08.21. 4, Christopher Roderka, DEX, 5:20.58. 5, Benjamin Francis, OT, 5:25.94. 6, Ben Ropple, JB, 5:36.97. 3200M: 1, William Webb, HAM, 10:51.64. 2, Connor Archer, OT, 11:29.50. 3, Mackenzie Ladd, JB, 11:48.74. 4, Holden Clapp, SRPT, 12:34.14. 110M Hurdles: 1, Alex Charette, HAM, 17.27. 2, Jarrett Bearor, MAD, 18.05. 3, Matthew Curtis, MAD, 18.11. 4, Derek Barclay, OT, 19.69. 5, Devin Ronco, PCHS, 23.02. 300M Hurdles: 1, Matthew Curtis, MAD, 46.10. 2, Conor O’Kendley, HAM, 52.71. 3, Daniel Mckeon, SRPT, 53.79. 4x100M Relay: 1, Hampden (Marcus Theriault, Alex Charette, Jarrett Osborne, Thomas Darby), 46.02. 2, Old Town A, 47.27. 3, Madison, 47.96. 4, Old Town B, 49.85. 5, Dexter A, 51.00. 6, Searsport, 51.84. 4x400M Relay: 1, Hampden (Thomas Darby, Paul Casavant, Marcus Theriault, Wyatt Lord), 3:50.03. 2, Old Town A, 3:50.34. 3, John Bapst, 4:10.98. 4, Madison, 4:12.28. 5, Old Town B, 4:31.65. 4x800M Relay: 1, John Bapst (Jack Decker, Adam Irvine, Noah Dube, Gavin Tanis), 9:32.77. 2, Old Town, 9:35.73. 3, Hampden, 10:20.75. High Jump: 1, Brandon Allen, DEX, 5-08. 2, Andre Miller, OT, 5-06. 3, Ben Cotton, JB, 5-06. 4, Xavier LeBlanc, MAD, 5-04. 5, Jarrett Bearor, MAD, 5-04. 6, Jarrett Osborne, HAM, 5-04. Pole Vault: 1, Jarrett Bearor, MAD, 11-00. 2, Brady Chadwick, JB, 10-00. 3, Ian Gerrish, OT, 8-06. 4, Devin Fairbrother, SRPT, 8-06. 5, Jared Deans, HAM, 8-00. 6, Nick Brown, JB, 7-06. Long Jump: 1, Andre Miller, OT, 19-11.25. 2, Brandon Allen, DEX, 18-11.50. 3, Jarrett Osborne, HAM, 18-08. 4, Ben Toribio, MAD, 18-08. 5, Darrin Libby, MAD, 18-04. 6, Steve Fitzpatrick, JB, 18-03.25. Triple Jump: 1, Alex Charette, HAM, 40-05. 2, Derek Haas, OT, 37-10.50. 3, Ben Cotton, JB, 37-07.50. 4, Kyle Smith, OT, 36-04. 5, Malcolm Jones, SRPT, 34-07.75. 6, Marcus Boynton, MAD, 30-10.75. Shot Put: 1, Austin Keib, BCS, 45-02.75. 2, Jacob St Louis, OT, 37-05.50. 3, Zac Conners, HAM, 35-04.50. 4, Nathan Hallowell, OT, 34-03. 5, David Kirshkaln, DEX, 33-09. 6, Logan Christian, HAM, 32-04.50. Discus Throw: 1, Austin Keib, BCS, 123-08. 2, Jacob St Louis, OT, 112-03. 3, Garrett Casburn, JB, 105-00. 4, Drew St Jean, OT, 102-05. 5, Nicholas Albert, JB, 100-09. 6, Nathan St Jean, OT, 92-08. Javelin Throw: 1, Austin Keib, BCS, 136-04. 2, Drew St Jean, OT, 124-01. 3, Xavier LeBlanc MAD, 120-00. 4, Benjamin Quimby, OT, 120-00. 5, Nathan St Jean, OT, 119-04. 6, Jarrett Osborne, HAM, 107-02. 1600M Race Walk: 1, Benjamin Quimby, OT, 8:45.47. 2, Parker Harriman, HAM, 9:41.86.

