August 3 Scores and Highlights

Posted Aug. 04, 2009, at 12:34 a.m.

9-10, State Tournament
Baseball
Houlton 7, Waldo County 5

At Ellsworth, Nick Cowperthwaite doubled, singled and drove in two runs as Houlton eliminated Waldo County.
York topped Elliot Avenue of Auburn 15-2 in four innings in the other game. Elliot Avenue is eliminated.
Billy Phillips hit two singles, a double and had an RBI for Houlton. Cameron Graham doubled.
Brandon Smith paced Waldo County with a fifth inning two-run single. Emmitt Shell had an RBI single.
Houlton (1-1)    304 000    — 7 8 4
Waldo (0-2)    300 020    — 5 4 0
Cowperthwaite, Ellis (3) and Hagan, Phillips (2); Murray-Dumond, Trask (1), Moore (3) and Grant, Shell

Softball
Auburn 13, Acadian 9

At Ellsworth, Abby Roy hit two doubles, two singles and knocked in a run as Auburn Suburban eliminated Acadian.
In the earlier game, Scarborough eliminated Biddeford 10-4.
Karli Stubbs hit two doubles for Auburn Suburban. Sara Hammond doubled and singled and Emily Jacques singled twice. Hammond and Roy combined to not allow a hit.
Abby Miller scored three runs to pace Acadian.
Acadian (0-2)    012 051    — 9 0 5
Auburn (1-1)    430 33x    — 13 14 0
Boyce and Kerley; Hammond, Roy (5) And Jensen

GOLF
NEPGA
Ahead Golf Stroke Play No. 4
At Nashua CC, Nashua, N.H.

Individual professional: Jeff Seavey 65 (tied course record), Jeffrey Martin 66, Eric Barlow 67, James Burke 67, Brian Owens 68, Joe Clark Jr. 68, Michael Powers 68, Mark Costaregni 69, Ed Kirby 69, Rich Berberian 69, John Hickson 69, Thomas Tobey 70, Peter Maki 70, Robert Bradley 71, Frank Dully 71, Mick Herron 71, Darin Chin-Aleong 71, Marc Spencer 72, Scott Spence 72, John Fields 72, Matthew Madore 72, Christopher Carter 72, Richard Durocher 72, Alex Kirk 73, Robert Tramonti 73, Bob Darling 73, A.J. Petrulak 73, Scott Reilly 73; blind draw pro-pro, 1 best ball of 2: Scott Spencer, Rich Berberian 62; Jeff Seavey,Michael Schnell 63; Eric Barlow, Bret Garcey 65; Mark Costaregni, Alex Kirk 65; Barry Pearson, John Hickson 65; Brian Owens, Jeffrey Monteleone 65; Christopher Sessa, Jeffrey Martin 65; Ed Kirby, Stephen Poremba 66; John Fields, A.J. Petrulak 66; James Burke, Darin Ching-Aleong 66; Joe Clark Jr., Matthew Madore 66; John Wollen, Peter Maki 67; Bob Darling, Anthony Maki 67; Mick Herron, Christopher Carlsen 67; Scott Reilly, Adam Hemeon 67; Russ Lipinski, Jeffrey Friel 67; Dan Gillis, Robert Bradley 67; Peter Baker, Michael Powers 67; Christopher Carter, Kenneth Hamel 67; senior division: Joe Clark Jr. 68, Mick Herron 71, Scott Spence 72, Bob Darling 73, Joe Potty 74

CENTRAL MAINE SENIORS
At Rockland GC

Four ball best ball team winners, gross: Dave Ames, Bob Robinson, Dennis Vanidestine, Dave Willette 65; Truman Libby, Maurice Clark, Dave Kus, Paul Sherman 66; net: Wally Soule, Charles Swanson, Ken Murphy, Al Battistini 54; Neil Peaslee, Terry Beane, John CUnningham, Ron Chenard 55 (mc); overall winners, gross: Truman Liby 71, Mike McGuire 73 (mc); net: John Cunningham 60 (mc), Jim McGowan 60, Bob Wiggin 61; 55-64, gross: John Rizzo 74, Ray Brochu 76, Bob Willis 78; net: Bob Belanger, 62, Chuck Nelson 64, Bob Morang 66 (mc); 65-69, gross: Dave Dorion 73, Jerry St. Clair 74, Dave Kus 75; net: Dave Mann 62 (mc), Addy Lawrence 62, Ron Chenard 63; 70-74, gross: Bill Vanderslice 75, Paul Jackson 79, Charles Swanson 82; net: John Black 63 (mc), Bob Coates 63, Bob Cremonni 64 (mc); 75-up, gross: Kermit Knowles 82, Mort Hamlin 84 (mc), Ernie Benner 84 (mc); net: Wally Soule 62, Kip Burkett 65, Matt Richardson 66; super senior, gross: Maurice Clark 85; pins: No. 5 Dave Kus 6-3, Cliff Miller 7-1; No. 9 Jim Murphy 3-411, John Rizzo 37-6; No. 10 Sandy Day 14-11, Joe Adams 16-6; No. 18 Wayne Sanford 1½ inches, Keith Weatherbie 7-½

