August 24, 2019
High School Sports Latest News | Blue Hill Mansions | Bangor Metro | Colonial Fort | Today's Paper

Saturday’s PVC and KVAC Track and Field Championship Results

Track and field

HIGH SCHOOL

PVC Large School Championship

At Old Town

Old Town boys 126.5, Bangor 87, MDI 85, Brewer 82, Caribou 78, Hampden 72.5, Hermon 37, Presque Isle, 11, Ellsworth 10
Outstanding Performer:
Nick Boutin, Old Town
Boys Coach of the Year: Rod White, Old Town

4x800m Relay: 1, Brewer (Josh Donnelly, Ethan Dapice, Jacob Spaulding, Caleb Marsh), 8:48.51. 2, Old Town (Jacob Hall, Tyler Gifford, Logan Hildreth, Garrett Stoyell), 8:52.72. 3, Hampden (Tyler Moore, Justin St .Peter, Cameron Mathies, Caleb Lord), 8:53.32. 4, Caribou (Mitchell St. Peter, Evan Michaud, Caleb Hunter, Elijah Verhoff), 8:54.84. 5, MDI (Aiden Robichaud-Ward, Jose Chumbe, Josh Bloom, Griffin Maristany), 9:08.12. 6, Bangor(Jett Bacon, Jacob Willette, Adam Schwendt, Patrick Fraser), 9:55.95. 110m Hurdles: 1, Dominic Judd, CAR, 16.04. 2, Felix Rivera, BAN, 17.04. 3, Charles Moody, OT, 17.44. 4, Isaak Gauthier, BRW, 17.57. 5, Alex Charette, HAM, 17.66. 6, Fridrik Magnusson, BRW, 18.23. 100m: 1, Nicolas Boutin, OT, 11.47. 2, Damian Lambert, BAN, 11.73. 3, Ian Haddow, OT, 11.88. 4, Thomas Darby, OT, 11.96. 5, Nicholas Graham, BAN, 12.12. 6, Jon Seymour, HAM, 12.30. 1600m Race Walk: 1, Mitchell St. Peter, CAR, 7:36.41. 2, Evan Desmond, CAR, 8:25.75. 3, Bryce Coffin, CAR, 8:31.41. 4, Lukas Lagasse, CAR, 8:48.99. 5, Benjamin Quimby, OT, 8:56.85. 6, James Churchill, PI, 10:27.27. 1600m: 1, Paul Casavant, HAM, 4:32.15. 2, Adam Schwendt, BAN, 4:45.89. 3, Josh Zapsky, HER, 4:51.85. 4, Tsion Macleod, CAR, 4:54.32. 5, Ethan Craigo, MDI, 4:58.61. 6, Aiden Robichaud-Ward, MDI, 4:59.76. 4x100m Relay: 1, Old Town (Ian Haddow, Nicolas Boutin, Charles Moody, Thomas Darby), 44.69. 2, Hampden (Marcus Theriault, Alex Charette, Robert Frye, Jon Seymour), 45.89. 3, MDI (Matthew Hanna, Jake Boumil, Ralph Magnani, Ryan Bender), 46.00. 4, Brewer (Isaak Gauthier, Jonathan Karp, Erick Seekins, Danny Davis), 46.10. 5, Bangor (Nicholas Graham, Sam Kenney, Damian Lambert, Brennen Corliss), 46.55. 6, Hermon (Nathan Lynch, Colby White, Nicholas Bennett, Kyle Barnes), 47.67. 400m: 1, Ralph Magnani, MDI, 50.50. 2, James Petersen, HER, 52.33. 3, Caleb Lord, HAM, 53.04. 4, Joe Johnson, BAN, 54.19. 5, Ian Haddow, OT, 54.97. 6, Joshua Willey, OT, 55.19. 300m Hurdles: 1, Dominic Judd, CAR, 40.71. 2, Charles Moody, OT, 42.51. 3, Felix Rivera, BAN, 44.45. 