December 11, 2018
High School Sports Latest News | Paul LePage | UMaine Black Bears | Rev. Anthony Cipolle | Today's Paper

Class A, B high school state championship swimming results

Swimming

HIGH SCHOOL

State Championships

At Bowdoin College, Brunswick

Class B Girls

1. Cape Elizabeth, 351. 2, Greely, 335. 3, Mount Desert Island, 223. 4, Morse, 213. 5, Camden Hills, 161. 6, Yarmouth, 153. 7, John Bapst, 152. 8, Ellsworth, 141. 9, Belfast, 117. 10, Old Town, 95. 11, Maine Girls Acad., 68. 12, Lincoln Acad., 48. 13, Orono, 43. 14, George Stevens Acad., 37. 15, Waynflete 31. 16, Foxcroft Acad., 27. 17, Erskine Acad., 23. 18, Washington Acad., 17. 19, Maine Central Institute, 15. 20, Boothbay Region, 13. 21, Medomak Valley, 5.

200 Medley Relay: 1, Morse (Ella Martin, Haily Harper, Olivia Harper, Leah Totman), 1:50.18. 2, Greely (Courtney Rog, Elizabeth Domingo, Maddie Rawnsley, Kyla Moroney), 1:56.36. 3, MDI (Ruby Brown, Maddie Woodworth, Adria Horton, Anna Naggert), 1:59.05. 4, Camden Hills (Amanda Mirabile, Eve Gutheinz, Phoebe Root, Katherine O’Brien), 2:01.88. 5, Ellsworth (Ellie Clarke, Lilja Hanson, Katie Hammer, Miriam Nelson), 2:03.36. 6, Old Town (Abby Ketch, Teagan Blackie, Emily Ketch, Cathryn Archer), 2:04.04. 7, John Bapst (Laura Skacel, Riley Satterfield, Olivia Overlock, Ana Dunn), 2:05.59. 8, Yarmouth (Eliza Brown, Natalie Bourassa, Bay Hanson, Kara Murray), 2:06.54. 9, Maine Acad. (Olivia Howard, Blake Wescott, Gabrielle Begos, Charlotte Spies), 2:09.36. 10, Orono (Anna Drinkert, Maddie Culina, Daisy Drinkert, Ana Neary), 2:09.88. 11, Belfast (Olivia Hills, Jazmine Cunningham, Olivia Smith, Kerrigan Smith), 2:10.82. 12, Waynflete (Molly McNutt, Lily Fanburg, Emma Anghel, Zoe Ruff), 2:16.62. 13, Lincoln Acad. (Sammi Aho, Andrea Gutierrez, Vanessa Albert, Maddy Archer), 2:18.16. 14, Erskine Acad. (Madyson Geboskie, Eleanor Brown, Nina Boudreau, Olivia Wyman), 2:19.92. 15, MCI (Allie Tilton, Megan Simeone, Anna Simeone, Abigail Monteyro), 2:23.44. 16, Boothbay Region (Maren Whitney, Ashley Ames, Evy Case, Emma Pearce), 2:34.14.

200 Freestyle: 1, Caroline Mahoney, Cape Elizabeth, 1:53.67. 2, Jaehee Park, Greely, 1:58.93. 3, Kayla Payson, Belfast, 2:03.86. 4, Eliza Schleif, MDI, 2:04.35. 5, Ruby Brown, MDI, 2:05.58. 6, Lily Black, Greely, 2:06.56. 7, Amanda Mirabile, Camden Hills, 2:07.75. 8, Kerrigan Smith, Belfast, 2:08.37. 9, Joan Estabrook, Yarmouth, 2:09.89. 10, Miriam Nelson, Ellsworth, 2:11.48. 11, Bella Stewart, Greely, 2:11.81. 12, Mei Mei White, MDI, 2:12.77. 13, Camden Dean, Greely, 2:14.33. 14, Maria Smith, Cape Elizabeth, 2:15.35. 15, Mackenzie Power, Camden Hills, 2:16.35. 16, Izabel Cox-Faxon, Yarmouth, 2:18.01.

