EMITL Championship Results

Posted Feb. 12, 2012, at 9:22 p.m.

Track & field

HIGH SCHOOL

At UMaine, Orono
BOYS

Bangor 122, Hampden 75.5, Orono 61, Brewer 39, Foxcroft 34, Ellsworth 28, Old Town 27, Hermon 14, MDI 10, Central 9.5, Mattanawcook 8, Sumner 6, Bucksport and John Bapst no score

Outstanding meet performer: Miguel Caballero (Orono); Boys Team Coach of the year: Jaime Cooke Jarvis (Bangor) Anne Norton Sportsmanship Award: Lee Jackson (Old Town)
4×880 Yard Relay: 1, Bangor (Joseph Belanger , Ben Salinas , Alex Shi , Jon Belanger), 8:30.30. 2, Ellsworth (Dan Curts , Derek Hawes , Evan Boudreau, Robert Looker ), 8:48.25. 3, Hampden (Nick Kopf , Jake Maltz , Kyle Rogerson , Andrew Closson ), 8:49.78. 4, Brewer (Sam Ness , John Rivers , Stephen Taylor , Trey Williams ), 8:51.06. 5, Old Town (Thorben Trebing , Kyle Dupuis , Austin Comeau , Drew VanSteenberghe ), 9:08.23. 6, Sumner (Taylor Lee , Brandon Wade , Baramee Janla, Zac Wells ), 9:17.90.
55 Meter Hurdles: 1, Andrew Toothaker, HAM, 8.01. 2, Donald Boyer, FOX, 8.33. 3, Isaac Ocana, MAT, 8.34. 4, Ryan Faircloth, HAM, 8.43. 5, Brandon Crocker, ORO, 8.99. 6, Andrew Fournier, BAN, 9.22.

55 Meter Dash: 1, Roy Donnelly, HAM, 6.82. 2, Joe Claar, ORO, 6.90. 3, Nicolas Boutin, OT, 6.98. 4, Anthony Jackson, BRW, 6.99. 5, Ryan Wang, FOX, 7.01. 6, Sam Donnelly, HAM, 7.08.
1 Mile Run: 1, Dan Curts, ELL, 4:27.79. 2, Jon Stanhope, BAN, 4:29.54. 3, Jon Belanger, BAN, 4:42.45. 4, Tyler White, ORO, 4:42.85. 5, Jake Archer, BAN, 4:51.63. 6, Luke Rand, BRW, 4:52.58.
400 Meter Run: 1, Miguel Caballero, ORO, 51.30. 2, Cody Weaver, CEN, 52.34. 3, David Correale, BAN, 52.51. 4, Peter Manuel, BAN, 52.66. 5, Isaac Ocana, MAT, 53.57. 6, Joseph Belanger, BAN, 54.18.
800 Meter Run: 1, David Correale, BAN, 2:01.98. 2, Trey Williams, BRW, 2:02.30. 3, Jon Stanhope, BAN, 2:05.34. 4, Alex Shi, BAN, 2:05.60. 5, Drew VanSteenberghe, OT, 2:06.57. 6, Ben Salinas, BAN, 2:09.46.
200 Meter Run: 1, Miguel Caballero, ORO, 23.29. 2, Roy Donnelly, HAM, 23.84. 3, Peter Manuel, BAN, 24.10. 4, Nicolas Boutin, OT, 24.12. 5, Joe Claar, ORO, 24.53. 6, Cody Weaver, CEN, 24.64.
2 Mile Run: 1, Dan Curts, ELL, 10:10.36. 2, Jon Belanger, BAN, 10:33.03. 3, Caleb Halvorson-Fried, BAN, 10:35.03. 4, Tyler White, ORO, 10:37.11. 5, Paul Rudnicki, BAN, 10:41.71. 6, Luke Rand, BRW, 10:47.05.
4×220 Yard Relay: 1, Hampden (Roy Donnelly , Josh Hoch , Sam Donnelly , Cam Blood ), 1:36.57. 2, Bangor (David Correale , Joseph Belanger , Damian Lambert , Peter Manuel ), 1:36.78. 3, Old Town (Lee Jackson, Nicolas Boutin , Austin Comeau , Thorben Trebing ), 1:38.40. 4, Brewer (Anthony Jackson , Trey Williams , Joe Hayden , Dustin Pelkey ), 1:39.65. 5, Foxcroft (Peter Boyer, Colby Bombero , Garrett Hilton, Stephen Sharrow ), 1:41.79. 6, Hermon (Kevin Frederick, Darius Ntacyo , Brady Knowles , Elias Pasquerillo ), 1:42.06.
Shot Put: 1, Trevor Alley, MDI, 44-02.50. 2, Scott Murray, BAN, 43-03.75. 3, Eli Hughes, BAN, 42-09.75. 4, Tyler Grindle, BAN, 41-04.25. 5, Simon Burditt, HAM, 40-03. 6, John Hand, BRW, 39-05.50.
Long Jump: 1, Miguel Caballero, ORO, 21-07. 2, Logan Lanham, BAN, 19-01. 3, Andrew Toothaker, HAM, 18-10.75. 4, Elias Pasquerillo, HER, 18-07. 5, Cam Blood, HAM, 18-06. 6, Jamie Normand, ORO, 18-04.50.
Triple Jump: 1, Donald Boyer, FOX, 41-01.50. 2, Elias Pasquerillo, HER, 39-09. 3, Andrew Toothaker, HAM, 39-03.50. 4, Cam Blood, HAM, 39-02.50. 5, Stephen Sharrow, FOX, 38-10. 6, Brandon Sperrey, HER, 38-06.50.
High Jump: 1, Donald Boyer, FOX, 6-02. 2, Nick Turner, BRW, 5-06. 3, Kyle Jordan, SUM, J5-06. 3, Charles Moody, OT, J5-06. 5, Logan Lanham, BAN, J5-06. 6, Christian Duncan, CEN, 5-04. 6, Conor Patrick, HAM, 5-04.
Pole Vault: 1, David Frederick, ORO, 12-00. 2, Joe Hayden, BRW, 11-06. 3, Conor Patrick, HAM, J11-06. 4, Nate Ivey, BAN, 11-00. 5, Robert Keane, OT, 10-06. 6, Zach Stanwood, BAN, J10-06.

