December 14, 2018
High School Sports Latest News | RCV | Hartford Homicide | Medicaid Money | Today's Paper

Local sports: Football tourney scoreboard; Bangor Raceway starters, results; golf scores

Stuart Hedstrom | Piscataquis Observer
Stuart Hedstrom | Piscataquis Observer
Foxcroft Academy junior Sam Clawson holds on to bring down Washington Academy junior quarterback Finn Furth in the second quarter of a Class D North semifinal in Dover-Foxcroft last Friday. Foxcroft will host Bucksport in the regional final at 7 p.m. Saturday.

Tourney scoreboard

FOOTBALL

NORTH

Semifinals

Friday, Nov. 2

Class A

A3: No. 1 Portland 49, No. 4 Edward Little 15

Class B

B3: No. 4 Lawrence 41, No. 1 Skowhegan 8

B4: No. 3 Brunswick 21, No. 2 Cony 13

Class C

C5: No. 4 Nokomis 13, No. 1 Maine Central Institute 0

C6: No. 2 Hermon 20, No. 3 Winslow 13

Class D

D3: No. 1 Foxcroft Acad. 41, No. 5 Washington Acad. 0

Saturday, Nov. 3

Class A

A4: No. 2 Oxford Hills 35, No. 3 Cheverus 6

Monday, Nov. 5

Class D

D4: No. 2 Bucksport 77, No. 3 Mattanawcook Acad. 36

Regional Finals

Friday, Nov. 9

Class A

A5: No. 2 Oxford Hills (7-2) at No. 1 Portland (8-1), 7 p.m.

Class B

B5: No. 4 Lawrence (6-4) at No. 3 Brunswick (7-3), 7 p.m.

Saturday, Nov. 10

Class C

At Hampden Academy

C7: No. 4 Nokomis (6-4) vs. No. 2 Hermon (9-1), 1 p.m.

Class D

D5: No. 2 Bucksport (8-1) at No. 1 Foxcroft Acad. (9-0), 7 p.m.

State Championships

Friday, Nov. 16

At UMaine, Orono

Class D

North champion vs. South champion

Saturday, Nov. 17

At Fitzpatrick Stadium, Portland

Class A

North champ vs. South champ

Class B

North champ vs. South champ

Class C

North champ vs. South champ

SOUTH

Semifinals

Thursday, Nov. 1

Class D

D5: No. 1 Wells, No. 5 Winthrop/Monmouth 22

Friday, Nov. 2

Class A

A4: No. 2 Scarborough 61, No. 3 Bonny Eagle 23

Class B

B6: No. 2 Marshwood 49, No. 3 Falmouth 24

Class D

D6: No. 7 Oak Hill 34, No. 6 Madison/Carrabec 33 (OT)

Class E

E3: No. 2 Dirigo 17, No. 3 Maranacook 14

Saturday, Nov. 3

Class A

A3: No. 1 Thornton Acad. 47, No. 4 Sanford 7

Class B

B5: No. 1 Kennebunk, 42, No. 4 Greely 8

Class C

C5: No. 1 Leavitt 33, No. 4 Cape Elizabeth 7

C6: No. 2 Fryeburg Acad. 26, No. 3 Gardiner 7

Class E

E4: No. 1 Freeport 12, No. 4 Camden Hills 6

Regional Finals

Friday, Nov. 9

Class B

B7: No. 2 Marshwood (9-1) vs. No. 1 Kennebunk (10-0), 6:30 p.m., at Waterhouse Field, Biddeford

Class D

D7: No. 7 Oak Hill (5-5) at No. 1 Wells (10-0), 7 p.m.

Saturday, Nov. 10

Class A

A5: No. 2 Scarborough (7-1) at No. 1 Thornton Acad. (9-0), 1 p.m.

Class C

C7: No. 2 Fryeburg Acad. (9-1) at No. 1 Leavitt (9-1), 6 p.m.

State Final

Class E

E5: No. 2 Dirigo (8-1) at No. 1 Freeport (8-1), 12:30 p.m.

Harness racing

BANGOR RACEWAY

Tuesday’s Results

FIRST, Pace, $3,100

Bullseye, Ga Mosher, 3.80 3.00 2.10

Jackson K Down, He Campbell, 3.80 2.60

Vegas Strip Three, Da Deslandes, 2.40

T: 1:59.0. Ex. (2/4) $5.40; Tri. WAGERING (2/4/1) $26.00

SECOND, Pace, $2,750

L Weather B, He Campbell, 2.60 2.20 2.10

Pay The Do’s, Br Ranger, 2.20 2.10

The Humble One, Ru Lanpher III, 2.40

T: 2:03.0. Ex. (5/1) $3.00; Tri. (5/1/3) $22.40; 1st Half Daily Double (2/5) $6.40

