TUESDAY’S  GAMES

COLLEGE

Men’s Basketball

Babson at Bowdoin, 7 p.m.

Husson at Thomas, 7:30 p.m.

Lakes Region CC at SMCC, 8 p.m.

Maine at Vermont, 7:30 p.m.

Maine Maritime at UM-Farmington, 7:30 p.m.

Southern Maine at Plymouth State, 7:30 p.m.

Women’s Basketball

Husson at Thomas, 5:30 p.m.

Maine Maritime at UM-Farmington, 5:30 p.m.

Southern Maine at Plymouth State, 5:30 p.m.

*******

RESULTS

COLLEGE

MEN’S BASKETBALL

St. Joseph’s 86, Albertus Magnus 83

WOMEN’S BASKETBALL

St. Joseph’s 70, Johnson & Wales 44

*******

SWIMMING

COLLEGE

At Biddeford

U-New England women 124, Saint Joseph’s 60

*******

SKIING

HIGH SCHOOL

10th Mountain Center, Fort Kent

4.5K Classic and 5K Freestyle combined results

Caribou boys 11, Fort Kent 38, Presque Isle 48, Madawaska 58, Fort Fairfield no score

Top 20: 1. Caleb Chapman (Car), 2. D.J. Flynn (Car), 3. Jesse Sandstrom (Car), 4. Jesse Rochester (PI), 5. Christian Sleeper (Car), 6. Carson Spencer (FK), 7. Logan Doak (FK), 8. Jon Rochester (PI), 9. Ezra Duplissie-Cyr (Car), 10. Kjeill Rossignol (Car), 11. Ryan Washington (Car), 12. Ted Martin (FK), 13. Matt Coty (Car), 14. Josh Kovach (Car), 15. Darin Jandreau (Mad), 16. Darin Jandreau (Mad), 17. Alex Chasse (FK), 18. Nathan McLaughlin (FF), 19. Tim Deschenes (Mad), 20. Kevin Strid (Car)

Caribou girls 13, Fort Kent 33, Fort Fairfield 48, Presque Isle 71, Madawaska no score

Top 15: 1. Laura Collins (Car), 2. Roxy Pelletier (FK), 3. Ashley Richards (Car), 4. Mackenzie Belyea (Car), 5. Meredith Sleeper (Car), 6. Emily Soderberg (Car), 7. Kate Morneault (FK), 8. Chelsea Bard (Car), 9. Samantha Murchison (Car), 10. Olivia Sleeper (Car), 11. Madison Outing (Car), 12. Nicky Madore (Car), 13. Rudy Martin (FK), 14. Melissa McKenney (FF), 15. Kylie Plourde (FF)

*******

Leavitt Invitational

At Black Mountain, Rumford

Boys Giant Slalom

Edward Little 45, Livermore Falls/Jay 49, Mountain Valley 61, Camden Hills 88, Maranacook 100, Skowhegan 107, Oxford Hills 110, Leavitt 120, Mt. Blue 121, Winthrop 124, Hampden Academy 147

Top 40: 1. Alex Rose (LF) 1:06.37, 2. James Jackson (EL) 1:08.78, 3. Cody Jacques (LF) 1:10.80, 4. Nate Nicols (MV) 1:10.81, 5. Nate Papsadora (MV) 1:11.64, 6. Kay North (MB) 1:12.47, 7. Sebastien Dumont (Skow) 1:12.74, 8. Kelby Mace (Mar) 1:13.56, 9. Colby Laflamme (Win) 1:13.78, 10. Gary Keisberger (MCI) 1:14.24, 11. Crockett Lalor (CH) 1:15.12, 12. Konnor Therriault (Skow) 1:15.14, 13. Ryan Stuart (OH) 1:15.31, 14. Nick Cote (EL) 1:15.38, 15. Ben Bowles (EL) 1:16.72, 16. Reilly Fitzgerald (Win) 1:18.03, 17. Evan Mancini (EL) 1:18.24, 18. Nick Woods (MV) 1:18.39, 19. Jake Roy (Jay) 1:18.75, 20. Andrew Gaudette (Leav) 1:19.37, 21. Louis Chappetta (Mar) 1:19.51, 22. Alex Tooth (Mar) 1:19.90, 23. Brendan Carey (CH) 1:21.49, T24. Ben Brown (OH) 1:22.29, T24. Phil Bergeron (Waterville) 1:22.29

26. Cole Ellison (CH) 1:22.58, 27. Jacob Harris (Leav) 1:22.59, 28. Alex Chandler (MB) 1:22.60, 29. Ben Hartford (Jay) 1:23.29, 30. Matt Michaud (OH) 1:23.87, 31. Phillip Shoenberger (HA) 1:24.74, 32. Mike Skarka (HA) 1:24.87, 33. Clayton Forrest (HA) 1:25.31, 34. Stephen Gross (CH) 1:25.96, 35. Cameron Rose (Jay) 1:26.03, 36. Zach Butterfield (Jay) 1:26.40, 37. Zach Richard (LF) 1:26.92, 38. Lance Richards (MV) 1:27.53, 39. Travis Nichols (Leav) 1:28.55, 40. J.J. Jansen (Win) 1:29.46