Hampden girls 185, Old Town 147, John Bapst 117, Searsport 49, Dexter 29, PCHS 22, Bangor Christian 15, Madison 6

100M Dash:1, Brooke Hardy, HAM, 13.57. 2, Tia Zephir, JB, 13.82. 3, Amber Wilcox, BCS, 14.06. 4, Katie Batron, DEX, 14.12. 5, Danielle Cummings, DEX, 14.19. 6, Nicole Kennedy, OT, 14.46. 200M Dash: 1, Brooke Hardy, HAM, 28.70. 2, Danielle Cummings, DEX, 29.18. 3, Amber Wilcox, BCS, 29.48. 4, Caroline Reed, JB, 29.51. 5, Katie Batron, DEX, 29.53. 6, Grace Beaulieu, HAM, 30.24. 400M Dash: 1, Mary Brenna Catus, SRPT, 1:06.13. 2, Morgan Paradis, OT, 1:07.83. 3, Grace Beaulieu, HAM, 1:08.22. 4, Katelyn Cross, OT, 1:08.69. 5, Vanessa Annan, JB, 1:11.72. 6, Julia Van Steenberghe, OT, 1:12.47. 800M Run: 1, Bryanna Parker, HAM, 2:45.42. 2, Lexi Harris, PCHS, 2:46.94. 3, Sara Hunt, JB, 2:49.58. 4, Margaret Peckenham, JB, 2:53.40. 5, Angela Rideout, HAM, 2:57.93. 6, Ellie Dacey, HAM, 2:58.44. 1600M: 1, Amanda Boyd, JB, 5:52.99. 2, Simone Withers, HAM, 5:58.88. 3, Audree O’Meara, OT, 6:15.24. 4, Chelsea El-Hajj, HAM, 6:22.39. 5, Lauren Higgins, OT, 6:37.32. 6, Ashely Reynolds, DEX, 6:45.42. 3200M: 1, Mary Brenna Catus, SRPT, 12:39.37. 2, Eilidh Sidaway, JB, 13:23.50. 3, Sara Hunt, JB, 13:43.90. 4, Brianna O’Leary, OT, 13:52.00. 100M Hurdles: 1, Christie Woodside, HAM, 16.70. 2, Paige Ireland, SRPT, 18.30. 3, Melanie Soucy, OT, 19.72. 4, Maddie Hall, OT, 20.79. 5, Aliya Ouellette, MAD, 21.12. 6, Rebecca Batron, DEX, 21.99. 300M Hurdles: 1, Paige Ireland, SRPT, 53.80. 2, Emma Shearer, HAM, 54.04. 3, Melanie Soucy, OT, 58.12. 4, Maddie Hall, OT, 58.50. 5, Mary Dube, HAM, 1:00.65. 6, Hailey Veilleux, BCS, 1:06.15. 4x100M Relay: 1, Hampden (Brooke Hardy, Chelsea El-Hajj, Grace Beaulieu, Mary Dube), 55.95. 2, John Bapst, 56.37. 3, Old Town A, 56.50. 4, Dexter, 56.79. 5, Old Town B, 57.90. 6, Bangor Christian, 59.57. 4x400M Relay: 1, John Bapst A (Olivia St. Germain, Caroline Reed, Monique Savasuk, Tia Zephir), 4:38.64. 2, Hampden, 4:42.72. 3, Old Town, 4:53.47. 4, Searsport, 5:13.20. 5, John Bapst B, 5:15.68. 4x800M Relay: 1, Hampden, 11:42.73. 2, Old Town, 11:45.92. High Jump: 1, Olivia St. Germain, JB, 5-00. 2, Christie Woodside, HAM, 5-00. 3, Monique Savasuk, JB, 4-06. 4, Jenna Voteur, JB, 4-06. 5, Jordan Fostun, OT, 4-04. 6, Emily Hussey, OT, 4-04. Pole Vault: 1, Oliviah Damboise, OT, 7-06. 