GIRLS

Bangor 150, Hermon and Old Town 49 each, Brewer 43, Ellsworth 32, Hampden 31, MDI 24, John Bapst 24, Orono 16, Foxcroft 6, Bucksport 6, Cental 3, Mattanawcook 1, Sumner no score

Story continues below advertisement.

Outstanding Meet Performers: Teal Jackson (Brewer), Aleta Looker (Ellsworth); Girls Team Coach of the year: Amy Luce (Hermon); Anne Norton Sportsmanship Award: Remay Burke (Central)

4×880 Yard Relay: 1, Bangor (Angelyn Masters , Miranda Monk , Kristen Robbins, Ashley Robinson ), 10:15.09. 2, Hampden (Elizabeth Labun , Katie Cyr, Sarah Tatgenhorst , Kylee Parker ), 10:35.30. 3, MDI (Emma Fernald , Kayla Ray , Cecilia Thomas , Caroline Driscoll ), 10:38.55. 4, John Bapst (Ciara Petrello , Ashley Charpentier , Casey McGuire, Amanda Lalime ), 10:39.31. 5, Brewer (Nikki Eremita , Mikaela King, Sierra Sinclair , Shannon Dapice ), 11:16.71. 6, Old Town (Carrissa Brackley , Aurora Sullivan , Mary Hamilton , Riley Marquis ) 11:48.83.
55 Meter Hurdles: 1, Grace MacLean, BAN, 8.90. 2, Alexa Dufour, OT, 9.19. 3, Jade Baumrind, BAN, 9.31. 4, Courtney Lizotte, BAN, 9.57. 5, Sherraiah Grace, ORO, 9.60. 6, Rachel Karp, BRW, 9.68.
55 Meter Dash: 1, Teal Jackson, BRW, 7.43. 2, Tia Jackson, OT, 7.65. 3, Maddie Page, HER, 7.72. 4, Kaylin Rogers, HER, 7.86. 5, Chelsea Kuzio, HAM, 7.91. 6, Samantha Milton, OT, 7.93.
1 Mile Run: 1, Aleta Looker, ELL, 5:17.42. 2, Angelyn Masters, BAN, 5:31.93. 3, Nelly Winship, BUC, 5:34.42. 4, Caroline Driscoll, MDI, 5:42.74. 5, Nora Hubbell, MDI, 5:47.60. 6, Haley Lawrence, ELL, 5:58.19.
400 Meter Run: 1, Teal Jackson, BRW, 59.31. 2, Tia Jackson, OT, 1:01.06. 3, Synclaire Tasker, BRW, 1:02.74. 4, Laken Thomas, BAN, 1:03.11. 5, Remay Burke, CEN, 1:03.68. 6, Katerina Dagher, BAN, 1:06.24.
800 Meter Run: 1, Aleta Looker, ELL, 2:19.37. 2, Ashley Robinson, BAN, 2:24.05. 3, Fern Morrison, FOX, 2:29.52. 4, Kayla Marquis, ORO, 2:33.93. 5, Nora Hubbell, MDI, 2:34.48. 6, Elizabeth Labun, HAM, 2:34.93.
