Wednesday’s Games

HIGH SCHOOL

Boys Soccer

Bangor Chr. at Schenck, 4 p.m.

Camden Hills at Rockland, 3:30 p.m.

Dexter at Foxcroft, 4 p.m.

Fort Kent at Caribou, 7 p.m.

Gardiner at Lincoln Acad., 6 p.m.

GSA at DI-Stonington, 4 p.m.

Hall-Dale at Georges Valley, 3:30 p.m.

John Bapst at Ellsworth, 4 p.m.

Jonesport-Beals at Narraguagus, 3:30 p.m.

Mattanawcook at Presque Isle, 4 p.m.

Medomak at Belfast, 3:30 p.m.

MDI at Bucksport, 4 p.m.

Mount View at Winslow, 3:30 p.m.

Nokomis at Leavitt, 3:30 p.m.

Old Town at Hermon, 6:30 p.m.

Orono at Searsport, 4:15 p.m.

Penobscot Valley at Lee, 4 p.m.

Piscataquis at Penquis, 4 p.m.

Washington Acad. at Sumner, 4 p.m.

Woodland at East Grand, 3 p.m.

Girls Soccer

Belfast at Medomak, 3:30 p.m.

Leavitt at Nokomis, 3:30 p.m.

Lincoln Acad. at Gardiner, 3:30 p.m.

Rockland at Camden Hills, 3:30 p.m.

Winslow at Mount View, 3:30 p.m.

Volleyball

Cony at Cape Elizabeth, 6:30 p.m.

Jonesport-Beals at Narraguagus, 4 p.m.

Machias at Washington Acad., 5 p.m.

College

Men’s Soccer

UM-Machias at College of Saint Joseph (Vt.), 11 a.m.

UM-Presque Isle at Maine Maritime, 5 p.m.

Women’s Soccer

Colby at Southern Maine, 3:30 p.m.

UM-Farmington at Bates, 3:30 p.m.

UM-Machias at College of Saint Joseph (Vt.), 1 p.m.

UM-Presque Isle at Maine Maritime, 3 p.m.

Field Hockey

Bowdoin at Colby, 7 p.m.

Southern Maine at Bates, 5 p.m.

Salem State at Saint Joseph’s, 3 p.m.

Volleyball

Husson at Saint Joseph’s, 7 p.m.

Tufts at Bowdoin, 7 p.m.

*****

Tuesday’s Scores

HIGH SCHOOL

BOYS SOCCER

Calvary Chapel 10, Islesboro 1

Cen. Aroostook 3, Fort Fairfield 2

Hampden 2, Brewer 0

Katahdin 5, Washburn 0

Madawaska 7, Van Buren 1

Washington Acad. 4, Woodland 2

Wisdom 7, LCS/MSSM 0

GIRLS SOCCER

Central 8, Foxcroft Academy 3

Easton 8, East Grand 2

Fort Fairfield 3, Cen. Aroostook 1

Hampden 6, Brewer 0

Houlton 4, Hodgdon 1

Lee Academy 2, Dexter 0

LCS/MSSM 4, Wisdom 2

Madawaska 1, Van Buren 1 (2OT)

Penobscot Valley 3, Penquis 0

Presque Isle 2, Fort Kent 1

So. Aroostook 2, Woodland 1

FIELD HOCKEY

John Bapst 2, Central 1

Lawrence 6, Bangor 3

Mount View 1, Belfast 0

Orono 4, Foxcroft Acad. 0

College

MEN’S SOCCER

Thomas 2, Colby 1 (2OT)

UM-Farmington 1, Southern Maine 1 (2OT)

WOMEN’S SOCCER

Amherst 5, Bates 0

Bowdoin 1, Wheaton 1 (2OT)

