Jan. 9, 2012, Local Sports Results

Posted Jan. 09, 2012, at 9:15 p.m.
Last modified Jan. 09, 2012, at 11:56 p.m.

Today’ games

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Biddeford at Deering, 7 p.m.

Cape Elizabeth at Wells, 7 p.m.

Cheverus at Scarborough, 7 p.m.

Cony at Lawrence, 7 p.m.

Story continues below advertisement.

East Grand at Hodgdon, 7 p.m.

Easton at Central Aroostook, 7 p.m.

Edward Little at Mt. Blue, 7 p.m.

Ellsworth at Washington, 7 p.m.

Erskine at Brewer, 7 p.m.

Freeport at Fryeburg, 6:30 p.m.

Gardiner Area at Belfast Area, 6:30 p.m.

Gorham at Windham, 7:30 p.m.

Gray-New Gloucester at Falmouth, 7 p.m.

Greely at Traip, 7 p.m.

Greenville at Forest Hills, 6:30 p.m.

Lake Region at York, 6:30 p.m.

Leavitt Area at Medomak Valley, 7 p.m.

Lewiston at Messalonskee, 7 p.m.

Limestone at Fort Fairfield, 7 p.m.

Machias at Woodland, 6:30 p.m.

Maranacook at Mount View, 6:30 p.m.

Marshwood at Thornton, 7 p.m.

Massabesic at Noble, 7 p.m.

Morse at Camden Hills, 7 p.m.

Mount Ararat at Hampden, 6:30 p.m.

Oak Hill at Maine Central Institute, 7 p.m.

Oxford Hills at Skowhegan Area, 7 p.m.

Poland at Yarmouth, 7 p.m.

Portland at Kennebunk, 7 p.m.

Shead at Jonesport-Beals, 6:30 p.m.

South Portland at Sanford, 7 p.m.

Sumner at Bangor Christian, 7:30 p.m.

Valley at Rangeley Lakes, 7 p.m.

Waterville at Lincoln, 7 p.m.

Waynflete at Old Orchard Beach, 7 p.m.

Westbrook at Bonny Eagle, 7 p.m.

Winslow at Oceanside, 6:30 p.m.

*******

GIRLS BASKETBALL

Bangor Christian at Dexter, 7 p.m.

Belfast at Gardiner, 7 p.m.

Bonny Eagle at Westbrook, 7 p.m.

Brewer at Erskine, 7 p.m.

Camden Hills at Morse, 7 p.m.

Deer Isle-Stonington at Penobscot Valley, 6:30 p.m.

Deering at Biddeford, 7 p.m.

Dirigo at Carrabec, 7 p.m.

East Grand at Hodgdon, 5:30 p.m.

Falmouth at Gray-New Gloucester, 6 p.m.

Fort Kent at Washburn, 7 p.m.

Foxcroft at John Bapst, 7 p.m.

Fryeburg at Freeport, 6:30 p.m.

Gorham at Windham, 6 p.m.

Greenville at Forest Hills, 5 p.m.

Hampden at Mount Ararat, 6:30 p.m.

Hermon at Mount Desert Island, 7 p.m.

Houlton at Mattanawcook, 7 p.m.

Kennebunk at Portland, 7 p.m.

Lawrence at Cony, 7 p.m.

Lincoln at Waterville, 6:30 p.m.

Lisbon at Madison, 7 p.m.

Maine Central Institute at Oak Hill, 7 p.m.

Massabesic at McAuley, 7 p.m.

Medomak Valley at Leavitt, 7 p.m.

Messalonskee at Lewiston, 7 p.m.

Monmouth at Wiscasset, 7 p.m.

Mount View at Maranacook, 6:30 p.m.

Mt. Blue at Edward Little, 7 p.m.

North Yarmouth at Buckfield, 7 p.m.

Oceanside at Winslow, 6:30 p.m.

Old Orchard Beach at Waynflete, 5:30 p.m.

Orono at Penquis Valley, 7 p.m.

Piscataquis at George Stevens, 7 p.m.

Presque Isle at Caribou, 7 p.m.

Sanford at South Portland, 7 p.m.

Scarborough at Cheverus, 7 p.m.

Schenck at Stearns, 7 p.m.

Seacoast Christian at Greater Portland Christian, 7:30 p.m.

Skowhegan at Oxford Hills, 7 p.m.

Spruce at Hall-Dale, 7 p.m.

St. Dominic at Boothbay Region, 7 p.m.

Sumner at Searsport, 7 p.m.

Telstar at Mountain Valley, 7 p.m.

Thornton at Marshwood, 7 p.m.

Traip at Greely, 7 p.m.

Valley at Rangeley Lakes, 5:30 p.m.

Van Buren at Wisdom, 6 p.m.

Wells at Cape Elizabeth, 7 p.m.

Yarmouth at Poland, 6:30 p.m.

York at Lake Region, 6:30 p.m.

*******

BOYS HOCKEY

Cony at Hall-Dale, 8:30 p.m.

Messalonskee at Waterville, 6:30 p.m.

*******

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Gordon at U-New England, 7:30 p.m.

Saint Joseph’s at Lasell, 8 p.m.

Southern Maine at R.I. College, 7:30 p.m

Thomas at Husson, 5:30 p.m.

UM-Farmington at Maine Maritime, 5:30 p.m.

*******

WOMEN’S BASKETBALL

Gordon at U-New England, 5:30 p.m.

Saint Joseph’s at Lasell, 6 p.m.

