Local sports results for Oct. 9, 2013

Posted Oct. 09, 2013, at 10:14 p.m.
Last modified Oct. 09, 2013, at 11:16 p.m.

Today’s games

HIGH SCHOOL

Boys Soccer

Ashland at Wisdom, 3 p.m.

Bangor Christian at Schenck, 4 p.m.

Dexter at Searsport, 4 p.m.

Ellsworth at John Bapst, 4 p.m.

Story continues below advertisement.

Islesboro at Acadia Christian, 4 p.m.

Lee at Penobscot Valley, 4 p.m.

Lincoln Acad. at Leavitt, 3:30 p.m.

Madawaska at Limestone, 7 p.m.

Mattanawcook at Bucksport, 4 p.m.

Nokomis at Belfast, 3:30 p.m.

Old Town at Hermon, 6:30 p.m.

Orono at Penquis Valley, 4 p.m.

Pine Tree at Valley, 4 p.m.

Piscataquis at Foxcroft, 4 p.m.

Sumner at DI-Stonington, 4 p.m.

Girls Soccer

Ashland at Wisdom, 3 p.m.

Belfast at Nokomis, 3:30 p.m.

Boothbay at Mountain Valley, 3:30 p.m.

Calais at Narraguagus, 4 p.m.

Dirigo at Madison, 3:30 p.m.

Leavitt at Lincoln Acad., 6 p.m.

Lisbon at Hall-Dale, 3:30 p.m.

Madawaska at Limestone, 5 p.m.

Messalonskee at Oxford Hills, 6 p.m.

Monmouth at Carrabec, 3:30 p.m.

Mount Abram at Wiscasset, 3:30 p.m.

Mount Ararat at Lawrence, 6 p.m.

Pine Tree at Valley, 4 p.m.

Winthrop at Oak Hill, 3:30 p.m.

Woodland at East Grand, 4 p.m.

Field Hockey

Camden Hills at Morse, 3:30 p.m.

Hampden at Messalonskee, 3:30 p.m.

John Bapst at Old Town, 3:30 p.m.

Lawrence at Bangor, 3:30 p.m.

Leavitt at Lincoln Acad., 3:30 p.m.

Maine Central Institute at Erskine, 3:30 p.m.

Maranacook at Gardiner, 3:30 p.m.

Mount Ararat at Mt. Blue, 3:30 p.m.

Mount View at Brewer, 3:30 p.m.

Mountain Valley at Hall-Dale, 3:30 p.m.

Nokomis at Belfast, 3:30 p.m.

Piscataquis at Hermon, 4 p.m.

Skowhegan at Cony, 3:30 p.m.

Cross Country

Orono Red Riot Challenge Invitational at Orono High School, 4 p.m.

COLLEGE

Women’s Soccer

UMass-Lowell at Maine, 6 p.m.

Volleyball

Husson at Southern Maine, 7 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