U-New England 4, UM-Farmington 3

*****

GOLF

EMSGA

At Northport GC

Gross: Phil Bowen, Carry Quinn, Peter Mahoney, Colby Clendenning 64, Doc Howard, Dick Gardner, Sonny Myers, Steve Belvea 65, Lefty Homans, Richard Clements, Cecil Eastman, Barry Hopkins 65, Jim Cuthebertson, Norm Bridge, Chuck Thompson, Mike Wasilewski 67, Hank Mattson, Gary Proulx, Lee Bemis, Lew McDowell 67, Robert Sumner, Tom Boerger, Bernie Nix, Richard Jackson; net: Bob Carmichael, Rod Chase, Ralph Burgess, Jeff Robinson 54, Frank Burnell, Victor Jipson, Paul Forsing, Scott Jordan 58, Sid Linscott, Ray Huntley, Paul Richardson, Dean Bryer 59, Bob Madrell, Bill Neleski, George Draper, Steve Crabtree 59, Greg Stanley, Dave Smallidge, Dave Kelley, Bruce Cameron 60, Jim Maillet, Warren Brooks, Brian Ashe, Mike Bassi 61; pins: No. 3 Dave Smallidge 2-7, No. 9 Jeff Robinson 5-4, No. 12 Jim Cuthbertson 5-9, No. 18 Barry Hopkins 6-1

WMSGA

At Kebo Valley GC, Bar Harbor

Gross: Jean Sweetser, Shirley Kile, Helen Plourd, Suzanne Roberts 71, Liz Wiltshire, Jean Cassidy, Denise Hennessey, Peggy Cummings 73, Jody Lyford, Diane Herring, Nancy Hart, Julie Brown 73, Martha White, Ashley Golden, Ann Lang, Jeannine Golden 73, Liz Coffin, Kathy Constantine, Yukiko Bigney, Marilyn Rice 73, Darby Vigue, Karen Feeney, Cheryl Paulson, Jane Howard 73; net: Kaye Pierson, Meriby Sweet, Barbara Pray, Rebecca Laliberte 64, Linda Holmes, Ruth Appleyard, Susan Goodman, Mary Smith 66, Darlene Soboleski, Arlene Davis, Sharon Nelson, M.J. Uecker 66, Charlotte Cole, Joyce Mazerolle, Maddie Kilmister, Jeanne Laplante 66, Viola Kemp, Bern Michaud, Alison Perrin, Claudette Amoroso 66; pins: No. 4 Peggy Cummings, Joyce Mazerolle, No. 6 Denise Hennessey, No. 9 Ashley Golden

High School

At Natanis GC, Vassalboro

Boys Team Championships

Class C

Houlton 327, St. Dominic 328, Dirigo 355, George Stevens 373, Penobscot Valley 389, Fort Fairfield 395, Calais 396, Jonesport-Beals 403, North Yarmouth 405, Ashland 433

Houlton: Ian Gervais 77, Nick Chase 82, Parker Sanderson 83, Gaige Flewelling 85

St. Dominic: Dylan Rodrigue 78, Isaac Reed 79, Zack DeBlois 86, Danny Nadeau 85

Dirigo: Justin Conant 90, Robbie Babb 84, Justin Richards 89, Mitch Stanley 92

George Stevens: Jasper Adam 96, Nick Dillon 104, David Bertrand 93, Alex Heilner 80

Penobscot Valley: Marshall Foster 82, Brody Libby 91, Wyatt Foster 99, David Dube 112

Fort Fairfield: Billy Weissman 103, Landon Towle 106, Noah Bernard 95, Tyler Churchill 91

Calais: Nathan Pike 97, Dylan Carter 100, Jeremy Beers 96, Jonathan Edwards 103

Jonesport-Beals: Dimitri Monroe 88, Thomas Beal 89, Nick Robinson 116, Garet Beal 110

North Yarmouth: Jim Millett 78, Jake Landry 92, Parker Howard 114, C.J. Davis 121

Ashland: Dylan Cyr-Cormier 106, Jordan Beaulier 105, Royce MacDonald 113, Amos Ward 109

*****

Harness Racing

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s Results

FIRST, Pace, $2,000

Double R N, H. Campbell 3.40, 2.20, 2.10

Sharealike N, S. Gray 2.60, 3.60

Satanslittlenumber, K. Switzer Jr. 3.20

T: 1:59.4. Ex 1-4, 6.40. Tri 1-4-2, 20.80.

SECOND, Pace, $2,300

Passthegreypoupan, S. Gray 4.20, 2.80, 2.10

All Reved Up, R. Lanpher III 4.80, 2.60

Are You Coming, S. MacKenzie 2.20

T: 1:59.1. Ex 7-2, 14.40. Tri 7-2-4, 49.40. DD 1-7, 7.80.

