Jan. 28, 2011, Local Sports Results

Posted Jan. 29, 2011, at 12:41 a.m.
Last modified Jan. 29, 2011, at 7:21 a.m.

SATURDAY’S GAMES

HIGH SCHOOL

Wrestling

KVAC Championship at Mount Ararat, 9:30 a.m.

PVC Championship at Mattanawcook Acad., 9 a.m.

Indoor Track

Bangor, Central, Hampden, Hermon, John Bapst, Old Town, Sumner at UMaine, Orono, 10 a.m.

Brewer, Bucksport, Ellsworth, Foxcroft, Mattanawcook, MDI, Orono at UMaine, Orono, 10 a.m.

Swimming and Diving

Old Town at Orono

Presque Isle, Caribou at Washington Academy

******

COLLEGE

Men’s Basketball

Albertus Magnus at St. Joseph’s, 3 p.m.

Bowdoin at Amherst, 2 p.m.

Colby at Trinity, 2 p.m.

College of St. Joseph (Vt.) at UM-Presque Isle, 3 p.m.

Connecticut College at Bates, 2 p.m.

Husson at UM-Farmington, 3 p.m.

Keene State at Southern Maine, 3 p.m.

Maine at Binghamton, 7 p.m.

Maine Maritime at Thomas, 4 p.m.

Nashua CC at Unity, 3 p.m.

NHTI at Eastern Maine CC, noon

Naval Academy Prep at SMCC, 6:45 p.m.

UM-Augusta at Fisher, 3 p.m.

Vermont Tech at UM-Fort Kent, 3 p.m.

Western New England at U-New England, 3 p.m.

Women’s Basketball

Bowdoin at Amherst, 4 p.m.

Colby at Trinity, 4 p.m.

College of St. Joseph (Vt.) at UM-Presque Isle, 1 p.m.

Conn. College at Bates, 4 p.m.

Husson at UM-Farmington, 1 p.m.

Keene State at Southern Maine, 1 p.m.

Maine at Binghamton, 3 p.m.

Maine Maritime at Thomas, 2 p.m.

NHTI at Eastern Maine CC, 2 p.m.

Naval Academy Prep at SMCC, 5 p.m.

UM-Augusta at Fisher, 1 p.m.

Vermont Tech at UM-Fort Kent, 1 p.m.

Western New England at U-New England, 1 p.m.

Men’s Ice Hockey

Amherst at Southern Maine, 4 p.m.

Boston University at Maine, 7 p.m.

Hamilton at U-New England, 3 p.m.

Middlebury at Bowdoin, 4 p.m.

Williams at Colby, 3 p.m.

Women’s Ice Hockey

Colby at Amherst, 3 p.m.

Maine at New Hampshire, 2 p.m.

Sacred Heart at Bowdoin, 7:30 p.m.

Southern Maine at Connecticut College, 3 p.m.

Swimming

Bowdoin vs. Wesleyan at Colby, 11 a.m.

Maine at Dartmouth Invitational, 10 a.m.

Smith at Husson, 1 p.m.

U-New England at Colby-Sawyer, 1 p.m.

Men’s  & Women’s Indoor Track

Tufts, Springfield, Colby at Bowdoin, 12:30 p.m.

******

SUNDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

College of Saint Joseph at UM-Machias, 2 p.m.

Great Bay at Eastern Maine CC, 2 p.m.

Nashua CC vs. UM-Augusta at Unity, 1 p.m.

Vermont Tech at UM-Presque Isle, 2 p.m.

Women’s Basketball

College of Saint Joseph at UM-Machias, noon

Nashua CC vs. UM-Augusta at Unity, 11 a.m.

Women’s Ice Hockey

Maine at New Hampshire, 2 p.m.

Sacred Heart at Bowdoin, 2 p.m.