WEDNESDAY’S RESULTS

GIRLS SOCCER

Caribou 2, Fort Kent 1

Dexter 1, Foxcroft Acad. 0

Ellsworth 6, Washington Acad. 1

Houlton 4, Schenck 0

Mount Desert Island 5, George Stevens 0

Orono 2, Old Town 1

Penobscot Valley 9, Katahdin 0

Sumner 2, Central 1

FIELD HOCKEY

Foxcroft 3, Dexter 0

Mattanawcook 2, Central 1

BOYS SOCCER

Chop Point 8, Highview Christian 2

Ellsworth 6, John Bapst 0

Fort Kent 1, Caribou 0

Narraguagus 5, Woodland 4

Shead 4, Jonesport-Beals 3

TUESDAY’S RESULTS

FIELD HOCKEY

Brewer 2, Morse 0

Cony 1, Bangor 1

Mount View 1, Belfast 0

Nokomis 1, Winslow 0

BOYS SOCCER

Bangor 3, Cony 0

Bangor Christian 6, DIS 0

Fort Fairfield 4, Cen. Aroostook 1

Foxcroft 4, Dexter 0

George Stevens 3, MDI 2

Greenville 3, Valley 0

Hampden 7, Lawrence 1

Houlton 3, Schenck 0

Mattanawcook 3, Lee 2

Nokomis 2, Gardiner Area 1

Old Town 4, Orono 0

Penquis 3, Piscataquis 2

S. Aroostook 6, Hodgdon 0

Sumner 2, Central 2

GIRLS SOCCER

Bangor 4, Cony 1

Fort Fairfield 3, Cen.l Aroostook 1

Greenville 9, Valley 0

Highview Chr. 7, Gr. Portland Chr. 0

Limestone 4, East Grand 0

MDI 6, Foxcroft 1

Narraguagus 2, Shead 1

Oxford Hills 1, Brewer 0

Searsport 5, Woodland 0

S. Aroostook 4, Hodgdon 2

Waterville 9, Mount View 0

PREP

GIRLS SOCCER

Lexington Christian 3, Berwick Acad. 0

COLLEGE

WEDNESDAY’S RESULTS

FIELD HOCKEY

Lasell 2, Saint Joseph’s 1

Plymouth State 8, Southern Maine 6

MEN’S SOCCER

Colby 5, UM-Farmington 0

U-New England 1, Johnson & Wales 1 (2OT)

WOMEN’S SOCCER

Colby 8, Husson 1

Saint Joseph’s 3, Mount Ida 1

SMCC 2, CMCC 1 (2OT)

UM-Farmington 2, So. Maine 2 (2OT)

UM-Fort Kent 6, UM-Machias 0

WOMEN’S TENNIS

Colby-Sawyer 9, Southern Maine 0

TUESDAY’S RESULTS

FIELD HOCKEY

Bowdoin 6, Husson 0

Plymouth State 8, Southern Maine 6

Volleyball

HIGH SCHOOL

At Machias

Machias (9-3) def. Calais (5-5) 25-18, 29-27, 25-19

Machias: Jodie Wood 20/21 serving, 7 digs, 4 kills, 2 aces; Abigayle Hopkins 19/20, 15 service points, 3 aces, 1 kill; Amanda Preston 8/10 serving, 10 assists, 1 dig, 3 kills; Angleana Lyons 14/14 serving, 5 aces, 6 digs, 11 kills; Ciara Schoppee 7 digs, 3 assists

Calais: Kaylee Johnson 17/18 serving, 3 aces, 4 kills, 4 assists, 5 digs; Jasmine Ross 4 aces, 2 kills, 5 blocks; Carson Hold 2 kills, 2 blocks; Hope Ann Socobasin 5 kills; Nicki Scott 11/12 serving, 2 aces; Caitlin Reynolds 5 digs

At Narraguagus

Narraguagus (4-7) def. Sumner (1-7) 25-21, 25-16, 25-10

Narraguagus: Frankie Couture 14-14 serving, 7 aces, 2 kills, 15 assists, 5 digs; Danielle Robinson 11-12 serving, 2 aces, 1 kill, 2 digs; Kelli Kennedy 13-13 serving, 5 aces, 5 kills, 6 digs; Brynn Jellison 14-15 serving, 5 aces, 2 kills, 1 dig; Karmen Kennedy 7 kills, 1 block

Sumner: Whytne Crabtree 18 digs, 1 ace; Haileigh Gomes 1 kill, 8 digs; Cassidy Andrews 8 digs

COLLEGE

At Bangor

Saint Joseph’s College (15-4) def. Husson (8-14) 25-12, 25-12, 25-16

Golf

WMSGA

At Boothbay Harbor GC

Best Ball of 2 — Gross: Traci Beier, Linda MacNeil 75, Liz Wiltshire, Denise Hennessey 76, Kristin Kannegieser, Melissa Johnson 76, Jean Sweetser, Helen Plourd 80, Net: Rita Howard, Jean Pratt 57, Darlene Soboleski, Arlene Davis 58, Bobbi Berry, Norma Michaud 58, Melinda Eaton, Terri Messer 59, Donni Witham, Susan Wootton 59, Skins: Gross: No. 3 Trudy Dorval 3, No. 6 Jean Pratt 2, No. 7 Kathy Constantine 3, No. 8 Linda Pearse 2, No. 10 Jane Flower 3, No. 15 Vi Kemp 2, No. 17 Jean Cassidy 2, No. 18 Liz Wiltshire 5, Net: No. 5 Rachel Newman 2, 50-50: Arlene Davis.