THIRD, Pace, $2,500

Gears Of War, D. Dickison 20.20, 12.80, 4.20

Bordello Queen, R. Cushing 7.20, 3.40

Scoot To The Poll, G. Bowden 5.40

T: 2:03.2. Ex 4-3, 26.00. Tri 4-3-7, 509.40.

FOURTH, Pace, $2,300

Bionicle N, S. Gray 3.00, 2.20, 2.10

Mackenzie Seelster H. Campbell 4.00, 2.40

Climb The Ladder, G. Bowden 2.80

T: 1:58. Ex 3-1, 10.00. Tri 3-1-6, 47.40.

FIFTH, Trot, $2,300

Muscle Shoals, R. Dinning 5.00, 3.20, 3.00

She’s Ahcorker Two, K. Ireland 5.00, 4.80

J G Lawman, H. Campbell 3.40

T: 2:04. Ex 5-1, 70.80. Tri 5-1-2, 153.20.

SIXTH, Trot, $2,300

Masai Mara, H. Campbell 3.80, 3.20, 2.10

Corinth, K. Ireland 6.40, 2.80

Sharif Kosmos, R. Wing Jr. 5.00

T: 2:03.1. Ex 5-4, 8.60. Tri 5-4-2, 30.20.

SEVENTH, Pace, $3,000

Quartz Bayama, S. MacKenzie 12.20, 8.00, 5.20

Smoknintheboyzroom, K. Switzer Jr. 5.40, 4.60

Fairtale Princess, R. Cloutier Jr. 2.80

T: 2:00. Ex 4-8, 160.20. Tri 4-8-1, 225.60. Pk3, 5-M-4, 47.80.

EIGHTH, Pace, $4,500

Mystical Truth, W. Campbell 5.00, 2.60, 2.10

Texas Shootout, R. Cushing 2.40, 2.10

Admiral Pembroke, S. Gray 2.10

T: 1:57. Ex 2-5, 30.20. Tri 2-5-1, 49.00.

NINTH, Trot, $4,500

Bullville Sue, G. Bowden 6.60, 3.00, 4.40

Mal Pacino, K. Switzer Jr. 19.00

Northern Catch, R. Dinning 4.80

T: 2:01.1. Ex 3-8, 134.80. Tri 3-8-All, 187.00.

TENTH, Pace, $2,000

Polo Ody, R. Cushing 18.60, 6.20, 4.40

Danderosa, D. Dickson 3.40, 2.60

Bikini Kinda Guy, W. Campbell 2.60

T: 1:59.2. Ex 5-3, 28.40. Tri 5-3-7, 296.20. DD 3-5, 52.80.

Total Handle: $19,981.

*****

Players of the Week

College

North Atlantic Conference

Dillon Clark (UM-Farmington senior), Men’s Soccer Player of the Week, scored the lone goal as the Beavers defeated Husson for the first time in six years.

Casey Castle (Thomas College freshman), Men’s Soccer Rookie of the Week, notched a goal for the Terriers in a 3-1 victory over Maine Maritime.

Kate Thibodeau (Thomas freshman), Women’s Soccer Player of the Week, made four saves on nine Maritime shots in the Terriers’ double overtime victory.

Angela Stauble (Husson University senior), Cross Country Women’s Runner of the Week, claimed her fourth first-place finish of the year with a 20:36 effort in the Runnin’ Monks Invitational.

Victoria Ballenger (UM-Farmington sophomore), Cross Country Women’s Runner of the Week, helped the Beavers to the team title at the Runnin’ Monks Invitational with a seventh place finish.

Sunrise Conference

Carl Nemer (UM-Presque Isle freshman), Men’s Soccer Offensive Player of the Week, tallied two goals and two assists in a pair of conference wins for the Owls.

Ben Costello (UM-Presque Isle senior), Men’s Soccer Defensive Player of the Week, guided an Owl defense which allowed just two goals and 14 total shots in two conference wins.

Jennifer Hare (UM-Machias senior), Women’s Volleyball Player of the Week, registered 16 kills, 15 aces and six digs in three wins for the Clippers.

Lainey Herring (UM-Presque Isle sophomore), Women’s Soccer Offensive Player of the Week, tallied five goals, including a game winner, in two wins for the Owls.

