HIGH SCHOOL

Central 54, Dexter 40

Dexter (6-8) 40

Bartlett 7-14 1-2 19, Mower 1-2 1-4 3, Campbell 0-1 0-0 0, White 4-8 1-1 9, Simcock 1-2 0-0 2, Wintle 1-3 0-0 2, Qualey, Rivera, Tarr 2-9 1-2 5. Totals: 16-39 4-9 40.

Central (11-3) 54

Speed 6-9 0-0 14, Shaw 4-10 2-4 10, Potvin 0-1 0-0 0, Poulin 2-8 0-0 4, Prescott 3-5 0-2 7, Tate 1-1 0-0 2, Casavant 0-1 0-0 0, Stefanik 0-1 0-0 0, Mailman 2-2 0-0 4, Ham 4-9 0-0 8, Macomber 0-1 0-0 0, Smith 1-3 3-6 5. Totals: 23-51 5-12 54.

Dexter 7 12 27 40

Central 10 26 40 54

3-pt. goals: Dexter 4-12 (Bartlett 4-8, White 0-2, Campbell 0-1, Simcock 0-1); Central 3-8 (Speed 2-4, Prescott 1-2, Shaw 0-2)

JV: Central 48-40

COLLEGE

Maine 6, UNH 4

Maine (9-15-1) 2-2-2 — 6

New Hampshire (8-13-2) 3-0-1 — 4

First period — 1. Maine, Swavely 5 (Pecararo, Shore), :47; 2. UNH, Smith 2 (Furgele, Boyd), 1:41; 3. UNH, Marks 1 (Poturalski, Cleland), 11:17 (pp); 4. UNH, Willows 10 (Quast, Correale), 16:50; 5. Maine, Vesey 5 (Shore, Hutton), 17:29 (pp).

Second period — 6. Maine, Riley 3 (Brown, Rutt), 6:44; 7. Maine, Shore 7 (Swavely, Hutton), 14:25 (pp).

Third period — 8. Maine, Shore 8 (Vesey, Swavely), :12; 9. UNH, Thrush 4 (Kelleher, Cleland), 15:42; 10. Maine, Swavely 6 (unassisted), 18:42.

Shots on goal: Maine 16-11-10 — 37; UNH 12-8-13 — 33

Goaltenders: Maine, Romeo (33 shots-29 saves); UNH, Tirone (36-31)

High percentage scoring chances: Maine 11-10-6 — 27; UNH 8-9-9 — 26

Power plays: Maine 204, UNH 1-4

Penalties/minutes: Maine 2-4, UNH 1-5

Attendance: 5,084

Results

HIGH SCHOOL

Friday’s Postponements

GIRLS BASKETBALL

Belfast at Morse, Wednesday Jan. 28 at 6:30 p.m.

