Today’s games

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Ashland at Fort Fairfield, 7 p.m.

Bangor Christian at Stearns, 7 p.m.

Belfast at Nokomis, 6:30 p.m.

Boothbay at Dirigo, 7 p.m.

Calais at Houlton, 7 p.m.

Carrabec at Wiscasset, 7 p.m.

Central at Bucksport, 7 p.m.

DIS at Machias, 6:30 p.m.

Erskine at Maine Central Institute, 6:30 p.m.

Gardiner at Oceanside, 6:30 p.m.

Madawaska at Wisdom, 7 p.m.

Madison at Oak Hill, 7 p.m.

Maranacook at Medomak Valley, 7 p.m.

Mattanawcook at Old Town, 7 p.m.

Mount Abram at Hall-Dale, 7 p.m.

Mount View at Leavitt, 6:30 p.m.

Orono at Dexter, 7 p.m.

Penquis Valley at Lee, 6:30 p.m.

Piscataquis at Penobscot Valley, 6:30 p.m.

Richmond at Forest Hills, 6:30 p.m.

Sumner at Ellsworth, 7 p.m.

Vinalhaven at Rangeley, 7 p.m.

Waterville at Camden Hills, 7 p.m.

Winslow at Morse, 6:30 p.m.

Winthrop at Monmouth, 7 p.m.

Woodland at Narraguagus, 6:30 p.m.

Girls Basketball

Bangor Christian at Stearns, 5:30 p.m.

Camden Hills at Waterville, 6:30 p.m.

Central Aroostook at Hodgdon, 6 p.m.

DIS at Machias, 5 p.m.

Leavitt at Mount View, 6:30 p.m.

Lincoln Acad. at Spruce Mountain, 6:30 p.m.

Madawaska at Wisdom, 5:30 p.m.

Maine Central Institute at Erskine, 6:30 p.m.

Medomak Valley at Maranacook, 6:30 p.m.

Morse at Winslow, 6:30 p.m.

Nokomis at Belfast, 6:30 p.m.

Oceanside at Gardiner, 6:30 p.m.

Richmond at Forest Hills, 5 p.m.

Vinalhaven at Rangeley, 5 p.m.

Boys Hockey

Brewer at Old Town/Orono, 6 p.m.

Cheverus at Bangor, 6:30 p.m.

Gardiner at Hampden, 5 p.m.

Waterville at Presque Isle, 7 p.m.

Indoor Track

Brewer, Bucksport, Ellsworth, Hampden, Mattanawcook, Orono, Sumner at UMaine Field House (Orono), 9 a.m.

Bangor, Central, Foxcroft, Hermon, John Bapst, MDI, Old Town at UMaine Field House (Orono), 1 p.m.

Swimming

Erskine Acad. at Belfast, 5 p.m.

Gardiner at Winslow, 7 p.m.

George Stevens Acad. at Ellsworth, 7 p.m.

John Bapst at Old Town, 6 p.m.

MDI at Brewer, 6 p.m.

Messalonskee at Mt. Ararat, 6 p.m.

Morse at Camden Hills, 6 p.m.

St. Dominic at Lewiston, 7 p.m.

Waterville at Cony, 7 p.m.

Wrestling

MCI, Erskine Acad., Medomak Valley at Oxford Hills, 7 p.m.

COLLEGE

Men’s Basketball

Colby at Wesleyan, 7 p.m.

Colby-Sawyer at UM-Farmington, 7:30 p.m.

Women’s Basketball

Colby-Sawyer at UM-Farmington, 5:30 p.m.

Wesleyan at Colby, 7 p.m.

Men’s Bockey

Bowdoin at Hamilton, 7 p.m.

Colby at Amherst, 7 p.m.

Maine at Massachusetts, 7 p.m.

Women’s Hockey

Amherst at Colby, 7 p.m.

Connecticut College at Bowdoin, 7 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

Thursday’s Results

BOYS BASKETBALL

Central Aroostook 76, LCS/MSSM 54

Cony 75, Bangor 65

Greely 63, York 50

Hampden 84, Brewer 47

Hyde 47, Valley 30

Lake Region 71, Freeport 39

Lewiston 64, Lawrence 53

Marshwood 62, Scarborough 57

Messalonskee 52, Brunswick 48

Mount Desert Island 78, Foxcroft 63

Oxford Hills 58, Mount Ararat 52

Poland 58, Old Orchard Beach 47

Thornton 52, Cheverus 40

Washburn 63, Southern Aroostook 42

Yarmouth 67, Traip 39

GIRLS BASKETBALL

Bangor 54, Cony 18

Brunswick 64, Messalonskee 40

Calais 67, Ellsworth 63

Central 39, Mattanawcook 30

Central Aroostook 49, LCS/MSSM 40

Dexter 59, Penquis Valley 26

Falmouth 39, Fryeburg 32

Fort Fairfield 47, Easton 34

Hampden 48, Brewer 29

Hyde 34, Valley 26

Islesboro 35, Highview Christian 32

John Bapst 58, Lee 27

Katahdin 70, Southern Aroostook 46

Lawrence 63, Lewiston 46

Mount Desert Island 65, Washington Acad. 44

Mt. Blue 55, Skowhegan 22

Oak Hill 44, Madison 30

Old Town 45, Hermon 42

Oxford Hills 56, Mount Ararat 30

Penobscot Valley 57, Schenck 40

Piscataquis 28, George Stevens 26

Sumner 58, Bucksport 36

Yarmouth 53, Traip 33

York 48, Greely 43

Wednesday’s Results

BOYS BASKETBALL

Bucksport 64, Searsport 49

Calais 65, Washington Acad. 57

Caribou 70, Presque Isle 49

Central 57, Hermon 53

Dexter 49, Penquis Valley 36

Fort Fairfield 45, Fort Kent 37

Houlton 53, Stearns 40

Katahdin 73, East Grand 19

Lee 63, John Bapst 46

Orono 41, Mattanawcook 30

Piscataquis 59, Foxcroft 43

Van Buren 65, Madawaska 40

Washburn 61, Ashland 40

GIRLS BASKETBALL

East Grand 63, Katahdin 47

Houlton 50, Stearns 27

Narraguagus 51, Woodland 34

Shead 42, Jonesport-Beals 29

Van Buren 58, Madawaska 29

GIRLS HOCKEY

Greely 6, Cape Elizabeth 2

Lewiston 3, Edward Little/Leavitt/Poland 2

BOYS HOCKEY

Bangor 4, Skowhegan 3

Messalonskee 4, Lewiston 1

Old Town/Orono 7, Gardiner 2

York 6, Yarmouth 3

COLLEGE

Thursday’s Results

MEN’S BASKETBALL

UM-Fort Kent 82, Vermont Tech 68

WOMEN’S BASKETBALL

UM-Fort Kent 68, Vermont Tech 29

U-New England 64, Salve Regina 48

Wednesday’s Results

MEN’S BASKETBALL

Vermont 68, Maine 54

WOMEN’S BASKETBALL

Husson 79, Southern Maine 77 (OT)

Yale 57, Maine 55

WOMEN’S HOCKEY

Southern Maine 2, Sacred Heart 1