March 5-6, 2011, Local Sports Results

Posted March 07, 2011, at 1:33 a.m.

BASKETBALL

HIGH SCHOOL

Class A boys

BANGOR 58, CHEVERUS 49

Cheverus (21-1)

O’Neil 3-9 0-0 8, Olson 3-4 1-2 7, Savino 0-0 0-0 0, Cimino 0-1 0-0 0, Gwilym 0-1 0-0 0, Grover 0-0 0-0 0, Brady 8-12 4-6 22, Burns 0-0 0-0 0, DiStasio 3-13 5-8 12. Totals: 17-40 10-16 49.

Bangor (21-1)

Larochelle 0-1 3-4 3, Hettermann 0-4 9-12 14, Thomas 4-8 3-4 13, Blodgett 4-9 4-4 12, Mackintosh 1-1 0-0 2, Freudenberger 0-1 0-0 0, Stewart 5-8 0-4 10, Hartley 1-8 2-2 4. Totals: 17-38 21-30 58.

3-point goals: Cheverus (5-16): Brady 2-5, O’Neil 2-6, DiStasio 1-5; Bangor (3-7): Thomas 2-3, Hettermann 1-1, Larochelle 0-1, Blodgett 0-1, Stewart 0-1

Cheverus        3        20        34        49

Bangor        9        21        31        58

Class A girls

McAULEY 39, HAMPDEN 23

Catherine McAuley (20-2)

Daigle 0-1 0-0 0, Mack 0-2 0-0 0, Diperro 1-9 0-1 2, Davenport 0-1 0-2 0, Cooke 0-4 2-2 2, Coulombe 5-7 5-5 15, Clement 3-9 4-4 10, Leasure 0-0 0-0 0, Knight 5-14 0-0 10, Liziewski 0-0 0-0 0, Welch 0-0 0-0. Totals: 14-47 11-14 39.

Hampden (19-3)

DeRaps 0-4 0-0 0, Stephenson 3-9 1-2 10, Winchester 0-0 0-0 0, Sherburne 0-3 0-0 0, Maxwell 1-7 0-0 3, Webb 0-0 0-0 0, Moore 0-7 1-2 1, Lamberton 0-2 0-0 0, Parsons 0-1 0-0 0, Doyon 3-4 2-4 8, Snyder 0-9 1-2 1. Totals: 7-46 5-10 23.

3-point goals: McAuley (0-7): Clement 0-1, Cooke 0-2, Diperro 0-4; Hampden (4-16): Stephenson 3-4, Maxwell 1-4, Doyon 0-1, Sherburne 0-1, Moore 0-1, Snyder 0-2, DeRaps 0-3

McAuley        13        21        33        39

Hampden        2        13        23        23

Class D girls

WASHBURN 43, RICHMOND 30

Richmond (20-2)

D. Hurley 0-7 0-0 0, Murphy 0-0 0-0 0, Snedeker 0-1 2-3 2, Acord 0-0 0-0 0, Lancaster 1-7 0-0 2, T. Hurley 4-15 0-0 9, Leavitt 0-0 0-0 0, Johnson 1-3 1-1 3, Plummer 6-17 2-8 14, Pearson 0-4 0-2 0; Totals 12-54 5-14 30

Washburn (20-2)

R. Saucer 0-2 1-2 1, Blackstone-Thompson 0-0 0-0 0, Koch 2-7 2-4 6, Bragg 2-7 4-4 9, Churchill 0-1 0-0 0, Fitzpatrick 0-0 0-0 0, Doody 0-0 0-0 0, Sjoberg 0-1 0-2 0, Libby 0-0 0-0 0, Campbell 9-17 3-6 22, M. Saucier 0-0 0-0 0, Olson 1-4 2-2 5; Totals 14-39 12-20 43

3-pt. goals: Richmond (1-8): T. Hurley 1-2, D. Hurley 0-1, Lancaster 0-5; Washburn (3-9): Olson 1-2, Bragg 1-3, Campbell 1-4