4, Matthew Hanna, MDI, 45.06. 5, Alex Charette, HAM, 46.19. 6, Fridrik Magnusson, BRW, 47.33. 800m: 1, Jack Weeks, ELLS, 2:01.90. 2, Paul Casavant, HAM, 2:02.74. 3, Caleb Lord, HAM, 2:04.21. 4, Josh Donnelly, BRW, 2:05.77. 5, Josh Zapsky, HER, 2:09.62. 6, Elijah Verhoff, CAR, 2:15.95. 200m: 1, Nicolas Boutin, OT, 23.27. 2, Damian Lambert, BAN, 23.30. 3, Ralph Magnani, MDI, 23.58. 4, Erick Seekins, BRW, 23.71. 5, Ryan Bender, MDI, 23.81. 6, Robert Frye, HAM, 24.40. 3200m: 1, Adam Schwendt, BAN, 10:48.84. 2, Chathu Karunasiri, CAR, 10:50.06. 3, Will Webb, HAM, 10:51.38. 4, Tsion Macleod, CAR, 11:20.68. 5, Jacob Hall, OT, 11:39.74. 6, Sam Gardner, BRW, 11:43.68. 4x400m Relay: 1, MDI (Matthew Hanna, Josh Bloom, Ryan Bender, Ralph Magnani), 3:35.38. 2, Old Town (Mitchell Cole, Joshua Willey, Garrett Stoyell, Ian Haddow), 3:38.20. 3, Hermon(Nathan Lynch, Colby White, Josh Zapsky, James Petersen), 3:41.03. 4, Hampden (Jon Seymour, Paul Casavant, Robert Frye, Caleb Lord), 3:41.72. 5, Brewer (Josh Donnelly, Jonathan Karp, Roben Harris, Ethan Dapice), 3:46.86. 6, Caribou (Richard Newland, Elijah Verhoff, Mitchell St. Peter, Dominic Judd), 3:48.81. High Jump: 1, Mitchell Cole, OT, 5-10. 2, Aaron Miller, MDI, 5-8. 3, Connor Murchison, PI, J5-8. 4, Dominic Judd, CAR, J5-8. 5, Jake Boumil, MDI, 5-6. 6, Erick Seekins, BRW, J5-6. Long Jump: 1, Erick Seekins, BRW, 20-10.75. 2, Mitchell Cole, OT, 20-3.25. 3, Charles Moody, OT, J20-3.25. 4, Damien Spencer, OT, 19-7.75. 5, Ryan Bender, MDI, 19-7.25. 6, Jonathan Karp, BRW, 18-9.50. Triple Jump: 1, Mitchell Cole, OT, 41-5.75. 2, Joe Johnson, BAN, 41-1.75. 3, Damien Spencer, OT, 40-6.75. 4, Alex Charette, HAM, 39-6. 5, Derek Haas, OT, 39-0. 6, Fridrik Magnusson, BRW, 38-5.50. Javelin: 1, Nicholas Bennett, HER, 145-2. 2, Evan Jeanotte, MDI, 140-1. 3, Croix Albee, MDI, 136-8. 4, Austin Griffeth, CAR, 134-2. 5, Nathan St Jean, OT, 127-10. 6, Jordan Harris, OT, 120-7. Discus: 1, Austin Lufkin, BRW, 126-1. 2, Nickolai Siahaya, BRW, 125-7. 3, Danny MacGregor, MDI, 122-1. 4, Croix Albee, MDI, 115-7. 5, Nicholas Bennett, HER, 113-6. 6, Gavin Duff, BRW, 112-7. Shot Put: 1, Austin Lufkin, BRW, 48-3. 2, Trey Wood, BRW, 46-0.50. 3, Croix Albee, MDI, 45-0.50. 4, Keeghan Lowe, PI, 39-7.25. 5, Nicholas Bennett, HER, 38-10.75. 6, Jordan Wood, BRW, 36-7.75. Pole Vault: 1, Dominick Lizotte, BAN, 12-0. 2, Robert Frye, HAM, 11-6. 3, Felix Rivera, BAN, 11-0. 4, Evan Brewer, BAN, J11-0. 5, Brennen Corliss, BAN, 10-6. 6, Damien Spencer, OT, 9-9. 6, Tyler Moore, HAM, 9-9.

