Today’s games

COLLEGE

Baseball

Maine at Florida, 7 p.m.

Softball

Maine vs. Robert Morris, Clearwater, Fla., 4:15 p.m.

Maine vs. Wagner, Clearwater, Fla., 6:30 p.m.

Men’s Hockey

Hockey East First Round

Maine at Vermont, 7:05 p.m.

Merrimack at Northeastern 7 p.m.

UConn at New Hampshire, 7 p.m.

UMass at Notre Dame, 7:30 p.m.

Results

COLLEGE

Thursday’s Results

SOFTBALL

Villanova 4, Maine 3

WOMEN’S LACROSSE

St. Joseph’s 17, Maine 8

Wednesday’s Results

BASEBALL

Maine 11, Bethune-Cookman 8

MEN’S BASKETBALL

America East Quarterfinals

Albany 83, Maine 66

WOMEN’S LACROSSE

Bowdoin 19, U-New England 5

Swimming

2015 Maine State YMCA Swim Meet

At Wallace Pool, Orono

Girls 11-12

Long Reach Swim Club 407, Penobscot Bay 331, Casco Bay 243.5, Down East Family 178.5, KVY 175, Bangor YMCA 171, Waldo County 165, Twin Cities 150, Mount Desert Island 124, Canoe City 99.5, Northern York County 99, Portland Y 62, Boothbay Region 44, Sanford Y 27, Mid-Maine 12