200 IM: 1, Ava Sealander, George Stevens Acad., 2:09.89. 2, Courtney Rog, Greely, 2:13.79. 3, Haily Harper, Morse, 2:14.93. 4, Zoe Siegel, Yarmouth, 2:18.92. 5, Laura Skacel, John Bapst, 2:20.64. 6, Blake Wescott, Maine Acad., 2:23.79. 7, Maddie McCormick, Cape Elizabeth, 2:25.41. 8, Zoe Evans, Cape Elizabeth, 2:26.10. 9, Elizabeth Domingo, Greely, 2:27.32. 10, Evy Case, Boothbay Region, 2:27.82. 11, Bay Hanson, Yarmouth, 2:28.15. 12, Corinne Wight, Cape Elizabeth, 2:28.84. 13, Eve Gutheinz, Camden Hills, 2:29.57. 14, Jillian Clap, Belfast, 2:31.07. 15, Anna Naggert, MDI, 2:31.86. 16, Leah Totman, Morse, 2:33.83.

50 Freestyle: 1, Alicia Lawrence, Cape Elizabeth, 23.79. 2, Ella Martin, Morse, 24.48. 3, Hope Campbell, Cape Elizabeth, 24.76. 4, Greta Van Curan, Greely, 25.31. 5, Ellie Clarke, Ellsworth, 25.42. 6, Jenna Clukey, Foxcroft Acad., 25.73. 7, Vanessa Albert, Lincoln Acad., 26.52. 8, Caitlin MacPherson, Ellsworth, 26.85. 9, Emily Ketch, Old Town, 26.86. 10, Kyla Moroney, Greely, 26.94. 11, Ana Dunn, John Bapst, 27.37. 12, Katherine O’Brien, Camden Hills, 27.46. 13, Eleanor Brown, Erskine Acad., 27.49. 14, Daisy Drinkert, Orono, 27.51. 15, Megan Simeone, MCI, 27.70. 16, Bella Eremita, Cape Elizabeth, 27.82.

Diving: (Finals) 1, Julia Bisson, Greely, 396.30. 2, Teagan Blackie, Old Town, 302.30. 3, Emma Tomilson, John Bapst, 300.90. 4, Claire Baker, John Bapst, 284.65. 5, Christiana Pinette, Cape Elizabeth, 231.90. 6, Lily Hayden-Hunt, Greely, 213.70. 7, Samantha Jackson, John Bapst, 204.55. 8, Hallie Rockress, John Bapst, 203.50.

100 Butterfly: 1, Olivia Harper, Morse, 56.35. 2, Ava Sealander, George Stevens Acad., 56.50. 3, Kayla Payson, Belfast, 1:00.46. 4, Zoe Siegel, Yarmouth, 1:01.84. 5, Adria Horton, MDI, 1:02.45. 6, Emma Frothingham, Cape Elizabeth, 1:02.48. 7, Maddie Rawnsley, Greely, 1:03.25. 8, Phoebe Root, Camden Hills, 1:04.09. 9, Ava Emery, Washington Acad., 1:04.30. 10, Emily Ketch, Old Town, 1:05.36. 11, Mei Mei White, MDI, 1:05.95. 12, Bay Hanson, Yarmouth, 1:07.49. 13, Milo Cook-Sharp, Cape Elizabeth, 1:09.34. 14, Sarah Dalton, John Bapst 1:09.38. 15, Eleanor Lincoln, Camden Hills, 1:10.14. 16, Gabrielle Begos, Maine Acad., 1:10.33.

100 Freestyle: 1, Olivia Tighe, Cape Elizabeth, 50.23. 2, Alicia Lawrence, Cape Elizabeth, 52.28. 3, Ella Martin, Morse, 53.35. 4, Hope Campbell, Cape Elizabeth, 55.35. 5, Jenna Clukey, Foxcroft Acad., 55.85. 6, Ruby Brown, MDI, 57.32. 7, Amanda Mirabile, Camden Hills, 58.47. 8, Maddie Woodworth, MDI, 58.76. 9, Katherine O’Brien, Camden Hills, 58.92. 10, Maddie Culina, Orono, 58.98. 11, Miriam Nelson, Ellsworth, 59.91. 12, Camden Dean, Greely, 1:00.26. 13, Kyla Moroney, Greely, 1:00.50. 14, Nina Boudreau, Erskine Acad., 1:00.86. 15, Abby Ketch, Old Town, 1:00.93. 16, Daisy Drinkert, Orono, 1:01.75.