Hampden girls 145, Bangor 124, Caribou 102, MDI 53, Hermon 36, Ellsworth 34, Old Town 33, Presque Isle 32, Brewer 29
Outstanding Performer: Krystal Grant, Hampden
Girls Coach of the Year: David King, Hampden

4x800m Relay: 1, Bangor (Bailey Cormier, Tessa Condon, Ellie Babbidge, Felicity Palmer), 10:32.74. 2, MDI (Ashley Anderson, Sydney Wright, Waylon Henggeler, Caroline Driscoll), 10:34.37. 3, Caribou (Sarah Doak, Chelsea Haney, Julia Page, Madeline Gudde), 10:39.30. 4, Brewer (Arianna Geiser, Lily Cohen, Giorgia Sormani Maria Maxsimic), 10:41.28. 5, Ellsworth (Olivia Lounder, Julia Zavaleta, Kiona Osterlin, Haley Lawrence), 10:44.41. 6, Hampden (Angela Rideout, Danielle Sanders, Taemar Shearer, Bryanna Parker), 11:07.67. 100m Hurdles: 1, Eileen Patton, CAR, 17.59. 2, Christie Woodside, HAM, 17.62. 3, Oliviah Damboise, OT, 17.97. 4, Maria Espinosa, CAR, 18.08. 5, Abby Reynolds, BAN, 18.16. 6, Megan Hymas, BRW, 18.63. 100m: 1, Tori Koch, PI, 13.14. 2, Krystal Grant, HAM, 13.15. 3, Maddi Cormier, BAN, 13.31. 4, Mykayla Hoggard, BAN, 13.50. 5, Kerry Quigley, HAM, 13.67. 6, Adriana Novella, MDI, 13.73. 1600m Race Walk: 1, Lily Cohen, BRW, 9:01.97. 2, Emma Belyea, CAR, 9:13.53. 3, Simona Amerio, CAR, 9:39.23. 4, Kate Finnimore, CAR, 9:39.92. 5, Kristina Willette, BAN, 9:43.48. 1600m: 1, Elizabeth Labun, HAM, 5:34.53. 2, Kiona Osterlin, ELLS, 5:37.91. 3, Sarah Doak, CAR, 5:40.69. 4, Waylon Henggeler, MDI, 5:45.53. 5, Caroline Driscoll, MDI, 5:49.17. 6, Hannah Smith, BRW, 5:49.97. 4x100m Relay: 1, Bangor (Mykayla Hoggard, Kira Yardley, Demitria Caldwell-Givens, Olivia Wallace), 52.48. 2, Hampden (Brooke Hardy, Kerry Quigley, Emily Tripp, Mary Dube’), 52.71. 3, MDI (Ashley Anderson, Addie Beal, Adriana Novella, Paige Mason), 52.88. 4, Hermon (Megan Howes, Brianna Saulter, Nicole Petersen, Laura Phipps), 54.58. 5, Caribou (Maria Espinosa, Kaitlyn Ring, Meagan Dube, Eileen Patton), 54.60. 6, Brewer (Lucy Feeney, Gretchen Wright, Moriah Newcomb, Abby McCarthy), 56.08. 400m: 1, Felicity Palmer, BAN, 1:01.80. 2, Maddi Cormier, BAN, 1:03.52. 3, Tori Koch, PI, 1:05.69. 4, Rihan Smallwood, BAN, 1:07.86. 5, Meagan Dube, CAR, 1:08.13. 6, Maddie Symonds, BAN, 1:09.17. 300m Hurdles: 1, Krystal Grant, HAM, 49.03. 2, Megan Howes, HER, 51.06. 3, Eileen Patton, CAR, 52.53. 4, Emma Shearer, HAM, 52.94. 5, Arianna Geiser, BRW, 53.90. 6, Maria Espinosa, CAR, 55.10. 800m: 1, Elizabeth Labun, HAM, 2:30.67. 