2, Tia Zephir, JB, 7-00. 2, Emma Hargreaves, OT, 7-00. 4, Kassidy Harriman, OT, 6-06. 5, Monique Savasuk, JB, 5-06. 5, Caroline Reed, JB, 5-06. Long Jump: 1, Krystal Grant, HAM, 16-04. 2, Christie Woodside, HAM, 16-03.50. 3, Simone Withers, HAM, 15-04.25. 4, Oliviah Damboise, OT, 15-02.75. 5, Grace Day, JB, 14-05.50. 6, Maria Gaetani, JB, 14-03. Triple Jump: 1, Christie Woodside, HAM, 33-07.75. 2, Oliviah Damboise, OT, 33-00.75. 3, Emily Hussey, OT, 32-06.75. 4, Brooke Sulinski, OT, 32-02.75. 5, Delaney Veilleux, OT, 30-00.75. 6, Emma Hargreaves, OT, 29-01.75. Shot Put: 1, Daija Misler, HAM, 36-08.50. 2, Emma Hargreaves, OT, 30-07. 3, Haylee Patterson, PCHS, 26-01.75. 4, Madeline Callnan, JB, 25-09. 5, Sherainas Swett, MAD, 22-09.50. 6, Kaitlyn Paquin, DEX, 22-08.75. Discus Throw: 1, Daija Misler, HAM, 97-06. 2, Emma Shearer, HAM, 79-02. 3, Kaitlyn Paquin, DEX, 70-08. 4, Madeline Callnan, JB, 70-06. 5, Kaylee Knowles, SRPT, 65-07. 6, Courtney Fish, HAM, 64-07. Javelin Throw: 1, Daija Misler, HAM, 88-06. 2, Haylee Patterson, PCHS, 76-10. 3, Bailey Bernier, OT, 75-03. 4, Marissa Gilpin, HAM, 69-09. 5, Arianna Gordon, OT, 68-03. 6, Sherainas Swett, MAD, 67-05. 1600M Race Walk: 1, Emma Bragdon, JB, 9:47.35. 2, Jacey Harrison, OT, 10:53.59. 3, Hannah Talcove, OT, 11:59.49. 4, Meagan McKeon, SRPT, 12:35.48. 5, Emily Dunlap, OT, 12:42.11. 6, Keira Washburn, MAD, 12:45.72.

At Camden Hills

Boothbay boys 185.5, Camden Hills 132, Lincoln Acad 107, Erskine 104, Oceanside 25.5, North Haven 2; No team score: Islesboro

4x800M Relay: 1, Lincoln (Ian Stapp, Isaac Knapp, Taylor Holmes, Riley Cushing), 9:42.43. 2, Boothbay (Liam Conlin, Bayly Gaughan, Blke Erhard, Matt Burnham), 9:52.01. 3, Oceanside (Daly Winterich, Matthew Young, Luca Siletti, Patrick Corcoran), 11:13.79. 110M Hurdles: 1, Ethan Dodge, EA, 16.75. 2, Maddison Jordan, CAMD, 17.39. 3, Dylan Reese, OHS, 20.49. 100M: 1, Draco Peaslee, BBR, 12.07. 2, Alex Winn, CAMD, 12.24. 3, Stevie Reny, BBR, 12.41. 4, Leo Reid, OHS, 12.51. 5, Brandon Andrews, BBR, 12.67. 6, Zack Davis, OHS, 12.71. 1600M Race Walk: 1, Morgen Wilson, BBR, 9:47.12. 2, Ryan Shields, CAMD, 9:55.45. 3, Sam Burnham, BBR, 12:00.81. 4, Joey Lane, BBR, 13:59.22. 1600M: 1, Caleb Love-Webb, CAMD, 4:58.64. 2, Sam Russ, LINC, 5:02.94. 