200 Yard Medley Relay: 1, Long Reach (Margie McLeod 12, Emily Martin 12, Vanessa Albert 11, Mallory Palmer 12), 2:06.74. 2, Casco Bay (Elli Sterling 11, Adeline Ziobro 11, Zoe Siegel 11, Mae Causey 12), 2:08.79. 3, KVY (Macy Aube 12, Cecilia Guadalupi 12, Tessa Jorgensen 11, Amanda Jorgensen 11), 2:14.84. 4, Penobscot Bay (Greta Curtis 12, Kasey Wood 12, Phoebe Root 11, Leah Doolen 12), 2:15.52. 5, Twin Cities (Anna Cote 11, Melina Masselli 12, Samantha Poirier 11, Ellena Frumiento 12), 2:19.66. 6, Bangor (Sydney Blain 12, Claire Warmuth 11, Sarah Dalton 12, Rachael Kiah 12), 2:20.08. 7, Long Reach (Cora Spelke 11, Margaret Dwinal 11, Jillian Ribota 12, Madigan Saunders 12), 2:20.35. 8, Down East (Ana Dunn 12, Lilja Hanson 11, Lillian Frank 11, Kristen Moseley 12), 2:23.55. 9, MDI (Adria Horton 11, Gabbie James 12, Ruby Brown 12, Hannah Viechnicki 12), 2:23.68. 10, Canoe City (Teagan Blackie 12, Sophie Poirier 11, Selina Haggerty 11, Taylor Sullivan 11), 2:27.43. 11, Northern York (Emily Vitali 12, Mariposa Beane 11, Grace Girard 12, Nicole Cyr 12), 2:27.56. 12, Portland (Fiona Silva 12, Charlotte Spies 12, Lainey Randall 11, Phoebe O’Rourke 12), 2:30.49. 13, Waldo (Sarah Fuller 11, Marissa Mills-Lightner 11, Pia Gibson 11, Sadie Wheeler 11), 2:31.13. 14, Casco Bay (Izabel Cox-Faxon 11, Amelia Watt 11, Sophie Harrington 11, Abby Hill 11), 2:33.30. 15, Penobscot Bay ‘B’ (Shannon Mackridge 12, Farin Weidman 12, Suzannah Richardi 12, Sofia Mott 11), 2:34.12. 16, Boothbay (Ella Yentsch 12, Meghan Clifford 11, Zoe Eason 11, Marissa Peters 11), 2:35.17.
200 Yard Freestyle: 1, Margie McLeod, LRSC, 2:09.62. 2, Kerrigan Smith, WCY, 2:17.67. 3, Ella Tassoni, PBAY, 2:21.80. 4, Nicole Cyr, NYCY, 2:23.61. 5, Kristy Barry, DEFY, 2:24.32. 6, Olivia Smith, WCY, 2:25.61. 7, Eleanora Laurita, PBAY, 2:26.04. 8, Madigan Saunders, LRSC, 2:27.91. 9, Mariposa Beane, NYCY, 2:29.03. 10, Savannah Burke, SYT, 2:29.52. 11, Taylor Hemenway, LRSC, 2:30.00. 12, Macy Aube, KVY, 2:31.44. 13, Greta Curtis, PBAY, 2:33.63. 14, Tessa Piker, CBRY, 2:36.26. 15, Emily Galen, LRSC, 2:38.37. 16, Hannah Viechnicki, MDIY, 2:38.75.
100 Yard IM: 1, Cecilia Guadalupi, KVY, 1:09.19. 2, Mallory Palmer, LRSC, 1:12.71. 3, Melina Masselli, TCST, 1:13.13. 4, Phoebe Root, PBAY, 1:15.48. 5, Caroline Blain, BYB, 1:16.79. 6, Teagan Blackie, CCSC, 1:16.83. 7, Piper Priddy, CBRY, 1:17.07. 8, Ruby Brown, MDIY, 1:17.09. 9, Helena Schultz, LRSC, 1:17.10. 10, Eleanora Laurita, PBAY, 1:18.23. 11, Ginny Hunt, BYB, 1:18.25. 12, Eleanor Lincoln, PBAY, 1:18.57. 13, Logan Truluck, LRSC, 1:19.51. 14, Margaret Dwinal, LRSC, 1:20.05. 15, Grace Girard, NYCY, 1:21.33. 16, Marissa Mills-Lightner, WCY, 1:22.45.
50 Yard Freestyle: 1, Sydney Blain, BYB, 28.76. 2, Ella Yentsch, BBYD, 28.88. 3, Mae Causey, CBRY, 28.92. 4, Kristy Barry, DEFY, 29.19. 5, Caitlin MacPherson, DEFY, 29.46. 6, Alana Mahoney, PBAY, 29.95. 7, Ellena Frumiento, TCST, 30.14. 8, Zoe Eason, BBYD, 31.59. 9, Emily L’Heureux, NYCY, 31.60. 10, Suzannah Richardi, PBAY, 31.75. 11, Rachael Kiah, BYB, 31.99. 12, Izabel Cox-Faxon, CBRY, 32.27. 13, Sofia Mott, PBAY, 32.49. 13, Tessa Piker, CBRY, 32.49. 15, Katherine O’Brien, PBAY, 32.51. 16, Marilyn Sawyer, DEFY, 32.64. 16, Madelyn Weston, CCSC, 32.64.