2, Madeline Gudde, CAR, 2:33.20. 3, Felicity Palmer, BAN, 2:34.96. 4, Ellie Babbidge, BAN, 2:35.91. 5, Katelyn Cross, OT, 2:42.86. 6, Taemar Shearer, HAM, 2:43.32. 200m: 1, Krystal Grant, HAM, 27.39. 2, Ashley Anderson, MDI, 27.80. 3, Maddi Cormier, BAN, 28.12. 4, Brooke Hardy, HAM, 28.22. 5, Mykayla Hoggard, BAN, 28.35. 6, Megan Howes, HER, 28.40. 3200m: 1, Waylon Henggeler, MDI, 12:39.72. 2, Sarah Doak, CAR, 12:40.64. 3, Caroline Driscoll, MDI, 12:59.48. 4, Robyn Larrabee, CAR, 13:11.00. 5, Haley Lawrence, ELLS, 13:15.13. 6, Nerissa Larrabee, CAR, 13:21.24. 4x400m Relay: 1, Hampden (Krystal Grant, Emma Shearer, Simone Withers, Elizabeth Labun), 4:25.19. 2, Bangor (Ellie Babbidge, Rihan Smallwood, Maddi Cormier, Felicity Palmer), 4:27.49. 3, Caribou (Eileen Patton, Meagan Dube, Elise Gudde, Madeline Gudde), 4:43.94. 4, Hermon (Nicole Petersen, Brianna Saulter, Bayley Bryant, Megan Howes), 4:45.11. 5, Old Town (Julia Van Steenberghe, Jia-Xi Lin, Courtney Nye, Katelyn Cross), 4:51.12. 6, Brewer (Grace Smith, Anna Maxsimic, Giorgia Sormani, Arianna Geiser), 4:52.49. High Jump: 1, Nerissa Larrabee, CAR, 5-0. 2, Christie Woodside, HAM, J5-0. 3, Bayley Bryant, HER, 4-10. 4, Demitria Caldwell-Givens, BAN, 4-8. 5, Rachel Bunker, ELLS, 4-6. 6, Megan Hymas, BRW, 4-4. Long Jump: 1, Oliviah Damboise, OT, 16-8. 2, Christie Woodside, HAM, 16-4.25. 3, Simone Withers, HAM, 16-2.75. 4, Laura Phipps, HER, 16-2. 5, Kerry Quigley, HAM, 15-8.75. 6, Moriah Newcomb, BRW, 15-5.50. Triple Jump: 1, Oliviah Damboise, OT, 34-1.75. 2, Emily Tripp, HAM, 33-10. 3, Simone Withers, HAM, 33-9. 4, Christie Woodside, HAM, 33-6.25. 5, Kerry Quigley, HAM, 32-5.75. 6, Gretchen Wright, BRW, 32-3.50. Javelin: 1, Helen Zhang, BAN, 100-1. 2, Casey Whitney, HER, 92-10. 3, Eileen Patton, CAR, 91-9. 4, Adele Wilson, HAM, 89-3. 5, Christine Pollard, OT, 88-10. 6, Daija Misler, HAM, 88-6. Discus: 1, Elizabeth Perry, ELLS, 108-1. 2, Regan Nelson, PI, 93-7. 3, Daija Misler, HAM, 92-9. 4, Sarah Draper, CAR, 91-0. 5, Sara Norberg, MDI, 88-3. 6, Lilly Blakeman, BRW, 82-0. Shot Put: 1, Elizabeth Perry, ELLS, 34-11.75. 2, Regan Nelson, PI, 32-11.50. 3, Sara Norberg, MDI, 31-4. 4, Daija Misler, HAM, 31-2.50. 5, Lilly Blakeman, BRW, 29-10.75. 6, Morgan Smith, HER, 28-4.50. Pole Vault: 1, Olivia Wallace, BAN, 9-0. 2, Abby Reynolds, BAN, 8-6. 3, Ellie Babbidge, BAN, J8-6. 4, Rihan Smallwood, BAN, 7-6. 4, Alyssa Vargo, BRW, 7-6. 6, Oliviah Damboise, OT, J7-6.