Richmond         8        14        21        30

Washburn         9        21        31        43

Class D boys

CENTRAL AROOSTOOK 40, RICHMOND 37

Richmond (16-4)

Christie 4-7 3-5 12, Carver 1-4 1-2 3, O’Brien 2-8 3-5 7, Moody 1-1 0-0 2, Tuttle 1-4 0-1 2, Tribbett 0-2 0-0 0, Carter 4-12 3-4 11; Totals: 13-36 10-17 37

Cen. Aroostook (22-0)

Brewer 0-2 0-1 0, McLaughlin 1-4 5-6 7, Kelly 7-13 0-1 14, Decker 0-3 2-2 2, York 3-10 2-5 8, McClung 3-11 3-4 9; Totals: 14-43 12-19 40

3-point goals: Richmond (1-7): Christie 1-3, Carter 0-4; Cen.tral Aroostook (0-3): McLaughlin 0-1, Kelly 0-1, York 0-1

Richmond        3        10        22        37

Central Aroostook        7        25        35        40

Class C girls

HALL-DALE 54, WASHINGTON ACAD. 38

Hall-Dale (21-1)

Buck 1-6 1-4 3, Brown 0-0 0-0 0, Fredette 0-0 0-0 0, Barton 0-1 0-0 0, Moody 3-8 0-0 6, Goldman 1-4 2-2 4, Poland 1-2 1-2 3, Fenderson 0-1 0-0 0, Eccleston 0-0 0-0 0, Wolfington 7-12 2-2 20, Massey 8-17 0-2 18; Totals 21-51 6-12 54

Washington Acad. (17-4)

Matthews 0-0 0-0 0, Sawyer 0-1 0-0 0, Seeley 4-8 4-9 12, Colbeth 0-0 0-0 0, Cushing 0-1 0-2 0, Stevens 1-1 0-0 2, Foss 0-5 0-0 0, Smith 1-4 0-0 3, Mitchell 1-2 2-4 4, Wright 5-9 0-0 13, Hodgdon 1-2 0-0 2, Bridges 1-5 0-0 2; Totals: 14-38 6-5 38

3-point goals: Hall-Dale (6-13): Wolfington 4-4, Massey 2-5, Poland 0-1, Goldman 0-2, Buck 0-1; Washington Acad. (4-9): Wright 3-5, Smith 1-4

Hall-Dale        11        28        45        54

Washington Acad.        9        15        28        38

Class C boys

LEE 65, DIRIGO 55

Dirigo (19-3)

Turner 2-11 4-5 9, Frost 0-1 0-0 0, Ross 6-13 0-1 15, Dowland 0-0 0-0 0, Snowman 0-0 0-0 0, St. Germain 4-9 0-0 8, Ross 0-0 0-0 0, Turbide 4-14 1-2 13, Holmes 2-7 1-2 5, Fenstermacher 1-4 1-3 3, Stanley 0-2 2-2 2, Babb 0-0 0-0 0, Blodgett 0-0 0-0 0; Totals: 19-60 9-5 55

Lee Academy (21-1)

Peters 0-0 0-0 0, Nicholas 0-0 0-0 0, Makovskis 2-6 3-4 7, Brown 0-0 0-0 0, Guo 0-0 0-0 0, Harris 8-15 10-11 27, Sawtelle 0-2 0-1 0, Elder 0-0 0-0 0, James 5-10 7-10 18, Guido 0-0 0-0 0, Cropley 0-2 0-2 0, Chase 0-0 0-0 0, He 5-9 3-5 13; Totals: 20-44 23-33 65

3-point goals: Dirigo (8-22): Turbide 4-11, Ross 3-7, Turner 1-3, Fenstermacher 0-1; Lee Acad. (2-7): James 1-3, Harris 1-3, Sawtelle 0-1

Dirigo        14        22        34        55

Lee        14        32        47        65

COLLEGE

Men’s basketball

HARTFORD 66, MAINE 63

(Saturday Night)

HARTFORD (11-19)

Burton 3-8 1-2 7, Sabia 1-5 0-0 2, Zeglinski 3-9 3-6 10,  Minor 7-10 0-0 14, Brothers 3-5 0-0 6, Baker 0-1 0-0 0,  Maciel 6-9 2-2 19, Estes 3-5 2-2 8. Totals 26-52 8-12 66.