50 Yard Butterfly: 1, Zoe Siegel, CBRY, 29.64. 2, Kayla Payson, WCY, 29.83. 3, Mallory Palmer, LRSC, 31.66. 4, Phoebe Root, PBAY, 31.71. 5, Vanessa Albert, LRSC, 32.36. 6, Ella Tassoni, PBAY, 32.87. 7, Ella Tycz, LRSC, 32.89. 8, Leah Doolen, PBAY, 33.37. 9, Sarah Dalton, BYB, 34.41. 10, Sydney Blain, BYB, 34.43. 11, Helena Schultz, LRSC, 34.49. 12, Kasey Wood, PBAY, 34.84. 13, Elli Sterling, CBRY, 35.06. 14, Ginny Hunt, BYB, 35.42. 15, Jillian Ribota, LRSC, 35.50. 16, Suzannah Richardi, PBAY, 35.53.
100 Yard Freestyle: 1, Margie McLeod, LRSC, 58.36. 2, Eileen Maeda, PBAY, 1:01.25. 3, Cecilia Guadalupi, KVY, 1:01.51. 4, Tessa Jorgensen, KVY, 1:01.75. 5, Kerrigan Smith, WCY, 1:02.70. 6, Emily Martin, LRSC, 1:04.85. 7, Madigan Saunders, LRSC, 1:05.39. 8, Alana Mahoney, PBAY, 1:06.96. 9, Caitlin MacPherson, DEFY, 1:07.28. 10, Eleanora Laurita, PBAY, 1:07.63. 11, Olivia Smith, WCY, 1:08.74. 12, Amanda Jorgensen, KVY, 1:09.11. 13, Savannah Burke, SYT, 1:09.67. 14, Emily L’Heureux, NYCY, 1:10.85. 15, Claire Warmuth, BYB, 1:12.46. 16, Katherine O’Brien, PBAY, 1:12.61.
50 Yard Backstroke: 1, Kayla Payson, WCY, 32.69. 2, Tessa Jorgensen, KVY, 33.00. 3, Eleanor Lincoln, PBAY, 33.42. 4, Taylor Hemenway, LRSC, 34.05. 5, Elli Sterling, CBRY, 34.78. 6, Macy Aube, KVY, 34.84. 7, Fiona Silva, PYPB, 34.85. 8, Vanessa Albert, LRSC, 35.03. 9, Piper Priddy, CBRY, 35.65. 10, Ana Dunn, DEFY, 36.20. 11, Greta Curtis, PBAY, 36.27. 12, Anna Cote, TCST, 36.34. 13, Sophie Harrington, CBRY, 36.86. 14, Adria Horton, MDIY, 37.02. 15, Phoebe O’Rourke, PYPB, 37.53. 16, Cora Spelke, LRSC, 37.62.
50 Yard Breaststroke: 1, Emily Martin, LRSC, 35.65. 2, Melina Masselli, TCST, 36.24. 3, Adeline Ziobro, CBRY, 36.86. 4, Logan Truluck, LRSC, 38.02. 5, Teagan Blackie, CCSC, 38.10. 6, Gabbie James, MDIY, 38.42. 7, Ella Tycz, LRSC, 39.28. 8, Lilja Hanson, DEFY, 39.39. 9, Leah Doolen, PBAY, 40.07. 10, Kasey Wood, PBAY, 40.08. 11, Margaret Dwinal, LRSC, 40.37. 12, Tessa Piker, CBRY, 40.54. 13, Caroline Blain, BYB, 40.56. 14, Nicole Cyr, NYCY, 40.79. 15, Mariposa Beane, NYCY, 41.06. 16, Marissa Mills-Lightner, WCY, 41.53.
200 Yard Freestyle Relay: 1, Long Reach (Ella Tycz 12, Helena Schultz 12, Taylor Hemenway 11, Logan Truluck 12), 1:57.39. 2, Penobscot Bay (Alana Mahoney 12, Eleanor Lincoln 12, Ella Tassoni 12, Eileen Maeda 12), 1:57.97. 3, Casco Bay (Piper Priddy 11, Adeline Ziobro 11, Zoe Siegel 11, Mae Causey 12), 1:59.98. 4, Down East (Ana Dunn 12, Lillian Frank 11, Caitlin MacPherson 12, Kristy Barry 11), 2:00.17. 5, Waldo (Kayla Payson 12, Gabrielle Ravin 12, Olivia Smith 11, Kerrigan Smith 12), 2:01.92. 6, MDI (Ruby Brown 12, Gabbie James 12, Hannah Viechnicki 12, Adria Horton 11), 2:04.63. 7, Bangor (Rachael Kiah 12, Caroline Blain 12, Ginny Hunt 11, Noelle Killarney 11), 2:08.21. 8, Twin Cities (Anna Cote 11, Emma Hefty 12, Izzy Bellefleur 11, Ellena Frumiento 12), 2:11.66. 9, Canoe City (Madelyn Weston 11, Hannah Sibley 12, Taylor Sullivan 11, Cathryn Archer 11), 2:13.26. 10, Northern York (Grace Courtney 11, Laura Braddick 12, Grace Rocheleau 11, Emily L’Heureux 12), 2:16.85. 11, Long Reach (Savanna Burgess 12, Emily Galen 12, Anastasia Alaboudi 11, Emma Collins 11), 2:20.80. 12,Portland (Abby Howells 11, Eleanor Hutchins 11, Kiley Matthews 11, Ashley O’Brien 12), 2:21.20. 13, Casco Bay (Lina Jordan 11, Abby Hill 11, Danika Hluska 11, Sophia Blier 12), 2:23.91. 14, KVY (Grace Rodrigue 11, Renee Molesworth 11, Emma Levesque 12, Marah Rand 11), 2:25.77. 15,Sanford (Savannah Burke 12, Grace Georges 12, Anna Frohloff 11, Samantha Dudley 12), 2:27.38. 16, Northern York (Kirsten Kennie 11, Rachel Hill 11, Julia Dussault 11, Ella Toppen 11), 2:37.04.