LOCAL
At Green Valley GC, West Enfield
Ladies Invitational

Gross: Kelly Lindquist, Marylin Briggs, Joyce Thorton, Jeanette Ramsey 37; Bernadette Paradis, Lorna Martin, Dot Thompson 39; net: Fran Auclair, Joyce Nolan, Donna Ireland 33; Gena Smith, Gail Sleeper, Alice Miller, Merle O’Neil 34; Edy Healy, Jean Jordan, Janice Paulson, Charlean Dean 34; Doris Carney, Lorna Martin, Dot Thompson 35; pins: No. 2 Lorna Martin 8-4, No. 7 Fran Auclair 17-7
Monday Night Couples League
Gary Tourtillotte, Doris Carney, Harold Briggs, Marylin Briggs 32; Fred Pete, Karen Pete, Betty Colbath, Harold Hatch 34; Clinton Spaulding, Christie Spaulding, Wink Libby, Darlene Sage 34; Mike Clendenning, Wendy Ireland, Lindsey Cooper 35; Ansil Brown, Alana Lloyd, Brent Lindquist, Clint Spaulding 36; pins: No. 2 Clint Spaulding 14-6, No. 7 Gary Tourtillotte 13-11
Thursday Morning Ladies
Kelly Lindquist, Marilyn Briggs, Dot Thompson 38; Bernadette Paradis, Gail Sleeper, Joyce Nolan 39; Doris Carney, Gayle Hooke, Joyce Thorton 41
Thursday Night Scramble
Gary Tourtillotte, Joe Mitchell, Jamie Oldenburge, Wendy Ireland 30; Brent Lindquist, Kelly Lindquist, Tom White, Tyler white 32; Colby Clendenning, Curtis Knights, Byron Delano, Ken Mitchell 33; Clint Spaulding, Tom Huffstutler, Raymond Thibodeau, Dave Lindsey 33; Mike Clendenning, Robby Reid, Bill Leonard, Wyatt Foster 34; Moose Keith, Rocky Melanson, Jean Thibodeau, Darren Thibodeau 35; pins: No. 2 Kelly Lindquist 18-11, No. 7 Joe Mitchell 2-5
Friday Morning Scramble
Bill Leonard, Glendon Faloon, Ed Bernard 38; Ansil Brown, Denny Leonard, Smokey Ireland 39; pin: No. 2 Ed Bernard 8-6

At Fort Kent GC
3rd annual UMFK Scramble

Gross: Kelly O’Leary, Stacey O’Leary, Nelson Bouchard, Jason Nadeau 59; Bert Bouchard, Vickey Boucher, Bert Roy, Kathy Roy 60; Pat Labbe, Medre Soucy, Louis Morneault, Monique Labbe 62; net: Jon Nadeau, Rob Roy, Robbie Nadeau, Chad Cyr 50; Scott Richards, Charlie Albert, Evan Albert, Ray Whitlock 51; Mike Roy, Scott Kent, Andy Roy, Tom Kent 52; pins: No. 5 Eva Bard, Mike Roy; longest drive: Lupita Albert, Evan Albert

At Penobscot Valley CC, Orono
Bud and Barbara Leavitt Memorial Classic

Gross: Kevin McKay, Skip Chappelle, Herb Coolbrith, Charles Melino 62; Gil Coffin, Don Thopson, Tony Cerbone, Bob Collins 63; net: Ilse Pfander, Joy Standbrook, Will Pfander, Grant Standbrook 43.25; Terry MCDonald, Stewart Harvey, Carolynn McDonough, John Ellis 43.5; pins: No. 4 Dan Fitzgerald 7-6, No. 6 Dan Martin 2-2, No. 14 Devin Potvin 8-1, No. 16 Chris Lander 5-10; long drive: Robby Picard; straight drive: Frank Jordan

At Hermon Meadow GC
Women’s Monday Night League

Scramble, team gross: Diane Herring, Julie Brown, Jody Lyford, Dawn Dunbar 35 (mc); Darby Vigue, Peg Buchanan, Janice Paulson, Irene Jacobs 35; pins: No. 3 B.J. Porter 18-0, No. 8 Darby Vigue 28-0

At Island Green GC, Holden
Monday Church League

Adam Kasperzak, Ray Chapman, Scott MacArthur, John Wachtler 27; John Simpson, Bill Charland, Roger Tracy, Bill Curtis 28; Roger Theriault, Terry Pangburn, Steve Batson 29 (mc); Tom Estes, Barry Fraser, Scott Fraser, Ben Birch 29 (mc); Bob Pentland, Harold Batson, Gary Dill 29 (mc); Wes Walker, Gil Reed, Travis Curtis 29 (mc); Jim Daye, Jeff Waring, Mike Connolly, Bob McMahon 32; pin: No. 5 Mike Connolly 7-9