3, Max Pushaw, CAMD, 5:09.99. 4, Blake Erhard, BBR, 5:17.84. 5, David Barnum, LINC, 5:21.40. 6, Samuel Jamison, EA, 5:25.55. 4x100M Relay: 1, Erskine (Tyler Condon, Ethan Dodge, Jack Jowett, Raymond Weymouth), 48.78. 2, Boothbay (Jacob Leonard, Brandon Andrews, Alex Smith, Draco Peaslee), 49.12. 3, Camden Hills (Alex Spearin, Maddison Jordan, Tristan Fong, Alex Winn), 49.23. 4, Lincoln (Izac Beaucage, Ben Halm, Garrett Eugley, Edwin Bradbury), 53.38. 400M: 1, Matt Burnham, BBR, 56.54. 2, Alex Winn, CAMD, 58.11. 3, Ezra Smith, LINC, 59.02. 4, Lauren Pusey-Nazzaro, LINC, 59.04. 5, Alex Spearin, CAMD, 59.72. 6, Joshua Creasman, EA, 1:00.00. 300M Hurdles: 1, Ethan Dodge, EA, 43.90. 2, Maddison Jordan, CAMD, 46.09. 3, Shane Johnson, BBR, 48.84. 4, Morgen Wilson, BBR, 49.92. 5, Jacob Leonard, BBR, 51.34. 6,Dylan Reese, OHS, 54.45. 800M: 1, Riley Cushing, LINC, 2:15.43. 2, Eli Smith, CAMD, 2:21.02. 3, Ian Stapp, LINC, 2:24.31. 4, Liam Conlin, BBR, 2:24.99. 5, Blake Erhard, BBR, 2:27.23. 6, David Barnum, LINC, 2:28.05. 200M: 1, Draco Peaslee, BBR, 24.68. 2, Alex Winn, CAMD, 24.95. 3, Zack Davis, OHS, 25.44. 4, Alex Spearin, CAMD, 25.93. 5, Tyler Condon, EA, 26.39. 6, Joshua Creasman, EA, 26.73. 3200M: 1, Sam Russ, LINC, 10:45.89. 2, Levi McAtee, LINC, 12:01.24. 3, Liam Haining, CAMD, 12:10.26. 4, David Ribeiro, LINC, 14:23.09. 4x400M Relay: 1, Camden (Maddison Jordan, Caleb Love-Webb, Max Pushaw, Eli Smith), 3:57.75. 2, Boothbay (Abel Bryer, Brandon Andrews, Morgen Wilson, Matt Burnham), 3:58.07. 3, Lincoln (Ezra Smith, Ethan Hu, Ian Stapp, Riley Cushing), 4:09.58. 4, Erskine (Nick Cates, Marshall Dugal, Dylan Rowe, Chris Jamison), 4:46.60. High Jump: 1, Stevie Reny, BBR, 5-04. 2, Joshua Creasman, EA, 5-04. 3, Jay Hasch, BBR, 4-09. 4, Riley Cushing, LINC, 4-09. 5, Dylan Reese, OHS, 4-06. 5, Alex Smith, BBR, 4-06. Long Jump: 1, Jack Jowett, EA, 17-02. 2, Tristan Fong, CAMD, 16-09.25. 3, Alex Spearin,CAMD, 16-07.25. 4, Lauren Pusey-Nazzaro, LINC, 16-07. 5, Tyler Condon, EA, 16-01.75. 6, Bryan Otero, BBR, 16-00. Triple Jump: 1, Ethan Dodge, EA, 37-07. 2, Jack Jowett, EA, 36-07.50. 3, Lauren Pusey-Nazzaro, LINC, 35-04.50. 4, Jay Hasch, BBR, 34-02.50. 5, Edwin Bradbury,LINC, 33-00. 6, Joshua Creasman, EA, 32-09. Javelin Throw: 1, Abel Bryer, BBR, 139-08. 2, Tristan Fong, CAMD, 137-06. 