December 11, 2018
Sports Latest News | Paul LePage | UMaine Black Bears | Rev. Anthony Cipolle | Today's Paper

YMCA state championship swim results, ages 13-14

Swimming

YMCA State Championships

At UMaine, Orono

(More results will be published tomorrow)

Boys 13-14

Down East Family YMCA 341, Mount Desert Island YMCA 294, Long Reach Swim Club 238, Casco Bay Stripers 208, Mid-Maine 178, Bangor YMCA 173, Kennebec Valley YMCA 151, Penobscot Bay Area YMCA 12, Northern York County 104, Portland YMCA 97, Twin Cities Swim Team 95, Waldo County YMCA 93, Canoe City Swim Club 49, Boothbay Region YMCA 31

200 Yard Medley Relay: 1, MDI (Cody Parker 14, Sam Mitchell 14, TJ Willis 14, Julian Walls 14), 1:55.42. 2, Casco Bay (Nathaniel Henninger 14, Kevin Lu 13, Conor Wolff 14, Elias Thomas 14), 1:58.15. 3, Down East (Clark Morrison 13, Ryan Ulichny 13, Lucas Fendl 14, Calvin Nelson 14), 2:04.11. 4, Mid-Maine (Nathaniel Pierce 13, Stephen Spencer 13, Jadyn Arnold 13, Alex Renaud 14), 2:04.77. 5, Long Reach (Devin Lamb 14, Andrew Chamberland 14, Harrison Whittaker 13, Caleb Williams 14), 2:05.25. 6, Portland (Fox Fernald 13, Tae-Su Park 13, Benu Moritz-Jones 14, Beo Endicott 13), 2:07.18. 7, Northern York (Elias Grabowski 13, Wyatt England 13, Simon Dimatteo 13, Alec Midgley 13), 2:09.34. 8, Penobscot Bay (Simon Fox 13, Tor Denny 14, Ryan Lynch 13, Oliver Worner 13), 2:12.81. 9, Bangor (Brady Hand 13, Nick St. Pierre 13, Frederick Oldenburg 13, Colin Kimball 13), 2:16.30. 10, Twin Cities (Caleb Suli 14, Isaiah Winslow 13, Ethan Frumiento 13, Aiden Breau 13), 2:24.64. 11, Long Reach ‘B’ (Ciaran Wright 14, Joshua Pratt 14, Tristan Beveridge 13, Cayden Green 13), 2:28.18.

200 Yard Freestyle: 1, Sean Hill, DEFY, 1:49.25. 2, Evan Willertz, LRSC, 1:49.79. 3, Ben Wilson, BYB, 1:53.36. 4, TJ Willis, MDIY, 1:59.76. 5, Nicolas Holland, KVY, 2:01.39. 6, Cody Parker, MDIY, 2:05.69. 7, Lucas Mahar, BYB, 2:05.96. 8, Frederick Oldenburg, BYB, 2:06.26. 9, Oliver Worner, PBAY, 2:12.18. 10, Calvin Nelson, DEFY, 2:12.21. 11, Beo Endicott, PYPB, 2:14.77. 12, Alex Akers, TCST, 2:17.05. 13, Rex DeMuro, MDIY, 2:21.81. 14, Max Akom, NYCY, 2:26.79. 15, Nathan Levy, LRSC, 2:28.66. 16, Gregg O’Rourke, PYPB, 2:31.86.

200 Yard IM: 1, Nicholas Partridge, DEFY, 2:12.75. 2, Nathaniel Pierce, MMD, 2:12.91. 3, Conor Wolff, CBS, 2:22.62. 4, Ryan Emerson, KVY, 2:25.14. 5, Julian Walls, MDIY, 2:25.50. 6, Ryan Ulichny, DEFY, 2:29.36. 7, Benu Moritz-Jones, PYPB, 2:29.84. 8, Jacob Benson, MDIY, 2:31.48. 9, Tor Denny, PBAY, 2:34.60. 10, Harrison Whittaker, LRSC, 2:35.69. 11, Marlowe Recoing-Tallen, BBYD, 2:39.08. 12, Lucas Fendl, DEFY, 2:40.47. 13, Jamie Labrecque, BBYD, 2:41.12. 14, Caleb Suli, TCST, 2:41.60. 15, Chase Bradbury, CBS, 2:46.60. 16, Clark Morrison, DEFY, 2:47.34.