500 Freestyle: 1, Olivia Tighe, Cape Elizabeth, 5:03.21. 2, Jaehee Park, Greely, 5:29.38. 3, Adria Horton, MDI, 5:33.17. 4, Eliza Schleif, MDI, 5:34.17. 5, Emma Frothingham, Cape Elizabeth, 5:34.41. 6, Lily Black, Greely, 5:45.54. 7, Caitlin MacPherson, Ellsworth, 5:48.32. 8, Joan Estabrook, Yarmouth, 5:48.60. 9, Zoe Evans, Cape Elizabeth, 5:49.32. 10, Natalie Bourassa, Yarmouth, 5:51.32. 11, Phoebe Root, Camden Hills, 5:52.57. 12, Jillian Clap, Belfast, 5:52.87. 13, Casey Concannon, Cape Elizabeth, 5:55.69. 14, Anna Naggert, MDI, 5:56.01. 15, Bella Stewart, Greely, 6:00.06. 16, Maddy Perfetti, Greely, 6:09.16.

200 Freestyle Relay: 1, Cape Elizabeth (Caroline Mahoney, Hope Campbell, Alicia Lawrence, Olivia Tighe), 1:36.20. 2, Morse (Olivia Harper, Leah Totman, Haily Harper, Ella Martin),1:41.03. 3, Greely (Courtney Rog, Greta Van Curan, Lily Black, Jaehee Park), 1:42.70. 4, MDI (Ruby Brown, Mei Mei White, Adria Horton, Eliza Schleif), 1:47.18. 5, Camden Hills (Katherine O’Brien, Eve Gutheinz, Amanda Mirabile, Phoebe Root), 1:47.46. 6, Ellsworth (Caitlin MacPherson, Abby Mazgaj, Miriam Nelson, Ellie Clarke), 1:48.44. 7, Belfast (Kayla Payson, Olivia Hills, Jillian Clap, Kerrigan Smith), 1:50.30. 8, Old Town (Abby Ketch, Cathryn Archer, Teagan Blackie, Emily Ketch), 1:50.80. 9, Yarmouth (Zoe Siegel, Kara Murray, Natalie Bourassa, Joan Estabrook), 1:51.37. 10, Orono (Daisy Drinkert, Anna Drinkert, Maddie Culina, Ana Neary), 1:54.89. 11, John Bapst (Riley Satterfield, Sarah Dalton, Noelle Killarney, Grace Harman), 1:55.41. 12, Maine Acad. (Charlotte Spies, Sophie Normantas, Gabrielle Begos, Blake Wescott), 1:56.83. 13, Erskine Acad. (Madyson Geboskie, Olivia Wyman, Eleanor Brown, Nina Boudreau), 2:00.52. 14, MCI (Anna Simeone, Allie Tilton, Abigail Monteyro, Megan Simeone), 2:08.86. 15, Boothbay Region (Emma Pearce, Maren Whitney, Ashley Ames, Evy Case), 2:11.73. 16, Lincoln Acad. (Maddy Archer, Erin Dworkin, Amelia Rosko, Phoebe Pugh), 2:16.11.

100 Backstroke: 1, Olivia Harper, Morse, 54.64. 2, Caroline Mahoney, Cape Elizabeth, 56.53. 3, Greta Van Curan, Greely, 1:01.54. 4, Ellie Clarke, Ellsworth, 1:01.92. 5, Maddie Woodworth, MDI, 1:04.43. 6, Laura Skacel, John Bapst, 1:04.67. 7, Maddie Rawnsley, Greely, 1:05.94. 8, Casey Concannon, Cape Elizabeth, 1:05.98. 9, Corinne Wight, Cape Elizabeth, 1:06.83. 10, Eleanor Lincoln, Camden Hills, 1:08.48. 11, Abby Ketch, Old Town, 1:09.41. 12, Eliza Brown, Yarmouth, 1:09.83. 13, Bella Eremita, Cape Elizabeth, 1:10.38. 14, Molly McNutt, Waynflete,1:10.45. 15, Nina Boudreau, Erskine Acad., 1:10.86. 16, Bailey Cust, MDI, 1:11.13.