200 Meter Run: 1, Teal Jackson, BRW, 25.87 (LEAGUE RECORD). 2, Maddie Page, HER, 26.96. 3, Tia Jackson, OT, 27.42. 4, Kaylin Rogers, HER, 28.10. 5, Alexa Dufour, OT, 28.10. 6, Jade Baumrind, BAN, 28.29.
2 Mile Run:
1, Aleta Looker, ELL, 12:07.40. 2, Miranda Monk, BAN, 12:11.43. 3, Caroline Driscoll, MDI, 12:19.60. 4, Nora Hubbell, MDI, 12:37.53. 5, Kylee Parker, HAM, 12:37.63. 6, Haley Lawrence, ELL, 12:48.46.
4×220 Yard Relay: 1, Hermon (Mollie Roy , Kaylin Rogers , Gabby Bryant , Maddie Page), 1:52.24. 2, Bangor (Jade Baumrind , Abby Reynolds , Ashley Robinson, Laken Thomas ), 1:52.33. 3, Old Town Samantha Milton, Michaela Milton , Riley Marquis , Alexa Dufour ), 1:56.77. 4, Brewer (Emma Nichols, Rachel Karp , Emily Illingworth , Jasmine Getchell ), 1:57.88. 5, Hampden (Paige Rainford, Katie Cyr , Idy Arce , Sarah Tatgenhorst ), 1:59.66. 6, Central (Laurel Rougny , Anna Carey , Hayley Mailman , Remay Burke ), 2:00.99.
Shot Put: 1, Ashley Flint, BAN, 32-02. 2, Samantha Schultz, HER, 31-05.50. 3, Anna Bryan, JB, 30-04.50. 4, Laura Martin, OT, 28-10.50. 5, Brooke Beck, BAN, 27-03. 6, Merissa Jordan, MAT, 27-02.25.
Long Jump: 1, Tiffany Gray, BAN, 17-05 (LEAGUE RECORD). 2, Grace MacLean, BAN, 17-03.50. 3, Carolyn Benner, JB, 16-06. 4, Idy Arce, HAM, 15-05.75. 5, Marina Dow, HAM, 15-04.75. 6, Alessia Senzacqua, OT, 15-01.25.
Triple Jump: 1, Tiffany Gray, BAN, 35-07.75. 2, Carolyn Benner, JB, 34-07.50. 3, Cassie Braithwaite, BAN, 33-10. 4, Chelsea Kuzio, HAM, 33-06. 5, Casey Modery, BAN, 32-09.25. 6, Marina Dow, HAM, 32-07.75.
High Jump: 1, Grace MacLean, BAN, 5-02. 2, Gioia Iacopini, HER, 5-00. 3, Deanne Krapf, BAN, 4-10. 4, Heather Soule, OT, 4-08. 5, Tiffany Gray, BAN, J4-08. 6, Marina Dow, HAM, J4-08.
Pole Vault: 1, Kayla Marquis, ORO, 9-03. 2, Leanne Violette, BAN, 7-06. 2, Emily Smith, BAN, 7-06. 4, Roxanne Bowen, HAM, 7-00. 5, Danielle Clark, BAN, J7-00. 6, Margaret Pierce, HER, 6-06.

SEE COMMENTS →

View stories by school

Similar Articles

More in Sports