May 26, 2020
Scores and Highlights Latest News | Coronavirus | Bangor Metro | Homelessness | Today's Paper

Feb. 11 Scores and Highlights

RESULTS
HIGH SCHOOL
HOCKEY

Brewer 10, Bangor 4
Lawrence 5, John Bapst 2

COLLEGE
MEN’S BASKETBALL

Gordon 78, Bates 64
SOFTBALL
Idaho State 6, Maine 5
***
TODAY’S GAMES
HIGH SCHOOL
Ice Hockey

Hampden at Presque Isle, 5:30 p.m.
Houlton-Hodgdon at Lawrence, 6:05 p.m.
Alpine Skiing
Skowhegan, Mt. Blue, Oxford Hills, Maranacook, Edward Little, Leavitt, Camden Hills, Hampden, Bangor, John Bapst at Mount Abram, 5 p.m.

COLLEGE
Men’s Basketball

College of St. Joseph (Vt.) at UM-Presque Isle, 2 p.m.
Connecticut College at Colby, 8 p.m.
Fisher at UM-Fort Kent, 8 p.m.
Husson at Lyndon State, 8 p.m.
Maine Maritime at Johnson State, 8 p.m.
Thomas at Castleton, 8 p.m.
UM-Augusta at UM-Machias, 7:30 p.m.
UM-Farmington at Green Mountain, 8 p.m.
Wesleyan at Bowdoin, 8 p.m.
Women’s Basketball
College of St. Joseph (Vt.) at UM-Presque Isle, noon
Connecticut College at Colby, 6 p.m.
Fisher at UM-Fort Kent, 6 p.m.
Husson at Lyndon State, 6 p.m.
Maine Maritime at Johnson State, 6 p.m.
Thomas at Castleton, 6 p.m.
UM-Augusta at UM-Machias, 5:30 p.m.
UM-Farmington at Green Mountain, 6 p.m.
Wesleyan at Bowdoin, 6 p.m.
Men’s Hockey
Bowdoin at Trinity, 7 p.m.
Colby at Wesleyan, 7 p.m.
Connecticut College at Southern Maine, 7 p.m.
Maine at Boston University, 7:30 p.m.
Tufts at U-New England, 7 p.m.
Women’s Hockey
Boston College at Maine, 7 p.m.
Southern Maine at Nichols, 7:30 p.m.
Trinity at Bowdoin, 7 p.m.
Wesleyan at Colby, 7 p.m.
Alpine Skiing
Bates, Colby at Dartmouth Carnival, 9 a.m.
Nordic Skiing
Bates, Bowdoin, Colby, UM-Presque Isle at Dartmouth Carnival, 9 a.m.
Indoor Track and Field
Bates, Bowdoin, Colby, Southern Maine at Valentine Classic, Boston University
***
HIGH SCHOOL
BOYS HOCKEY
Lawrence 5, John Bapst 2

At Sawyer Arena, Bangor, Christian Carpenter scored a goal and assisted three others in leading Lawrence of Fairfield past John Bapst.
Ben Pearson had a goal and two assists for the 10-7 Bulldogs. Clay Turner, Tyler Emery and Joshua Dearborn also scored. Brad McKenzie turned away 25 of 27 shots.
Devon Romain and Nick Doucette scored for the 1-12-3 Crusaders. Alex Beals recorded an assist. Derek Duff made 19 saves on 24 shots.
***
COLLEGE
MEN’S BASKETBALL
Gordon 78, Bates 64

At Lewiston, Aaron Trigg scored a game-high 25 points in leading Gordon College to victory over Bates College.
Brady Bajema added 24 points and eight assists for the Fighting Scots, who outscored the Bobcats 44-28 in the second half. Greg Walker added 10 points.
Junior Brian Ellis led Bates with 24 points. Mark Brust had nine points and five assists.
Gordon (18-4) 78
Gaskill 2-1-5, Bajema 8-5-24, Trigg 8-6-25, Walker 5-0-10, Bentson 2-0-5, Dempsey 3-0-6, Derr 1-1-3, MacDonnell, Himmelstein
Bates (12-11) 64
Hatch 2-2-8, Brust 4-0-9, Squires 3-0-6, Schmiemann 2-2-7, Ellis 10-4-24, Philbrook 1-0-2, Gallant 3-2-8, Deegan, O’Keefe, Weston
3-pt. goals: Bajema 3, Trigg 3, Bentson; Hatch 2, Brust, Schmiemann
Halftime: Bates 36-34
***
SKIING
HIGH SCHOOL
At Hermon Mountain
Boys Slalom
Greenville 24, Mattanawcook Academy 31, John Bapst 41, Bangor 77