MAINE (15-15)

Singleton 4-8 4-5 13, Barnies 5-9 0-0 10, McNally 5-6 0-1 10,  McLemore 5-10 0-0 13, Peay 1-2 0-2 2, Rogers 0-1 0-0 0,  Fraser 0-1 2-2 2, Mitchell 3-5 4-6 13, Allison 0-2 0-1 0. Totals 23-44 10-17 63.

Halftime—Maine 32-31. 3-Point Goals—Hartford 6-23 (Maciel 5-7,  Zeglinski 1-5, Baker 0-1, Brothers 0-2, Sabia 0-3, Burton 0-5), Maine  7-18 (Mitchell 3-5, McLemore 3-8, Singleton 1-4, Rogers 0-1). Fouled  Out—Mitchell. Rebounds—Hartford 27 (Burton 6), Maine 26 (McNally 9).  Assists—Hartford 12 (Brothers, Minor 3), Maine 11 (Peay 3). Total  Fouls—Hartford 16, Maine 12. A—1,969.

***

HOCKEY

COLLEGE

BLACK BEARS 4, MINUTEMEN 4

(Saturday Night, OT)

Maine (17-10-7)        3        0        0        1 — 4

UMass (6-21-6)        0        1        3        0 — 4

First period — 1. Maine, Nyquist 17 (House, Van Dyk), 3:32; 2. Maine, Flynn 19 (Van Dyk, Nyquist), 10:27; 3. Maine, O’Neill 4 (Abbott, Dee), 16:53. Penalties: Maine, Cornell, cross-checking, 6:46; Maine, Dimmen, hooking, 12:27; UMass, Langeraap, tripping, 18:37.

Second period — 4. UMass, Carzo 1 (unassisted), 2:45. Penalties: Maine, Banwell, slashing, 8:38.

Third period — 5. UMass, Hobbs 11 (Langeraap, Syner), 5:44; 6. UMass, Pereira 12 (Carzo), 6:02; 7. UMass, Phillips 10 (Hobbs, Carzo), 17:56; 8. Maine, Dee 11 (Van Dyk, Cornell), 18:15. Penalties: Maine, Dee, slashing, 12:40; UMass, Czepiel, hooking, 16:31; Maine, Nyquist, embellishment, 16:31.

Overtime — No scoring. Penalties: none.

Shots on goal: Maine 12-8-15-1—36; UMass 7-10-12-1—30

Goaltenders: Maine, Sullivan (30 shots-26 saves); UMass, Dainton (36-32)

Power-play opportunities: Maine 0 of 1, UMass 0 of 4

High-percentage scoring chances: Maine 7-8-7-0—22; UMass 7-8-9-0—24

HIGH SCHOOL

Class B

BREWER 8, LAWRENCE 0

(Saturday Night)

Lawrence (8-10-2)                0        0        0 — 0

Brewer (18-0-1)                3        2        3 — 8

First period — 1. Brewer, Alexander (Lamond), 6:27; 2. Brewer, S. Valley (Shedd) 8:02; 3. Brewer, Lamond (White, Caron) 10:32. Penalties: Law, Woodbury, boarding, 12:29; Law, Walsh, slashing, 13:36.

