November 16, 2018
High School Sports Latest News | Poll Questions | Ranked-Choice Voting | Election 2018 | Snow

Local sports: Tourney scoreboard; golf scores

Jessica Potila | SJVT
Jessica Potila | SJVT
Maranacook's Alysia Cyr (left) and Fort Kent's Gabby Martin battle for the ball during the Class C soccer state final at Hampden Academy on Saturday. Fort Kent defeated Maranacook 1-0.

Tourney scoreboard

SOCCER

BOYS

State Championships

Saturday, Nov. 3

Class A

At Bath

Lewiston 1, Gorham 0

Class B

At Hampden

Presque Isle 3, Freeport 2 (2OT)

Class C

At Hampden

Waynflete 3, Fort Kent 1

Class D

At Bath

North Yarmouth Acad. 3, Penobscot Valley 1

GIRLS

State Championships

Saturday, Nov. 3

Class A

At Bath

No. 1 Camden Hills 1, No. 1 Scarborough 0

Class B

At Hampden

Cape Elizabeth 2, Presque Isle 1

Class C

At Hampden

Fort Kent 1, Maranacook 0

Class D

At Bath

North Yarmouth Acad. 3, Central Aroostook 1

FIELD HOCKEY

State Championships

Saturday, Nov. 3

At Deering High, Portland

Class A

Biddeford 4, Skowhegan 3

Class B

Gardiner 3, York 2

Class C

Winthrop 3, Spruce Mountain 1

FOOTBALL

NORTH

Semifinals

Friday, Nov. 2

Class A

A3: No. 1 Portland 49, No. 4 Edward Little 15

Class B

B3: No. 4 Lawrence 41, No. 1 Skowhegan 8

B4: No. 3 Brunswick 21, No. 2 Cony 13

Class C

C5: No. 4 Nokomis 13, No. 1 Maine Central Institute 0

C6: No. 2 Hermon 20, No. 3 Winslow 13

Class D

D3: No. 1 Foxcroft Acad. 41, No. 5 Washington Acad. 0

Saturday, Nov. 3

Class A

A4: No. 2 Oxford Hills 35, No. 3 Cheverus 6

Monday, Nov. 5

Class D

D4: No. 3 Mattanawcook Acad. (7-2) at No. 2 Bucksport (7-1), 6 p.m.

Regional Finals

Fri., Nov. 9 or Sat., Nov. 10

Class A

A5: No. 2 Oxford Hills (7-2) at No. 1 Portland (8-1)

Class B

B5: No. 4 Lawrence (6-4) at No. 3 Brunswick (7-3)

Class D

D5: No. 1 Foxcroft Acad. (9-0) vs. D4 winner

Saturday, Nov. 10

Class C

At Hampden Academy

C7: No. 4 Nokomis (6-4) vs. No. 2 Hermon (9-1), 1 p.m.

SOUTH

Semifinals

Thursday, Nov. 1

Class D

D5: No. 1 Wells, No. 5 Winthrop/Monmouth 22

Friday, Nov. 2

Class A

A4: No. 2 Scarborough 61, No. 3 Bonny Eagle 23

Class B

B6: No. 2 Marshwood 49, No. 3 Falmouth 24

Class D

D6: No. 7 Oak Hill 34, No. 6 Madison/Carrabec 33 (OT)

Class E

E3: No. 2 Dirigo 17, No. 3 Maranacook 14

Saturday, Nov. 3

Class A

A3: No. 1 Thornton Acad. 47, No. 4 Sanford 7

Class B

B5: No. 1 Kennebunk, 42, No. 4 Greely 8

Class C

C5: No. 1 Leavitt 33, No. 4 Cape Elizabeth 7

C6: No. 2 Fryeburg Acad. 26, No. 3 Gardiner 7

Class E

E4: No. 1 Freeport 12, No. 4 Camden Hills 6

Regional Finals

Friday, Nov. 9

Class A

A5: No. 2 Scarborough (7-1) at No. 1 Thornton Acad. (9-0)

Class B

B7: No. 2 Marshwood (9-1) at No. 1 Kennebunk (10-0)

Class C

C7: No. 2 Fryeburg Acad. (9-1) at No. 1 Leavitt (9-1)

Class D

D7: No. 7 Oak Hill (5-5) at No. 1 Wells (10-0)

Class E

E5: No. 2 Dirigo (8-1) at No. 1 Freeport (8-1)

Golf

LOCAL

At Hermon Meadow GC

Cross Country Tourney — 1. Rick Boody, Dave Robinson, Steve Tinto, Peg Buchanan, 70, 2. (tie) Jim Wilson, Terry McDonald, Alden Brown, Janice Poulsen, John May, 74, Josh Look, Andy McNally, Al Stuber, Tom Berry, 74, Pins: No. 2, Elaine Lovitt, 10-9, No. 11, Alden Brown, 11-0, No. 6, Jim Wilson 28-9, No. 15, Al Stuber, 5-6

At PVCC

Turkey Trot — Gross: 1. Mark Barthelemy, Tim Roach, Ed Michaud, Jeff Mikowski 36; 2. Eddie DePhilippo, Tim Estabrook, Ryan McGregor, Heok B Kwon 39; 3. Jim Thomas, Sherrie Thomas, Abe Chase, Chris Andreasen 41; Net: 1. Kevin McConnell, Jeff Manter, George Sickles, Joe B Rollins 26; 2. Matt Shannon, Matt Walsh, Linda Ambrose, David Foster 27; 3. John Johnson, Terry Kenniston, Kimm Kenniston, Brian Lee 29; Pins: No. 1 Matt Walsh 3-11; No. 2 Tim Scott 1-6; No. 5 Ryan McGregor 21 -11; No. 6 Matt Shannon 0-10; No. 11 John Tuell 7-6

 


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like