1. Kyle Bartlett (Green) 57.86, 2. Nate Green (JB) 1:00.11, 3. Troy McVey (Green) 1:01.09, 4. Dylan Whirty (Lee Academy) 1:03.10, 5. Cole Aucoin (Green) 1:03.57, 6. Gavin Higgins (MA) 1:03.77, 7. Dustin Libby (MA) 1:09.26, 8. Tanner Struck (MA) 1:09.83, 9. Jamie VerLee (Bangor) 1:10.04, 10. Mike Gerrish (MA) 1:11.79, 11. Robert Easton (JB) 1:14.57, 12. Tyler Trott (MA) 1:16.49, 13. Sam Doughty (JB) 1:17.38, 14. Tyler Kuester (Lee) 1:18.36, 15. Dylan Bouchard (Green) 1:18.37
Girls Slalom
Bangor 28, Greenville 31, John Bapst 48, Mattanawcook Academy 56

1. Denali Graham (Bangor) 54.63, 2. Ruby Rockwell (Green) 56.60, 3. Emma Wilson (Green) 1:02.87, 4. Hanna Delano (MA) 1:03.29, 5. Nikki Hamil-ton (Green) 1:04.24, 6. Chloe Douglass (Orono) 1:05.53, 7. Sophie Collard-Seguin (Bangor) 1:07.16, 8. Lily McCloskey (Bangor) 1:07.34, 9. Caprice Stevens (Lee) 1:07.66, 10. Adriana Pellegrini (JB) 1:08.52, 11. Christina Long (JB) 1:09.86, 12. Addie Cutshall (Bangor) 1:10.64, 13. Amelia Pellegrini (JB) 1:19.06, 14. Rebecca Settele (JB) 1:20.99, 15. Katy Hein (JB) 1:21.93
***
BASKETBALL
HIGH SCHOOL
KVAC Final Statistical Leaders
Boys Basketball
Class A

Points per game: Dom Drake (Brewer) 17.6, Yusef Iman (Edward Little) 17.6, Alonzo James (Morse) 17.5, Bo Leary (EL) 15.3, Jacob Moore (Hamp-den Academy) 14.5, Ryan Minoty (Cony) 14.3, Bobby Belanger (Lawrence) 14.3, Will Gerencer (Mount Ararat) 13.8, Rashon Edgerton (Brunswick) 13.7, Graham Safford (HA) 13.5; assists per game: Ray Bessette (Brew) 5.3, Mitchell Black (Bruns) 5.3, Josh Walker (MA) 4.5, Rashon Edgerton (Bruns) 3.9, Justin Meader (Messalonskee) 3.8, Nate Dubois (Oxford Hills) 3.7, Graham Safford (HA) 3.6, Luke Hetterman (Bangor) 3.6, Brandon Kieltyka (Cony) 3.5, Dom Drake (Brew) 3.4; rebounds per game: Clark Noonan (Bang) 11.1, Bo Leary (EL) 10.1, James Philbrook (EL) 9.8, Stephen Carter (Bruns) 9.6, Zach Blodgett (Bang) 8.5, Ryan Backus (Mt. Blue) 8.3, Ronnie Turner (Lewiston) 8.2, Tyler Belanger (Erskine) 8.1, Charlie Partridge (Cony) 8.1, Chris Kilbreth (MA) 8.0; steals per game: Dom Drake (Brew) 4.1, Tristan Thomas (Bang) 3.5, Devon Smith (Mess) 3.0, Mitchell Black (Bruns) 2.7, Luke Hetterman (Bang) 2.7, Jake Lachance (Cony) 2.5, Ryan Backus (Mt. Blue) 2.5, Graham Safford (HA) 2.4, Tyler Bessette (Brew) 2.4, Nate Dubois (OH) 2.3; 3-point leaders: Paul Verville (Skowhegan) 39, Walker Cooper (Cony) 35, Justin Meader (Mess) 33, Ryan Minoty (Cony) 28, Jesse Holland (Bruns) 28
Class B
Points per game: Chris Braley (Nokomis) 23.8, Tim Levesque (Oak Hill) 20.7, Ben Johnson (Maranacook) 19.6, Chris Nolan (Rockland) 19.3, Tyler McFarland (Camden Hills) 18.8, Jordan Hersom (Leavitt) 17.2, Jacob Hunt (MCI) 15.9, Keegan Pieri (CH) 14.2, Mike McCann (Winslow) 14.1, Michael Cochrane (Mount View) 13.3; rebounds per game: Ben Johnson (Mar) 13.8, Chris Braley (Nok) 12.2, Jordan Hersom (Leavitt) 11.2, Alex MacKenzie (Medomak Valley) 9.8, Tyler McFarland (CH) 8.6, Mike McCann (Wins) 8.5, Aidan Hadley (Rock) 7.8, Jacob Hunt (MCI) 7.8, Nick Cook (MCI) 7.4, Aaron Toman (Gardiner) 7.4; assists per game: Sam Poulin (Mar) 5.3, Chris Nolan (Rock) 5.1, Lucas Witham (Leav) 4.9, Ben McLain (Lincoln Academy) 4.1, Jason Vinal (MV) 3.8, Cam Griffin (Leav) 3.4, Mike Trahan (Gard) 3.2, Derek Gustin (Rock) 3.0, Craig Reazor (MCI) 3.0, Jacob Hunt (MCI) 2.9; steals per game: Alex Mackenzie (MV) 3.3, Tim Levesque (OH) 2.7, Chris Nolan (Rock) 2.7, Jim Weferling (CH) 2.4, Justin Murray (Wins) 2.3; 3-point shooting: Cameron Mitchell (Waterville) 50, Tim Levesque (OH) 48, Chris Braley (Nok) 37, Jacob Hunt (MCI) 33, Tyler Maloon (MCI) 29
***
ALL-STARS
HIGH SCHOOL
Track & field
PVC All-Conference
GIRLS FIRST TEAM