THIRD, Pace, $3,700

Kinnderuntouchable, He Campbell, 5.00 2.40 2.20

Always Dee One, Br Ranger, 2.80 2.60

Wild Lady Luck, Jo Beckwith, 3.80

T: 1:59.0. Ex. (5/1) $12.40; Tri. (5/1/3) $32.20

FOURTH, Pace, $2,900

Not My First Rodeo, Jo Beckwith, 11.80 5.20 6.40

Dancers Pass, He Campbell, 2.80 2.60

Putnams Legacy, Da Deslandes, 6.40

T: 2:00.2. Ex. (8/3) $39.60; Tri. (8/3/4) $181.00

FIFTH, Trot, $3,500

Carbon Footprint, Ga Mosher, 6.40 2.20 6.00

Alternat Thursdays, He Campbell, 2.40 5.40

J-S For Justice, Jo Beckwith, 4.60

T: 2:02.0. Ex. (4/5) $9.60; Tri. (4/5/1) $22.60

SIXTH, Pace, $3,700

Cool Runnings, Br Ranger, 5.40 3.00 2.10

Ok Icon, Da Deslandes, 4.80 3.00

Jk Allnitelong, Sh Thayer, 2.10

T: 1:58.0. Ex. (1/6) $8.40; Tri. (1/6/3) $19.60

SEVENTH, Pace, $4,200

Shez Sugarsweet A, Ro Cushing, 13.80 2.80

Daniel Semalu, Ga Mosher, 3.20

Mc Rusty, Da Deslandes

T: 1:58.2. Ex. (5/4) $17.20; Pick 3 (5/4/1) $44.80; Pick 3 (4/1/5) $44.80

EIGHTH, Pace, $2,700

Nowhining Bluechip, Da Deslandes, 8.00 6.20 2.40

Quincy, He Campbell, 2.80 2.10

Tom And Stan, Br Ranger, 2.10

T: 1:59.3. Ex. (4/5) $100.20

Tri. (4/5/2) $189.60; 1st Half Late Double (5/4) $48.00; Total Handle: $15,611

Wednesday’s Starters, 5 p.m.

FIRST, Pace, $3,100

1. Daydreamer Jo, Mi Stevenson

2. Camtizzy, Da Deslandes

3. Nuclearccino, Br Ranger

4. Eternal Ring, He Campbell

5. Anianne Hanover, Ma Athearn

SECOND, Pace, $2,800

1. Ideal Bid, St Wilson

2. Or, Ga Mosher

3. Regulus N, He Campbell

4. Fifty Spender, Mc Sowers

5. Wilson Frost, Da Deslandes

6. The Wizsell Of Odz, Ma Athearn

7. Spy In The Camp, Br Ranger

8. Spincredible, Mi Stevenson

THIRD, Pace, $3,200

1. She’sallfinn, Jo Beckwith

2. Missbiglee, Br Ranger

3. Artys Wish, Mi Stevenson

4. Veiques, Da Deslandes

5. Lyons Woodlands, Ma Athearn

6. No Humble Jumble, Ga Mosher

7. Downeast Foxy Lady, He Campbell

8. Flip The Dice, St Wilson

FOURTH, Pace, $3,900

1. Bold Willie, Ga Mosher

2. Pembroke Art, He Campbell

3. Just N Berlander, Ja Dunn

4. Sir Jake’s Z Tam, Da Deslandes

5. Js Mcflash, Ma Athearn

6. American Flight, Br Ranger

FIFTH, Pace, $3,400

1. K D Overdrive, Ga Mosher

2. Kingsley B, Mi Stevenson

3. Artzuma, Br Ranger

4. Wave That Banner, Mc Sowers

5. Wake, Ma Athearn

6. Blacktree, He Campbell

7. Dragon Seelster, Da Deslandes

8. Uppercutz, Jo Beckwith

SIXTH, Trot, $3,900

1. Kaladar, Da Deslandes

2. Dony Andreas, Mi Stevenson

3. Beer League, He Campbell

4. Sierra Madera, Wi Campbell

5. Trotalot, Br Ranger

6. Moon Dance, Mc Sowers

SEVENTH, Pace, $5,000

1. Playing Favorites, Da Deslandes

2. Stormin Spree, Ma Athearn

3. Miss Annalise, St Wilson

4. Pembroke Perfect, He Campbell

5. Robocall Hanover, Br Ranger

6. Western Stepp, Wi Campbell

EIGHTH, Pace, $3,400

1. Belly Dancer, Ga Mosher

2. Cute Hill, Mi Stevenson

3. Southwest Bliss, He Campbell

4. Maddie D, Ma Athearn

5. Pembroke Bambino, Br Ranger

6. You’re News, Ti Hudson

7. Rockin Lisa, Da Deslandes

Golf

LOCAL

At Traditions GC

Women’s Indoor League — 1. (tie) Gwen Archambault, Julie Oreskovich, +16; 1. Susan Payne, Anne Pooler, Loretta Robichaud, +16; 3. Shelley Drillen, Jean Young, Bonnie Richards, +18. Brenda Crosby, Jean Bridges, Stevie Lord, NC.

 


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like