Second period — 4. Brewer, Alexander (Lamond) 3:35; 5. Brewer, Lamond (Alexander) 5:12 (pp). Penalties: Law, Walsh, roughing, 0:00; Brew, Nadeau, roughing, 0:00; Law, Belanger, interference, 5:07; Brew, Fowler, elbowing, 6:34; Law, Woodbury, roughing, 8:06; Law, Belanger, roughing, 14:32; Brew, Fowler, roughing, 14:54

Third period — 6. Brewer, Chapman (Shedd) 5:06 (pp); 7. Brewer, Alexander (S. Valley) 8:38; 8. Brewer, Lamond (una.) 13:01 (pp). Penalties: Law, Marchesi, slashing, 4:26; Law, Marchesi, cross-checking, 12:31; Law, Bernadini, roughing, 14:01; Law, Bernadini, 10-minute game misconduct, 14:01

Shots on goal: Lawrence 2-5-2—9; Brewer 15-15-11—41

Goaltenders: Lawrence, MacKenzie (41 shots-33 saves); Brewer, Cossette (9-9)

Power-play opportunities: Lawrence 0 of 1; Brewer 3 of 5

HOULTON-HODGDON 5, OLD TOWN 3

(Saturday Afternoon)

Old Town (11-7-1)                0        3        0 — 3

Houltn-Hdgdn (16-3)                0        1        4 — 5

First period — 1. HH, Gard (Sanderson), 2:22; 2. OT, Dubay (unassisted), 6:12. Penalties: HH, Gard, hooking, 7:06.

Second period — 3. OT, Cross (Francis) 13:15 (pp); 4. OT, Wilcox (unassisted) 14:56. Penalties: HH, Briggs, contact to the head, 3:31; HH, Ward, roughing, 8:26; OT, Wilcox, roughing, 8:26; HH, Briggs, roughing, 12:53; HH, Gervais, roughing, 13:50.

Third period — 5. HH, Lincoln (Gervais, Gard) 5:31; 6. HH, Briggs (Holmes, Ward) 6:22; 7. HH, Gervais (unassisted) 6:33; 8. HH, Sanderson (unassisted) 12:10. Penalties: OT, Wilcox, roughing, 10:28; HH, Gervais, knee, 14:52; OT, Wilcox, holding, 14:52.

Shots on goal: Old Town 6-6-5—17; Houlton-Hodgdon 6-11-13—30

Goaltenders: Old Town, Colannino (30 shots-25 saves); Houlton-Hodgdon, Abouleish (17-14)

Power-play opportunities: Old Town 2 of 3; Houlton-Hodgdon 0 of 1

***

SKIING

HIGH SCHOOL

At Black Mountain, Rumford

Maine Team Selection Race

Boys Maine Team

Silas Eastman (Fryeburg), Nathan Moreau (Maine Coast), Jeb Clarke (Gould), Seth Eastman (Frye), Caleb Chapman (Caribou), Tyler Deangelis (Maranacook), Kyle Curry (Gould), Jackson Bloch (Falmouth), Camden Regan (NYA), Jesse Rochester (Presque Isle), Josh Espy (Waynflete), Adam Mahar (Telstar), Connor Regan (Greely), Jay Lesser (Fal), Max Jennings (Freeport), Ethan Burke (Hampden), Chester Jacobs (Yarmouth), Jack Elder (Yar), Ryan Washington (Car), Forrest Todd (Oxford Hils), Jamie McCatherin (Fal), Christian Sleeper (Car)

Alternates: Evan Kendall (NYA), Scott Ross (Freeport), Jake Susla (NYA), Jeremy Read (Oxford Hills), Spencer Egan (Free)

Girls Maine Team

Molly Siegel (Gould), Sarah Abramson (Falmouth), Alice Hotopp (Gould), Rebecca Bell (Yarmouth), Hannah Allen (Mt. Blue), Emily Ramsey (Mt. Blue), Sadie James (Mt. Abram), Vicky Bernard (Fort Kent), Tara Humphries (Yar), Emily Bland (Windham), Emily Ranucci (Edward Little) Taren McGary (Leavitt), Dana Hatton (Cape Elizabeth), Emma Wood (Mt. Ararat), Lucy Knowlton (Leav), Zoe Chace-Donahue (Merriconeag), Jessica Abramson (Fal), Maddie Williamson (EL), Marie Dufresne-Dixon (EL), Emma Houston (Mt. Abram), Sam Southam (Gould), Molly Lindsey (Winthrop), Addie Cullenberg (Mt. Blue)