Boys 11-12

Long Reach Swim Club 295, Waldo County 261, Northern York County 245, Mount Desert Island 217, Down East Family 212, Mid-Maine Dolphins 180, KVY 149, Casco Bay 133, Penobscot Bay 123, Boothbay Region 109, Canoe City Swim Club 96, Bangor YMCA 56, Portland Y 49, Twin Cities Swim Team 47, Sanford Y 42, Piscataquis 2

200 Yard Medley Relay: 1, Mid-Maine (Martin Guarnieri 12, Eric Booth 12, Alex Millones 12, Kevin Chen 12), 2:14.17. 2, MDI (Cody Parker 11, Sam Mitchell 11, Amos Price 12, Tyler Willis 11), 2:16.13. 3, Northern York (Liam Donovan 12, Joshua Erickson-Harris 12, Tobias Macedo 12, Aidan Donovan 12), 2:17.91. 4, Down East (Hayden O’Connell 11, Calvin Nelson 11, Ian Brenner-Simpson 12, Henry Scheff 11), 2:20.68. 5, Waldo (Ronin Deschamps 11, Finnian O’Malia 12, Gary Moline 12, Ethan Dyer 12), 2:25.13. 6, Boothbay (Chris Hamblett 11, Rowan Kristan 12, Jameson Labrecque 11, Graham Harris 12), 2:29.08. 7, Long Reach (Ciaran Wright 11, Daniel Whitman 12, Nicolas Holland 11, Samuel Sinibaldi 12), 2:36.47. 8, KVY (Brady Stockwell 12, Cade Parker 11, Levi Levesque 12, Ethan Overlock 12), 2:37.02. 9, Waldo ‘B’ (Hunter Treat 11, Nathaniel Porter 12, Ari Spillane 12, Isaias Therio 11), 2:54.97. 10, Casco Bay ‘B’ (Adam Lenardson 11, Quinn Balsam 12, Luca Harris 11, Chase Bradbury 11), 2:59.67. 11, MDI ‘B’ (Jordan Casey 8, Tim Moore 12, Tucker James 11, Finn Hansbury 11), 3:02.60. 12, Twin Cities (Jack Hart 11, Nathan Nadeau 12, Konnor Simpson 11, Finnegan Thistle 11), 3:04.03. 13, Long Reach ‘B’ (Ethan Aitken 12, Andrew Chamberland 11, Nathan Levy 11, Samuel Wright 12), 3:08.71.

200 Yard Freestyle: 1, Robby Hyde, LRSC, 2:00.22. 2, Fletcher Marriner, WCY, 2:11.65. 3, Ben Wilson, BYB, 2:16.50. 4, Cody Parker, MDIY, 2:24.77. 5, Tyler Willis, MDIY, 2:26.43. 6, Gabe Ruesswick, PBAY, 2:28.36. 7, Sean Hill, DEFY, 2:29.39. 8, Chris Hamblett, BBYD, 2:30.94. 9, Tobias Macedo, NYCY, 2:32.02. 10, Nathaniel Henninger, CBRY, 2:32.70. 11, Garrett Erickson-Harris, NYCY, 2:33.64. 12, Gary Moline, WCY, 2:36.85. 13, Lincoln Graf, WCY, 2:37.00. 14, Ben Archibald, PYPB, 2:37.45. 15, Calvin Nelson, DEFY, 2:40.00. 16, Owen McLaughlin, PYPB, 2:40.46.

