Today’s games

HIGH SCHOOL

Girls Basketball

Belfast at Mount View, 6 p.m.

Central at Old Town, 7 p.m.

Dirigo at Winthrop, 7 p.m.

Fort Fairfield at Central Aroostook, 7 p.m.

Highview Chr. at Shead, 6:30 p.m.

Hodgdon at Washburn, 7 p.m.

North Haven at Vinalhaven, 4:30 p.m.

Pine Tree Acad. at Forest Hills, 4:30 p.m.

Searsport at DI-Stonington, 6 p.m.

Southern Aroostook at Katahdin, 6 p.m.

Washington Academy at Ellsworth, 7 p.m.

Boys Basketball

East Grand/GHCA at Machias Memorial, 6:30 p.m.

Highview Christian at Shead, 5 p.m.

Islesboro at Searsport, 6:45 p.m.

Katahdin at Schenck, 7 p.m.

Mattanawcook Acad. at Hermon, 7 p.m.

Messalonskee at Hampden Academy, 7 p.m.

North Haven at Vinalhaven, 6 p.m.

Pine Tree Acad. at Forest Hills, 6 p.m.

COLLEGE

Men’s basketball

SMCC at Unity, 8 p.m.

UM-Machias at UM-Fort Kent, 7 p.m.

Women’s basketball

SMCC at Unity, 6 p.m.

Thomas at Saint Joseph’s, 7 p.m.

UM-Machias at UM-Fort Kent, 5 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

Tuesday’s Results

BOYS BASKETBALL

Caribou 40, Hermon 31

Central Aroostook 51, Ashland 24

Dexter 46, Piscataquis 30

Ellsworth 76, Washington Academy 59

Machias 76, Islesboro Central 50

Massabesic 68, Bonny Eagle 59

Oceanside 60, Morse 41

Richmond 68, Rangeley 50

Southern Aroostook 80, Katahdin 43

Wells 81, Sacopee Valley 42

Woodland 63, Shead 45

GIRLS BASKETBALL

Hermon 62, Caribou 42

Machias 46, Islesboro Central 17

Oceanside 39, Morse 28

Piscataquis 52, Greenville 21

Washington Academy 39, Narraguagus 36

Monday’s Results

GIRLS BASKETBALL

Dexter 38, Orono 24

East Grand/GHCA 36, Wisdom 31

Easton 52, Hodgdon 38

Ellsworth 45, Old Town 40

Fort Fairfield 60, Southern Aroostook 34

Freeport 38, Cape Elizabeth 28

Gorham 72, Bangor 40

Hampden Academy 45, Mt. Blue 42

Highview Christian 45, Woodland 44

Houlton 72, Calais 54

Mattanawcook Academy 53, Caribou 41

Mount Desert Island 54, Central 51

Narraguagus 72, Bangor Christian 22

Penobscot Valley 48, Greenville 16

Presque Isle 55, Foxcroft Academy 52

Thornton Acad. 54, Portland 27

BOYS BASKETBALL

Bangor Christian 64, Narraguagus 47

Belfast 65, Winslow 55

Caribou 74, Mattanawcook Acad. 38

Easton 71, Hodgdon 38

Foxcroft Academy 75, Presque Isle 61

Greely 79, Gray-New Gloucester 39

Greenville 43, Penobscot Valley 31

Hampden Academy 59, Mt. Blue 32

Lee Academy 86, Schenck 76

Medomak Valley 83, Camden Hills 38

Orono 62, Mount Desert Island 52

Piscataquis 53, Stearns 23

Sumner 50, Calais 46

Wisdom 61, East Grand/GHCA 34

Woodland 51, Highview Christian 15

BOYS HOCKEY

Brewer 5, Messalonskee 3

Brunswick 6, York 5

John Bapst 5, Old Town/Orono 2

Lewiston 2, Bangor 1 (OT)

COLLEGE

Tuesday’s Results

MEN’S BASKETBALL

Colby 80, Maine Maritime 65

Monday’s Results

MEN’S BASKETBALL

New Hampshire 99, Maine 91

St. Joseph’s 62, Suffolk 56

WOMEN’S BASKETBALL

Maine 62, New Hampshire 52

St. Joseph’s 68, Suffolk 50

UM-Fort Kent 77, Villa Maria 67

High school boys basketball

ELLSWORTH 76, WASHINGTON ACAD. 59

Washington Acad. (9-2)