Vermont Tech at UM-Presque Isle, noon

Wrestling

WPI, Plymouth State at Southern Maine, noon

******

FRIDAY’S RESULTS

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Amherst 82, Colby 49

Bates 70, Wesleyan 59

Bowdoin 77, Trinity 74 (OT)

UM-Fort Kent 67, College of St. Joseph’s 58

WOMEN’S BASKETBALL

Amherst 82, Colby 60

Bates 69, Wesleyan 49

Bowdoin 62, Trinity 51

UM-Fort Kent 85, College of St. Joseph’s 37

MEN’S ICE HOCKEY

Boston Univ. 4, Maine 3

Bowdoin 3, Williams 2

Middlebury 4, Colby 1

WOMEN’S ICE HOCKEY

Amherst 3, Colby 2

Connecticut Coll. 4, So. Maine 2

WOMEN’S SQUASH

Colby 5, Tufts 4

MEN’S SQUASH

Colby 8, Tufts 1

******

SWIMMING

HIGH SCHOOL

At Ellsworth

Ellsworth girls 100, Hampden 69

200 Medley Relay: Ellsworth (Mallory Nightingale, Cece McEachern, Lainey Cohen, Felicia Burgin-Wallace) 2:09.13, Ellsworth 2:26.40, Hamdpen 2:34.82, 200 Freestyle: Mallory Nightingale (E) 2:23.80, Searchfield (E) 2:24.26, Seekins (H) 2:39.57, Covey (H) 2:50.02, Cain (H) 2:55.77. 200 IM: Cece McEachern (E) 2:23.03, Snyder (H) 3:00.22, Schultz, (E) 3:11.74, Matthews (H) 3:33.22, Galley (H) 3:49.43. 50 Freestyle: Lainey Cohen (E) 28.19, Par-sons (H) 29.72, Ranger (H) 30.75, Hagar (H) 31.06, Gabelotaud (E) 31.87. 100 Butterfly: Lainey Cohen (E) 1:13.07, Hagar (H) 1:31.06, Schultz (E) 1:32.28, Matthews (H) 1:49.15. 100 Freestyle: Rachel Searchfield (E) 1:04.07, Nightingale (E) 1:06.58, Ranger (H) 1:09.99, Parsons (H) 1:10.81, Ginn (H) 1:15.03. 500 Freestyle: Felicia Burgin-Wallace (E) 6:30.52, Seekins (H) 7:17.00, Gabelotaud (E) 7:22.83, Osgood (H) 8:08.86, Gumus (E) 8:26.19. 200 Freestyle Relay: Hampden (Hannah Snyder, Emma Parsons, Hillary Seekins, Rachel Ranger) 2:03.63, Ellsworth 2:04.83, Hampden 2:13.69. 100 Backstroke: CeCe McEachern (E) 1:05.55, Snyder (H) 1:21.43, Matthews (H) 1:39.06, Galley (H) 1:43.07, Ford (E) 1:49.78. 100 Breastroke: Felicia Burgin-Wallace (E) 1:25.95, Cravens (E) 1:31.45, Ginn (H) 1:32.93, Brozoa (E) 1:35.65, Smith (H) 1:39.21. 400 Freestyle Relay: Ellsworth (Rachael Searchfield, Felicia Burgin-Wallace, Lainey Cohen, Cece McEachern) 4:19.40, Hampden 4:48.34, Ellsworth 5:17.51.