50 Yard Freestyle: 1, Cade Parker, KVY, 23.39. 2, Connor Prouty, CCSC, 23.56. 3, Sam Mitchell, MDIY, 24.21. 4, Henry Scheff, DEFY, 24.76. 5, Caleb Williams, LRSC, 25.51. 6, Alex Renaud, MMD, 26.22. 7, Devin Lamb, LRSC, 26.28. 8, Sam Schleif, MDIY, 27.00. 9, Joris Korstanje, MDIY, 27.19. 10, Kevin Lu, CBS, 27.66. 11, Gabe Biasuz, KVY, 28.06. 12, Fox Elder, BBYD, 28.25. 13, Levi Ficalora-Rose, MMD, 28.58. 14, Fox Fernald, PYPB, 28.71. 15, Alec Midgley, NYCY, 28.78. 16, Simon Fox, PBAY, 29.02.

100 Yard Butterfly: 1, Evan Willertz, LRSC, 54.95#. 2, TJ Willis, MDIY, 58.98. 3, Colin Aponte, DEFY, 1:01.89. 4, Caleb Williams, LRSC, 1:03.12. 5, Conor Wolff, CBS, 1:04.79. 6, Sawyer Carson, WCY, 1:05.27. 7, Jadyn Arnold, MMD, 1:09.25. 8, Jacob Benson, MDIY, 1:09.42. 9, Benu Moritz-Jones, PYPB, 1:10.02. 10, Ryan Lynch, PBAY, 1:11.95. 11, Simon Dimatteo, NYCY, 1:12.43. 12, Rex DeMuro, MDIY, 1:12.65. 13, Lucas Fendl, DEFY, 1:15.51. 14, Cayden Green, LRSC, 1:40.05. 15, Nick Archer, BBYD, 1:40.48.

100 Yard Freestyle: 1, Sean Hill, DEFY, 49.88. 2, Connor Prouty, CCSC, 52.61. 3, Cade Parker, KVY, 52.76. 4, Sam Mitchell, MDIY, 54.23. 5, Henry Scheff, DEFY, 55.08. 6, Elias Thomas, CBS, 56.57. 7, Devin Lamb, LRSC, 58.61. 8, Sam Schleif, MDIY, 58.67. 9, Nathaniel Henninger, CBS, 58.76. 10, Beo Endicott, PYPB, 58.95. 11, Brian Brogan, CBS, 1:01.72. 12, Simon Dimatteo, NYCY, 1:02.39. 13, Ethan Frumiento, TCST, 1:02.76. 14, Levi Ficalora-Rose, MMD, 1:05.42. 15, Tyler Goodman, DEFY, 1:05.76. 16, Bailey Hanson, NYCY, 1:06.03.

100 Yard Backstroke: 1, Evan Willertz, LRSC, 56.47. 2, Nathaniel Pierce, MMD, 59.87. 3, Lincoln Graf, WCY, 1:02.19. 4, Connor Prouty, CCSC, 1:03.61. 5, Colin Aponte, DEFY, 1:05.26. 6, Jadyn Arnold, MMD, 1:06.12. 7, Ryan Emerson, KVY, 1:06.37. 8, Alex Renaud, MMD, 1:07.70. 9, Cody Parker, MDIY, 1:08.32. 10, Brady Hand, BYB, 1:08.72. 11, Nathaniel Henninger, CBS, 1:10.77. 12, Brian Brogan, CBS, 1:12.13. 13, Harrison Whittaker, LRSC, 1:14.54. 14, Elias Grabowski, NYCY, 1:15.82. 15, Nathan Levy, LRSC, 1:18.30. 16, Bradley Vuong, LRSC, 1:20.61.

100 Yard Breaststroke: 1, Nicholas Partridge, DEFY, 1:05.15. 2, Ben Wilson, BYB, 1:06.40. 3, Nicolas Holland, KVY, 1:13.00. 4, Elias Thomas, CBS, 1:13.01. 5, Jamie Labrecque, BBYD, 1:14.98. 6, Ryan Ulichny, DEFY, 1:15.23. 7, Calvin Nelson, DEFY, 1:15.56. 8, Kevin Lu, CBS, 1:17.49. 9, Andrew Chamberland, LRSC, 1:20.40. 10, Wyatt England, NYCY, 1:20.71. 11, Nick St. Pierre, BYB, 1:21.43. 12, Alec Midgley, NYCY, 1:21.46. 13, Fox Fernald, PYPB, 1:22.24. 14, Tae-Su Park, PYPB, 1:22.90. 15, Joris Korstanje, MDIY, 1:23.68. 16, Clark Morrison, DEFY, 1:25.57.

