From the community

USM announces part-time dean’s list for 2013-2014 academic year

Posted July 09, 2014, at 3:37 p.m.

PORTLAND, Maine — The University of Southern Maine has announced its part-time dean’s list for the 2013-2014 academic year. In order to be named to the list, students must earn a grade point average of 3.4 or higher and carry a minimum of 12 credit hours for two semesters. The list is arranged alphabetically by county, and then by cities and towns within each county.

 

ANDROSCOGGIN COUNTY 

Auburn: Nicole Gagne-Charpentier, Christina Nicole Hebert, Hunter Lenon Martin IV, Chloe Alexandra Meisner, Katy Smith Trischler, Denise Turcotte, Hillary Jean Turcotte

Durham: Bethany Ann Dodge

Greene: Skyler Paige Laliberte, Travis Jacques Laliberte, Michael Richard Valentine

Lewiston: Joseph Stillman Berry, Cody R Currier, Michelle Rose Cyr, Corey Brenton Dill, Samantha J Fletcher, Lisa Claire Fournier, Joni M Fredericks, Kimberly Ann Harding, Chelsea Dawn Hebert, Kimberly Jean Jackson, Kayla R Kimball, Michelle A Nadeau, Jamie Heather Petersdorf, Scott Phillip Richard

Lisbon: Torri-Jean Jones

Lisbon Falls: Kelly Jean Beal, Monica Kristen Davis, Bethany Grace Lemay, MaKayla May Stevens, Courtney Renee Strout

Minot: Jennifer Lisa Tucci, Joseph Anthony Tucci Jr. 

North Turner: Matt Walter Fish

Poland: Emily Catherine Cooper, Erica Jean Gagnon, Kevin Christopher Matthews

Sabattus: Donna Lee Thibodeau

Turner: Ashley Marie Godbout, Danielle Rene Hinkley

Wales: Kathleen Ann Brill

 

CUMBERLAND COUNTY

Bridgton: Benjamin J Williamson

Brunswick: Joey-Lynne Beardsley, Leah M Beauboeuf, Erika Marie Caron, Meghan Grace Clark, Sarah Elizabeth Grotz, Elizabeth Rose Kane, Linda Marie Long, Bruce Daniel Mitton, Julia H Paige, Joshua S Seiler, Irene Emilie Syphers, Donna Juntura Tanega, Alexandra Laura Todd, Nicholas Edward Weil

Buxton: Katherine Jean Pinkelman

Cape Elizabeth: Lavena Jordan, Michelle Christine Mallory, Haley Ellen Thompson Casco: Alice M Bradeen

Chebeague Island: Jillian Leah Thompson

Cumberland: Ryan Joseph Storey

Cumberland Center: Meghan B Balvin

Cumberland Foreside: Denise M Demarco

Falmouth: Jamie M Freeman, Shea Hennessey Watson

Gorham: Tiffany Louise Amoroso, Emily Eliza Carle, Samantha Louise Chapin, Daniel Roger Fecteau, Dane Roger Grondin, Rebecca Anne Henderson, Laurie A Holmes, Patricia Kaczmarek, Jennifer Lyn Koenig, Tatiana Alekseevna Levashova, Tony Isabel Molina, Jennifer Jo Neal, Jessica Shavon Pao, Alex S Whitaker, Nathaniel Craig Wineriter

Gray: Paula Jean Bernier, Melissa Sue Noble Elliott, Michael G Hamel

Harrison: Katrina Ann Dailey

New Gloucester: Matthew James Langlais, Wilburn Beach Morris, Nicole Elizabeth Ritter