Ellsworth boys 107, Hampden 60

200 Medley Relay: Ellsworth (Keith Chandler, Ben Waldon, Maks Grover, Ridge Jordan) 1:50.55, Hampden 2:04.34, Ellsworth 2:04.34. 200 Free-style: Ben Walton (E) 2:03.66, Bjorn (H) 2:06.92, Carney (E) 2:23.72, Vidas (H) 2:33.05, Conry (E) 2:39.53. 200 IM: Maks Grover (E) 2:14.77, Dysart (H) 2:40.33, Cardello (H) 2:42.08. 50 Freestyle: Samuel Keefe (E) 24.97, Delima (H) 25.85, Kilgour (H) 27.39, Carney (E) 27.80, Thomas (H) 28.23. 100 Butterfly: Keith Chandler (E) 58.03, Jordan (E) 1:07.50, Reeve (H) 1:07.91, Dysart (H) 1:14.03, Bjorn (H) 1:18.54. 100 Freestyle: Lyle Stephenson (E) 55.07, Walton (E) 56.30, Keefe (E) 58.36, Delima (H) 1:02.64, DiSalvatore (H) 1:12.54. 500 Freestyle: Maks Gorver (E) 5:19.85, Reeve (H) 5:41.25, Holmes (E) 6:20.44, Vidas (H) 7:35.11, Conry (E) 7:36.26. 200 Freestyle Relay: Ellsworth (Ben Walton, Samuel Keefe, Ridge Jordan, Lyle Stephenson) 1:41.59, Hampden 1:47.31, Hampden 2:02.17. 100 Backstroke: Lyle Stephenson (E) 1:03.63, Jordan (E) 1:14.17, Kilgour (H) 1:27.96, Wadman (E) 1:31.25, Doyon (H) 1:35.82. 100 Breastroke: Keith Chandler (E) 1:07.87, Holmes 1:16.43, Cardello (H) 1:16.44, Gunnell (H) 1:30.00, O’Connor (H) 1:30.06. 400 Freestyle Relay: Ellsworth (Maks Grover, Samuel Keefe, Kody Holmes, Keith Chandler) 3:42.96, Hampden 3:59.85, Ellsworth 4:32.31.

******

At Bangor YWCA

John Bapst girls 106, Brewer 79

200 Medley Relay 1, John Bapst (VanKirk, Sarah E; Norris, Vanessa M;  Prue, Lauren E; Carmack, Mary M) 2:13.45. 2, Brewer 2:25.37. 3, John Bapst 2:26.19.   200 Freestyle 1, Havshoei, Nanna, (B) 2:16.44. 2, Amoroso, Kathryn L, (JB) 2:28.52. 3,  Carmack, Mary M, (JB) 2:29.11. 4, Cormier, Jennifer M, (JB) 2:29.59. 5,  Nutter, Lindsay, (B) 2:35.22. 6, Deabay, Keri-Anne, (B) 2:52.73.   200 IM 1, Prue, Lauren E, (JB) 2:40.04. 2, VanKirk, Sarah E, (JB) 2:53.19. 3,  McGuire, Katherine J, (JB) 3:12.44. 4, Berube, Leia, (B) 3:12.82. 5,  Rose, Kori, (B) 3:14.42. 6, Hand, Samantha, (B) 3:17.45.  50 Freestyle 1, King, Chelsea, (B) 29.41. 2, Branch, Madeline M, (JB) 30.22. 3,  Wilson, Patience, (B) 31.64. 4, Drummond, Hannah J, (JB) 31.99. 5,  Dan-forth, Kylie, (B) 32.16. 6, Branch, Jane F, (JB) 32.56.   1 mtr Diving 1, Tilton, Elise E, (JB) 152.75. 2, Watson, Glory, (B) 149.05. 3,  Pacheco, Carissa, (B) 121.85. 4, Howland, Rachel, (B) 93.55.   100 Butterfly 1, Prue, Lauren E, (JB) 1:15.75. 2, Chase, Kristina, (B) J1:24.46. 3,  Davenport, Katherine A, (JB) J1:24.45. 4, Carmack, Adrienne R, (JB)  1:32.65. 5, Berube, Leia, (B) 1:35.30. 6, Hand, Samantha, (B) 1:38.68.   100 Freestyle 1, Amoroso, Kathryn L, (JB) 1:03.85. 2, King, Chelsea, (B) 1:06.47. 3,  Branch, Madeline M, (JB) 1:07.74. 4, Webb, Mandi R, (JB) 1:12.62. 5,  Spaulding, Sarah, (B) 1:13.52.   500 Freestyle 1, Wilson, Patience, (B) 6:35.68. 2, Carmack, Mary M, (JB) 6:42.60. 3,  Cormier, Jennifer M, (JB) 6:42.88. 4, Davenport, Katherine A, (JB)  7:07.78. 5, Bureau, Destiny, (B) 7:52.55. 6, Deabay, Keri-Anne, (B)  8:04.03.   200 Freestyle Relay 1, Brewer (Nutter, Lindsay; King, Chelsea; Deabay,  Keri-Anne; Havshoei, Nanna) 1:58.93. 2, John Bapst 1:59.00. 3, John Bapst 2:06.70.     100 Backstroke 1, VanKirk, Sarah E, (JB) 1:16.22. 2, Nutter, Lindsay, (B) 1:19.22. 3,  Chase, Kristina, (B) 1:20.90. 4, Branch, Jane F, (JB) 1:23.33. 5, Rose,  Kori, (B) 1:30.11. 6, Fairman, Laura K, (JB) 1:36.16.   100 Breaststroke 1, Havshoei, Nanna, (B) 1:20.82. 2, Carmack, Adrienne R, (JB) 1:24.38.  3, Norris, Vanessa M, (JB) 1:25.48. 4, Drummond, Hannah J, (JB) 1:27.91.  5, Danforth, Kylie, (B) 1:31.49. 6, Coulter, Jasmine, (B) 1:50.13.   400 Freestyle Relay 1, John Bapst (Amoroso, Kathryn L; Branch, Madeline M;  Cormier, Jennifer M; Prue, Lauren E) 4:31.39. 2, Brewer 4:37.15. 3, Brewer 5:06.04. 4, John Bapst 5:13.58.