100 Yard IM: 1, Amos Price, MDIY, 1:07.00. 2, Martin Guarnieri, MMD, 1:08.20. 3, Evan Willertz, LRSC, 1:10.19. 4, Ian Brenner-Simpson, DEFY, 1:11.77. 5, Ben Wilson, BYB, 1:12.41. 6, Nicolas Holland, LRSC, 1:13.19. 7, Eric Booth, MMD, 1:15.04.8, Samuel Sinibaldi, LRSC, 1:19.61. 9, Finnian O’Malia, WCY, 1:20.10. 10, Conor Wolff, CBRY, 1:20.31. 11, Julian Walls, MDIY, 1:23.29. 12, Tyler Nostrom, SYT, 1:26.79. 13, Zackery St. Pierre, MMD, 1:29.67. 14, Nathaniel Porter, WCY, 1:36.53. 15, Connor Ellis, NYCY, 1:39.89. 16, Tucker James, MDIY, 1:42.10.

50 Yard Freestyle: 1, Sam Mitchell, MDIY, 27.94. 2, Liam Donovan, NYCY, 28.03. 3, Erik Linseisen, LRSC, 28.13. 4, Angus Carter, PBAY, 28.32. 5, Ethan Overlock, KVY, 28.44. 6, Aidan Donovan, NYCY, 28.57. 7, Rowan Kristan, BBYD, 29.34. 8, Hayden O’Connell, DEFY, 30.02. 9, Joshua Erickson-Harris, NYCY, 30.06. 10, Elliot Anderson, WCY, 30.13. 11, Sawyer Carson, WCY, 30.50. 12, Graham Harris, BBYD, 30.76. 13, Henry Scheff, DEFY, 30.98. 14, Pedro Little-Siebold, DEFY, 31.12. 15, Kaigan Munch, NYCY, 31.29. 16, Ethan Dyer, WCY, 31.78.

50 Yard Butterfly: 1, Robby Hyde, LRSC, 27.00$. 2, Amos Price, MDIY, 28.78. 3, Colin Rutherford, CCSC, 30.51. 4, Aidan Donovan, NYCY, 32.66. 5, Angus Carter, PBAY, 32.69. 6, Alex Millones, MMD, 32.76. 7, Cameron Hedstrom, PBAY, 33.79. 8, Hayden O’Connell, DEFY, 34.80. 9, Tobias Macedo, NYCY, 35.08. 10, Elliot Anderson, WCY, 35.81. 11, Lukas Norment, BYB, 36.57. 12, Kevin Chen, MMD, 36.76. 13, Gary Moline, WCY, 37.92. 14, Owen McLaughlin, PYPB, 38.16. 15, Elias Thomas, CBRY, 38.80. 16, Jonathan Brooks, SYT, 41.15.

100 Yard Freestyle: 1, Fletcher Marriner, WCY, 59.92. 2, Ian Brenner-Simpson, DEFY, 1:00.23. 3, Alex Millones, MMD, 1:04.64. 4, Rowan Kristan, BBYD, 1:06.50. 5, Samuel Sinibaldi, LRSC, 1:09.88. 6, Pedro Little-Siebold, DEFY, 1:10.28. 7, Nathaniel Henninger, CBRY, 1:11.16. 8, Ronin Deschamps, WCY, 1:11.36. 9, Graham Harris, BBYD, 1:11.52. 10, Sean Hill, DEFY, 1:11.57. 11, Andres Vargas, SYT, 1:13.17. 12, Julian Walls, MDIY, 1:13.66. 13, Tate Harris, PYPB, 1:16.22. 14, Andrea Dolci, TCST, 1:17.50. 15, Triston Green, PRY, 1:20.16. 16, Ethan Barter, BBYD, 1:20.75.

