Results

HIGH SCHOOL

Thursday’s Results

BOYS BASKETBALL

Bonny Eagle 71, Noble 43

Brunswick 53, Oxford Hills 52

Calais 70, Woodland 32

Cony 63, Brewer 59

Dirigo 79, Monmouth 53

Edward Little 64, Messalonskee 57

Falmouth 54, Lake Region 46

Gray-New Gloucester 52, Wells 28

Hampden 55, Lawrence 45

Madison 79, Mount Abram 31

Medomak Valley 53, Lincoln Ad. 44

Mount Ararat 61, Mt. Blue 40

Narraguagus 58, Machias 52

Portland 45, South Portland 43

Skowhegan 48, Bangor 46 (OT)

York 76, Freeport 51

GIRLS BASKETBALL

Bangor 36, Skowhegan 13

Cony 34, Brewer 32

Dexter 42, Penobscot Valley 30

Edward Little 55, Messalonskee 42

Fryeburg 43, Yarmouth 21

George Stevens 58, Searsport 39

Gray-New Gloucester 57, Wells 30

Lawrence 79, Hampden 46

Mattanawcook 45, Stearns 29

Mount Desert Island 80, Foxcroft 37

Mt. Blue 59, Mount Ararat 35

Oxford Hills 35, Brunswick 32

Piscataquis 41, Central 27

South Portland 65, Portland 55

BOYS HOCKEY

Cape Elizabeth 7, Maranacook 3

Waterville 7, Hampden 0

Thursday’s Postponements

BOYS BASKETBALL

John Bapst at Presque Isle, Fri., 5:30 p.m.

Katahdin at Schenck, Sat., 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

John Bapst at Presque Isle, Fri., 4 p.m.

Katahdin at Schenck, Jan. 5, 7 p.m.

Wednesday’s Results

BOYS HOCKEY

Bangor 6, Messalonskee 1

Biddeford 3, Scarborough 1

Brewer 4, Winslow 2

Edward Little 6, Cony 0

Gorham 6, Greely 2

Lewiston 6, Yarmouth 1

Massabesic 4, Marshwood 1

Noble 9, Westbrook 1

Windham 5, Gray-NG 2

GIRLS BASKETBALL

Camden Hills 56, Oceanside 54

Caribou 56, Fort Kent 37

Cen. Aroostook 56, Hodgdon 38

Ellsworth 46, Old Town 26

Piscataquis 41, George Stevens 26

Spruce Mountain 40, Winslow 32

Van Buren 40, Easton 28

Windham 47, Sanford 40

BOYS BASKETBALL

Caribou 61, Fort Kent 47

Central 62, Piscataquis 57

Dexter 40, Penquis Valley 27

Easton 72, Hodgdon 45

George Stevens 77, DIS 32

Mount View 30, Erskine 28

Searsport 74, Penobscot Valley 25

Washington Ad. 57, Bucksport 50

Windham 71, Sanford 53

Winslow 65, Spruce Mountain 59

GIRLS HOCKEY

Falmouth 4, Cape Elizabeth 0

Lewiston 7, Yarmouth 0

Wednesday’s Postponements

BOYS BASKETBALL

Southern Aroostook at East Grand, Dec. 30

GIRLS BASKETBALL

Southern Aroostook at East Grand, Dec. 30

HIGH SCHOOL

Bangor 36, Skowhegan 13

Skowhegan (2-2) 13

Steeves 0-4 0-0 0, Bedard 1-11 2-3 4, Stevens 0-3 1-6 1, Warren 0-2 0-0 0, Worthen 0-2 0-0 0, Manzer 1-4 0-0 2, Ames 0-1 0-0 0, Gurney 0-3 0-0 0, Howard 0-0 0-0 0, Thebarge 0-0 0-0 0, Swanson 3-10 0-2 6; Totals 5-40 3-11 13

Bangor (4-0) 36

GIlmore 2-5 3-3 7, Conner 0-3 0-0 0, Boulier 0-1 0-0 0, Bragg 2-11 1-4 5, Wood 1-3 1-2 3, George 1-2 0-0 2, Cosgrove 1-2 0-0 2, Harrigan 1-3 0-0 2, K. Butler 0-3 1-2 1, M. Butler 5-11 0-0 10, Elliott 0-0 0-0 0, Stewart 2-4 0-0 4, Campbell 0-2 0-0 0, Bishop 0-1 0-0 0; Totals 15-51 6-11 36

