Local sports results for Jan. 28, 2013

Posted Jan. 28, 2013, at 9:41 p.m.
Last modified Jan. 28, 2013, at 11:47 p.m.

Youth hockey

SQUIRTS

At Sawyer, Bangor

Sunday: Bangor Red Squirts 7, Bangor White Squirts 4

Bangor Red goals: Cameron Legassie 2, Ben Brook 2, Trevor Reed, Nicholas Fournier, Lucas Hale; Bangor White goals: Cameron Doughty 3, Jack Perron

At Millar Arena, Houlton

Saturday: Bangor Red Squirts 5, Houlton Squirts 1

Bangor goals: Jackson Campbell 2, Cole Neale, Cameron Legasse, Ben Brook; Houlton goal: Jason Collett

BANTAMS

At Alfond, Orono

Sunday: PVHC Blue Bantams 5, Maranacook 4

PVHC goals: Hunter Christian 4, Jeffrey Garfield 1; goalie: Matt Blankenship; Maranacook goals: Zachary Godbout 2, Matthew Welch 1, Riley Kirk 1

PEEWEES

At Sukee, Winslow

Bangor White 4, CMYH 1

Bangor goals: Alex Walls 2, Jack Lalime, Nevin Daviault; goalie: A.J. Meo; CMYH goal: Cody Dixon; goalie: Karsten Burgoyne

Today’s games

HIGH SCHOOL

GIRLS BASKETBALL

Ashland at Central Aroostook, 7 p.m.

Belfast at Maine Central Institute, 7 p.m.

Boothbay Region at St. Dominic, 5:30 p.m.

Brewer at Messalonskee, 7 p.m.

Cony at Lewiston, 7 p.m.

Edward Little at Erskine, 7 p.m.

GSA at Narraguagus, 6:30 p.m.

Greater Houlton Chr. at Easton, 5:30 p.m.

Hall-Dale at Lisbon, 7 p.m.

Hermon at Ellsworth, 7 p.m.

John Bapst at Foxcroft, 7 p.m.

Lawrence at Hampden, 7 p.m.

Lincoln Ad. at Leavitt, 6:30 p.m.

Medomak Valley at Maranacook, 6:30 p.m.

Monmouth at Wiscasset, 7 p.m.

Morse at Gardiner, 6:30 p.m.

Mount Desert Island at Old Town, 7 p.m.

Mount View at Nokomis, 6:30 p.m.

Mt. Blue at Bangor, 7 p.m.

Oak Hill at Winthrop, 5:30 p.m.

Orono at Mattanawcook, 7 p.m.

Oxford Hills at Brunswick, 7 p.m.

Richmond at Valley, 5:30 p.m.

Sacopee Valley at Buckfield, 5 p.m.

Searsport at Bangor Christian, 7 p.m.

Skowhegan at Mount Ararat, 7 p.m.

Telstar at Madison Area, 7 p.m.

Washington Ad. at Calais, 6:30 p.m.

Waterville at Camden Hills, 6 p.m.

Westbrook at Thornton, 7 p.m.

Winslow at Oceanside, 6:30 p.m.

Woodland at Shead, 6:30 p.m.

BOYS BASKETBALL

Bangor at Mt. Blue, 7 p.m.

Brunswick at Oxford Hills, 7 p.m.

Camden Hills at Waterville, 6:30 p.m.

Gardiner at Morse, 7 p.m.

Greater Houlton Chr. at Easton, 7 p.m.

Greely at Yarmouth, 7 p.m.

Hampden at Lawrence, 7 p.m.

Hodgdon at Fort Fairfield, 7 p.m.

Katahdin at S. Aroostook, 6:30 p.m.

Leavitt at Lincoln Ad., 7 p.m.

Lee at Houlton, 7 p.m.

Lewiston at Cony, 7 p.m.

MCI at Belfast Area, 6:30 p.m.

Maranacook at Medomak, 7 p.m.

Messalonskee at Brewer, 7 p.m.

Nokomis at Mount View, 6:30 p.m.

Oceanside at Winslow, 6:30 p.m.

Penobscot Valley at Schenck, 7 p.m.

Penquis at Stearns, 7 p.m.

Piscataquis at Central, 7 p.m.

Richmond at Valley, 7 p.m.

Van Buren at Fort Kent, 7 p.m.

Washburn at Ashland, 7 p.m.

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Husson at Bates, 7 p.m.