John Bapst boys 103, Brewer 77

200 Medley Relay 1, John Bapst (Hoksch, Ethan P; Lindell, Will R; Teisl,  Bryan A; Amoroso, Camden P) 1:57.07. 2, John Bapst 2:06.59. 3, Brewer 2:11.28.   200 Freestyle 1, Pottle, Mitchell, (B) 2:15.81. 2, Anderson, Axel, (B) 2:23.95. 3,  Vigneault, Peter F, (JB) 2:28.69. 4, Good, Max T, (JB) 2:28.85. 5, Gerow,  Gabe A, (JB) 2:47.50.   200 IM 1, Williams, Josh, (B) 2:15.72. 2, Hoksch, Ethan P, (JB) 2:25.77. 3,  Moellentin, Mark, (B) 2:31.26. 4, Meyers, Josh A, (JB) 2:35.79.   50 Freestyle 1, Amoroso, Camden P, (JB) 25.53. 2, Worden, Chris, (B) 26.27. 3, Good,  Max T, (JB) 28.56. 4, Lindell, Will R, (JB) 29.68. 5, Speed, Nick, (B)  35.63.   1 mtr Diving 1, Warmuth, Spencer, (B) 169.30. 2, Boothby, Ryan, (B) 119.60. 3,  Bladen, Brandon, (B) 85.10.   100 Butterfly 1, Teisl, Bryan A, (JB) 1:00.78. 2, Williams, Josh, (B) 1:01.92. 3,  Colley, Matt, (B) 1:15.72. 4, Lad, Justin R, (JB) 1:17.46.   100 Freestyle 1, Amoroso, Camden P, (JB) 57.18. 2, Worden, Chris, (B) 1:02.20. 3,  VanKirk, James K, (JB) 1:02.88. 4, Ander-son, Axel, (B) 1:04.43. 5,  Lindell, Will R, (JB) 1:07.10. 6, Bladen, Brandon, (B) 1:10.03.   500 Freestyle 1, Teisl, Bryan A, (JB) 5:24.85. 2, Pottle, Mitchell, (B) 6:20.31. 3,  Adams, Braden, (B) 7:28.60. 4, Gerow, Gabe A, (JB) 7:31.14.   200 Freestyle Relay 1, Brewer (Moellentin, Mark; Worden, Chris; Pottle,  Mitchell; Williams, Josh) 1:43.38. 2, John Bapst 1:51.29.  3, John Bapst 1:59.17. 4, Brewer 2:08.39.     100 Backstroke 1, Hoksch, Ethan P, (JB) 1:02.96. 2, Meyers, Josh A, (JB) 1:12.38. 3,  Bate, Keegan W, (JB) 1:15.13. 4, Moellentin, Mark, (B) 1:17.59. 5,  Adams, Braden, (B) 1:22.53.   100 Breaststroke 1, Vigneault, Peter F, (JB) 1:17.68. 2, VanKirk, James K, (JB) 1:18.30. 3,  Lad, Justin R, (JB) 1:20.82. 4, Colley, Matt, (B) 1:22.80. 5, Boothby,  Ryan, (B) 1:39.44.   400 Freestyle Relay 1, John Bapst Amoroso, Camden P; Hoksch, Ethan P; Lad,  Justin R; Teisl, Bryan A) 3:54.33. 2, Brewer  3:55.61. 3, John Bapst 4:47.93. 4, Brewer 4:50.32.

