BASKETBALL

HIGH SCHOOL

Boys

TROJANS 55, COYOTES 48

Old Town (4-9) 48

Melanson 5-11 0-0 11, Archer 2-7 0-0 5, Melmed 2-2 0-1 6, Abbott 4-6 0-1 8, Haskell 1-4 0-0 2, Libby 4-10 2-5 11, Boyington 1-7 0-0 2, Guay 2-4 0-0 4. Totals: 21-51 2-7 48.

Mount Desert Island (12-1) 55

Smith 1-1 0-0 2, Shaw 3-4 1-4 7, MacDonald 3-7 4-4 11, O’Neil 1-3 0-0 3, Phelps 0-1 0-0 0, Walls 0-4 3-4 3, Chisholm 1-5 5-6 7, Lynde 2-3 4-4 8, Burke 3-6 1-4 7, Joy 3-5 1-2 7. Totals: 17-39 19-28 55.

3-point goals — Old Town (4-8): Melmed 2-2, Libby 1-2, Archer 1-3; MDI (2-6): MacDonald 1-1, O’Neil 1-2, Phelps 0-1, Walls 0-2

Old Town 12 23 31 48

MDI             6 25 42 55

JV: MDI 54-24

KVAC Class B Girls

Game statistics through Jan. 22

Not reporting: Maranacook, Waterville, Winslow

Points per game: Courtney Anderson (Leavitt) 22.8, Jordan Knowlton (Camden Hills) 20.9, Maggie Sabine (Oak Hill) 19.1, Kristen Anderson (Leav) 17.9, Adrianna Newton (Leav) 16.8, Hayleigh Kein (Mount View) 14.4, Lexi Nelligan (Belfast), Erica Christiansen (Medomak Valley) 12.8, Lindsay Ranquist (Medomak) 12.3, Katherine Bolster (Lincoln Academy) 11.9; rebounds per game: Jordan Knowlton (CH) 12.9, Maggie Sabine (OH) 12.7, Marissa Shaw (Nokomis) 9.6, Laura Soohey (LA) 9.6, Hannah Plourde (Rockland) 9.5; assists per game: Courtney Anderson (Leav) 6.2, Kristen Anderson (Leav) 4.7, Abbey Randall (Leav) 4.0, Alanna Vose (Medomak) 3.7, Jenna Moore (Gardiner) 3.6; 3-pointers per game: Kristen Anderson (Leav) 2.9, Courtney Anderson (Leav) 2.1, Jess Roberts (OH) 2.0, Kelsie Richards (Nok) 1.8, Alanna Vose (Medomak) 1.1; steals per game: Kristen Anderson (Leav) 5.4, Jenna Moore (Gard) 3.9, Lindsay Ranquist (Medomak) 3.8, Chrissy Larabee (Mt. View) 3.5, Courtney Anderson (Leav) 3.4

***

REC BASKETBALL

LOCAL

At Penobscot Job Corps, Bangor

Playoffs

Blue (2-9-1) 82, Black (5-6-1) 75

Blue top scorers: Hassan Fisher 29, Jason King 29; Black: Woodly Dodieu 22, Tony Roten 22, Alex Sanders 12

***

HOCKEY

HIGH SCHOOL

COYOTES 3, CRUSADERS 1

Old Town (7-2) 1 1 1 — 3

John Bapst (4-9) 0 1 0 — 1

First period — 1. OT, R. Dubay (Nadeau), 14:15. Penalties: none.

Second period — 2. OT, Francis (Cross, D. Wilcox), 3:31 (pp); 3. JB, Beals (Pate), 7:41. Penalties: JB, Youngblood, boarding, 3:19; JB, Romain, roughing, 9:34; OT, Francis, charging, 13:27; JB, Pate, interference, 14:26.

Third period — 4. OT, Nadeau (Madden), 14:28 (en). Penalties: JB, Massey, tripping, 3:55; OT, P. Wilcox, roughing, 15:00.