100 Breaststroke: 1, Haily Harper, Morse, 1:07.82. 2, Courtney Rog, Greely, 1:09.45. 3, Blake Wescott, Maine Acad., 1:13.06. 4, Leah Totman, Morse, 1:13.38. 5, Vanessa Albert, Lincoln Acad., 1:13.49. 6, Elizabeth Domingo, Greely, 1:13.72. 7, Maddie McCormick, Cape Elizabeth, 1:14.61. 8, Natalie Bourassa, Yarmouth, 1:15.07. 9, Eve Gutheinz, Camden Hills, 1:16.14. 10, Ava Emery, Washington Acad., 1:16.87. 11, Teagan Blackie, Old Town, 1:17.29. 12, Emily Grinnell, Medomak Valley, 1:17.74. 13, Maddie Culina, Orono, 1:18.20. 14, Megan Simeone, MCI, 1:18.63. 15, Jillian Juris, Greely, 1:18.85. 16, Jodie Harris, Washington Acad., 1:19.61.

400 Freestyle Relay: 1, Cape Elizabeth (Alicia Lawrence, Caroline Mahoney, Hope Campbell, Olivia Tighe), 3:32.97. 2, Greely (Greta Van Curan, Maddie Rawnsley, Jaehee Park, Lily Black), 3:48.23. 3, MDI (Eliza Schleif, Mei Mei White, Anna Naggert, Maddie Woodworth), 3:57.60. 4, Belfast (Kerrigan Smith, Olivia Smith, Jillian Clap, Kayla Payson), 4:02.50. 5, Yarmouth (Zoe Siegel, Bay Hanson, Kara Murray, Joan Estabrook), 4:02.66. 6, John Bapst (Olivia Overlock, Ana Dunn, Grace Harman, Laura Skacel), 4:07.16. 7, Camden Hills Regional HS (Eleanor Lincoln, Leah Doolen, Isabella Tassoni, Mackenzie Power), 4:14.31. 8, Ellsworth (Lillian Frank, Katie Hammer, Kristen Moseley, Caitlin MacPherson), 4:19.22. 9, Waynflete (Emma Anghel, Zoe Ruff, Lily Fanburg, Molly McNutt), 4:29.53. 10, Morse (Delaney Young, Jac Ribota, Zenaide McCarthy, Anastasia Alaboudi), 4:36.28. 11, Lincoln Acad. (Phoebe Pugh, Amelia Rosko, Sammi Aho, Vanessa Albert), 4:47.52. 12, Maine Acad. (Olivia Howard, Sophie Normantas, Kelty Jennings, Zahria McLean), 5:03.80.

At UMaine, Orono

Class A Girls

1, Cony, 280. 2, Scarborough, 259. 3, Falmouth, 226.5. 4, Kennebunk, 218. 5, Bangor, 214. 6, Cheverus 63. 7, South Portland, 146. 8, Brewer, 136. 9, Messalonskee, 86. 10, Brunswick, 81.5. 11, Gorham, 80.5. 12, Westbrook, 77. 13, Deering 60. 14, Lewiston 57. 15, Mt Ararat, 53. 16, Gardiner/Hall-Dale, 42. 17, Waterville-Winslow, 31. 18, Carlisle, 26. 19, Wells, 15. 20, Sanford, 13.5. 21, Hampden Acad., 12. 22, Thornton Acad., 10. 22, Edward Little, 10. 24, Massabesic, 8. 25, Lawrence, 4. 25, Windham 4. 27, Portland, 2.