200 Yard Freestyle Relay: 1, Down East (Sean Hill 14, Colin Aponte 13, Nicholas Partridge 13, Henry Scheff 14), 1:36.87$. 2, Bangor (Brady Hand 13, Lucas Mahar 14, Frederick Oldenburg 13, Ben Wilson 14), 1:44.33. 3, Waldo County (Ronin Deschamps 14, Thomas Bradley 13, Sawyer Carson 14, Lincoln Graf 14), 1:47.12. 4, MDI (Jacob Benson 13, Rex DeMuro 12, Joris Korstanje 13, Sam Schleif 13), 1:52.19. 5, Penobscot Bay (Tor Denny 14, Simon Fox 13, Ryan Lynch 13, Oliver Worner 13), 1:55.63. 6, Kennebec Valley (Gabe Biasuz 13, Tyler Cahn 13, Jake Williams 14, Brady Gardner 13), 2:03.35. 7, Twin Cities (Ethan  Frumiento 13, Caleb Suli 14, Isaiah Winslow 13, Aiden Breau 13), 2:03.85. 8, Long Reach (Oscar Herrera 13, Nathan Levy 14, Bradley Vuong 13, Christopher Hole 14), 2:04.70. 9, Casco Bay (Jackson Giumarro 14, Collin Hayward 14, Chase Bradbury 14, Brian Brogan 14), 2:05.59. 10, Mid-Maine (Cedric Bouchard 13, Aaron Lyon 14, Stephen Spencer 13, Levi Ficalora-Rose 14), 2:09.35. 11, Northern York (Bailey Hanson 14, Duncan Girard 14, Colby Wise 14, Max Akom 13), 2:11.40. 12, Down East ‘B’ (Tyler Goodman 13, Ege Asyali 13, Matthew Wheeler 13, Ben Snow 14), 2:18.38.

 

Girls 13-14

Bangor YMCA 356, Long Reach Swim Club 303, Northern York County 255, Kennebec Valley YMCA 248, Penobscot Bay Area YMCA 195, Down East Family YMCA 186, Mount Desert Island YMCA 140, Twin Cities Swim Team 126, Casco Bay Stripers 117, Canoe City Swim Club 84, Portland YMCA 83, Waldo County YMCA 81, Mid-Maine 71, Sanford Titans 26, Piscataquis Regional YMCA 3

200 Yard Medley Relay: 1, Long Reach (Tessa Jorgensen 14, Vanessa Albert 14, Cora Spelke 14, Amanda Jorgensen 14), 1:57.95. 2,Penobscot Bay (Sofia Mott 14, Sadie Woodruff 14, Phoebe Root 14, Katherine O’Brien 14), 1:59.09. 3, Northern York (Grace Rocheleau 14, Mariposa Beane 14, Maia Alling 13, Ella Leonard 13), 2:01.55. 4, Bangor (Olivia Babin 14, Claire Warmuth 14, Silvia Davids 13, Noelle Killarney 14), 2:03.96. 5, Kennebec Valley (Kate Claveau 13, Lunden Dinkel 13, Emma Crosby 13, Eleanor Brown 14), 2:04.77. 6, Twin Cities (Emma Hawley 14, Izzy Bellefleur 14, Samantha Poirier 14, Taylor Belanger 13), 2:06.86. 7, Casco Bay (Piper Priddy 14, Adeline Ziobro 14, Daisy Brewer 13, Tia Soultanakis 13), 2:09.41. 8, MDI (Addy Smith 13, Sadie Sullivan 13, Adria Horton 14, Olivia Underwood 13), 2:09.87. 9, Waldo County (Olivia Smith 14, Abigail Donnelly 13, Maddie Coates 14, Sadie Wheeler 14), 2:12.10. 10, Down East (Abigail Mazgaj 14, Lilja Hanson 14, Fiona Allen 13, Rachael Hastey 13), 2:15.44. 11, Portland (Katie Gallagher 13, Althea Hoag 13, Rocio Corona-Guerra 13, Lina Jordan 14), 2:16.99. 12,Long Reach ‘B’ (Delaney Pascuzzo 13, Cialy Charbonneau 13, Kaleigh Gingrow 13, Lauren Buczkowski 13), 2:17.67. 13, Mid-Maine (Eleanor King 13, Kyra Pham 13, Isabella Ortiz 13, Crystal Mayhew 14), 2:27.55.