Alternates: Jordan Tate (EL), Moriah Lee (Oxford Hills), Sarah Wade (Mt. Blue), Caitlin Crawford (Yar), Laura Frank (Portland)

Men’s Freestyle

1. Silas Eastman (Fryeburg) 13:15.4, 2. Nathan Moreau (Maine Coast) 13:05.4, 3. Jeb Clarke (Gould) 13:19.5, 4. Seth Eastman (Frye) 13:02.1, 5. Caleb Chapman (Caribou) 13:36.5, 6. Tyler Deangelis (Maranacook) 13:36.8, 7. Kyle Curry (Gould) 13:37.3, 8. Jackson Bloch (Falmouth) 13:30.9, 9. Camden Regan (NYA) 13:39.4, 10. Jesse Rochester (Presque Isle) 13:35.7, 11. Josh Espy (Waynflete) 13:38.6, 12. Adam Mahar (Telstar) 13:59.2, 13. Connor Regan (Greely) 13:34.9, 14. Jay Lesser (Fal) 13:59.9, 15. Max Jennings (Freeport) 14:12.1, 16. Ethan Burke (Hampden) 14:13.5, 17. Chester Jacobs (Yarmouth) 13:39.7, 18. Jack Elder (Yar) 13:49.4, 19. Ryan Washington (Car) 14:03.1, 20. Forrest Todd (Oxford Hils) 13:56.6, 21. Jamie McCatherin (Fal) 14:26.4, 22. Christian Sleeper (Car) 14:34.9

Women’s Freestyle

1. Molly Siegel (Gould) 15:47.6, 2. Sarah Abramson (Falmouth) 15:11.9, 3. Alice Hotopp (Gould) 16:35.2, 4. Rebecca Bell (Yarmouth) 15:59.4, 5. Hannah Allen (Mt. Blue) 16:41.0, 6. Emily Ramsey (Mt. Blue) 16:38.1, 7. Sadie James (Mt. Abram) 16:26.4, 8. Vicky Bernard (Fort Kent) 17:10.8, 9. Tara Humphries (Yar) 16:30.6, 10. Emily Bland (Windham) 17:34.3, 11. Emily Ranucci (Edward Little) 17:24.2, 12. Taren McGary (Leavitt) 16:55.7, 13. Dana Hatton (Cape Elizabeth) 17:18.1, 14. Emma Wood (Mt. Ararat) 17:53.2, 15. Lucy Knowlton (Leav) 17:32.2, 16. Zoe Chace-Donahue (Merriconeag) 17:30.7, 17. Jessica Abramson (Fal) 17:02.3, 18. Maddie Williamson (EL) 17:41.5, 19. Marie Dufresne-Dixon (EL) 18:33.8, 20. Emma Houston (Mt. Abram) 18:07.2, 21. Sam Southam (Gould) 18:45.6, 22. Molly Lindsey (Winthrop) 18:17.1, 23. Addie Cullenberg (Mt. Blue) 16:53.9

Men’s Classical

1. Silas Eastman (Frye) 14:54.3, 2. Jeb Clarke (Gould) 15:31.1, 3. Nathan Moreau (Maine Coast) 15:33.9, 4. Caleb Chapman (Car) 16:03.5, 5. Tyler Deangelis (Maran) 16:13.5, 6. Adam Mahar (Telstar) 16:13.8, 7. Kyle Curry (Gould) 16:17.8, 8. Max Jennings (Free) 16:24.3, 9. Camden Regan (NYA) 16:28.7, 10. Josh Espy (Wayn) 16:30.1, 11. Jesse Rochester (PI) 16:32.6, 12. Seth Eastman (Frye) 16:33.2, 13. Jay Lesser (Fal) 16:33.8, 14. Ethan Burke (Hampden) 16:36.1, 15. Jackson Bloch (Fal) 16:36.7, 16. Connor Regan (Greely) 16:38.0, 17. Jamie McCatherin (Fal) 16:40.2, 18. Christian Sleeper (Car) 16:47.9, 19. Ben Allen (Portland) 16:49.9, 20. Nolan Dumont (Gould) 16:59.6, 21. Ryan Washington (Car) 17:00.4, 22. Forrest Todd (Oxford Hills) 17:07.6, 23. Kuba Chandler (Deering) 17:08.8, 24. Jack Elder (Yar) 17:12.8, 25. Chester Jacobs (Yar) 17:18.8, 26. Dylan Thombs (Monmouth) 17:19.4, 27. Jonathan Rochester (PI) 17:21.1, 28. Jay Chenard (Mt. Abram) 17:22.9, 29. Evan Kendall (NYA) 17:23.2, 30. Braden Becker (Yar) 17:23.6