At McMann Field, Bath

KVAC Class B Championships

Waterville girls 168.5, Belfast 89.5, Camden 53, MCI 53, Maranacook 51, Winslow 45, Lincoln 39, Mt View 34, Leavitt 27, Medomak Valley 27, Morse 17, Erskine 15, Oceanside 12, Spruce Mountain 6, Gardiner 6

4×800 Meter Relay Finals: 1, Belfast ‘A’ (Deans, Zoe, Mehuren, Kelsey, Ottman, Kaylen, Joliffe, Emily), 10:48.92. 2, LincolnAd. ‘A’ (Organ, Cate, Gorrill, Allie, Nevens, Maggie, Mullen, Tahlia), 10:56.46. 3, Maranacook ‘A’ (Despres, Hannah, Greeley, Jaycee, Taylor, Maddie, Despres, Abby), 10:56.55. 4, Waterville ‘A’ (Ettinger, Brooke, Anich, Sophie, Beringer, Rebecca, Nyhus, Louisa), 11:07.41. 5, Winslow ‘A’ (Greely, Jessica, Rogers, Kristie, Ryder, Haley, Winkin, Hope), 11:27.37. 6, ErskineAd. ‘A’ (Nadeau, Celina, Nadeau, Kassie, Bowden, Cassidy, Porter, Kaylee), 11:30.80. 7, Maine Central Institute ‘A’ (Noble, Megan, Bernier, Abby, McAlpine, April, Hall, Taylor), 11:45.21. 100 Meter Hurdles: 1, Shoulta, Sarah, WTVL, 16.57. 2, Bolduc, Kellie, WTVL, 16.75. 3, Kessel, Melissa, Camden ;Hills, 16.84. 4, Pratt, Ashley, Leavitt, 17.34. 5, Bisset, Lillian, LAC, 17.62. 6, Wilson, Ashlee, MED, 17.72. 7, Barrett, Kelsey, Gahs, 17.89. 100 Meter:1, Santos, Lidia, Winslow, 13.71. 2, Samson, Amy, WTVL, 13.85. 3, Beaulieu, Faith, Belfast, 13.89. 4, Pakulski, Janika, MCS, 13.90. 5, Clement, Audrey, Camden Hills, 13.94. 6, Jowett, Jordan, Erskine, 13.96. 7, Perkins, Lindsay, MCS, 14.14. 1600 Meter Race Walk: 1, Arsenault, Elly, MCI, 9:19.99. 2, Hotham, Miranda, Winslow, 9:20.99. 3, Wiles, Arianna, MCS, 9:43.46. 4, White, Hannah, Belfast, 9:49.75. 5, Varney, Brooke, Leavitt, 11:17.25. 1600 Meter: 1, Brown, Lauren, WTVL, 5:25.53. 2, Gutheinz, Emma, Camden Hills, 5:30.67. 3, Despres, Hannah, MCS, 5:31.81. 4, Morin, Cecilia, WTVL, 5:34.35. 5, Trapani, Emma, Camden Hills, 5:34.97. 6, Joliffe, Emily, Belfast, 5:35.35. 7, Thorbjornson, Jackie, OSHS, 5:46.26. 4×100 Meter Relay: 1, Belfast ‘A’ (Beaulieu, Faith, Nelson, Kylie, Mehuren, Kelsey, Hill, Cassidy), 52.32. 2, Maranacook ‘A’ (Pakulski, Janika, D’Angelo, Nicole, Madore, Hannah, Perkins, Lindsay), 53.85. 3, Waterville ‘A’ (Paquette, Monicah, Richard, Kassidy, Roy, Lydia, Samson, Amy), 54.12. 4, Medomak Valley ‘A’ (Genthner, Lexi, Nicholls, Nicole, Wilson, Ashlee, Bissett, Alaina), 54.29. 5, Camden Hills Track ‘A’ (Kessel, Melissa, Hanson, Myia, Heavey, Catherine, Clement, Audrey), 54.56. 6, Leavitt ‘A’ (Coombs, Miranda, Pratt, Ashley, Long, Carlee, Royer, Sadie), 54.58. 7, LincolnAd. ‘A’ (Lewandowski, Alysa, Berta, Marta, Lafrenaye, Juliana, Bisset, Lillian), 55.14. 400 Meter: 1, Hill, Cassidy, Belfast, 59.85. 2, Strain, Angela, Mount View, 1:01.96. 3, Roy, Lydia, WTVL, 1:02.19. 4, Bissett, Alaina, MED, 1:03.04. 5, Mullen, Tahlia, LAC, 1:03.63. 6, Storer, Sadie, Spruce Mountain, 1:05.76. 7, White-Ortiz, Brianna, OSHS, 1:06.06. 300 Meter Hurdles: 1, Shoulta, Sarah, WTVL, 47.31. 2, Kessel, Melissa, Camden Hills, 47.45. 3, Harris, Lydia, LAC, 50.03. 4, Barrett, Kelsey, Gahs, 51.73. 5, Nelson, Kylie, Belfast, 52.63. 6, Richmond, Olivia, LAC, 54.09. 7, Norris, Calleigh, Spruce Mountain, 54.35. 800 Meter:1, Porter, Kaylee, Erskine, 2:29.68. 2, Roy, Lydia, WTVL, 2:35.18. 