Thomas at Bowdoin, 7 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Maine at New Hampshire, 7 p.m.

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Saturday’s Results

Bangor Christian 66, Schenck 57

Caribou 49, MDI 46

Fort Fairfield 69, Wisdom 27

Hermon 57, Old Town 50

Katahdin 62, GHCA 42

Lee Acad. 65, Woodland 35

Machias 67, Greenville 56

Madawaska 49, Van Buren 48

Mattanawcook Acad. 62, Searsport 53

Penquis 64, Central 43

Presque Isle 58, Ellsworth 48

Shead 65, East Grand 32

Washburn 54, Central Aroostook 52

Monday’s Results

Easton 55, Limestone 29

GSA 57, DI-Stonington 54

John Bapst 73, Orono 45

MDI 71, Washington Acad. 64

Sumner 63, Searsport 45

Woodland 63, Narraguagus 57

GIRLS BASKETBALL

Saturday’s Results

Dexter 56, Bucksport 17

Greely 35, Fryeburg 25

Hodgdon 47, Limestone 45

Hyde 40, Kents Hill 20

Katahdin 58, Greater Houlton Chr. 57

Lee 48, Woodland 25

Machias 43, Greenville 40

Mattanawcook 58, Searsport 26

MDI 76, MDI 38

Presque Isle 70, Ellsworth 37

Shead 39, East Grand 27

Van Buren 69, Madawaska 37

Monday’s Results

Ashland 47, Katahdin 41

Calais 76, Machias 56

Fort Fairfield 67, Madawaska 36

Hermon 41, John Bapst 34

Houlton 41, Hodgdon 37

Jonesport-Beals 63, Sumner 44

Penquis 59, Stearns 35

Piscataquis 38, Central 30

Schenck 72, PVHS 47

Van Buren 47, Easton 41

Washburn 100, S. Aroostook 36

BOYS HOCKEY

Saturday’s Results

Bangor 8, Waterville 1

Presque Isle 14, Old Town 1

COLLEGE

MEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Maine 3, Boston College 1

Norwich 2, Southern Maine 0

St. Michael’s 5, U-New England 1

WOMEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Bowdoin 5, Williams 0

Maine 1, Connecticut 1 (OT)

Trinity 1, Colby 0

MEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Bowdoin 63, Colby 49

Saint Joseph’s 53, Lasell 46

So. Maine 90, W. Connecticut 77 (OT)

Stony Brook 79, Maine 69

Thomas 87, Green Mountain 78

Tufts 74, Bates 67

UM-Farmington 102, Castleton State 94 (OT)

UM-Presque Isle 96, SUNY Canton 73

U-New England 62, Salve Regina 56

Sunday’s Results

SUNY Canton 75, UM-Fort Kent 66

Monday’s Results

UM-Machias 81, UM-Augusta 68

WOMEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Bowdoin 82, Colby 71

Castleton State 61, UM-Farmington 45

Maine 67, Stony Brook 51

St. Joseph’s 68, St. Joseph (Conn.) 48

Thomas 72, Green Mountain 68

Tufts 55, Bates 34

U-New England 74, Salve Regina 71 (OT)

W. Connecticut 68, So. Maine 55

Sunday’s Results

MMA 77, UM-Presque Isle 41

UM-Fort Kent 65, SUNY Canton 57

Monday’s Results

UM-Machias 72, UM-Augusta 47

Indoor golf

At Dexter Muni GC

Indoor League:

Gross: Andy Bandola, Sean Farnsworth, Todd Brown, Don Vosburgh 54; Net: Dick Hall, Jimmy Costedio, Dale Wright 54; Pins: No. 2 Tony Mayo 29-1 No. 8 Dale Wright 23-9 No.13 Dale Wright 9-7 No. 17 Todd Brown 9-8; Long Drive: Dale Wright 302.2 yards; Straight Drive: Todd Brown 2.9 from center; Long Putt: Dick Hall 50-4

Men’s basketball

At Bangor Y

Old Town Canoe 59, CSU Bangor 42

Old Town leading scorer: Josh Micah 23; Bangor Josh Childs 13

Kenny Sting 71, Pour House 49

Sting leading scorer: Phil White 17; Pour House: Joe McCloskey 19

Results 104, Penobscot Job Corp 54

Results leading scorer: Matt McKenzie 26; Job Corp: Chris Maldonado 15

Radigan Mechanical 71, Swaggerhouse 65

Radigan leading scorer: Rob Jennings 19; Swaggerhouse: Frank Juco 21, Owen Jones 21