Friday’s Results

GIRLS BASKETBALL

Bangor 54, Mt. Blue 41

Edward Little 69, Brewer 27

Brunswick 63, Lewiston 60

Cheverus 60, Marshwood 51

Deering 42, Scarborough 35

Falmouth 49, Kennebunk 25

Gardiner Area 49, Winslow 44

Greely 52, Lake Region 30

Lawrence 66, Mount Ararat 50

Mount Desert Island 75, Caribou 34

Narraguagus 24, Shead 22

Nokomis 41, Leavitt Area 27

Oxford Hills 64, Cony 58

Piscataquis 50, Stearns 16

Presque Isle 69, Ellsworth 42

Rangeley Lakes 52, Valley 29

Richmond 23, Greenville 17

South Portland 76, Windham 60

Thornton 58, Bonny Eagle 40

Yarmouth 47, Freeport 24

York 60, Cape Elizabeth 46

BOYS BASKETBALL

Bonny Eagle 55, Thornton 54

Bucksport 54, DIS 33

Cape Elizabeth 66, York 52

Caribou 55, Mount Desert Island 44

Central 54, Dexter 40

Cheverus 56, Marshwood 53

Deering 77, Scarborough 73

Easton 54, Ashland Community 39

Edward Little 54, Brewer 49

Falmouth 63, Kennebunk 43

George Stevens 60, Washington Academy 48

Gorham 60, Massabesic 23

Houlton 85, Mattanawcook 41

Jonesport-Beals 61, Woodland 57

Lewiston 63, Brunswick 55

Maranacook 82, Waterville 40

Monmouth 63, Oak Hill 38

Mount Ararat 50, Lawrence 49

Mount View 57, Camden Hills 54

Old Orchard Beach 64, North Yarmouth 41

Penquis Valley 49, Penobscot Valley 25

Piscataquis 62, Stearns 31

Seacoast Christian 65, North Haven 26

Sumner 53, Narraguagus 44

Waynflete 59, Traip 58

BOYS HOCKEY

Hampden 7, Winslow 3

Thursday’s Results

GIRLS BASKETBALL

Houlton 76, Lee 20

Hyde 43, Highview Chr. 26

Katahdin 57, Ashland 38

Searsport 46, Valley 12

Van Buren 39, Limestone 32

BOYS BASKETBALL

Fort Fairfield 61, Fort Kent 58

Hermon 54, Old Town 49

Hodgdon 56, Central Aroostook 47

Katahdin 70, Ashland 67

COLLEGE

Friday’s Results

WOMEN’S BASKETBALL

Castleton State 67, UM-Farmington 57

Husson 68, Johnson State 61

Maine Maritime 67, Lyndon State 43

MEN’S BASKETBALL

Husson 90, Johnson State 67

WOMEN’S HOCKEY

Holy Cross 5, Southern Maine 1

Williams 3, Colby 1

MEN’S HOCKEY

Maine 6, New Hampshire 4

Williams 4, Colby 2

Thursday’s Results

MEN’S BASKETBALL

St. Joseph’s 76, Norwich 64

UMBC 76, Maine 59

WOMEN’S BASKETBALL

Colby 56, U-New England 45

Fisher 86, UM-Machias 54

Maine 74, Vermont 46

UM-Presque Isle 45, EMCC 39

Today’s games

HIGH SCHOOL

Boys Hockey

Bangor at Lewiston, 10 a.m.

Houlton at Brewer, 1 p.m.

Kennebunk at Yarmouth, 8:10 p.m.

Presque Isle at Messalonskee, 12:50 p.m.

Girls Hockey

Brunswick at Greely, 4 p.m.

Lewiston at Yarmouth, 6:30 p.m.

Winslow at York, 3:15 p.m.

Boys Basketball

Caribou at Ellsworth, 2:30 p.m.

Carrabec at Boothbay Region, 4 p.m.

East Grand at Shead, 2:30 p.m.

Easton at Van Buren, 7 p.m.

Fort Fairfield at Limestone, 2:30 p.m.

Fort Kent at Calais, 2:30 p.m.

Hermon at Foxcroft, 7 p.m.

Hyde at Islesboro Central, 12:30 p.m.

John Bapst at Old Town, 12 p.m.

Machias at Bangor Christian, 5:30 p.m.

Madawaska at Hodgdon, 2:30 p.m.

Presque Isle at Mount Desert Island, 2:30 p.m.

Seacoast Christian at North Haven, 10:30 a.m.

Temple at Vinalhaven, 10:30 a.m.

Washburn at Central Aroostook, 7 p.m.

Girls Basketball

Caribou at Ellsworth, 11:30 a.m.

Carrabec at Boothbay Region, 5:30 p.m.

Central at Lee, 2:30 p.m.

Dexter at Bucksport, 2:30 p.m.

East Grand at Shead, 1 p.m.

Fort Fairfield at Limestone, 1 p.m.

Fort Kent at Calais, 1 p.m.

George Stevens at DIS, 7 p.m.

Hyde at Islesboro, 11 a.m.

Katahdin at Easton, 1:30 p.m.

Machias at Bangor Christian, 4 p.m.

Madawaska at Hodgdon, 1 p.m.

Mattanawcook at Houlton, 7 p.m.

Mountain Valley at Madison, 7 p.m.

Presque Isle at Mount Desert Island, 1 p.m.

Seacoast Christian at North Haven, 8:30 a.m.

Searsport at Penobscot Valley, 6:30 p.m.

Temple at Vinalhaven, 9 a.m.

Van Buren at Washburn, 1 p.m.

Washington Academy at Orono, 1 p.m.

Cheerleading

At Cross Center Bangor

Regional championships: Class C East, 9 a.m.; Class D East and West, 11:15 a.m.; Class B East, 1:30 p.m.

Indoor track

Bucksport, Ellsworth, Hermon, John Bapst, Old Town, Orono, Sumner at UMaine Field House (Orono),12:40 p.m.

Bangor, Brewer, Central, Foxcroft, Hampden, Mattanawcook, MDI at UMaine Field House (Orono), 12:40 p.m.

Wrestling

Medomak Valley, Mt. Blue, Oxford Hills, Cony at Nokomis, 9 a.m.

Gardiner, MCI, Mount View at Belfast, 9 a.m.