50 Yard Backstroke: 1, Colin Rutherford, CCSC, 31.13. 2, Martin Guarnieri, MMD, 31.48. 3, Evan Willertz, LRSC, 33.36. 4, Fletcher Marriner, WCY, 34.31. 5, Liam Donovan, NYCY, 35.99. 6, Tor Denny, PBAY, 36.34. 7, Garrett Erickson-Harris, NYCY, 36.93. 8, Cody Parker, MDIY, 37.03. 9, Brady Stockwell, KVY, 37.15. 10, Sawyer Carson, WCY, 37.51. 11, Lincoln Graf, WCY, 37.79. 12, Conor Wolff, CBRY, 37.80. 13, Isaac Ireland, NYCY, 38.36. 14, Ronin Deschamps, WCY, 38.87. 15, Brian Brogan, CBRY, 39.05. 16, Nick Hutchins, PYPB, 39.24.

50 Yard Breaststroke: 1, Erik Linseisen, LRSC, 36.59. 2, Eric Booth, MMD, 36.81. 2, Sam Mitchell, MDIY, 36.81. 4, Nicolas Holland, LRSC, 36.82. 5, Levi Levesque, KVY, 37.88. 6, Finnian O’Malia, WCY, 38.33. 7, Joshua Erickson-Harris, NYCY, 39.17. 8, Jeremy Brogan, CBRY, 40.74. 9, Calvin Nelson, DEFY, 41.11. 10, Elias Thomas, CBRY, 41.50. 11, Daniel Whitman, LRSC, 43.11. 12, Kaigan Munch, NYCY, 43.51. 13, Jameson Labrecque, BBYD, 44.42. 14, Nathaniel Porter, WCY, 44.45. 15, Tyler Nostrom, SYT, 44.64. 16, Ben Archibald, PYPB, 44.77.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Long Reach (Robby Hyde 12, Devin Lamb 11, Evan Willertz 11, Erik Linseisen 11), 1:57.14. 2, KVY (Brady Stockwell 12, Levi Levesque 12, Cade Parker 11, Ethan Overlock 12), 2:08.00. 3, Waldo (Elliot Anderson 12, Lincoln Graf 11, Ethan Dyer 12, Sawyer Carson 11), 2:08.23. 4, Canoe City (Joseph D’Angelo 12, Thorin Saucier 11, Titus Philbrick 10, Colin Rutherford 12), 2:12.56. 5, Penobscot Bay Area (Gabe Ruesswick 11, Cameron Hedstrom 11, Billy Murrietta 12, Tor Denny 11), 2:13.95. 6, Northern York County (Garrett Erickson-Harris 11, Riley Stevens 11, Isaac Ireland 12, Kaigan Munch 12), 2:15.09. 7, Down East ‘B’ (Sean Hill 11, Joey Mitchell 12, Pedro Little-Siebold 12, Henry Scheff 11), 2:15.76. 8, Casco Bay (Adam Lenardson 11, Chase Bradbury 11, Elias Thomas 11, Jeremy Brogan 12), 2:17.31. 9, Portland (Owen McLaughlin 12, Ben Archibald 11, Tate Harris 12, Nick Hutchins 12), 2:17.43. 10, Sanford (Tyler Nostrom 12, Jonathan Brooks 11, Alex Johnson 12, Andres Vargas 12), 2:19.04. 11, MDI (Tyler Willis 11, Tim Moore 12, Finn Hansbury 11, Julian Walls 11), 2:20.58. 12, Bangor (Lucas Mahar 11, Lukas Norment 12, Micah Sher 11, Ben Wilson 11), 2:22.24. 13, Twin Cities (Andrea Dolci 12, Jack Hart 11, Konnor Simpson 11, Finnegan Thistle 11), 2:27.18. 14, Waldo ‘B’ (Lake Lindelof 11, Isaias Therio 11, Evan Rolfe 11, Hunter Treat 11), 2:37.96.

Indoor golf

LOCAL

At the Sports Arena, Bangor

Putting — Individual: 1st (tied) Mark Barthelemy 31; Gary Chessa 31; 3rd Mike Fraser 33; (tie) Ben Estabrook 33, Rob Tiensivu 33; 6th Norman Clark 34; Skins: No. 9 Mark Barthelemy; Blind Draw Team: 1st Mark Barthelemy and Rob Tiensivu 28; (tie) Brian St. Louis and Todd Johnston 28; 3rd Eddie DePhilippo and Dale Covey 29; 3rd Mike Fraser and Chuck Jameson 29