North Yarmouth: Danielle P Albee, Terri-Lynn Allen, Ryan Wesley Paul

Portland: Samira M Abu, Christie Lynn Anderson, Christine Leighton Auclair, Jamie Elizabeth Barilone, Christina M Barry, Lori A Beaulieu, Nina S Bennett, Leanna Elisabeth Bergeron, Heather Lynn Bernier, Leonard J Berube, Angela M Bourgoin, Sydney A Bourke, Deborah Elisabeth Boyajian, Meaghan Elizabeth Bradbury, Molly Rachel Brenerman, Jennifer L Burgess, Whitney Paige R Desena, Jessica Leigh Dolan, Cararose Marie Tuthill-Mott Donaghue, Genevieve Michelle Dubuque, Joshua R Easterling, George E Eisenhauer, Nicolas Robert Fenton, Myra Grace Foxen, Amanda Leigh Glidden, Martina Handanos-Mauric, Ryan Charles Havelka, Bradley Ryan Hebert, Abdisamad Ali Ismail, Michee Jean, Gina Marie Johnson, Christina Jones, Sada Kankindi, Sable Noel Knapp, Danijela Krsmanovic, Marycelina Dumas Lamontagne, Johanna M Lapierre, Tara Star Laverdiere, Emily Pruden Leppanen, Shannon Lumbra, Mehraein Mahmoudkelayeh, Katherine M Mahoney, Anna-Elizabeth Hartman McCarthy, Heather Erin McIntosh, Kate Mary McNerney, Isaiah Santiago Mendelsohn Meyer, Cody William Moreau, Jeffrey Alan Nelson, Charles D Ochsenbein, Kelsey Rose O’Connell, Anthony Joseph Paolino, Sarah Mckinney Patten, Victoria E Perez, Brenda K Perry, Carly Marie Phillips, Amanda Marie Porter, Christina Maryjeanne Pride, Mariam Shaukat Qazi, Cara Mika Ragucci, Raegan McKenzie Ring, Sonya Rook, Daniel Salmon Rosenheck, Katherine K Rossiter, Philip Angelo Rotolo, Deeqa Abdi Salad, William N Schoen, Julia Ann Scott, Ellen Gordon Scull, Emily Goodyear Sears, Cecilia Barion Smith, Robyn Lynn Stinson, Jessica May Streitburger, Bronwyn Lydia Townsend, Carrie S Trainor, Robert Frank Wall, Clifton Harrison Whitten, John S Wilson, Sara E.G. Younger

Raymond: Christina Ann Leslie

Scarborough: Tanya Renee Allen, Hanna Vasiliyevna Belmach, Patrick Harrington Boynton, Beatrice Byrne, Katharine G Currie, Jason M Dobrovolny, Isaac Ross Freeman, Theresa A Gallupe, Donald L Hayes, Jeffrey Ormond Irish, Neal William Lehto, Brandon Levin Martin, Jennifer Lynn Oddy, Brittany F Quirk, Liana M Tarling, Anna Elizabeth Tibbetts, Autumn Joy Willison

South Freeport: Aubin Alexandra White

South Portland: Meshal Faisal Aljawari, Maxwell David Bangs, Alan D Barker, Angela Marie Bodman, Kathryn Nicole Chamberlain, Amanda Rose Cimino, Lisa Marie Conway, Nathan J Davis, Alison Leora Dolbow, Kelly A Dunham, Luke W Fourre, Jenna Irene Gato, Adam T Gutgsell, Erin Elizabeth Hutchison, Elena S Kasianov, Sarah M Lundgren, Morgan George Mowry, Stephanie Nicole Parker, Tristan Ryan Smaldone, Kolby Southwick, Michelle Obelidor Wickham

Standish: Jacob Haines Atherton, Laura Michelle Lampron, Carrie A Merrill

Steep Falls: Tina Lee Wakefield

Sweden: Stefanie Elisabeth von Kannewurff-McKeith

Westbrook: Donna M Cowing, Robert Byron Curtis, Susan Elizabeth Florez, Nicolette Elena Kapothanasis, Kevin Christopher Kennedy, Melissa M Miller, Deborah Louise Morgan, Christopher James Nicholas, Victoria Goldie Pettingill, Krista Lynn Sisson-Dow, Lizbeth Ruth Stamey, Christine Jennifer Zagarella

Windham: Alex A Elston, Yelena Fiske, David Scott Ingraham Jr, Katrice Dorothy Kelley, Jennifer A Wolfe

Yarmouth: Andrea Mary Cooper, Christa Annette Gibson, Olivia B Harrison, Elizabeth Lovejoy Mead

 

HANCOCK COUNTY

Brooksville: Jasmine Song Bernal

Bucksport: George Michael Watkins

Ellsworth: Melinda Eden Cash

 

