November 17, 2018
High School Sports Latest News | Poll Questions | Bangor Arrest | Jared Golden | Weather

Saturday’s Maine high school playoff scores for soccer, football and field hockey

Stock image | Pixabay
Stock image | Pixabay

Tourney scoreboard

SOCCER

State Championships

Saturday, Nov. 3

Class A

At Bath

Lewiston 1, Gorham 0

Class B

At Hampden

Presque Isle 3, Freeport 2 (2OT)

Class C

At Hampden

Waynflete 3, Fort Kent 1

Class D

At Bath

North Yarmouth Acad. 3, Penobscot Valley 1

GIRLS

State Championships

Saturday, Nov. 3

Class A

At Bath

Camden Hills 1, Scarborough 0

Class B

At Hampden

Cape Elizabeth 2, Presque Isle 1

Class C

At Hampden

Fort Kent 1, Maranacook 0

Class D

At Bath

North Yarmouth Acad. 3, Central Aroostook 1

FIELD HOCKEY

State Championships

Saturday, Nov. 3

At Deering High, Portland

Class A

Biddeford 4, Skowhegan 3

Class B

Gardiner 3, York 2

Class C

Winthrop 3, Spruce Mountain 1

FOOTBALL

NORTH

Semifinals

Friday, Nov. 2

Class A

A3: No. 1 Portland 49, No. 4 Edward Little 15

Class B

B3: No. 4 Lawrence 41, No. 1 Skowhegan 8

B4: No. 3 Brunswick 21, No. 2 Cony 13

Class C

C5: No. 4 Nokomis 13, No. 1 Maine Central Institute 0

C6: No. 2 Hermon 20, No. 3 Winslow 13

Class D

D3: No. 1 Foxcroft Acad. 41, No. 5 Washington Acad. 0

Saturday, Nov. 3

Class A

A4: No. 2 Oxford Hills 35, No. 3 Cheverus 6

Monday, Nov. 5

Class D

D4: No. 3 Mattanawcook Acad. (7-2) at No. 2 Bucksport (7-1), 6 p.m.

Regional Finals

Friday, Nov. 9 or Saturday, Nov. 10

Class A

A5: No. 2 Oxford Hills (7-2) at No. 1 Portland (8-1)

Class B

B5: No. 4 Lawrence (6-4) at No. 3 Brunswick (7-3)

Class D

D5: No. 1 Foxcroft Acad. (9-0) vs. D4 winner

Saturday, Nov. 10

Class C

At Hampden Academy

C7: No. 4 Nokomis (6-4) vs. No. 2 Hermon (9-1), 1 p.m.

SOUTH

Semifinals

Thursday, Nov. 1

Class D

D5: No. 1 Wells, No. 5 Winthrop/Monmouth 22

Friday, Nov. 2

Class A

A4: No. 2 Scarborough 61, No. 3 Bonny Eagle 23

Class B

B6: No. 2 Marshwood 49, No. 3 Falmouth 24

Class D

D6: No. 7 Oak Hill 34, No. 6 Madison/Carrabec 33 (OT)

Class E

E3: No. 3 Maranacook (6-3) at No. 2 Dirigo (7-1), 7 p.m.

Saturday, Nov. 3

Class A

A3: No. 1 Thornton Acad. 47, No. 4 Sanford 7

Class B

B5: No. 1 Kennebunk, 42, No. 4 Greely 8

Class C

C5: No. 1 Leavitt 33, No. 4 Cape Elizabeth 7

C6: No. 2 Fryeburg Acad. 26, No. 3 Gardiner 7

Class E

E4: No. 1 Freeport 12, No. 4 Camden Hills 6

Regional Finals

Friday, Nov. 9

Class A

A5: No. 2 Scarborough (7-1) at No. 1 Thornton Acad. (9-0)

Class B

B7: No. 2 Marshwood (9-1) at No. 1 Kennebunk (10-0)

Class C

C7: No. 2 Fryeburg Acad. (9-1) at No. 1 Leavitt (9-1)

Class D

D7: No. 7 Oak Hill (5-5) at No. 1 Wells (10-0)

Class E

No. 1 Freeport (8-1) vs. semifinal winner


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like