Women’s Classical

1. Alice Hotopp (Gould) 17:26.0, 2. Molly Siegel (Gould) 17:37.2, 3. Sarah Abramson (Fal) 18:20.6, 4. Hannah Allen (Mt. Blue) 18:35.6, 5. Emily Ramsey (Mt. Blue) 18:38.6, 6. Emily Bland (Windham) 19:00.4, 7. Sadie James (Mt. Abram) 19:02.3, 8. Rebecca Bell (Yar) 19:02.8, 9. Vicky Bernard (Fort Kent) 19:03.0, 10. Emily Ranucci (EL) 19:20.8, 11. Emma Wood (Mt. Ararat) 19:36.4, 12. Taren McGray (Leav) 19:52.7, 13. Alyssa Andrews (Oxford Hills) 19:53.7, 14. Dana Hatton (Cape Elizabeth) 19:56.6, 15. Tara Humphries (Yar) 19:57.0, 16. Emeli Chace-Donahue (Merriconeag) 20:23.5, 17. Lucy Knowlton (Leav) 20:25.3, 18. Jessica Abramson (Fal) 20:31.4, 19. Mari Dufresne-Dixon (EL) 20:37.7, 20. Maddie Williamson (EL) 20:48.6, 21. Zoe Chace-Donahue (Merriconeag) 20:55.1, 22. Emma Houston (Mt. Abram) 21:09.8, 23. Addie Cullenberg (Mt. Blue) 21:27.1, 24. Moriah Lee (Oxford Hills) 21:43.4, 25. Molly Lindsey (Winthrop) 21:44.1

***

GOLF

LOCAL

At Rocky Knoll CC, Orrington

Simulator Stableford League

Lee Bemis, David Raymond, Frank Daigle, Tom Bryant +12, Bill Taylor, Sonny Dubay, Lee Bemis, Tom Bryant +5, Quintin Allan, Chris Dunifer, Sonny Dubay +4, John Richard, Lee Bemis, Al Feurstock, Joe McCluskey –2, Quintin Allan, Jim Oreskovich, Robbie Robinson, Tom Bryant –3, Mike Allan, Lee Bemis, Tom Bryant –10, Lee Bemis, Bernie MacDonald, Rollie Spellman, Joe McCluskey –10, Tom Bryant, Quintin Allan, Joe McCluskey, Jim Oreskovich –10, Tom Bryant, Al Feurstock, John Richard, Paul Munro –12, Lee Bemis, Quintin Allan, Bernie MacDonald –19, Quintin Allan, Joe McCluskey, Bill Haas, Quintin Allan, Paul Munro, Chris Dunifer, Bill Haas, Lee Bemis –24; pins: No. 13 John Richard 9-1, No. 17 Chris Dunifer 19-9

At Barnes Brook GC, West Enfield

Men’s League

Fred Pete, Hal Briggs 32, Leo Cyr, Ed Soule 35, Marshall Foster, Dwight Thompson 37

Play Your Own Ball

Michael Clendenning 37, Marshall Foster 38, Gary Tourtillotte 39

***

YOUTH HOCKEY

MITES

Saturday

At Penobscot Ice Arena, Brewer

Brewer Select 15, Houlton Mighty Mites 0

Brewer goals: Jordan Parkhurst 5, Jake Gates 5, Kody Doak 2, Owen Cross, Cole Greeley, Jake Parker; goalie: Josh Girard; Houlton goalie: Elijah Matheson

SQUIRTS

Friday

Cape Ann 2, Maine Freeze 1

Saturday

Maine Freeze 1, Breakers 1

Maine Freeze 4, Renegades 1

At Marlborough, Mass.