******

At Bar Harbor

Bangor girls 105, Mount Desert Island 81

200 Medley Relay 1, Bangor (Juliana McDonald, Jamie Hunsaker, Emma Waddell, Meri Wicks), 1:56.07. 2, MDI  1:56.42. 3, Bangor 2:08.60  200 Freestyle 1, Jamie Hunsaker, (B) 2:06.55. 2, Erin Connery, (MDI) 2:08.42. 3, Jenny Dickson, (B) 2:11.01. 4, Juliana McDonald, (B) 2:12.80. 5, Olivia Jacobs, (MDI) 2:13.23. 6, Annie Harper, (MDI) 2:31.80.   200 IM 1, Emma Waddell, (B) 2:13.36.(Pool Record) 2, Amelia Kief, (MDI) 2:25.75. 3, Lucy Soucek, (MDI) 2:30.67. 4, Alyssa Reardon, (B) 2:32.94. 5, Laura Pasquine, (B) 2:39.75. 6, Maggie Painter, (MDI) 2:43.67.   50 Freestyle 1, Chelsey Curran, (MDI) 25.84. 2, Meri Wicks, (B) 26.45. 3, Sadie Redman, (B) 27.46. 4, Samantha Luck, (MDI) 28.13. 5, Kylie Smith, (B) 28.57. 6, Eleni White, (MDI) 28.90.   1 mtr Diving 1, Julie Clifford, (B) 164.40. 2, Elizabeth Huber, (B) 132.40. 3, Allie Rowe, (B) 124.65. 4, Ellie Mason, (MDI) 106.85. 5, Riley Heist, (MDI) 81.25.   100 Butterfly 1, Emma Waddell, (B) 1:00.11.(Pool Record) 2, Ryann Rourk, (MDI) 1:06.56. 3, Olivia Jacobs, (MDI) 1:09.16. 4, Taylor Rogers, (B) 1:13.85. 5, Lacey Hernandez, (B) 1:14.91. 6, Courtney Sullivan, (MDI) 1:19.54.   100 Freestyle 1, Amelia Kief, (MDI) 58.19. 2, Jenny Dickson, (B) 59.03. 3, Samantha Luck, (MDI) 1:01.55. 4, Augusta Blandford, (MDI) 1:02.05. 5, Kylie Smith, (B) 1:02.17. 6, Emily Daub, (B) 1:04.01.   500 Freestyle 1, Jamie Hunsaker, (B) 5:38.81. 2, Erin Connery, (MDI) 5:43.66. 3, Lucy Soucek, (MDI) 5:54.63. 4, Alyssa Reardon, (B) 6:03.51. 5, Laura Pasquine, (B) 6:20.38. 6, Maggie Painter, (MDI) 6:31.96.   200 Freestyle Relay 1, Bangor (Dominique Comeau, Sadie Redman, Lacey Hernandez, Jenny Dickson), 1:49.34. 2, MDI 1:50.38. 3, MDI 1:53.72. 4, Bangor 1:55.74.   100 Backstroke 1, Chelsey Curran, (MDI) 1:01.40. 2, Juliana McDonald, (B) 1:07.23. 3, Meri Wicks, (B) 1:11.20. 4, Taylor Rogers, (B) 1:12.64. 5, Eleni White, (MDI) 1:17.70. 6, Gillian Morrison, (MDI) 1:18.60.   100 Breaststroke 1, Ryann Rourk, (MDI) 1:12.50. 2, Augusta Blandford, MDI, 1:17.66. 3, Lacey Hernandez, (B) 1:19.46. 4, Courtney Sullivan, (MDI) 1:23.10. 5, Dominique Comeau, (B) 1:23.82. 6, Emily Daub, (B) 1:23.96.   400 Freestyle Relay 1, Bangor (Jamie Hunsaker, Meri Wicks, Alyssa Reardon, Emma Waddell), 3:50.28.(Pool Record) 2, MDI 3:51.13. 3, Bangor 4:14.09. 4, MDI  4:16.86.