3, Mehuren, Kelsey, Belfast, 2:35.31. 4, Beringer, Rebecca, WTVL, 2:37.03. 5, Gutheinz, Emma, Camden Hills, 2:39.42. 6, Greely, Jessica, Winslow, 2:40.00. 7, Despres, Abby, MCS, 2:41.07. 200 Meter: 1, Hill, Cassidy, Belfast, 27.74. 2, Strain, Angela, Mount View, 28.71. 3, Samson, Amy, WTVL, 28.79. 4, Santos, Lidia, Winslow, 28.91. 5, Clement, Audrey, Camden Hills, 29.00. 6, Bisset, Lillian, LAC, 29.09. 7, Perkins, Lindsay, MCS, 29.12. 3200 Meter: 1, Brown, Lauren, WTVL, 11:35.20. 2, Morin, Cecilia, WTVL, 12:16.58. 3, Despres, Hannah, MCS, 12:17.91. 4, Taylor, Maddie, MCS, 12:57.48. 5, Albertson, Kelsea, Morse, 13:04.28. 6, McGowen, Maeve, Morse, 13:05.57. 7, Gorrill, Allie, LAC, 13:14.91. 4×400 Meter Relay: 1, Belfast ‘A’ (Mehuren, Kelsey, Nelson, Kylie, Joliffe, Emily, Hill, Cassidy), 4:20.59. 2, Waterville ‘A’ (Bolduc, Kellie, Beringer, Rebecca, Roy, Lydia, Shoulta, Sarah), 4:24.27. 3, LincolnAd. ‘A’ (Bisset, Lillian, Lewandowski, Alysa, Mullen, Tahlia, Harris, Lydia), 4:34.41. 4, Medomak Valley ‘A’ (Genthner, Lexi, Nicholls, Nicole, Bissett, Alaina, Wilson, Ashlee), 4:41.11. 5, Maine Central Institute ‘A’ (Bernier, Abby, Hughes, Allison, Hall, Taylor, Noble, Megan), 4:46.89. 6, Spruce Mountain ‘A’ (Norris, Calleigh, Krout, Gretchen, Beardsley, Alexis, Storer, Sadie), 4:47.04. 7, ErskineAd. ‘A’ (Nadeau, Celina, Geboskie, Madyson, McGrath, Mayann, Mahon, Hunter), 4:47.87. High Jump: 1, Noble, Megan, MCI, 5-00. 2, Bolduc, Kellie, WTVL, 4-10. 2, Linscott, Alison, WTVL, 4-10. 4, Nicholls, Nicole, MED, J4-10. 5, Hunt, Betsy, Mount View, J4-10. 6, van der Schaaf, Jill, MED, 4-06. 7, Barrett, Kelsey, Gahs, J4-06. Long Jump: 1, Smith, Paige, Winslow, 15-05.25. 2, Minot, Abby, Morse, 14-11.25. 3, Witham, Haylee, OSHS, 14-05.50. 4, DeCoster, Victoria, Leavitt, 14-04.50. 5, Wilson, Ashlee, MED, 13-11.75. 6, Kinghorn, Haley, Morse, 13-10.25. 7, Hanson, Myia, Camden Hills, 13-08.50. Triple Jump: 1, Bolduc, Kellie, WTVL, 33-07.50. 2, Smith, Paige, Winslow, 32-06.50. 3, Linscott, Alison, WTVL, 31-01.50. 4, Royer, Sadie, Leavitt, J31-01.50. 5, Miller, Cassie, MCI, 30-06.75. 6, Minot, Abby, Morse, 30-02. 7, Richmond, Olivia, LAC, 29-07.50. Javelin: 1, Wrona, Brynne, Camden Hills, 108-05. 2, Ettinger, Brooke, WTVL, 101-02. 3, Alton, Ashley, MCI, 100-02.50. 4, Nadeau, Jenni, Mount View, 99-00. 5, O’Malia, Hadley, Belfast, 93-02.50. 6, Varney, Mackenzie, Leavitt, 92-01. 7, Krout, Gretchen, Spruce Mountain, 84-01. Discus: 1, Hughes, Katie, MCI, 110-09. 2, Nadeau, Jenni, Mount View, 95-09. 3, O’Malia, Hadley, Belfast, 88-11. 4, Schade, Rebekah, Camden Hills, 86-04. 5, Mini, Jordan, OSHS, 85-10. 6, Beringer, Charlene, WTVL, 83-11. 7, Kelley, Kate, OSHS, 77-10. Shot Put: 1, Hughes, Katie, MCI, 33-04.50. 2, D’Angelo, Nicole, MCS, 30-03.50. 3, Burke, Sam, LAC, 29-11.50. 4, McMurrin, Alika, MED, 29-03. 5, Nadeau, Jenni, Mount View, 28-05.50. 6, Berry, Abby, Belfast, 27-04. 7, Wrona, Brynne, Camden Hills, 27-03.50. Pole Vault: 1, Shoulta, Sarah, WTVL, 10-00. 2, Pratt, Ashley, Leavitt, 9-06. 3, Nelson, Kylie, Belfast, J9-06. 4, Paquette, Monicah, WTVL, 9-00. 5, Linscott, Alison, WTVL, 8-00. 6, O’Malia, Hadley, Belfast, J8-00. 6, Samson, Amy, WTVL, J8-00.

