From the community

Maine Army National Guard promotions

Posted Feb. 26, 2014, at 11:53 a.m.

 

AUGUSTA, Maine — Brig. Gen. James D. Campbell, Adjutant General for Maine, has announced the following promotions in the Maine Army National Guard:

December 2013:

Benjamin Clark II, Calais, private first class, Detachment 2, 1136th Transportation Company;

Casey Thibeault, Saint Agatha, specialist, 185th Engineer Company;

Chad Vaillancourt, Fort Kent, specialist, 185th Engineer Company;

Levi Chasse, Houlton, private first class, Detachment 1, 488th Military Police Company;

David Caswell, Searsport, sergeant major, 120th Regional Support Group;

Christopher Caswell, Belfast, specialist, 136th Engineer Company;

Joseph McNamara, Prospect, private first class, Detachment 1, Headquarters and Headquarters Company,  3/172d Infantry (Mountain).

November 2013:

Jeffrey Squires, Hartland, colonel, Joint Forces Headquarters;

Shane Cater, Fairfield, private first class, Detachment 1, 262d Engineer Company;

Scott Jones, Levant, sergeant first class, 251st Engineer Company (Sapper);

Collin Moncrieffe, Bangor, staff sergeant, 286th Support and Sustainment Battalion;

David Hallett, Corinth, sergeant, 136th Engineer Company;

Jeffrey Lewis, Hampden, sergeant, Detachment 2, Company C, 1/126th Aviation;

Howard Palmer Jr., Bangor, sergeant, Detachment 1, Company E, 186th Brigade Support Battalion;

Jason Priest, Old Town, sergeant, 195th Army Band;

Andrew Mahoney, Bangor, specialist, Company C, 1/126th Aviation;

Samantha Roberts, Glenburn, specialist, 152d Maintenance Company;

Dana Cyr, Saint David, specialist, 185th Engineer Company;

Erik Poitras, Van Buren, specialist, 185th Engineer Company;

Jerome Steinberg Jr., Oakfield, private first class, 185th Engineer Company;

Kevan Villarreal, Limestone, private first class, Assault Battalion, 224TH Aviation.

 

October 2013:

Zachary Merrill, Machias, private first class, Detachment 2, 1136th Transportation Company;

Andrew Denis, Pittsfield, specialist, Company B, 3/172d Infantry (Mountain);

Julian Smedbergleblanc, Madison, private first class, Company B, 3/172d Infantry (Mountain);

Justin Gibbs, Stockton Springs, sergeant, Detachment 1, 262d Engineer Company;

Sean Harmon, Hampden, lieutenant colonel, 240th Regional Training Institute;

Darryl Lyon, Bangor, lieutenant colonel, 11th Civil Support Team;

Brian Dill, Hampden, sergeant major, 52nd Troop Command;

Matthew Aspelund, Hermon, first sergeant, 11th Civil Support Team;

Kenneth Oiler, Greenbush, master sergeant, 240th Regional Training Institute;

Mark Urquhart, Stetson, sergeant first class, Detachment 2, 126th Aviation;

Richard Romanelli, Glenburn, staff sergeant, 195th Army Band;

Timothy Birmingham, Bangor, sergeant, 1136th Transportation Company;

Michael Cayia, Hampden, specialist, 136th Engineer Company;

Patrick Flanagan, Bangor, specialist, Company B, 3/172d Infantry (Mountain);

David Jones, Aurora, specialist, Company B, 3/172d Infantry (Mountain);

Steven Beaulieu, Ludlow, sergeant first class, 185th Engineer Company;

Adam Boisvert, Ludlow, sergeant, 185th Engineer Company;

Matthew Jeffery, Houlton, sergeant, 185th Engineer Company;

Ryan Albert, Madawaska, specialist, Company B, 3/172d Infantry (Mountain).

 

September 2013:

Wayne Dyment Jr., Winterport, sergeant, Company B, 3/172d Infantry (Mountain);

Eric Martins, Detroit, warrant officer one, 521st Troop Command;

Brian Baker, Pittsfield, first sergeant, Company B, 3/172d Infantry (Mountain);

Philip Kramer, Fairfield, sergeant, Company C, 1/126th Aviation.

 

August 2013:

Jay Jackson, Easton, captain, 262nd Engineer Company;

Shane Miller, Mars Hill, specialist, 133rd Engineer Battalion;

Timothy Pitts, Ellsworth, private first class, Detachment 1, Headquarters and Headquarters Company, 3/172d Infantry (Mountain);

Mark Mancini, Pittsfield, captain, 133rd Engineer Battalion;

Joshua Hartsgrove, St. Albans, staff sergeant, 488th Military Police Company;

Clay Landry, Canaan, sergeant,488th Military Police Company;

Peter Johnson Jr., New Portland, specialist, 251st Engineer Company (Sapper);

Forest Dyer, Pittsfield, private first class, Company B, 3/172d Infantry (Mountain);

Matthew Thompson, Pittsfield, private first class, Company B, 3/172d Infantry (Mountain);

Adam Gaulin, Northport, specialist, 133rd Engineer Battalion;

Justin Hodgeman, Montville, private first class, 133rd Engineer Battalion.

 

July 2013: 

Joel Tourtelotte, Monson, chief warrant officer two, Detachment 1 Company C, 3/142nd Aviation;

William Macomber III, Dover-Foxcroft, sergeant, 133rd Engineer Battalion;

Nicole Darling, Guilford, specialist, 152nd Maintenance Company;

Tory Stark, Brooks, sergeant, 133rd Engineer Battalion;

Cameron Worcester, Steuben, staff sergeant, Company B, 3/172nd Infantry (Mountain);

Michael Freeman, Georgetown, private first class, Detachment 1, 136th Engineer Company;

Daniel Irish, Bradley, staff sergeant, 488th Military Police Company;

Jonathan Corey, Monticello, specialist, 185th Engineer Support Company;

Joseph Frazier, Island Falls, specialist, 185th Engineer Support Company;

Kevin Strid, Presque Isle, private first class, 185th Engineer Support Company.

 

 

This post was contributed by a community member. Submit your news →

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in State