Results

HIGH SCHOOL

Friday’s Results

BOYS BASKETBALL

Ellsworth 67, Sumner 60

GIRLS BASKETBALL

Easton 59, C. Aroostook 26

Friday’s Postponements

BOYS BASKETBALL

Ashland at Limestone/MSSM, 5:30 p.m., Wed.

Bangor at Mount Ararat, 6 p.m., Mon.

Brewer at Messalonskee, 7 p.m., Sat.

Camden Hills at Belfast, 7 p.m., Sat.

George Stevens at Searsport, Feb. 6

Hampden at Oxford Hills, 7 p.m., Sat.

Jonesport-Beals at Highview Chr., 5:30 p.m., Feb. 6

Lawrence at Brunswick, 7 p.m., Mon.

Lincoln Ad. at Medomak Valley, 5:30 p.m., Sat.

Machias at Shead, 6:30 p.m., Feb. 6

MCI at Winslow, 6:30 p.m., Sat.

Messalonskee at Brewer, 7 p.m., Sat.

Mount View at Morse, 1 p.m., Sat.

Old Town at Foxcroft, 7 p.m., Sat.

Piscataquis at Central, 6:30 p.m., Sat.

Schenck at Mattanawcook, 7 p.m., Tues.

Washington Acad. at Orono, 7 p.m. Tues.

GIRLS BASKETBALL

Ashland at Limestone/MSSM, 7 p.m., Wed.

Brewer at Messalonskee, 5:30 p.m., Sat.

Brunswick at Lawrence, 7 p.m., Mon.

Penquis at Lee Acad., 5 p.m., Mon.

Fort Fairfield at Fort Kent, 5 p.m., Feb. 6

Jonesport-Beals at Highview Chr., 4 p.m., Feb. 6

Leavitt at Maranacook, 7p.m., Sat.

Lincoln Acad. at Medomak Valley, 7 p.m., Sat.

MDI at George Stevens, Feb. 6

Mount Ararat at Bangor, 7 p.m., Sat.

Mount View at Morse, 1 p.m., Sat.

Nokomis at Waterville, 6:30 p.m., Mon.

Oxford Hills at Hampden, 6 p.m., Sat.

Penquis Valley at Lee Acad., 5 p.m., Mon.

Winslow at MCI, 6:30 p.m.

WRESTLING

PVC Championships at Mattanawcook, no date

KVAC Championships at Cony, no date

Thursday’s Results

Bangor Chr. 54, Penobscot Valley 44

Bucksport 53, John Bapst 35

Caribou 55, Fort Kent 50

Cony 68, Skowhegan 47

Easton 55, Central Aroostook 33

Falmouth 76, Freeport 33

George Stevens 60, MDI 54

Houlton 76, Presque Isle 48

Lewiston 58, Brewer 46

Machias 83, Islesboro 71

Narraguagus 91, Woodland 57

Old Town 56, Orono 51

Shead 61, East Grand 28

S. Aroostook 81, Hodgdon 46

Sumner 68, Jonesport-Beals 42

Van Buren 58, Madawaska 49

Washburn 65, Fort Fairfield 46

GIRLS BASKETBALL

Boothbay Region 45, Hall-Dale 32

Caribou 58, Fort Kent 31

Central Aroostook 59, Katahdin 48

Dexter 36, Piscataquis 34

George Stevens 60, Searsport 44

Gray-New Gloucester 60, Falmouth 36

Hermon 50, Penquis Valley 11

Hyde 44, Pine Tree 31

Lewiston 52, Brewer 42

Machias 72, Islesboro 29

Maranacook 70, Nokomis 31

McAuley 69, Marshwood 56

Orono 46, Washington Academy 31

Penobscot Valley 59, Bangor Chr. 36

Shead 33, East Grand 31

SACS 44, Hodgdon 31

Spruce Mountain 73, Leavitt Area 44

Stearns 45, Lee 30

Sumner 57, Jonesport-Beals 21

Van Buren 61, Madawaska 33

COLLEGE

Friday’s Results

MEN’S BASKETBALL

New England C. 71, UM-Farmington 64

Thomas 74, Colby-Sawyer 63

WOMEN’S HOCKEY

Southern Maine 3, U-New England 1

Friday’s Postponements

WOMEN’S BASKETBALL

Amherst at Colby, 1 p.m., Sun.

Trinity at Bowdoin, 1 p.m., Sun.