KENNEBEC COUNTY

Augusta: Becky Lea Goodridge

Belgrade: Kimberly Beth Hongoltz-Hetling

Farmingdale: Ariel Marie Howes

Litchfield: Johnathan L Hatch

North Vassalboro: Anne Marie Clifford

Oakland: Elizabeth Davis

Pittston: Kayla Dawn Ghiglio

Readfield: Sarah Anne Adelberg

South China: Nancy Jane Beadling

Windsor: Lisa Ann Haskell

 

KNOX COUNTY

Camden: Catherine LaVonne Gelsinger

Rockland: Natalie L Dame

Rockport: Morgan M Cooper

 

LINCOLN COUNTY

Waldoboro: Thomas Shaw Waterhouse

 

OXFORD COUNTY

Brownfield: Eliza H Burdett

Buckfield: Tristen Janelle Newton

Fryeburg: Timothy John Atwood

Hartford: Elise Michelle Harvey

Hebron: Amy Eleanor Pelchat

 

PENOBSCOT COUNTY

Hermon: Jill Mary Armstrong

Veazie: Catherine Joan Drummond

 

SAGADAHOC COUNTY

Bath: Sarah Lynn Callender, Leslie Joan Vrabel

Bowdoin: Catherine Prendergast

Topsham: Aurora Florence Jerome, Beatrice Christa Kay, Paula Elaine Radulski, Jamie Michael Trott

West Bath: Morgan Elizabeth McDonough

 

SOMERSET COUNTY

Skowhegan: Daniel Francis Coulstring

 

WALDO COUNTY

Belmont: Destioney Rae Pinkham

 

WASHINGTON COUNTY

Cherryfield: Timothy H Sprague

 

YORK COUNTY

Alfred: John F Bshara III

Arundel: Chelsea Rae Hews

Biddeford: Jessica Nicole Arbisi, Michelle Lynn Lapointe, Scott Nelson Lavoie, Jodi L Locke, Maria Pilar Lozada, Jason P Morin, Renee Morin, Brewster Joel Porcella, Heather Lee Richards, Christine Lee Robida, Erica Jill Sides

Buxton: Kathryn Elizabeth Benedetto, Anastasia Marie Skibicki, Oliver Walter Solmitz

Dayton: Tori Marie Houle

Eliot: Lindsey Amber Donnell, Ryan Patrick Lewis

Kennebunk: Talia Noel Audley, Nicole Marie Cluff, Emily Rose Downs, Daniel Ryan Morales, Kayla Nicole Shepard, Wayne Colby Williams

Kennebunkport: Megan Ainsley Holtham, Carleton Hart Mabee

Kittery: Christina Ann Duffin

Lebanon: Rachel Adair Lamere, Felicia Lynne McPhee, Emily Marie Russo

Limerick: Jennifer L Greenwood, Alicia Marie Robinson

Limington: Joshua Michael Bernier, Teresa Marie Plummer

North Berwick: Lauren Renee Angers

North Waterboro: Nancy J Schluntz, Morgan Jessica Theriault, Amanda Kathleen Todd

Old Orchard Beach: Nicole Marie Arey, Lisa M Carmean, Sarah A Coreau, Sean Parrott-Wolfe, Tracy Lynn Plante

Saco: Samantha Rose Anderson, Cortney Elizabeth Binette, Devon Pauline Victoria Bovill, Samantha Louise Ciullo, Joseph E Cloutier, Allison Cyr Fischer, Isaac Daniel Gagnon, Thomas Ryan MacKenzie, Vanessa R Pike

Sanford: Sahara Jean Baker, Kassandra Coleman

Shapleigh: George Albert Joseph Sevigny

South Berwick: Camille Canel, Stephen Murray Hay Jr, April K Maguire

Springvale: Timothy Dale Jenkel

Wells: Jeffrey B Bernier, Anthony Joseph Creamer, Kaitlyn Meade O’Connell, Kayla Marie Whitten

York: Lauren Ashley Caramihalis, Katherine Jean Morrison, Emily Jean Rea

 

This post was contributed by a community member. Submit your news →

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Education