Belfast boys 150.5, Waterville 80.5, Leavitt 71, MCI 53, Oceanside 51.5,
Morse 38, Gardiner 31.5, Medomak Valley 27, Lincoln 27, Mt View 26, Camden Hills 26,
Spruce Mountain 24, Erskine 23, Winslow 11, Maranacook 4
4×800 Meter Relay Finals:
1, LincolnAd. ‘A’ (Stapp, Ian, Fake, Angus, Cushing, Riley, Organ,
Alex), 8:47.80. 2, Belfast ‘A’ (Morsey, Alex, Groening, Patrick, Smith, Ricky, Quehl, Roger), 8:54.17. 3, Leavitt ‘A’ (Farrar, Jarod, Lind, Noah, Farrar, Reed, Knowlton, Harrison), 8:54.64. 4, ErskineAd. ‘A’ (Dodge, Ethan, Jamison, Samuel, Studholme, Justin, Silveson, Joshua), 9:16.81. 5, Maine Central Institute ‘A’ (Arsenault, Ben, Patterson, Dakota, Fitts, Dillon, Richmond, Carter), 9:32.92. 6, Morse ‘A’ (von Huene, Balt, Wicks, Alex, Leavitt, Brady, Leuteman, Jordan), 9:37.40. 7, Maranacook ‘A’ (Dupuy, Thomas, White, Steve, Liscord, Colin, Delmar, Nathan), 9:48.85. 110 Meter Hurdles: 1, Nealey, Drew, Belfast, 16.18. 2, Felch, Gavin, MED, 16.53. 3, Throckmorton, Phoenix, Erskine, 17.32. 4, Ramirez, Demetrius, WTVL, 17.37. 5, Jordan, Maddison, Camden Hills, 17.41. 6, Dodge, Ethan, Erskine, 17.61. 7, Pruyne, Kenneth, MED, 17.91. 100 Meter: 1, Spear, Preston, OSHS, 11.66. 2, Davis, Steven, Belfast, 11.84. 3, Lareau, Max, Morse, 11.86. 4, Saucier, Trevor, Mount View, 11.90. 5, Horton, Traevon, Gahs, 11.91. 5, Barry, Henry, OSHS, 11.91. 7, Bedard, Billy, Leavitt, 11.92. 1600 Meter Race Walk: 1, Brenner, Samuel, Spruce Mountain, 7:03.63. 2, Chambers, Billy, WTVL, 7:08.19. 3, Judd, Trevor, Spruce Mountain, 7:27.74. 4, Hubbard, Chase, Mount View, 8:07.49. 5, Emery, Slade, MCI, 8:46.39. 6, Bonti, Chad, Morse, 9:08.46. 7, Sears, Jamie, Winslow, 9:10.42. 1600 Meter: 1, Cote, Chris, WTVL, 4:33.35. 2, Love-Webb, Caleb, Camden Hills, 4:34.38. 3, Knowlton, Harrison, Leavitt, 4:36.61. 4, Walfield, Christopher, Morse, 4:38.91. 5, Greenleaf, Alexander, Spruce Mountain, 5:01.36. 6, Silveson, Joshua, Erskine, 5:08.82. 7, Reiter, Ruslan, MCS, 5:09.10. 4×100 Meter Relay: 1, Leavitt ‘A’ (Degone, Anthony, Green, Maxwell, Bedard, Billy, Parkin, Will), 45.74. 2, Belfast ‘A’ (Falvey, Owen, Davis, Steven, Quehl, Roger, Lapham, Levi), 46.19. 3, Morse ‘A’ (Lareau, Max, Lovitt, James, Osmond, Damon, Detwiler, Sean), 46.49. 4, Medomak Valley ‘A’ (Ashmore, Cole, Cronk, Andrew, Felch, Gavin, Pruyne, Kenneth), 47.18. 5, Mount View ‘A’ (Ripley, Tyler, Davis, Devon, Schofield, Shaynen, Saucier, Trevor), 47.58. 6, Maine Central Institute ‘A’ (Chen, Jerry, Zhu, Chris, Duplisea, Ethan, Santiago, Jonathan), 48.48. 7, Waterville ‘A’ (Heaven, Theo, Pressey, Alex, Ramirez, Demetrius, Workman, Jesse), 48.68. 400 Meter: 1, Horton, Traevon, Gahs, 52.35. 2, Spear, Preston, OSHS, 52.46. 3, McCluskey, Mark, Camden Hills, 54.73. 4, Wilcox, Adam, Spruce Mountain, 54.79. 5, Lovitt, James, Morse, 55.54. 6, Winn, Alex, Camden Hills, 55.91. 7, Bowen, Caleb, Leavitt, 55.97. 300 Meter Hurdles: 1, Barry, Henry, OSHS, 41.56. 2, Nealey, Drew, Belfast, 43.06. 3, Dodge, Ethan, Erskine, 44.42. 4, Jordan, Maddison, Camden Hills, 44.93. 5, Pruyne, Kenneth, MED, 45.15. 6, LeClerc, Avery, Mount View, 47.54. 7, Stevens,