Varney 2-6 3-4 8, Seavey 1-7 0-0 3, Case 1-5 0-0 3, Renshaw, Jarrett 3-8 0-0 6, Su 3-4 0-0 6, Miliojevic 8-12 2-2 20, Stojanovic 6-8 0-1 13, Roberts 0-2 0-0 0; Totals 24-52 5-7 59

Ellsworth (8-4)

Golding 2-7 0-1 5, Harris 4-7 0-0 8, Brown, Harmon 4-7 6-6 14, Bagley 9-14 0-0 22, St. Peter 8-9 1-2 17, Kelley 2-2 0-0 5, Henderson 2-3 1-2 5; 31-49 8-11 76

3-pt. goals — Washington Acad. (6-19): Miliojevic 2-5, Varney 1-3, Seavey 1-3, Stojanovic 1-3, Case 1-4, Su 0-1; Ellsworth (6-13): Bagley 4-8, Kelley 1-1, Golding 1-3, Harris 0-1

Washington Acad. 14 24 41 59

Ellsworth 14 27 49 76

Skiing

HIGH SCHOOL

Nordic results

At Fort Kent Outdoor Center

Caribou boys 18, Fort Kent 36, Presque Isle 66, Madawaska 67, Ashland 70

Pursuit (total time of two races)

TOP 20: 1. Riley McDuffie (Ca) 24:46.8, 2. Max Bartley (PI) 25:06.6, 3. David Roy (FK) 25:07, 4. Lukas Lagasse (Ca) 25:44.7, 5. Malcolm Milligan (Ash) 26:03.9, 6. Dan Randolph (Ca) 26:05.5, 7. Alec Cyr (Ca) 26:06.2, 8. Bryce Coffin ((Ca) 26:07, 9. Caleb Willett (Ca) 27:01.7, 10. Matt Kelly (FK) 27:16.6, 11. Elijah Verhoff (Ca) 27:20.8, 12. Thomas Krause (FK) 27:24, 13. Caleb McNaughton (FK) 27:39.3, 14. Niko Naranja (FK) 27:44.8, 15. Charles Parnham (FK) 27:48.1, 16. Kevin Ayotte (Mad) 28:24, 17. Emerson Cyr-Duplissie (Car) 28:41.8, 18. Sam Johnson (FK) 28:57.4, 19. Evan Desmond (Car) 29:29.8, 20. Reece Voisine (FK) 29:32.6

Madawaska girls 25, Presque Isle 32, Caribou 38, Fort Kent 58, Fort Fairfield 92, Ashland 96

TOP 20: 1. Jordon Tanguay (FK) 29:39.9, 2. Isabelle Jandreau (Mad) 29:57.7, 3. Chelsea Daigle (Mad) 31:39, 4. Isabel Jackson (PI) 32:05.1, 5. Madeline Gudde (Car) 32:27.6, 6. Kendra Furber (Car) 32:45.4, 7. Tori Koch (PI) 33:02.9, 8. Kasie Blanchette (Mad) 33:12.4, 9. Katherine Prescott (FK) 34:37.4, 10. Emily Colligan (PI) 34:38.7, 11. Mandy Graham (PI) 34:46.4, 12. Aspen Cote (Mad) 35:32.6, 13. Jo Jo Fields (Car) 35:45.4, 14. Erin Kashian (Car) 35:48.3, 15. Ciara Richards (Car) 35:49.9, 16. Kassandra Nelson (Ash) 35:52, 17. Kerrigan Lablanc (PI) 36:01.1, 18. Julia Page (Car) 36:32.9, 19. Kyleigh DeMerchant (Car) 37:52.8, 20. Robin Albert (FK) 38:25.8

Indoor Golf

At Traditions GC

Women’s League — 1. Mary Smith, Stevie Lord, Betty Jamison, Mary Lee McIntosh +1, 2. Gwen Archambault, Dawn Seavey, Tina Clark +3, 3. Lesley Waterman, Jane Levie +4, 4. Robin Pierce, Pam Briggs, Beverly Woodcock, Alice Openshaw +5