Thursday’s Results

WOMEN’S BASKETBALL

Endicott 60, U-New England 58

Maine 87, New Hampshire 56

Southern Maine 52, UMass Boston 48

MEN’S BASKETBALL

Endicott 72, U-New England 50

Southern Maine 67, UMass Boston 62

Today’s games

HIGH SCHOOL

(Game schedule is tentative due to snowstorm)

Girls Basketball

Ashland at Limestone, 7:30 p.m.

Belfast Area at Camden Hills, 4:30 p.m.

Camden Hills at Oceanside, 10 a.m.

Foxcroft at Old Town, 7 p.m.

Greater Portland Chr. at North Haven, 8:30 a.m.

Greenville at Vinalhaven, 9 a.m.

Hebron at Hyde, 2:30 p.m.

Katahdin at Bangor Chr. 1 p.m.

Lee at Houlton, 7 p.m.

Lincoln Ad. at Medomak Valley, 7 p.m.

Machias at East Grand, 1 p.m.

Orono at Mattanawcook, 7 p.m.

Pine Tree at Valley, 6:45 p.m.

Searsport at DIS, 7 p.m.

Searsport at Islesboro, 11 a.m.

Stearns at Dexter, 4 p.m.

Sumner at Ellsworth, 7 p.m.

Washington Ad. at Bucksport, 7 p.m.

Boys Basketball

Cony at Mount Ararat, 7 p.m.

Greater Portland Chr. at North Haven, 10:30 a.m.

Greenville at Vinalhaven, 10:30 a.m.

Hermon at Caribou, 4:30 p.m.

Katahdin at Bangor Christian, 2:30 p.m.

Lincoln Ad. at Medomak Valley, 5:30 p.m.

Machias at East Grand, 2:30 p.m.

Messalonskee at Brewer, 7 p.m.

Pine Tree at Valley, 8 p.m.

Piscataquis at Central, 6:30 p.m.

Presque Isle at John Bapst, 7 p.m.

Searsport at Islesboro, 12:30 p.m.

S. Aroostook at Washburn, 7 p.m.

Stearns at Dexter, 5:30 p.m.

Van Buren at Easton, 1:30 p.m.

Boys Hockey

Edward Little at Cony, 7:40 p.m.

John Bapst at Messalonskee, 7:20 p.m.

Leavitt Area at Camden Hills, 6 p.m.

Maranacook at Gardiner, 5:30 p.m.

Old Town/Orono at Houlton, 1 p.m.

Portland at Skowhegan, 5:20 p.m.

Presque Isle at Winslow, 12:50 p.m.

St. Dominic at Lewiston, 8:20 p.m.

Indoor track

Brewer, Bucksport, Foxcroft, Hermon, Mattanawcook, MDI, Sumner at UMaine Field House (Orono), 3:40 p.m.

Bangor, Central, Ellsworth, Hampden, John Bapst, Old Town, Orono at UMaine Field House (Orono), 3:40 p.m.

COLLEGE

Men’s basketball

Albany at Maine, 2 p.m.

Colby at Trinity, 3 p.m.

Husson at Green Mountain,1 p.m.

Maine Maritime at Castleton, 1 p.m.

NHTI at UM-Machias, 3 p.m.

UM-Farmington at Colby-Sawyer, 1 p.m.

Women’s basketball

Husson at Green Mountain, 3 p.m.

Maine Maritime at Castleton, 3 p.m.

NHTI at UM-Machias, 1 p.m.

Trinity at Colby, 3 p.m.

UM-Farmington at Colby-Sawyer, 3 p.m.

Men’s hockey

Colby at Southern Maine, 7 p.m.

Women’s hockey

Bowdoin at Williams, 3 p.m.

Maine at New Hampshire, 2 p.m.

Trinity at Colby, 3 p.m.

COLLEGE, Sunday

Men’s basketball

UM-Machias at CMCC, 4 p.m.

Women’s basketball

Maine at Albany, 1 p.m.

UM-Machias at CMCC, 2 p.m.

Men’s hockey

Maine at Connecticut, 2 p.m.

Women’s hockey

Maine at New Hampshire, 2 p.m.

Bowling

HIGH SCHOOL

At Family Fun Bowling Center, Bangor

Bangor Co-op def. Brewer 18-1; High Scores: Matt Douglas 214, 223; Jakob Harzewski 233, 213; Chris Haney 248, 200

Hermon bowled vacancy, earned 15 points

At Central Maine Family Fun Bowling Center

Skowhegan

Skowhegan def. Carrabec 15-4