MSGA

At Portland CC

Individual Gross — Flight 1: Thomas Bean 71/70, Craig Chapman 73/71, Joe Alvarez 74/74; Individual Net — Flight 1::Mark Hanley 73/66, Dick Bachelder 73/67, Andy Spaulding 75/68, Individual Gross — Flight 2: Phil Barter 78/70, Michael Hayes 82/71, Phil Dube 82/71, Individual Net — Flight 2: Ray Mountain 86/68, Michael White 92/70, William White 91/71, Individual Gross — Senior 1: Mark Plummer 74/75, Dan Bellemare 76/71, Alan Bouchard 77/74, Individual Net — Senior 1: Barry Hobert 78/70, Ron Murray 77/70, Mark Curtis 77/72, Individual Gross — Senior 2: Lee Spaulding 85/68, Mike Perreault 85/69, Tom Murphy 86/71, Individual Net — Senior 2: Richard G Mains 94/68, Tom Blake 88/68, Charlie Swett 87/72, Team Gross: Joe Alvarez, Casey Catell, Sean Foye, Mark Plummer, 65/65; Thomas Bean, Mark Curtis, Jim Quinn, Glenn Furth, 66/63; Lowell Watson, Mark Hanley, Adam Casey, Alan Bouchard, 66/61; Craig Chapman, Jeff Leonardo, Gary Caiani, Rick Dostie, 66/62; Team Net: Mike Francoeur, Stephen M Morris, Dick Bachelder, Travis Ferrante, 66/58; Michael White, William White, Paul Cloutier, Ronald J Kelton, 71/58; Michael Hayes, Scott Nevers, Derek Bisson, Andy Spaulding, 69/59; Russ Sweet, Rick Zemla, Jim Macklin, Bob Blais, 70/60; Matt Brooks, Ron Murray, John Conley, Chris King, 68/60; Flight 1 Skins — Gross: No. 2 Craig Chapman 3, Net No. 4 Tom Blake 1, Net No. 12 Scott Campbell 2, Net No. 13 Lee Spaulding 2, Net No. 15 – Russ Sweet 2, Gross No. 17 Scott Nevers 2, Gross: No. 18 Lowell Watson 3, Closest to the pin: No. 4 Casey Catell 2-9, No. 7 – Bill Donovan 2-1, No.14 Paul Connolly 1-9, No. 17 – Scott Nevers 1-0.

EMSGA

At Northport GC

Scramble — 1st Gross: Carl Buck,Paul Jasienowski, Steve Stanford 63 2nd tie: Cliff Vaux, Joe Sala, Jerry Carrier, George Lee and Sonny Meyers, Steve Beleya, LeLand Bemis 65; 1st net tie: Lefty Homans, Richard Clements, Cecil Eastman, Terry Whitney and Peter Doran,Gregory Jameson, Larry Orcutt,Gordon Holmes and Jim Ballinger, Warren Brooks, Jim Maillett, Stan Miller and Steve Norton, Sandy Ervin, Steve Catell, Bucky Owen 56; Pins: No. 3 Bucky Owen 9-3, No. 9 Bill Kirby 10-7, No. 12 Peter Doran 2-6, No. 18 Rod Chase 14-2.

Maine Chapter NEPGA

Dunegrass CC

Pro Match Play Championship – Quarterfinals: Ben Morey & Scott Mann defeated Gregg Baker & Nick Glicos 1up; John Hickson & Bob Darling defeated Sean Barrett & Chad Hopkins 1 up 20 holes; Tim Desmarais & Evan Griffith defeated Dave Grygiel & Scott Mayer 1 up

Jim Fairbanks & Zach Steele defeated Bob Mathews & Peter Matthews 3&2

Semifinals: John Hickson & Bob Darling defeated Ben Morey & Scott Mann 3&2

Jim Fairbanks & Zach Steele defeated Tim Desmarais & Evan Griffith 1 up 19 holes

Finals: John Hickson & Bob Darling defeated Jim Fairbanks & Zach Steele 6&5

Consolation Match: Nick Glicos & Gregg Baker defeated Dave Grygiel & Scott Mayer 3&1

LOCAL

At Barren View GC

Senior Scramble — 1. Hilary Pineo, Ed Mosel, Jim Clark, Bob Loud -4 (won in putt-off). 2. Steve Roberts, Guy Lebo, Don Porteous, Chuck Nevala -4 3. DW Smith, John Rogers, Larry Monsour, Burnham Matthews -4 4. Hazel Carter, Mike Chambers, Dave Beal, Sonny Beal -4. Pin: No. 5 Jeanine Wright 12′

Recommend this article

SEE COMMENTS →

View stories by school

Similar Articles

More in Sports