Southern Maine at R.I. College, 5:30 p.m

Thomas at Husson, 7:30 p.m.

UM-Farmington at Maine Maritime, 7:30 p.m.

UM-Fort Kent at Nazareth, 6 p.m.

*******

Results

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Saturday’s Results

Acadia Christian 54, Pine Tree 47

Calais 81, Woodland 52

Caribou 49, Old Town 41

Central Aroostook 61, Hodgdon 56

Easton 60, Fort Fairfield 41

Gould 47, North Haven 43

Greater Houlton Christian 51, Southern Aroostook 48

Greenville 65, Islesboro Central 36

Hermon 41, Presque Isle 40

Hyde 61, Seacoast Christian 18

Lee 61, Penquis Valley 47

Machias 44, Deer Isle-Stonington 0

Traip 54, Sacopee Valley 29

Vinalhaven 60, Buckfield 36

Washington 82, Foxcroft 51

Wells 56, Lake Region 40

Wisdom 48, East Grand 23

Monday’s Results

George Stevens 58, Central 51

Hyde 64, Sacopee Valley 32

John Bapst 46, Foxcroft 44

Katahdin 62, Hodgdon 53

Mattanawcook 54, Houlton 52

Mountain Valley 51, Telstar 38

Penobscot Valley 45, Searsport 33

Schenck 55, Orono 44

Searsport 82, Acadia Christian 43

Southern Aroostook 79, Ashland 56

Spruce Mountain 61, Hall-Dale 43

Stearns 50, Piscataquis 40

Van Buren 57, Wisdom 36

Washburn 80, Greater Houlton Christian 53

*******

GIRLS BASKETBALL

Saturday’s Results

Central 35, Mattanawcook 27

Deer Isle-Stonington 47, Machias 41

Fort Fairfield 68, Limestone 36

Fort Kent 52, Madawaska 25

Foxcroft 33, Washington 28

Greenville 44, Islesboro Central 33

Hodgdon 48, Van Buren 46

Houlton 59, Stearns 39

Mount Desert Island 47, John Bapst 32

Old Orchard Beach 61, Kents Hill 23

Old Town 56, Caribou 34

Orono 53, Schenck 29

Pine Tree 42, Acadia Christian 13

Poland 43, Cape Elizabeth 34

Presque Isle 65, Hermon 35

Southern Aroostook 68, Greater Houlton Christian 37

Thornton 48, Kennebunk 33

Traip 51, Sacopee Valley 27

Vinalhaven 38, Buckfield 17

Washburn 64, Ashland 30

Wisdom 53, East Grand 35

Monday’s Results

Calais 68, Shead 46

Central Aroostook 45, Easton 30

Kents Hill 47, Hebron 9

Limestone 40, Madawaska 34

Washburn 76, Greater Houlton Christian 27

Woodland 45, Machias 29

*******

HOCKEY

Saturday’s Results

Brewer 6, Presque Isle 2

Messalonskee 7, Houlton 1

*******

PREP

Boys Hockey

Saturday’s Results

Hebron 5, Cushing 1

*******

Girls Hockey

Saturday’s Results

Hebron 5, Pingree 1

*******

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Colby-Sawyer 86, Husson 72

Keene State 79, Southern Maine 60

New England College 69, Maine Maritime 62

Roger Williams 62, U-New England 55

Thomas 88, Johnson State 68

UM-Farmington 86, Lyndon State 65

Williams 67, Bates 47

Sunday’s Results

Hamilton 70, Colby 62

UMFK 71, SUNY-Canton 63

*******

WOMEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

Colby-Sawyer 65, Husson 57

Lyndon State 52, UM-Farmington 49

New England College 53, Maine Maritime 38

Saint Joseph’s 95, UM-Fort Kent 54

Southern Maine 65, Keene State 58

Thomas 73, Johnson State 52

Williams 71, Bates 40

Sunday’s Results

Bowdoin 79, Emmanuel 64

Colby 65, Hamilton 54

SUNY-Canton 77, UMFK 70

*******

MEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Amherst 3, Colby 2

Bowdoin 5, Hamilton 2

Maine 5, New Hampshire 4 (OT)

U-New England 3, Suffolk 0

Sunday’s Results

Salem State 2, Southern Maine 1

*******

WOMEN’S HOCKEY

Saturday’s Results

Amherst 3, Colby 1

Conn. College 4, Bowdoin 2

Saturday’s Results

Boston University 2, Maine 1

*******

Player of the week

COLLEGE

Little East Conference

Hannah Wiley (University of Southern Maine freshman), indoor track and field, field rookie of the week, placed fourth in long jump with leap of 16 feet, 9.75 inches, qualified for New England Div. III Championships.

Matt Harmon (USM senior), indoor track and field, field athlete of the week, placed first in weight throw (50-4.5) and shot put (45-6.25) at USM Invitational.

Will Wegener (USM freshman), indoor track and field, track rookie of the year, won 200 meters (23.27 seconds) and finished second in the 55 (6.72) at USM Invitational.

NESCAC

Rachael Mack (Colby senior), women’s basketball, player of week, led team to 3-0 week while averaging 15.3 points, 8.7 rebounds and 4 steals a game.

Hockey East

Joey Diamond (University of Maine junior), men’s hockey forward, player of week, scored three goals and added two assists as Maine beat Vermont and New Hampshire.

 

Recommend this article

SEE COMMENTS →

View stories by school

Similar Articles

More in Sports