ROAD RACING
17TH ISLAND FALLS SUMMERFEST
At Island Falls, Saturday
5K

1. Jeff Ashby 17:29, 2. Thomas Beckum 17:51, 3. Marco Guido 18:17, 4. Alfred Hanscom 18:30, 5. Marie Strouse 19:29, 6. Erik Sjoberg 19:37, 7. Leo Kashian 21:10, 8. Dillon Beckum 21:50, 9. Trevor Levesque 21

:52, 10. Michelle Roy 21:57, 11. Dana Morrison 22:08, 12. Angela Ewings 22:09, 13. Dean Patten 22:20, 14. Linda Mountain 22:33, 15. Steve Emery 22:34, 16. Tyler Strid 23:08, 17. Pete DeCrescenzo 24:10, 18. Robbie Rockwell 24:11, 19. Chris Smith 24:14, 20. Evan Lewis 24:34, 21. Jake DeCrescenzo 25:11, 22. Parker Walker 25:15, 23. Nicole Porter 25:22, 24. Kelly Kashian 25:34, 25. Shawn Serra 25:41
Half Mile Fun Run
1. Tyler Levesque 3:26, 2. Torey Levesque 3:36, 3. Teagan Ewings 3:50, 4. Bailey Donovan 4:33, 5. Ethan Walker 4:56, 6. Kalle Williams 5:10, Isaac Potter 5:12
4K Walk
1. Jim DeCrescenzo 26:09, 2. Lauren Rockwell 26:13, 3. Kylie Dunphy 26:14, 4. Garbrielle DeCrescenzo 26:25, 5. Thomas Prescott 26:28, 6. Tracy Willigar 26:29, 7. Jan Neureuther 26:32, 8. Richard Lane 27:36, 9. Mary Potter 28:23, 10. Allen Schenk 28:27

HARNESS RACING
NORTHERN MAINE FAIR
First, Pace, $2,600

Talent Agent, K. Switzer Jr. 8.60-3.40-2.80
Spiz R Rinkum, D. Howes 4.00-2.40
 No Shoes, K. Hafford III 2.40
T-2:02.1; Qu. 5-6, $19.40; Ex. 5-6, $31.20; Tri. 5-6-2, $65.00
Second, Pace, $2,800
Admiral Bull, G. Bowden 7.60-3.80-3.80
Katahdin Country, C. Nye 8.80-5.40
RD Kak, K. Switzer Jr. 14.20
T-2:00.4; Qu. 3-8, $76.40; Ex. 3-8, $45.20; Tri. 3-8-A, $97.60; Daily Double 5-3, $42.20
Third, Trot, $4,800
Bullville Sue, G. Bowden 2.80-2.40-2.10
Abby C, K. Lantz 3.40-2.40
Hanbro Jay, L. Gray 2.20
T-2:04; Qu. 2-4, $9.40; Ex. 2-4, $18.80; Tri. 2-4-1, $18.80
Fourth, Pace, $3,200
Jaka N, R. White 5.60-5.80-4.80
Fun Zone, W. Brown 11.80-4.40
Julie’s Tempo, K. Switzer 6.20
T-2:01.3; Qu. 3-6, $24.80; Ex. 3-6, $183.40; Tri. 3-6-7, $223.40
Fifth, Pace, $2,700
Coin Toss, P. Sowers 3.20-2.60-2.60
Too Funny, S. Mahar 2.40-2.60
Be Firm With Lisa, W. Brown 3.20
T-2:00.2; Qu. 2-3, $6.40; Ex. 2-3, $8.80; Tri. 2-3-8, $77.80
Sixth, Pace, $3,500
Race Me Whinny, D. Howes 6.80-3.00
Youngbro Fancy, K. Switzer 3.20
Windy City Anita, W. Brown
T-2:01; Qu. 1-2, $5.20; Ex. 1-2, $5.20
Seventh, Pace, $3,000
Tangy’s Pocket, K. Switzer Jr. 5.00-2.40-2.20
Armbro Anthony, L. Gray 7.60-2.80
Fox Valley Merlin, D. Duncan 2.60
T-1:59; Qu. 5-7, $38.80; Ex. 5-7, $44.60; Tri. 5-7-6, $2.60
Eighth, Pace, $3,600
Samardi Shuttle, D. Howes 3.80-3.60-6.00
Malek Hanover, P. Sowers 4.60-3.00
Back Spin, K. Switzer Jr. 4.00
T-1:57.2; Qu. 3-4, $8.20; Ex. 3-4, $8.20; Tri. 3-4-1, $27.60
Ninth, Pace, $2,600
Elm Grove Beech, S. Mahar 18.60-5.60-12.40
Canaco Nanimo, K. Switzer Jr. 2.40-3.00
Twilight Charm, D. Duncan 3.00
T-2:02.3; Qu. 2-8, $15.00; Ex. 8-2, $19.20; Tri. 8-2-1, $151.20; Daily Double 3-8, $25.20

Similar articles:

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business