Youth hockey

SQUIRTS

At Sawyer, Bangor

Sunday: Bangor Red Squirts 7, Bangor White Squirts 4

Bangor Red goals: Cameron Legassie 2, Ben Brook 2, Trevor Reed, Nicholas Fournier, Lucas Hale; Bangor White goals: Cameron Doughty 3, Jack Perron

At Millar Arena, Houlton

Saturday: Bangor Red Squirts 5, Houlton Squirts 1

Bangor goals: Jackson Campbell 2, Cole Neale, Cameron Legasse, Ben Brook; Houlton goal: Jason Collett

BANTAMS

At Alfond, Orono

Sunday: PVHC Blue Bantams 5, Maranacook 4

PVHC goals: Hunter Christian 4, Jeffrey Garfield 1; goalie: Matt Blankenship; Maranacook goals: Zachary Godbout 2, Matthew Welch 1, Riley Kirk 1

PEEWEES

At Sukee, Winslow

Bangor White 4, CMYH 1

Bangor goals: Alex Walls 2, Jack Lalime, Nevin Daviault; goalie: A.J. Meo; CMYH goal: Cody Dixon; goalie: Karsten Burgoyne

Swimming

HIGH SCHOOL

At Ellsworth

Ellsworth boys 95, Hampen 55

200 Yard Medley Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Hamilton, Talor; Holmes, Cooper; Grover, Maks; Walton, Ben), 1:46.92. 2, Hampden Academy ‘A’ 1:59.82. 3, Ellsworth ‘B’ 2:19.75. 200 Yard Freestyle: 1, Holmes, Kody, Eagles, 2:14.33. 2, Conry, Patrick, Eagles, 2:35.26. 3, Noyes, Dylan, Broncos, 2:53.50. 200 Yard IM: 1, Hamilton, Talor, Eagles, 2:07.75. 2, Dysart, Ethan, Broncos, 2:24.15. 50 Yard Freestyle: 1, Walton, Ben, Eagles, 25.02. 2, Cardello, Jared, Broncos, 25.30. 3, Wadman, Daniel, Eagles, 26.71. 4, Fendl, Matt, Eagles, 27.57. 5, Russell, Thomas, Broncos, 27.99. 6, Wilson, Beau, Broncos, 31.72. 100 Yard Butterfly: 1, Grover, Maks, Eagles, 58.96. 2, Dysart, Ethan, Broncos, 1:01.61. 100 Yard Freestyle: 1, Hamilton, Talor, Eagles, 51.75. 2, Walton, Ben, Eagles, 55.81. 3, Cardello, Jared, Broncos, 56.84. 4, Vidas, Colin, Broncos, 1:00.35. 5, Fendl, Matt, Eagles, 1:02.73. 6, Palmer, Matthew, Broncos, 1:07.88. 500 Yard Freestyle: 1, Holmes, Cooper, Eagles, 5:27.68. 2, Dysart, Brian, Broncos, 5:56.92. 3, Conry, Patrick, Eagles, 6:53.19. 4, Noyes, Dylan, Broncos, 7:46.56. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Hampden Academy ‘A’ (Dysart, Ethan; Russell, Thomas;, Vidas, Colin; Cardello, Jared), 1:49.82. 2, Ellsworth ‘A’ 1:54.49. 3, Hampden Academy ‘B’ 2:02.47. 100 Yard Backstroke: 1, Grover, Maks, Eagles, 1:00.10. 2, Dysart, Brian, Broncos, 1:09.01. 3, Palmer, Matthew, Broncos, 1:25.55. 4, Cooper, Eric, Eagles, 1:37.94. 100 Yard Breaststroke: 1, Holmes, Cooper, Eagles, 1:06.26. 2, Holmes, Kody, Eagles, 1:15.41. 3, Russell, Thomas, Broncos, 1:15.58. 400 Yard Freestyle Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Walton, Ben;, Hamilton, Talor;, Grover, Maks; Holmes, Cooper), 3:38.93. 2, Hampden Academy ‘A’ 4:19.55. 3, Ellsworth ‘B’ 4:35.87.