3, Abe Steinberger, LINC, 116-02. 4, Liam Haining, CAMD, 115-10. 5, Shane Johnson, BBR, 101-11. 6, Sam Burnham, BBR, 92-07. Discus Throw: 1, Shane Johnson, BBR, 120-10. 2, Abel Bryer, BBR, 103-11. 3, Connor Demmons, BBR, 96-02. 4, Ryan Shields, CAMD, 89-01. 5, Nick Leclerc, CAMD, 85-03. 6, Reid Rauch, EA, 83-05. Shot Put: 1, Abel Bryer, BBR, 37-00.25. 2, Connor Demmons, BBR, 34-01.50. 3, Levi McAtee, LINC, 34-01. 4, Shane Johnson, BBR, 33-11.75. 5, David Edwards, NHCS, 30-09.75. 6, Reid Rauch, EA, 28-03.75. Pole Vault: 1, Raymond Weymouth, EA, 12-00. 2, Damien Jackson, EA, 5-00. 3, Marshall Dugal, EA, 5-00

Lincoln Acad. girls 187, Camden Hills 154, Erskine Acad 90, Boothbay 70, Oceanside 25, Islesboro 14, North Haven 10

4x800M Relay: 1, Camden Hills (Emma Trapani, Lauren Rothwell, Macy Pushaw, Augusta Stockman), 11:28.35. 2, Lincoln Academy (Maggie Nevens, Grace Wehrle, Cate Organ, Allie Gorrill), 11:33.35. 100M Hurdles: 1, Melissa Kessel, CAMD, 15.71. 2, Lillian Bisset, LINC, 17.02. 3, Lydia Harris, LINC, 17.98. 4, Emily Harris, LINC, 18.12. 5, Olivia Richmond, LINC, 19.37. 6, Sophie Taylor, EA, 20.26. 100M: 1, Audrey Clement, CAMD, 13.40. 2, Jordan Jowett, EA, 13.71. 3, Toru Fiberesima, LINC, 13.74. 4, Lillian Bisset, LINC, 13.92. 5, Julianna Lafrenaye, LINC, 14.42. 6, Haylie Witham, O, 14.43. 1600M Race Walk: 1, Samantha Carter, BBR, 10:19.16. 2, Ally Wehrle, LINC, 10:55.14. 3, Jamie Wheeler, BBR, 12:00.06. 4, Lucy Hayward, CAMD, 13:31.46. 1600M: 1, Hannah Noyes, NHCS, 5:52.84. 2, Augusta Stockman, CAMD, 5:53.27. 3, Emma Trapani, CAMD, 6:00.77. 4, Annika Rogers, ISLB, 6:09.76. 5, Emma Allen, LINC, 6:16.16. 6, Maggie Nevens, LINC, 6:17.01. 4x100M Relay: 1, Lincoln Academy (Lexie Dalton, Julianna Lafrenaye, Alison York, Lillian Bisset), 57.14. 2, Camden Hills (Myia Hanson, Lydia Hill, Emily Bowen, Audrey Clement), 57.51. 3, Oceanside (Haylie Witham, Brianna White-Ortiz, Sadie Thompson, Makayla van Blarcom), 1:00.35. 4, Boothbay (Colette Bertin, Lisa Pawlowski, Sydney Mercier, Elizabeth Wright), 1:02.31. 400M: 1, Tahlia Mullen, LINC, 1:01.90. 2, Angie Perkins, BBR, 1:04.82. 3, Sophie Schumacher, LINC, 1:07.23. 4, Catherine Heavey, CAMD, 1:10.39. 5, Brianna White-Ortiz, O, 1:10.55. 6, Sadie Thompson, O, 1:10.87. 300M Hurdles: 1, Melissa Kessel, CAMD, 49.57. 