3-pt. goals — Skowhegan (0-17): Steeves 0-1, Bedard 0-7, Warren 0-1, Worthen 0-2, Ames 0-1, Gurney 0-1, Swanson 0-4; Bangor (0-13): Gilmore 0-2, Conner 0-1, Boulier 0-1, Bragg 0-4, Wood 0-3, Harrigan 0-1, M. Butler 0-1

Skowhegan 2 5 7 13

Bangor 13 23 31 36

JV: Bangor 23-21

Indoor golf

LOCAL

At Traditions

Men’s Senior League — 1st: Bob Sullivan , Willie Poisson, Roy Dame -10: 2nd: Terry Pangburn, Mike Connolly, Vinnie Soucy -4: 2nd: Bob Sullivan, Terry Pangburn, Mike Connolly, Jeff Waring -4: 4th: Joe Guaraldo, Terry Pangburn, Willie Soucy, Charlie Perkins +4

At the Sports Arena, Hermon

Putting results — Individual: 1st: Tyler Dunbar 30; 2nd: Ben Estabrook 31; 3rd: Chuck Jameson 32; 4th: (tie) Brian St. Louis, Jameson 33; Skins: No. 5 Tyler Dunbar; No. 6 Tyler Dunbar; No. 7 Tyler Dunbar; No. 15 Alden Brown; No. 17 Mark Hall; Blind Draw team: 1st: Mark Alamio, Tyler Dunbar, Eddie DePhilippo 26; 2nd: Mark Hall, Thomas Thorne, Eddie DePhilippo 28; 3rd: (tie) Tom Cavanaugh, Brian St. Louis, Ben Estarbrook 30; Gary Chess, Mike Fraser, Chuck Jameson 30; Tyler Dunbar, Mark Alamio, Brian St. Louis 30

Today’s games

HIGH SCHOOL

Boys Basketball

Belfast at Camden Hills, 7 p.m.

Boothbay at Hall-Dale, 6:30 p.m.

Cen. Aroostook at Katahdin, 6:30 p.m.

Central at Hermon, 7 p.m.

Erskine at Oceanside, 6:30 p.m.

Fort Kent at Limestone, 7 p.m.

Hodgdon at East Grand, 5 p.m.

John Bapst at Presque Isle, 7 p.m.

Jonesport-Beals at Vinalhaven, 7 p.m.

Leavitt at Maranacook, 6:30 p.m.

Lee at Houlton, 7 p.m.

Morse at Mount View, 6:30 p.m.

MDI at George Stevens, 7 p.m.

Nokomis at Waterville, 6:30 p.m.

Orono at Washington Ad., 7 p.m.

Penobscot Valley at Schenck, 6:30 p.m.

Piscataquis at Bangor Christian, 7 p.m.

Rangeley at Greenville, 6:30 p.m.

Richmond at Valley, 7 p.m.

Searsport at DIS, 6:30 p.m.

Spruce Mountain at Gardiner, 6:30 p.m.

Washburn at Wisdom, 7 p.m.

Winslow at Maine Central Institute, 6:30 p.m.

Girls Basketball

Carrabec at Mountain Valley, 7 p.m.

Fort Fairfield at Easton, 7 p.m.

Fort Kent at Limestone, 5:30 p.m.

Gardiner at Spruce Mountain, 6:30 p.m.

Hall-Dale at Boothbay, 7 p.m.

Hermon at Ellsworth, 7 p.m.

Hodgdon at East Grand, 6:30 p.m.

John Bapst at Presque Isle, 4 p.m.

Jonesport-Beals at Vinalhaven, 5:30 p.m.

Madison at Mount Abram, 7 p.m.

MCI at Winslow, 6:30 p.m.

Maranacook at Leavitt, 6:30 p.m.

Mount View at Morse, 6:30 p.m.

Oceanside at Erskine, 6:30 p.m.

Orono at Washington Ad., 5:30 p.m.

Rangeley at Greenville, 5 p.m.

Richmond at Valley, 5:30 p.m.

Washburn at Wisdom, 5:30 p.m.

Waterville at Nokomis, 6:30 p.m.

Woodland at Narraguagus, 6:30 p.m.

Boys Hockey

Brunswick at Edward Little, 6 p.m.

Gray-NG at Leavitt, 6 p.m.

Swimming

Edward Little at Brunswick, 7 p.m..

Gardiner at Camden Hills, 6 p.m.

John Bapst at Foxcroft, 6:15 p.m.

Messalonskee at Cony, 7 p.m.

Mt. Ararat at Lewiston, 7 p.m.

Washington Acad. at Old Town, 6 p.m.

Waterville at Belfast, 5 p.m.

COLLEGE

Women’s basketball

Maine vs. North Carolina at Myrtle Beach, S.C. 7 p.m.