Bangor boys 122, Mount Desert Island 60

200 Medley Relay 1, Bangor (Matt England, Sam Barnett, David Smallwood, Isaac Carson), 1:46.24. 2, MDI  1:47.39. 3, Bangor 1:52.68.   200 Free-style 1, Ross Johnston, (MDI) 1:57.21. 2, Matt Fuller, (B) 1:58.94. 3, Jeff Rogers, (B) 1:59.23. 4, Colton Markevich, (B) 2:03.87. 5, Liam King, (MDI) 2:13.17.   200 IM 1, Sam Barnett, (B) 2:11.02. 2, Madison Luck, (MDI) 2:13.16. 3, Louis Booysen, (B) 2:16.86. 4, Isaac Walton, (B) 2:19.39. 5, Nathan Genrich, (MDI) 2:34.41. 6, Tyler Wood, (MDI) 2:53.76.   50 Freestyle 1, David Smallwood, (B) 23.92. 2, Gordon Carroll, (B) 24.85. 3, Isaac Carson, (B) 25.17. 4, Joe Kief, MDI, 25.35. 5, Daniel Hernandez, (MDI) 26.76. 6, Brody Bowden, (MDI) 26.88.   1 mtr Diving 1, Kyle Mallory-MacDonald, (B) 168.95. 2, Tommy Townley, (B) 105.00. 3, John Livingstone, (B) 100.05.   100 Butterfly 1, David Smallwood, (B) 55.77. 2, Matt England, (B) 1:01.57. 3, Brody Bowden, (MDI) 1:15.73. 4, Cai John, (MDI) 1:18.14   100 Freestyle 1, Jason Carbone, (MDI) 54.09. 2, Isaac Carson, (B) 56.52. 3, Gordon Carroll, (B) 57.46. 4, Jacob Worcester, (B) 57.88. 5, Liam King, (MDI) 58.55. 6, Richard Helmke, (MDI) 1:05.82.   500 Freestyle 1, Madison Luck, (MDI) 5:22.62. 2, Matt Fuller, (B) 5:26.72. 3, Jeff Rogers, (B) 5:32.72. 4, Louis Booysen, (B) 5:39.69. 5, Nathan Genrich, (MDI) 6:30.61. 6, Skyler Graves, (MDI) 7:27.93.   200 Freestyle Relay 1, MDI (Jason Carbone, Ross Johnston, Madison Luck, Joe Kief), 1:38.38. 2, Bangor 1:39.75. 3, Bangor 1:43.30.   100 Backstroke 1, Ross Johnston, (MDI) 1:01.06. 2, Matt England, (B) 1:01.71. 3, John Peterson, (B) 1:10.08. 4, Connor Giles, (B) 1:14.00. 5, Tyler Wood, (MDI) 1:14.65. 6, Daniel Hernandez, (MDI) 1:22.89.   100 Breaststroke 1, Sam Barnett, (B) 1:04.97. 2, Jason Carbone, (MDI) 1:06.77. 3, Isaac Walton, (B) 1:10.52. 4, Colton Markevich, (B) 1:12.67. 5, Joe Kief, (MDI) 1:15.36. 6, Cai John, (MDI) 1:21.73.   400 Freestyle Relay 1, Bangor (Matt Fuller, Matt England, Sam Barnett, David Smallwood), 3:33.91. 2, Bangor, 3:43.86.