Taylor Ussery (UM-Presque Isle sophomore), Women’s Soccer Defensive Player of the Week, had two saves in a 6-0 win over Vermont Technical College and six saves in a 2-1 win over SUNY-Canton.

Shelly Hanson (UM-Presque Isle senior), Women’s Cross Country Runner of the Week, finished in 33rd place overall for the Owls with a time of 25:03 in the 5K Runnin’ Monks Invitational.

Eastern College Athletic Conference

Griffin Cardew (Bowdoin College freshman), Defensive Football Player of the Week, recorded two interceptions, broke up three passes and registered seven tackles in a 22-15 win over Tufts.

*****

Motorsports

Tractor Pulling

At Thundering Valley Raceway, Saint Albans

Central Maine Quarter Scale

Pure Stock 800 pounds: 1. Janice Watson, 2. Aaron McKenney, 3. Owen Knowlton; pure stock 900: 1. Aaron McKenney, 2. Janice Watson, 3. Thomas Maheu; hot stock 900: 1. Richie Potter, 2. Drew Smith, 3. Caleb Edgerly; hot stock 1100: 1. Richie Potter, 2. Drew Smith, 3. Kassidy Chase; hot stock 1300: 1. Richie Potter, 2. Kassidy Chase, 3. Drew Smith; sport stock 900: 1. Natasha Call, 2. Richie Potter, 3. Willy Maheu; sport stock 1100: 1. Willy Maheu, 2. Natasha Call, 3. Wesley Davis; sport stock 1300: 1. Richie Potter, 2. Natasha Call, 3. Wesley Davis; pro stock 900: 1. Mason Hurd, 2. Richie Potter, 3. Deven Dewey; pro stock 1100: 1. Kaleb Smith, 2. Deven Dewey, 3. Tisha Dewey; pro stock 1300: 1. Kaleb Smith, 2. Deven Dewey, 3. Tisha Dewey

*****

Volleyball

College

At Farmington
UM-Farmington def. Unity 25-13, 25-14, 25-19

High School

At Woodland

Washington Academy (11-2) def. Woodland (4-9)

WA: Tatum McFaden 6 kills, 2 aces, 1 dig, 1 block; Kira Arnold 9 assists, 6 aces, 2 digs; Taylor Seeley 5 kills, 7 aces, 1 dig; Taylor Davis 4 kills, 5 digs, 1 block, 1 assist

Woodland: Crystal Annis 6-6 serving, 2 kills, 1 assist, 2 digs; Brittani Roussel 6-6 serving, 2 aces, 1 block, 3 assists, 3 digs; Charlotte Southard 5-7 serving, 1 ace, 1 kill, 1 dig; Sarah Baker 6 digs

*****

Cross Country

High School

At Fort Kent

Aroostook League Championship

Fort Kent boys 37, Greater Houlton Christian 47, LCS/MSSM no score, Washburn no score

1. Micah Wiley (GHC) 19:56, 2. Jack Sequin (L) 20:41, 3. Lucas Woodward (FK) 20:57, 4. Noah Entwistle (L) 20:58, 5. Joey Fishman (FK) 21:34, 6. Scott Whitney (FK) 21:52, 7. Russell Socoby (GHC) 22:48, 8. Kevin Carlson (W) 23:20, 9. Eric Deschene (FK) 24:21, 10. Justin Thompson (L) 24:38, 11. Ethan Holmes (GHC) 24:42, 12. Cameron Houston (W) 25:57, 13. Isaiah Straubel (GHC) 27:34, 14. Matt Rioux (FK) 28:14, 15. Kyle McLaughlin (W) 29:37, 16. Garth Kinney (W) 29:49

Girls (no team scoring)

Fort Kent, Greater Houlton Christian, LCS/MSSM, Washburn

1. Carsyn Koch (W) 21:32, 2. Carmen Bragg (W) 22:22, 3. Lucy Wilcox (L) 23:45, 4. Cassidy Spencer (FK) 25:01, 5. Whitney Cote (GHC) 25:46.2, 6. Destinee Neureuther (GHC) 25:46.9, 7. Helen Roberts (L) 26:54, 8. Anna Carlson (W) 28:57, 9. Heather Albert (FK) 29:06, 10. Halle Duff (GHC) 29:40, 11. Lauren Robertson (GHC) 31:41, 12. Nicole Olson (W) 33:42