PVHC Jr. Black Bears 7, West Bay 3

PVHC goals: Alex Walls 4, Cameron Tower, Nevin Daviault, Sam Henderson; goalie: Joey Sinclair, Riley Kirk; West Bay: Michael Swanholm 3; goalie: Brandon Ciampanelli

Sunday

Maine Freeze 2, Cape Ann 1 (OT)

At Marlborough, Mass.

Lewiston Gray Jr. Maniacs 9, PVHC Jr. Black Bears 1

Lewiston goals: Reese Farrell 9; goalie: Sam Lake; PVHC: Sam Henderson; goalie: Riley Kirk, Joey Sinclair

***

TRACK & FIELD

COLLEGE

At New York, N.Y.

ECAC Division III

Indoor Championships

Men

Top 10: Buffalo State 77, Bates 49, TCNJ 45.50, Amherst 43.50, Ithaca 43, St. Lawrence 40.50, Springfield 38.20, Geneseo St. 35, NYU 31, Gwynedd-Mercy 31

Also: Southern Maine 13.2, Bowdoin 10, Colby 8

Women

Top 10: TCNJ 58, Tufts 53.5, Buffalo State 50, Ramapo 48.5, MIT 46, Ithaca 41.5, Amherst 40, Middlebury 35, Williams 33, Rochester 30

Also: Bowdoin 20, Southern Maine 19, Colby 18, Bates 11

***

RESULTS

PREP

MEN’S BASKETBALL

Sunday’s Results

NEPSAC Class AAA Final

MCI 73, New Hampton (N.H.) 56

COLLEGE

BASEBALL

Saturday’s Results

SUNY Plattsburgh 2, Southern Maine 1

At Winter Park, Fla.

Maine 10, Pennsylvania 5

Georgetown 15, Maine 3

Sunday’s Results

So. Maine 29, Mt. St. Vincent 4

At Winter Park, Fla.

Maine 5, Rollins 4

SOFTBALL

Saturday’s Results

At Clearwater, Fla.

College of Charleston 5, Maine 0

Maine 6, Toledo 0

Sunday’s Results

At Clearwater, Fla.

Quinnipiac 1, Maine 0

MEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

America East quarterfinals

Hartford 66, Maine 63

WOMEN’S BASKETBALL

Saturday’s Results

NCAA Div. III Second Round

Bowdoin 61, Mount Saint Mary 53

William Paterson 58, Colby 53

ECAC Div. III Semifinals

Southern Maine 55, Endicott 54

U-New England 64, WPI 58

Sunday’s Results

ECAC Div. III Championship

U-New England 79, So. Maine 67

MEN’S ICE HOCKEY

Saturday’s Results

Maine 4, Massachusetts 4 (OT)

NESCAC Semifinals

Bowdoin 3, Colby 1

NESCAC Final

Bowdoin 5, Williams 2

WOMEN’S ICE HOCKEY

Saturday’s Results

ECAC East Semifinals

Southern Maine 7, Norwich 0

NESCAC Semifinals

Middlebury 4, Bowdoin 0

WOMEN’S TENNIS

Saturday’s Results

Bates 7, Mount Holyoke 2

Sunday’s Results

Bates 9, Smith College 0

MEN’S LACROSSE

Saturday’s Results

Bates 8, Lasell 1

Salem State 10, Saint Joseph’s 6

Sunday’s Results

U-New England 15, Husson 4

WOMEN’S LACROSSE

Saturday’s Results

Wellesley 21, U-New England 11

***

MONDAY’S GAMES

COLLEGE

Baseball

Husson vs. Siena Heights, at Winter Haven, Fla.

Maine vs. Penn, at Winter Park, Fla., noon

Softball

Maine vs. Central Michigan, at Clearwater, Fla.

Recommend this article

SEE COMMENTS →

View stories by school