******

GOLF

LOCAL

At Barnes Brook Golf and Ski, Howland

Monday Night Indoor Ladies League

Alana Lloyd, Nicky Clendenning 43; Wendy Ireland, Holly Farrington 45; pin: No. 2 Nicky Clendenning 18-5

Tuesday Night Men’s League

Net: Dale Folnesby, Frank Burnell 33; Scott Jordan, Victor Jipson 35; pins: No. 14 Victor Jipson 2-8

Thursday Morning Ladies League

Betty Goodwin, Nick Clendening 43; Nicky Clendenning, Marylin Briggs 45

Thursday Night Men’s League

Fred Pete, Dwight Dawson 33 (mc); Marshall Foster, Hal Briggs 33; Brody Libby, Ed Soule 35; pin: No. 14 Marshall Foster 13-7

******

SKIING

HIGH SCHOOL

At Hermon Mountain

Boys Alpine

1. Hampden, 2. John Bapst, 3. Greenville, 4. Mattanawcook Academy, 5. Lee Academy

1. Nate Green (JB) 1:11.17, 2. Kyle Bartlet (G) 1:12.43, 3. Dylan Bouchard (G) 1:12.68, 4. Clay Forrest (HA) 1:14.18, 5. Michael Skarka (HA) 1:16.49, 6. Lucas Wardell (JB) 1:17.26, 7. Jeremy Vroom (Bangor) 1:20.24, 8. Mike Gerrish (MA) 1:21.14, 9. Ethan Burke (HA) 1:23.36, 10. Nate Fenn (G) 1:24.02

Girls Alpine

1. Hampden, 2. John Bapst, 3. Orono, 4. Mattanawcook Academy

1. Molly Howe (HA) 1:15.08, 2. Julia Hidu (HA) 1:22.37, 3. Chloe Douglas (O) 1:23.91, 4. Lauren Huang (JB) 1:26.96, 5. Meaghan Haenn (HA) 1:29.97, 6. Christina Long (JB) 1:30.33, 7. Jina Libby (MA) 1:30.44, 8. Sophie Collard-Seguin (Bangor) 1:31.39, 9. Adriana Pelligrini (JB) 1:36.28, 10. May Calla-han (O) 1:37.98

******

BOWLING

HIGH SCHOOL

At Family Fun Bowling Center, Bangor

Hermon 11, Home School Co-op 8

Bangor 19, Nokomis 0

200 games: Nate Harzewski (Home School) 232, Matt Blackmer (Hermon) 214, 226

******

COLLEGE HOCKEY

BOSTON UNIVERSITY 4, MAINE 3

(Friday Night)

BU (12-7-6) 1 2 1—4

Maine (11-7-5) 0 3 0—3

First period — 1. BU, Trivino 5 (Connolly, Nicastro), 11:52. Penalties: Maine, Anthione, tripping, 7:11; BU, Coyle, hooking, 10:36; Maine, Diamond, hitting after whistle, 10:36; Maine, O’Connor, tripping, 13:08; BU, Courtnall, charging, 15:03.

Second period — 2. Maine, Abbott 13 (Dee, O’Neill), 5:24; 3. Maine, Abbott 14 (Van Dyk, Sirman), 5:45; 4. Maine, House 9 (unassisted), 6:36 (pp); 5. BU, Chiasson 9 (Coyle, Nieto), 11:46; 6. BU, Megan 6 (Gaudet), 12:14. Penalties: BU, Courtnall, slashing, 6:16; Maine, Abbott, boarding, 7:02; Maine, Cornell, unsportsmanlike conduct, 12:59; Maine, Nyquist, contact to the head roughing, 13:56; BU, Warsofsky, delay of game, 14:33.