Girls Giant Slalom

Mt. Blue 21, Oxford Hills 64, Edward Little 66, Mount Valley 67, Livermore Falls/Jay 85, Camden Hills 87, Hampden Academy 123, Winthrop 134, Skowhegan 162, Maranacook 167, Leavitt 199

Top 35: 1. Lindsey Jacques (Jay) 1:09.85, 2. Heather Farrington (MB) 1:13.77, 3. Kera Miller (MV) 1:13.94, 4. Abby Jansen (St. Dominic) 1:15.28, 5. Jane Ouillette (Belfast) 1:15.45, 6. Margot Heraud (MB) 1:15.50, 7. Courtney Carlson (MV) 1:15.66, 8. Eliza Richard (MB) 1:16.58, 9. Molly Howe (HA) 1:17.46, 10. Marisa Hanning (OH) 1:17.66, 11. Abby Ellis (MB) 1:19.15, 12. Megan Howes (EL) 1:22.34, 13. Mallory Parker (MB) 1:22.61, 14. Lexis Clavet (EL) 1:23.64, 15. Jlie Beauchesne (CH) 1:23.65, 16. Kristin Lindstrom (OH) 1:23.74, 17. Allie Conant (Win) 1:23.88, 18. Emi Rendell (CH) 1:23.93, 19. Allie Heckerd (CH) 1:23.93, 20. Jen Rioux (EL) 1:24.31, 21. Katie Collette (MV) 1:23.34, 22. Kayla Turner (OH) 1:24.87, 23. Izzy Randall (LF) 1:25.45, 24. Colleen Stauder (OH) 1:25.69, 25. Hayley Aydelott (CH) 1:25.96

26. Claire Stauder (OH) 1;25.97, 27. Deanna Morris (Mar) 1:26.49, 28. Allarie Lever (EL) 1:26.68, 29. Lexie Neidner (LF) 1:27.10, 30. Sophie Harris (EL) 1:29.44, 31. Samantha Hatch (OH) 1:29.88, 32. Amanda Hanning (OH) 1:30.29, 33. Kristen Doughty (Win) 1:30.47, 34. Olivia Tsouprake (Win) 1:30.78, 35. Katie Lewis (MB) 1:30.93

*******

FROSTBITE SKI RACE

Aroostook Cup Carnival Series

At Fort Kent

21K Men: Fred Bailey 58:54, Mike Lessard, Max Senger. 21K Women: Katrina Howe 1:08.33, Meagan Toussaint, Patricia Hebert. 6K Men: Derek Rowe 15:54, Brenan Cyr, Dan Chasse. 6K Women: Lauren Olson 21:25, Sherry Dubis, Danni Anderson.

*******

PLAYER OF THE WEEK

COLLEGE

North Atlantic Conference

Mallorie Blakney (Thomas College senior from Fairfield), women’s basketball, averaged 21.3 points, 5.7 rebounds and 4-3 steals in a 2-1 week.

Jarrad DeVaughn (Thomas College sophomore), men’s basketball, averaged 23.7 points, 6.0 rebounds and shot over 50 percent from the field.

Daeshawn McMorrin (Husson University sophomore), men’s basketball rookie, averaged 15.5 points and 4.0 rebounds in two wins while shooting 57 percent from the field.

Little East Conference

Hannah Patterson (University of Southern Maine junior), women’s field athlete, finished sixth in the 20-pound weight throw at the Sorlien Invitational. She also finished 12th in the shot put.

*******

GOLF

LOCAL

At Rocky Knoll CC, Orrington

Simulator Traveling Stableford League

(at Pebble Beach, Calif.)

Mike Allan, Quintin Allan, Al Feurstock, Lisa Raymond +5; Lee Bemis, Bill Haas, Chris Dunifer, Joe McCluskey +4; Lee Bemis, Tom Bryant, Sonny Dubay even; Lee Bemis, Paul Punro, Joe McCluskey, John Richard –10; Frank Daigle, Quintin Allan, David Raymond –13; John Richard, Sonny Dubay, Paul Munro, Jim Orsekovich –14; Paul Munro, Tom Bryant, Chris Dunifer –15; Robbie Robinson, Barbara Bryant, Lee Bemis, Al Feurstock –19; Quintin Allan, Jim Oreskovich, Lee Bemis –20; Quintin Allan, Willy Crowell, Rollie Spellman, Lee Bemis –20; Tom Bryant, Bill Taylor, Quintin Allan –31; pins: No. 5 Tom Bryant 5-9, No. 7 Dave Raymond 13-7; high stableford: Joe McCluskey +11

*******

YOUTH HOCKEY

SQUIRTS

MLK Classic

At Hudson, N.H.

Saturday

Maine Freeze 2, New England Bulldogs 2

Sunday

Northern Cyclones 4, Maine Freeze 3

Maine Freeze 5, Red Rangers 3