55, Kayla Brooks, OT; 55 Hurdles, Grace MacLean, BAN; 200, Katie DeShane, OT; 400, Destiny Kanu, MDI; 800, Alley Becker, HAM; Mile, Michelle Haluska, BRW; 2-Mile, Michelle Haluska, BRW; Shot Put, Erin Nichols, BAN; Long
Jump, Holli Kenison, ORO; Triple Jump, Kayla Brooks, OT; High Jump, Katie DeShane, OT; Pole Vault, Shelby Wheeler, ORO; 4X220, Bangor- Jade Baumrind, Grace MacLean, Laken Thomas, Brittney Chapman; 4X880, Ellsworth – Hayley White, Brianne Dunn, Rosie Vachon, Darien Lewis
GIRLS SECOND TEAM
55, Destiny Kanu, MDI, Katie DeShane, OT; 55 Hurdles, Shelby Wheeler, Kayla Brooks, OT; 200, Destiny Kanu, MDI, Grace MacLean., BAN; 400, Alex Crocker, ORO, Brittney Chapman, BAN; 800, Maggie Bryan, JB, Katie Feeney, HER; Mile, Maggie Bryan, JB, Sara Chavarie, BRW; 2-Mile, Rachel Huber, BAN, Brianne Dunn, ELL; Shot Put, Chris Fairweather, BUC, Kate MacLeod, BRW; Long Jump, Megan Hogan, BAN, Marina Dow, HAM; Triple Jump, Holli Kenison, ORO, Maria Ullo, JB; High Jump, Megan Hogan, BAN, Grace MacLean, BAN, Stesha Rudnicki, JB; Pole Vault, Anna Hayden, BAN, Kayla Marquis, ORO; 4X220, Old Town-Meagan Cousins, Meaghan Hall, Alexa Dufour, Kayla Brooks; Orono – Shelby Wheeler, Chloe Paul, Holli Kenison, Alex Crocker; 4X880, Hampden – Anna Michaud, Katelyn Cyr, Andrea Brooks, Alley Becker; Brewer – Lily Sund, Mikaela King, Michelle Haluska, Sara Chavarie
BOYS FIRST TEAM
55, Benjamin Sinclair, BAN; 55 Hurdles, Steven Rice, BRW; 200, Benjamin Sinclair, BAN; 400, Vince Tymoczko, BUC; 800, Sam Nisbett, BAN; Mile, Darik Frye, HAM; 2-Mile, Sam Nisbett, BAN; Shot Put, Nat Hinckley, MDI; Long Jump, Ryan Feeney, HER; Triple Jump, Ryan Feeney, HER; High Jump, Josiah Hartley BAN, Jake Leithiser, OT; Pole Vault, Ben Cummings, MDI; 4X220, Hermon – Nicholas Byers, Ryan Feeney, Jesse Graffam, Justin Cullens; 4X880, Bangor – Jack Stacey, Juergen Pilot, Alex Shi, Jonathan Belanger
BOYS SECOND TEAM
55, Justin Cullens, HER, Stuart Lenz, JB; 55 Hurdles, Jake Leithiser, OT, Tristan Wortman, BRW, 200, Vincent Tymoczko, BUC, Lonnie Hackett, BAN; 400, Benjamin Sinclair, BAN, Darik Frye, HAM; 800, Darik Frye, HAM, Phil Benoit, ORO; Mile, Ben Chapman, ELL, Sam Nisbett, BAN; 2-Mile, Ben Chapman, ELL, Darik Frye, HAM; Shot Put, Nick Peterson, ORO, Matthew Junkins, BRW; Long Jump, Nat Hinckley, MDI, Jesse Graffam, HER; Triple Jump , Stuart Lenz, JB, Nat Hinckley, MDI; High Jump, Josh Stone, BRW, Matt Richard, OT; Pole Vault, Tristan Wortman, BRW, James D’Amico, BRW, MacKenzie Bowen, OT; 4X220, Bangor – Josiah Hartley, Jack Stacey, Lonnie Hackett, Benjamin Sinclair; Old Town – Jacob St. Peter, Jake Leithiser, Lee Jackson, Daniel Gastia; 4X880, Ellsworth – John Carlin, Blake Pattengale, Drew Barkhouse, Ben Chapman, Brewer – Brian Carr, Evan Taylor, James Johnson, Trey Williams
***
PLAYER OF THE WEEK
COLLEGE
D3hoops.com

Eric Lalansky (University of Maine at Farmington senior from Portland), men’s basketball, named to team of the week, averaged 18.3 points, 6.3 rebounds and 2.7 steals in a 3-0 week.


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like