Shots on goal: Old Town 9-9-18—36; John Bapst 7-10-3—20

Goaltenders: Old Town, Colannino (20 shots-19 saves); John Bapst, Jar. Leonard (35-33)

Power-play opportunities: Old Town 1 of 4, John Bapst 0 of 1

***

BOWLING

CANDLEPIN

Maine State Championships

At Saco Valley Sports Center, Fryeburg

Participating houses: Saco Valley, Fryeburg; Big 20 Bowling Center, Scarborough; 1-7-10 Bowling Center, Augusta; Newport Entertainment Center; Vacationland Bowling Center, Saco; Bangor-Brewer Bowling Lanes, Brewer; Colonial Bowling Center, Westbrook

Women Senior Doubles

1. Izzy Koceika-Jayne Britton (Saco) 1405, 2. Lucy Rea-Dianne Oakes (Big 20) 1398, 3. Bev Tarantino-Cindy Adams (Saco) 1397, 4. Pat Carlista-Dot Petty (Big 20) 1387, 5. Carole St. Amand-Linda Emery (1-7-10) 1386, 6. Carol Goodwin-Helen Johnson 1370, 7. Jean Tilton-Esther Plourde 1363, 8. Bernadine Dubois-Lucy Merrow 1361, 9. Kay Coleman-Carmella Leriche (B-B) 1360, 10. Edith Tate-Emma Wiley (B-B) 1358, 11. Vondell Dunphy-Fran Deroche (B-B) 1348, 12. Barbara Thompson-Maria Cyr (B-B) 1335, 13. Connie Latno-Ginger Adell (1-7-10) 1334, 14. Helen Bernard-Doris Saucier (Vac) 1229

Men Senior Doubles

1. Bert Dube-Don Saucier (Vac) 1432, 2. Ron Thompson-Jim Layne (Saco) 1428, 3. Bob Alward-Leon Adjutant (Saco) 1409, 4. Gene Reynolds-Ian Estes (B-B) 1374, 5. Bob Libby-Mike Tarantino (Saco) 1363, 6. Dick Donnoly-Ed Connoly (Big 20) 1356, 7. Rick Roghelia-Tony Brannigan (Colonial) 1351, 8. Dave Goodwin-John Killinger (Big 20) 1341, 9. Paul St. Clair-Richard Leclerc (Big 20) 1341, 10. Wayne Martin-Ron Blow (Big 20) 1341, 11. Tom Golden-Jim Livingston (Saco) 1325, 12. Tom Turner-Bruce Wilson (Saco) 1293, Rick Schencks (B-B) 709

***

SKIING

HIGH SCHOOL

At Hermon Mountain

Boys Alpine

1. Hampden, 2. John Bapst, 3. Greenville, 4. Mattanawcook Academy, 5. Lee Academy

1. Nate Green (JB) 1:11.17, 2. Kyle Bartlet (G) 1:12.43, 3. Dylan Bouchard (G) 1:12.68, 4. Clay Forrest (HA) 1:14.18, 5. Michael Skarka (HA) 1:16.49, 6. Lucas Wardell (JB) 1:17.26, 7. Jeremy Vroom (Bangor) 1:20.24, 8. Mike Gerrish (MA) 1:21.14, 9. Ethan Burke (HA) 1:23.36, 10. Nate Fenn (G) 1:24.02

Girls Alpine

1. Hampden, 2. John Bapst, 3. Orono, 4. Mattanawcook Academy

1. Molly Howe (HA) 1:15.08, 2. Julia Hidu (HA) 1:22.37, 3. Chloe Douglas (O) 1:23.91, 4. Lauren Huang (JB) 1:26.96, 5. Meaghan Haenn (HA) 1:29.97, 6. Christina Long (JB) 1:30.33, 7. Jina Libby (MA) 1:30.44, 8. Sophie Collard-Seguin (Bangor) 1:31.39, 9. Adriana Pelligrini (JB) 1:36.28, 10. May Callahan (O) 1:37.98

***

RESULTS

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

Regis 66, U-New England 64

St. Joseph’s 58, Emerson 53

WOMEN’S BASKETBALL

U-New England 57, Regis 48

Postponements

St. Joseph’s at St. Joseph’s (Conn.), no date

***

FRIDAY’S GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

Bowdoin at Trinity, 6 p.m.

Colby at Amherst, 6 p.m.

College of St. Joseph (Vt.) at UM-Fort Kent, 7:30 p.m.

Wesleyan at Bates, 6 p.m.

Women’s Basketball

Bowdoin at Trinity, 8 p.m.

Colby at Amherst, 8 p.m.

College of St. Joseph (Vt.) at UM-Fort Kent, 5:30 p.m.

NHTI at Unity, 7 p.m.

Wesleyan at Bates, 8 p.m.

Men’s Ice Hockey

Amherst at U-New England, 7 p.m.

Boston University at Maine, 7 p.m.

Hamilton at So. Maine, 7 p.m.

Middlebury at Colby, 7 p.m.

Williams at Bowdoin, 7 p.m.

Women’s Ice Hockey

Colby at Amherst, 7 p.m.

So. Maine at Conn. Coll., 7 p.m.

Swimming and Diving

Maine at Dartmouth Invitational, 5 p.m.