200 Yard Freestyle: 1, Emma Thomas, KVY, 2:03.56. 2, Kristy Barry, DEFY, 2:04.85. 3, Amanda Jorgensen, LRSC, 2:06.75. 4, Olivia Babin, BYB, 2:07.15. 5, Madison Miller, BYB, 2:08.58. 6, Adria Horton, MDIY, 2:10.72. 7, Emma Butterfield, BYB, 2:12.24. 8, Kate Claveau, KVY, 2:13.57. 9, Chloe Babb, NYCY, 2:15.35. 10, Claire Warmuth, BYB, 2:15.82. 11, Emma Farnham, MMD, 2:15.83. 12, Emma Crosby, KVY, 2:16.21. 13, Teagan Perry, SYT, 2:17.98. 14, Nora White, CCSC, 2:18.03. 15, Cady Stockford, BYB, 2:20.20. 16, Ana Neary, CCSC, 2:20.85.

200 Yard IM: 1, Cora Spelke, LRSC, 2:21.28. 2, Ginny Hunt, BYB, 2:23.02. 3, Tessa Jorgensen, LRSC, 2:24.66. 4, Vanessa Albert, LRSC, 2:25.10. 5, Izzy Bellefleur, TCST, 2:29.73. 6, Abbey Gifford, KVY, 2:34.95. 7, Rocio Corona-Guerra, PYPB, 2:35.37. 8, Emma Hartigan, NYCY, 2:35.80. 9, Sadie Sullivan, MDIY, 2:37.65. 10, Emma Hawley, TCST, 2:38.54. 11, Mariposa Beane, NYCY, 2:39.84. 12, Renee Molesworth, KVY, 2:41.00. 13, Daisy Brewer, CBS, 2:44.56. 14, Lilja Hanson, DEFY, 2:45.63. 15, Abigail Mazgaj, DEFY, 2:49.71. 16, Kora Martel, TCST, 2:54.02.

50 Yard Freestyle: 1, Maddie Buck, BYB, 25.09. 2, Ella Leonard, NYCY, 26.27. 3, Dasha Herrington, DEFY, 26.43. 4, Katherine O’Brien, PBAY, 26.75. 5, Alexis Labree, CCSC, 27.13. 6, Taylor Hemenway, LRSC, 27.32. 7, Piper Priddy, CBS, 27.89. 8, Eleanor Brown, KVY, 27.94. 9, Chloe Babb, NYCY, 28.14. 10, Ellie Anderson, DEFY, 28.26. 11, Lillian Frank, DEFY, 28.51. 12, Silvia Davids, BYB, 28.65. 13, Abigail Donnelly, WCY, 28.67. 14, Sadie Wheeler, WCY, 28.72. 15, Caroline Bishop, PYPB, 28.85. 16, Lina Jordan, PYPB, 28.90.

100 Yard Butterfly: 1, Maddie Buck, BYB, 1:01.31. 2, Ginny Hunt, BYB, 1:03.52. 3, Maia Alling, NYCY, 1:03.82. 4, Phoebe Root, PBAY, 1:04.05. 5, Adria Horton, MDIY, 1:07.26. 6, Emma Crosby, KVY, 1:08.19. 7, Margaret Chingos, LRSC, 1:08.46. 8, Silvia Davids, BYB, 1:09.92. 9, Olivia Smith, WCY, 1:10.60. 10, Lunden Dinkel, KVY, 1:11.81. 11, Emma Hartigan, NYCY, 1:13.75. 12, Cady Stockford, BYB, 1:14.37. 13, Sarah McNeil, MMD, 1:14.66. 14, Daisy Brewer, CBS, 1:15.08. 15, Kaleigh Gingrow, LRSC, 1:15.50. 16, Nora White, CCSC, 1:15.51.

100 Yard Freestyle: 1, Ella Leonard, NYCY, 56.64. 2, Emma Thomas, KVY, 57.19. 3, Olivia Babin, BYB, 58.53. 4, Amanda Jorgensen, LRSC, 58.74. 5, Madison Miller, BYB, 58.96. 6, Adeline Ziobro, CBS, 59.93. 7, Emma Butterfield, BYB, 59.94. 8, Emma Farnham, MMD, 1:00.39. 9, Alexis Labree, CCSC, 1:01.42. 10, Taylor Hemenway, LRSC, 1:02.06. 11, Allison Wormwood, NYCY, 1:05.84. 12, Teagan Perry, SYT, 1:05.85. 13, Marah Rand, KVY, 1:07.59. 14, Kass Parker, PRY, 1:08.18. 15, Olivia Underwood, MDIY, 1:08.59. 16, Samantha Amison, MMD, 1:08.98.