Hampden Academy girls 106, Ellsworth 58

200 Yard Medley Relay: 1, Ellsworth ‘A’ (Colley, Paxton; Young, Madie; Cohen, Jess; Searchfield, Rachael), 2:20.94. 2, Hampden Academy ‘A’ 2:22.54. 3, Hampden Academy ‘B’ 2:40.29. 200 Yard Freestyle: 1, Searchfield, Rachael, Eagles, 2:25.55. 2, Reichel, Kristi, Broncos, 2:31.59. 3, Jeter, Erin, Broncos, 2:36.40. 4, Covey, Savana, Broncos, 2:41.73. 200 Yard IM: 1, Goff, Jill, Broncos, 2:54.77. 2, Walton, Katie, Eagles, 3:07.87. 3, Covey, Chelsea, Broncos, 3:15.70. 4, McGarraigle, Samantha, Broncos, 3:41.78. 50 Yard Freestyle: 1, Cain, Abby, Broncos, 30.32. 2, Colley, Paxton, Eagles, 32.36. 3, Barrett, Marie, Broncos, 32.40. 4, Chabot, Natalie, Broncos, 32.51. 5, Myers, Mackenzie, Eagles, 35.26. 6, Hunt, Megan, Eagles, 36.45. 100 Yard Butterfly: 1, Goff, Jill, Broncos, 1:22.94. 2, Walton, Katie, Eagles, 1:33.50. 3, Covey, Chelsea, Broncos, 1:43.34. 100 Yard Freestyle: 1, Cohen, Jess, Eagles, 1:07.44. 2, Reichel, Kristi, Broncos, 1:08.87. 3, Cain, Abby, Broncos, 1:10.73. 4, Chabot, Natalie, Broncos, 1:12.78. 5, Young, Madie, Eagles, 1:14.01. 500 Yard Freestyle: 1, Searchfield, Rachael, Eagles, 6:41.42. 2, Covey, Savana, Broncos, 7:09.03. 3, Smith, Courtney, Broncos, 7:19.10. 4, Parson, Beth, Broncos, 8:12.39. 200 Yard Freestyle Relay: 1, Hampden Academy ‘A’ (Barrett, Marie; Chabot, Natalie; Reichel, Kristi; Goff, Jill), 2:05.34. 2, Hampden Academy ‘B’ 2:14.99. 3, Ellsworth ‘A’ 2:15.07. 100 Yard Backstroke: 1, Cohen, Jess, Eagles, 1:16.78. 2, Jeter, Erin, Broncos, 1:23.08. 3, Doucette, Olivia, Broncos, 1:31.29. 4, Hunt, Megan, Eagles, 1:35.62. 5, Palmer, Sarah, Broncos, 1:37.09. 6, Colley, Paxton, Eagles, 1:42.93. 100 Yard Breaststroke: 1, Cochran, Hannah, Broncos, 1:32.15. 2, Fogg, Lindsie, Broncos, 1:32.97. 3, Young, Madie, Eagles, 1:37.26. 4, Smith, Oliva, Broncos, 1:38.46. 5, Myers, Mackenzie, Eagles, 1:44.15. 400 Yard Freestyle Relay: 1, Hampden Academy ‘A’ (Cain, Abby; Chabot, Natalie; Reichel, Kristi; Covey, Savana), 4:50.66. 2, ‘A’ 4:56.74. 3, Hampden Academy ‘B’ 5:17.91.

Girls basketball

SCHENCK 72, PVHS 47

At East Millinocket

Penobscot Valley (8-6) 47

Taylor 1-7 0-0 2, McKinnon 0-0 0-0 0, Hallett 0-0 0-1 0, Dube 3-9 0-0 8, Ireland 6-11 6-9 18, Jones 0-4 0-0 0, Roy 0-0 0-0 0, McGinn 9-15 1-1 19. Totals 19-46 7-11 47.

Schenck (12-2) 72

M. Thompson 8-26 1-2 19, Lewis 2-2 0-0 4, Michaud 0-0 0-0 0, K. Thompson 7-14 3-3 20, Lane 2-4 0-0 5, Hale 0-0 0-0 0, Bell 3-9 1-2 7, Stanley 6-11 0-0 15, Leavitt 0-2 0-0 0, Falone 1-2 0-0 2, Hoxie 0-0 0-0 0. Totals 29-70 5-7 72.

PVHS 19 31 37 47

Schenck 25 33 53 72

3-pt. goals — PVHS (2-12): Taylor 0-1, Dube 2-7, Jones 0-4; Schenck (9-18): M. Thompson 2-6, K. Thompson 3-7, Lane 1-1, Stanley 3-4.

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business