Third period — 7. BU, Warsofsky 7 (Chiasson, Gaudet), 3:43. Penalties: Maine, Dimmen, interference, :37; BU, Gill, interference, 7:08; Maine, too many players on ice, 8:49; BU, Clendenning, high sticking, 10:05; BU, Nicastro, cross checking, 12:31; BU, Warsofsky, roughing, 10-minute misconduct, 19:57; Maine, Diamond, roughing, 10-minute misconduct, 19:57; BU, Clendenning, roughing, 19:57; Maine, House, roughing, 19:57.

Shots on goal: BU 13-9-5—27; Maine 15-10-12—37

Goaltenders: BU, Millan (37 shots-34 saves); Maine, Sirman (27-23)

Power-play opportunities: BU 0 of 7; Maine 1 of 6

High-percentage scoring chances: BU 10-10-5—25, Maine 13-15-12—40

******

HIGH SCHOOL BASKETBALL

ORONO girls 48, SCHENCK 30

Schenck (10-4) 30

Nicholson 5-14 2-2 12, M. Thompson 4-18 1-5 9, York 0-0 0-0 0, K. Thompson 1-6 1-4 3, Dodge 0-0 0-0 0, Jamo 1-5 0-0 2, Tompkins 0-0 0-0 0, Bell 0-4 0-0 0, Stanley 2-3 0-0 4; Totals: 13-50 4-11 30

Orono (9-6) 48

Keezer 1-7 11-13 14, Berry 0-3 0-1 0, Bryant 0-3 6-10 6, Paul 1-1 0-0 3, Smith 0-0 0-0 0, Dickey 6-8 0-6 12, Kass 1-1- 0-0 3, Gray 0-0 0-0 0, Triandafillou 1-6 0-0 3, Woodward 2-8 3-6 7, Foster 0-0 0-0 0; Totals: 12-37 20-36 48

3-pt. goals: Schenck (0-4): Nicholson 0-2, M. Thompson 0-2; Orono (4-15): Keezer 1-5, Paul 1-1, Kass 1-1, Triandafillou 1-4, Bryant 0-2, Berry 0-3

Schenck 5 11 15 30

Orono 12 27 32 48

JV: Schenck 45-38

OXFORD HILLS boys 65, BREWER 45

Oxford Hills (5-9) 65

Morin 0-0 3-4 3, Beauchesne 0-3 0-0 0, Taylor 3-14 10-14 19, Ferguson 0-0 0-0 0, B. Lynch 3-7 6-6 13, Priest 0-0 0-0 0, Frechette 3-10 0-2 7, Croteau 1-5 0-1 2, McVety 3-3 0-2 6, Hanscom 1-7 1-2 3, MacDonald 4-10 3-5 11, K. Lynch 0-0 0-0 0, Cox 0-0 1-2 1. Totals: 18-59 24-38 65.

Brewer (6-8) 45

Billings 0-0 0-0 0, Sasaki 1-9 4-10 7, Bessette 4-14 8-10 16, Libby 1-1 0-0 2, Brier 2-7 1-3 5, I. Burgess 0-0 0-2 0, A. Burgess 0-1 1-2 1, Cuskelly 1-4 0-2 2, Newcomb 0-4 2-5 2, Weeks 1-4 0-0 2, Violette 4-9 0-0 8, Ogbonna 0-1 0-0 0. Totals: 14-54 16-34 45.

3-pt. goals: Visitor; Home

Oxford Hills 16 28 41 65

Brewer 3 14 26 45

FRESHMAN

At University College, Bangor

John Bapst boys (4-8) 56, Ellsworth (10-1) 47

John Bapst top scorers: Cody Lyons 20, Colby Kohn 15, Austin Cyr 12; Ellsworth: Eric Malton 23

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business