2, Lydia Harris, LINC, 52.42. 3, Emily Harris, LINC, 53.22. 4, Emma Allen, LINC, 56.61. 5, Loren Genrich, BBR, 59.27. 6, Colette Bertin, BBR, 1:05.93. 800M: 1, Kaylee Porter, EA, 2:22.34. 2, Alli Wells, CAMD, 2:49.62. 3, Maddy Archer, LINC, 2:51.79. 4, Lauren Wood, EA, 2:52.42. 5, Grace Wehrle, LINC, 2:53.49. 6, Cate Organ, LINC, 2:56.42. 200M: 1, Tahlia Mullen, LINC, 27.25. 2, Audrey Clement, CAMD, 28.31. 3, Lillian Bisset, LINC, 28.96. 4, Angie Perkins, BBR, 29.07. 5, Toru Fiberesima, LINC, 29.57. 6, Alison York, LINC, 29.79. 3200M: 1, Hannah Morley, BBR, 12:49.89. 2, Allie Gorrill, LINC, 13:23.76. 3, Annika Rogers, ISLB, 13:33.37. 4, Kassie Nadeau, EA, 13:44.96. 5, Katherine Dailey, CAMD, 14:00.15. 6, Lucy Hayward, CAMD, 15:21.70. 4x400M Relay: 1, Lincoln Acad. (Lydia Harris, Dorothy Hodous, Sophie Schumacher, Tahlia Mullen), 4:35.54. 2, Camden Hills (Audrey Clement, Catherine Heavey, Emma Trapani, Melissa Kessel), 4:38.15. 3, Boothbay (Meghan Oakes, Loren Genrich, Hannah Morley, Angie Perkins), 5:04.65. High Jump: 1, Emily Harris, LINC, 4-06. 2, Lisa Pawlowski, BBR, 4-04. 3, Angie Perkins, BBR, 4-04. 4, Olivia Richmond, LINC, 4-04. 5, Sophie Taylor, EA, 4-02. 6, Heather Benner, LINC, 4-02. Long Jump: 1, Jordan Jowett, EA, 14-01. 2, Lydia Hill, CAMD, 13-01. 3, Haylie Witham, O, 13-01. 4, Myia Hanson, CAMD, 12-08.50. 5, Emma Allen, LINC, 12-07. 6, Lydia Harris, LINC, 12-04.50. Triple Jump: 1, Olivia Richmond, LINC, 31-00. 2, Sophie Taylor, EA, 28-06. 3, Lydia Hill, CAMD, 28-00.50. 4, Sanni Cohn, ISLB, 25-11. 5, Myia Hanson, CAMD, 25-10. 6, Colette Bertin, BBR, 24-10. Javelin Throw: 1, Brynne Wrona, CAMD, 96-00. 2, Hilary Merrifield, CAMD, 85-05. 3, Jordan Jowett, EA, 83-00. 4, Samantha Carter, BBR, 75-09. 5, Allie Gorrill, LINC, 75-08. 6, Catherine Heavey, CAMD, 75-05. Discus Throw: 1, Ally Bonsant, EA, 80-04. 2, Brynne Wrona, CAMD, 75-02. 3, Olivia Richmond, LINC, 74-09. 4, Jordan Mini, O, 71-07. 5, Rebekah Schade, CAMD, 71-02. 6, Sarah Pleau, EA, 65-05. Shot Put: 1, Samantha Burke, LINC, 28-10.50. 2, Brynne Wrona, CAMD, 27-06. 3, Ally Bonsant, EA, 26-09.25. 4, Sara Dorr, O, 25-03. 5, Amelia Bailey, EA, 24-11.50. 6, Jordan Mini, O, 24-09.75. Pole Vault: 1, Sophie Taylor, EA, 6-06. 2, Hunter Mahon, EA, 5-00.

 



Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like