HIGH SCHOOL

John Bapst 3, Hampden 1

John Bapst (4-3) 1-1-1 — 3

Hampden (1-6) 0-0-1 — 1

First period — 1. JB, Leonard (unassisted), 8:00

Second period — 2. JB, Ty. Wheeler (Pate), 14:30 (pp).

Third period — 3. HA, Eastman (unassisted), 2:55; 4. JB, Pate (unassisted), 10:53.

Shots on goal: JB 12-14-10 — 36; HA 5-10-13 — 28

Goaltenders: JB, Lander (28 shots-27 saves), HA, Benner (36-33)

Power plays: JB 1-3, HA 0-4

Penalties/minutes: JB 4-8, HA 3-6

HIGH SCHOOL

Hampden 58, Bangor 50 (OT)

Hampden Acad. (8-1) 58

Boss 1-3 0-0 2, Gilpin 5-14 4-4 14, Chasse 1-3 0-0 2, Black 5-9 2-4 15, B. McIntyre 4-12 2-3 11, Moore 2-10 6-8 10, I. McIntyre 2-4 0-0 4. Totals: 20-55 14-19 58.

Bangor (4-5) 50

Dorman 1-8 0-0 2, Johnson 0-3 0-0 0, Gurschick 3-6 2-2 10, Kenny 4-7 2-2 12, Smith 4-8 2-2 12, Harrigan 0-2 0-0 0, Hillier 5-13 1-1 14, Speronis 0-1 0-0 0. Totals: 17-48 7-7 50.

Hampden Acad. 15 20 30 48 58

Bangor 13 23 38 48 50

3-pt. goals: Hampden 4-14 (Black 3-6, B. McIntyre 1-3, Chasse 0-1, Gilpin 0-4); Bangor 9-23 (Hillier 3-8, Gurschick 2-4, Kenny 2-2, Smith 2-5, Harrigan 0-1, Dorman 0-3)

Results

HIGH SCHOOL

Tuesday’s Results

GIRLS BASKETBALL

Bangor 54, Hampden 35

Brunswick 68, Cony 34

Bucksport 61, Searsport 48

Calais 53, Washington Ad. 48

Medomak Valley 56, Camden Hills 45

Cape Elizabeth 54, Wells 37

Deering 52, Windham 39

Dexter 36, Foxcroft 33

Ellsworth 40, Hermon 27

Falmouth 65, York 55

Forest Hills 41, Greenville 27

Greely 58, Kennebunk 27

Highview Chr. 27, North Haven 24

Leavitt Area 51, Winslow 44

Lee 40, Penquis Valley 29

Mattanawcook 44, Orono 22

McAuley 29, Thornton 25

MDI 73, Old Town 26

Mt. Blue 59, Lewiston 47

Oxford Hills 35, Edward Little 34

Piscataquis 35, Penobscot Valley 30

Poland 36, Freeport 27

Presque Isle 85, Caribou 27

Spruce Mountain 49, Waterville 44

Gray-New Gloucester 77, Traip 23

Washburn 47, Fort Fairfield 44

Westbrook 57, Portland 40

Yarmouth 46, Waynflete 42

BOYS BASKETBALL

Belfast Area 54, Mount View 39

Easton 57, Central Aroostook 27

Edward Little 64, Oxford Hills 55

Falmouth 50, York 45

Forest Hills 64, Greenville 40

Fryeburg 41, Lake Region 32

Gardiner 65, Maranacook 59

Gray-NG 60, Traip 58

Hampden 58, Bangor 50 (OT)