Brandon, MCI, 47.69. 800 Meter: 1, Quehl, Roger, Belfast, 2:03.96. 2, Organ, Alex, LAC, 2:04.24. 3, Bailey, Bradley, Gahs, 2:07.06. 4, Mahar, Nick, OSHS, 2:07.82. 5, Noyes, Tyler, Belfast, 2:15.08. 6, Farrar, Jarod, Leavitt, 2:15.69. 7, Cushing, Riley, LAC, 2:16.05. 200 Meter: 1, Spear, Preston, OSHS, 23.35. 2, Horton, Traevon, Gahs, 23.60. 3,Barry, Henry, OSHS, 23.87. 4, Zhu, Chris, MCI, 24.16. 5, Winn, Alex, Camden Hills, 24.58. 6, Saucier, Trevor, Mount View, 24.75. 7, Lareau, Max, Morse, 24.78. 3200 Meter: 1, Cote, Chris, WTVL, 9:47.00. 2, Knowlton, Harrison, Leavitt, 9:47.20. 3, Walfield, Christopher, Morse, 10:20.54. 4, Chambers, Billy, WTVL, 10:50.23. 5, Bubar, Daniel, MED, 11:12.35. 4×400 Meter Relay: 1, Belfast ‘A’ (Morsey, Alex, Hipos, Arius, Smith, Ricky, Quehl, Roger), 3:39.38. 2, LincolnAd. ‘A’ (Metz, Jordan, Cushing, Riley, Fake, Angus, Organ, Alex), 3:47.93. 3, Waterville ‘A’ (Heaven, Theo, Ramirez, Demetrius, Chambers, Billy, Cote, Chris), 3:51.30. 4, Gardiner ‘A’ (Bailey, Bradley, Russell, Hunter, Kropp, Elijah, Horton, Traevon), 3:51.33. 5, Medomak Valley ‘A’ (Cronk, Andrew, DeMaria, Trevor, Felch, Gavin, Pruyne, Kenneth), 3:53.27. 6, Maranacook ‘A’
(Elwell, Hayden, Dupuy, Thomas, Green, William, Delmar, Nathan), 3:54.79. 7, Spruce Mountain ‘A’ (Wilcox, Andrew, Nichols, Benjamin, Whitney, Zachary, Wilcox, Adam), 3:54.84. High Jump:
1, Falvey, Owen, Belfast, 5-10. 2, LeClerc, Avery, Mount View, J5-10. 3, Lapham, Levi, Belfast, 5-08. 4, Hutchinson, Noah, Leavitt, J5-08. 5, Green, Maxwell, Leavitt, 5-06. 6, McMurrin, Zidane, MED, J5-06. 7, Anderson, Austin, Leavitt, J5-06. Long Jump: 1, Bedard, Billy, Leavitt, 21-03.50. 2, Lareau, Max, Morse, 20-05.50. 3, Davis, Steven, Belfast, 19-11. 4, Falvey, Owen, Belfast, 19-10. 5, LeClerc, Avery, Mount View, 19-01.75. 6, Hipos, Arius, Belfast, 19-01. 7, Barry, Henry, OSHS, 18-06. Triple Jump: 1, Nealey, Drew, Belfast, 41-06.25. 2, Bowen, Caleb, Leavitt, 39-04. 3, Ramirez, Demetrius, WTVL, 38-03. 4, Falvey, Owen, Belfast, 38-02.25. 5, McMurrin, Zidane, MED, 38-01.50. 6, Throckmorton, Phoenix, Erskine, 37-10.75. 7, Stevens, Brandon, MCI, 37-07. Javelin: 1, Martin, Justin, Winslow, 170-03.50. 2, Lapham, Levi, Belfast, 157-01.50. 3, Hathaway, Eric, MCI, 154-00. 4, Smith, Zach, WTVL, 151-01. 5, Workman, Jesse, WTVL, 149-05.50. 6, Woodbury, Taylor, Leavitt, 140-03. 7, Santiago, Jonathan, MCI, 135-08.50. Discus: 1, Gray, Trever, WTVL, 150-08. 2, Hathaway, Eric, MCI, 137-03. 3, Ambrose,
Rory, Belfast, 130-02. 4, McLeod, Curtis, MCI, 127-10. 5, Hansen, Marlin, Belfast, 126-10. 6, Smith, Zach, WTVL, 123-01. 7, Choate, Brandon, WTVL, 123-00. Shot Put: 1, McLeod, Curtis, MCI, 51-11. 2, Gray, Trever, WTVL, 49-01.75. 3, Hathaway, Eric, MCI, 48-09.25. 4, Chase, Josh, Belfast, 41-03.50. 5, Parkin, Will, Leavitt, 40-11.50. 6, Hall, Jimmy, MCI, 40-03. 7, Littlefield, Adam, Belfast, 40-00.50. Pole Vault: 1, Nealey, Drew, Belfast, 13-00. 2, Racioppi, Jacob, Belfast, 11-06. 3, Castonguay, Noah, Leavitt, 11-00. 4, Culbertson, Kameron, Belfast, J11-00. 4, Burgess, Drew, WTVL, J11-00. 6, Massey, River, MCI, J11-00. 7, Newcombe, Sam, Erskine, 10-00. Shot Put Wheelchair: 1, Sullivan, Robert, Gahs, J9-07.50.

 



Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like