100 Yard Backstroke: 1, Cora Spelke, LRSC, 1:01.93. 2, Kristy Barry, DEFY, 1:04.06. 3, Ginny Hunt, BYB, 1:04.37. 4, Dasha Herrington, DEFY, 1:04.73. 5, Adeline Ziobro, CBS, 1:05.42. 6, Maia Alling, NYCY, 1:05.69. 7, Tessa Jorgensen, LRSC, 1:05.86. 8, Piper Priddy, CBS, 1:08.68. 9, Grace Rocheleau, NYCY, 1:09.29. 10, Margaret Chingos, LRSC, 1:09.88. 11, Morgan Henderson, KVY, 1:11.73. 12, Emma Hawley, TCST, 1:11.94. 13, Rocio Corona-Guerra, PYPB, 1:12.06. 14, Cady Stockford, BYB, 1:13.14. 15, Olivia Smith, WCY, 1:14.31. 16, Aleena Beneszewski, NYCY, 1:14.45.

100 Yard Breaststroke: 1, Maddie Buck, BYB, 1:10.15. 2, Sadie Woodruff, PBAY, 1:10.53. 3, Vanessa Albert, LRSC, 1:12.57. 4, Lunden Dinkel, KVY, 1:14.36. 5, Izzy Bellefleur, TCST, 1:16.08. 6, Taylor Belanger, TCST, 1:17.39. 7, Addy Smith, MDIY, 1:18.82. 8, Grace Rocheleau, NYCY, 1:19.16. 9, Mariposa Beane, NYCY, 1:19.39. 10, Lilja Hanson, DEFY, 1:19.53. 11, Claire Warmuth, BYB, 1:20.76. 12, Abbey Gifford, KVY, 1:21.52. 13, Caroline Bishop, PYPB, 1:22.10. 14, Abigail Donnelly, WCY, 1:23.15. 15, Olivia Johnson, MDIY, 1:23.34. 16, Isabella Ortiz, MMD, 1:23.62.

200 Yard Freestyle Relay: 1,Penobscot Bay (Phoebe Root 14, Sofia Mott 14, Sadie Woodruff 14, Katherine O’Brien 14), 1:48.19. 2, Down East (Ellie Anderson 13, Lillian Frank 14, Dasha Herrington 13, Kristy Barry 14), 1:50.33. 3, Bangor (Noelle Killarney 14, Anya Ganesh 14, Madison Miller 14, Emma Butterfield 13), 1:53.24. 4, Kennebec Valley (Eleanor Brown 14, Abbey Gifford 13, Renee Molesworth 14, Emma Thomas 13), 1:54.15. 5, Canoe City (Nora White 13, Madelyn Weston 14, Cathryn Archer 14, Alexis Labree 13), 1:56.62. 6, Long Reach (Arden Carleton 13, Caroline Skroski 13, Margaret Chingos 14, Taylor Hemenway 14), 1:56.65. 7, Northern York (Aleena Beneszewski 13, Elise Soucy 14, Emma Hartigan 13, Chloe Babb 13), 2:00.82. 8, MDI (Addy Smith 13, Olivia Johnson 14, Olivia Underwood 13, Sadie Sullivan 13), 2:01.32. 9, Portland (Hadley Hoag 13, Jaclyn Vanderhoof 13, Allison Bishop 14, Caroline Bishop 14), 2:03.08. 10, Mid-Maine (Emma Farnham 13, Sarah McNeil 14, Samantha Amison 13, Crystal Mayhew 14), 2:03.41. 11, Waldo County (Reagan Seekins 13, Samantha Perkins 14, Jasmine Cunningham 14, Maddie Coates 14), 2:03.45. 12, Twin Cities (Samantha Poirier 14, Madison Tyus 14, Eleanor Russell 14, Taylor Belanger 13), 2:03.84. 13, Sanford (Erin Partridge 14, Celia Perks 13, KC Keene 13, Olivia DaRosa 13), 2:08.55. 14, Long Reach ‘B’ (Mary Parker 14, Fionna Cashman 14, Julia Barron 13, Kate Shaughnessy 14), 2:08.84. 15, Kennebec Valley ‘B’ (Marah Rand 14, Emily Hayes 13, Lydia Szakas 13, Morgan Henderson 14), 2:09.39. 16, Casco Bay (Georgia Herr 13, Abby Murdick 13, Ginny Willing 13, Lyla Kitchens 13), 2:12.22.

 


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like