Lewiston 46, Mt. Blue 34

Maine Central Institute 57, Nokomis 53

North Haven 63, Highview Chr. 27

Old Town 71, MDI 59

Poland 72, Freeport 49

Shead 75, Jone.-Beals 35

Windham 71, Deering 60

Winthrop 55, Hall-Dale 52

GIRLS HOCKEY

Mount Ararat 3, Brunswick 1

BOYS HOCKEY

Brunswick 5, Lisbon 1

John Bapst 3, Hampden 1

Old Town/Orono 7, Presque Isle 1

Monday’s Results

BOYS BASKETBALL

Calais 64, Sumner 44

Central 59, Penquis 47

Dexter 65, Bucksport 58

Fort Kent 64, Madawaska 43

George Stevens 60, Orono 43

Gorham 58, Cheverus 47

Hodgdon 62, Katahdin 41

Houlton 77, Presque Isle 40

Lee 66, Schenck 50

Piscataquis 66, Bangor Christian 24

So. Aroostoook 85, Woodland 53

Van Buren 59, Wisdom 36

Washington Ad. 64, Narraguagus 43

GIRLS BASKETBALL

Carrabec 37, Madison 36

Easton 52, Central Aroostook 33

Fort Kent 45, Madawaska 24

George Stevens 59, Sumner 38

Gorham 66, Cheverus 47

Oak Hill 50, Boothbay Region 44

Schenck 66, Katahdin 28

Van Buren 27, Wisdom 25

Woodland 61, So. Aroostook 20

BOYS HOCKEY

St. Dominic 11, Lisbon 0

York 6, Greely 0

GIRLS HOCKEY

St. Dominic 3, Mount Ararat 0

COLLEGE

Tuesday’s Results

MEN’S BASKETBALL

Bates 60, Brandeis 55

Bowdoin 84, Bridgewater St. 78

Colby 99, Husson 94

Salem State 88, Southern Maine 74

Thomas 81, UM-Farmington 73

Wentworth 51, U-New England 45

WOMEN’S BASKETBALL

Bowdoin 70, Emmanuel 49

UM-Farmington 72, Thomas 51

U-New England 70, Wentworth 48


MEN’S HOCKEY

Colby 9, Salem State 3

WOMEN’S HOCKEY

Sacred Heart 4, Southern Maine 2

Today’s games

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Ashland at Washburn, 7 p.m.

Calais at Washington Academy, 7 p.m.

Dexter at Penquis Valley, 7 p.m.

East Grand at Katahdin, 6:30 p.m.

Fort Kent at Fort Fairfield, 7 p.m.

Foxcroft at Piscataquis, 7 p.m.

Hermon at Central, 7 p.m.

Houlton at Stearns, 7 p.m.

John Bapst at Lee, 6:30 p.m.

Madawaska at Van Buren, 7 p.m.

Narraguagus at Machias, 6:30 p.m.

Orono at Mattanawcook, 7 p.m.

Presque Isle at Caribou, 7 p.m.

Searsport at Bucksport, 6:30 p.m.

Sumner at DIS, 7 p.m.

Boys Hockey

Bangor at Skowhegan, 5:10 p.m.

Gardiner at Old Town/Orono, 6 p.m.

Gray-NG at Westbrook, 8:30 p.m.

Maranacook at Winslow, 7:10 p.m.

Messalonskee at Lewiston, 8 p.m.

York at Yarmouth, 7:10 p.m.

Girls Basketball

East Grand at Katahdin, 5 p.m.

Houlton at Stearns, 5:30 p.m.

Madawaska at Van Buren, 5:30 p.m.

Narraguagus at Woodland, 6:30 p.m.

North Yarmouth at Hebron, 5 p.m.

Sacopee Valley at Kents Hill, 4:30 p.m.

Shead at Jonesport-Beals, 6 p.m.

Girls Hockey

Greely at Cape Elizabeth, 4:30 p.m.

Lewiston at EL/Leavitt/Poland, 5 p.m.

York at St. Dominic Academy, 6:50 p.m.

Wrestling

Brewer, Cony, Hampden Acad. at Belfast, 6 p.m.

Nokomis, Winslow at Medomak Valley, 6 p.m.

Quad Wrestling Match at MDI, 6 p.m.

COLLEGE

Men’s basketball

Vermont at Maine, 7 p.m.

Women’s basketball

Husson at Southern Maine, 6 p.m.

Maine at Yale, 7 p.m.

Indoor Golf

LOCAL

At Traditions GC

Women’s League — 1st: Lesley Waterman, Mary Smith, Robin Pierce, Mo Hodge -1; 2nd: Marina Aston, Ann Torrey, Stevie Lord, Judy Chandler Even; 3rd: Tina Clark, Dawn Seavey, Jane Levie, Marina Aston +2; 4th: Betty Jamison, Mary Lee McIntosh, Gwen Archambault +6