COLLEGE

Men’s basketball

Bowdoin at Colby, 3 p.m.

Green Mountain at UM-Farmington, 3 p.m.

Johnson St. at Maine Maritime, 3 p.m.

Lyndon State at Husson, 3 p.m.

UM-Machias at Unity, 5 p.m.

Women’s basketball

Colby at Bowdoin, 3 p.m.

Green Mountain at UM-Farmington, 1 p.m.

Johnson St. at Maine Maritime, 1 p.m.

Lyndon State at Husson, 1 p.m.

UM-Machias at Unity, 3 p.m.

Men’s hockey

Bowdoin at Williams, 3 p.m.

Colby at Middlebury, 4 p.m..

Maine at New Hampshire, 7 p.m.

Women’s hockey

Middlebury at Bowdoin, 3 p.m.

Northeastern at Maine, 4 p.m.

Williams at Colby, 3 p.m.

Swimming and diving

Husson at Saint Joseph’s 1 p.m.

COLLEGE, Sunday

Men’s basketball

Maine at Hartford, 2 p.m.

UM-Fort Kent at UM-Machias, 4 p.m.

Women’s basketball

NHTI at EMCC, 12 p.m.

Maine at UMBC, 1 p.m.

UM-Fort Kent at UM-Machias, 2 p.m.

Women’s hockey

Northeastern at Maine, 4 p.m.

Bowling

HIGH SCHOOL

At Sparetime Recreation, Waterville

Lawrence def. Bangor Co-op 9.5-7.5; High Scores: Matt Douglas 214, Lawrence/Baker 244

Waterville-Winslow def. Carrabec 17-2

Skowhegan def. Hermon 12-7; High Score: Josh Meng 223;

Brewer def. Messalonskee 14-5; High Score: Chris Haney 230

High school basketball

KVAC Class A

Boys stat leaders

Points: Nick Mayo, (Messalonskee) 24.4; Shyheim Ulrickson (Mt. Ararat) 20.5; Isaac Witham (Skowhegan) 19.2; Ian Mileikis (Edward Littlle) 17.7; Andrew Fleming (Oxford Hills) 16.6; Tyus Ripley (OX HLS) 16.4; Liam Stokes (Cony) 16.3; Nick Gilpin (Hampden) 15.7; Mason Griffin (MT AR) 15.3; Matt Pushard (Brewer) 14.8

Rebounds: Nick Mayo (MESS) 14.3; Matt Pushard (BREW) 11.5; Andrew Fleming (OX HLS) 11.4; Lew Jensen, (EL) 9.7; Isiah Harris (LEW) 8.4; Trevor Irish (Lewiston) 8.2; Nick Gilpin (HAMP) 7.5; DeQuan Frost (SKOW) 7.5; Trey Kenny (Bangor) 7.4; Jared St. Thomas (BREW) 6.7

Assists: Nick Gilpin (HAMP) 6.9; Sawyer Michaud (MESS) 5.6; Thomas Hanson (BRUNS) 4.9; Jared St. Thomas (BREW) 4.8; Ben Leet (CONY) 4.5; Matt Murray (CONY) 4.4; Andrew Fleming (OX HLS) 3.6; Liam Stokes, (CONY) 3.6; Shyheim Ulrickson (MT AR) 3.5; Luke Sterling (EL) 3.2

3-point goals: Andrew Hillier (BANG) 2.6; Logan Rogerson (BREW) 2.4; Shyheim Ulrickson (MT AR) 2.3; Tyler Tardiff (CONY) 2.1; Nate Violette (MESS) 2.0; Isaac Witham (SKOW) 1.8; Taran Payne (BRUN) 1.6; Jake Black (HAMP) 1.6; Liam Stokes (CONY) 1.4; Lew Jensen (EL) 1.3

Steals: Quintarian Brown (LEW) 2.5; Liam Stokes (CONY) 2.4; Nick Gilpin (HAMP) 2.3; Matt Murray (CONY) 2.3; Shyheim Ulrickson (MT AR) 2.3; Ian Mileikis (EL) 2.2; Conar Moore (HAMP) 2.2; Ethan Dorman (BANG) 2.2; Evan Backus (MT BL) 2.0; Logan Rogerson (BREW) 1.9

Blocks: Nick Mayo (MESS) 3.0; Trevor Irish (LEW) 2.8; Trey Kenny (BANG) 1.1; Hyheim Ulrickson (MT AR) 0.8; Brad Durell (MT BL) 0.8; Mason Griffin (MT AR) 0.8