200 Medley Relay: 1, Cony (Tessa Jorgensen, Cecilia Guadalupi, Gabby Low, Tara Jorgensen), 1:53.38. 2, South Portland, (Kristina McCarthy, Molly Mawhinney, Margaret Jones, Kiley Matthews), 1:56.86. 3, Cheverus, (Tholia Hallett, Caroline Arpin, Sophia Kruse, Rosie Train), 1:57.62. 4, Falmouth, (Adeline Ziobro, Marina Fuentes-Cantillana, Quinn Chicoine, Mae Causey), 1:57.63. 5, Kennebunk, (Isabel Harms, Grace Soucy, Grace Girard, Nina Sharp), 1:57.79. 6, Bangor, (Olivia Babin, Graci Wiseman, Maider Zudaire, Lily Waddell), 1:57.94. 7, Brunswick (Alex Morse, Ella Tycz, Anna Rider, Laura Chavoustie), 2:01.09. 8, Scarborough, (Megan Caldwell, Charlotte Pratt, Emma MacDonald, Mackenzie Charest), 2:01.69. 9, Messalonskee, (Olivia Roy, Sarah Kohl, Kenzie Burton, Leah Smith), 2:01.82. 10, Lewiston (Abbie Howe, Brooke Cloutier, Melina Masselli, Ashley Cronkhite), 2:02.01. 11, Gardiner/Hall-Dale (Laura Molesworth, Madisyn Curran, Diane Tran,Samantha Deans ), 2:04.71. 12, Brewer, (Caroline Blain, Claire Warmuth, McKenna Porter, Adelaide Ross), 2:06.40. 13, Deering, (Bethany Rozzi, Bryn Sylvia, Megan Willey, Gabriella Bekoka), 2:07.56. 14, Sanford, (Tiffany Twombly, Hanah Couture, Delaney Tanguay, Anna Frohloff), 2:09.40. 15, Windham, (Haley Theberge, Katharyn Lucas, Hannah Maurais, Julia Hills), 2:09.47. 16, Waterville-Winslow (Leah Shoulta, Mya Wasilewski, Elyse St. Pierre, Kirstie Rogers), 2:09.48.

200 Freestyle: 1, Kenzie Burton, Messalonskee, 1:58.53. 2, Morgan Porter, Scarborough, 1:59.70. 3, Talia Jorgensen, Cony, 2:00.26. 4, Isabel Harms, Kennebunk, 2:00.45. 5, Ella Yentsch, Kennebunk, 2:02.39. 6, Erin Aucoin, Brewer, 2:03.42. 7, Madelyn Wing, Carlisle, 2:04.28. 8, Grace Perron, Falmouth, 2:04.45. 9, Haley Gagne, Cony, 2:08.42. 10, Patsy Ciampi, Cheverus, 2:08.50. 11, Claire Christopher, Deering, 2:08.53. 12, Laura Bolduc, Gorham, 2:08.69. 13, Kristina McCarthy, South Portland, 2:09.29. 14, Leah Smith, Messalonskee, 2:09.41. 15, Nicole Whipkey, Deering, 2:10.05. 16, Cora Spelke, Mt Ararat 2:10.36.

200 IM: 1, Hannah Griffin, Scarborough, 2:11.58. 2, Caroline Arpin, Cheverus, 2:16.35. 3, Emma MacDonald, Scarborough, 2:17.42. 4, Alex Morse, Brunswick, 2:20.47. 5, Margaret Jones, South Portland, 2:21.23. 6, Leah Shoulta, Waterville-Winslow, 2:21.41. 7, Marina Fuentes-Cantillana, Falmouth, 2:22.12. 8, Grace Soucy, Kennebunk, 2:22.56. 9, Quinn Chicoine, Falmouth 2:23.69. 10, Susanna Sellnow, Bangor, 2:24.96. 10, Maider Zudaire, Bangor, 2:24.96. 12, Olivia McLean, Kennebunk 2:27.72. 13, Tessa Jorgensen, Cony, 2:28.03. 14, Maddie Huerth, Bangor 2:28.31. 15, Britta Brown, Kennebunk, 2:29.47. 16, Tara Jorgensen, Cony, 2:30.72.

Girls 50 Freestyle: 1, Cecilia Guadalupi, Cony, 24.75. 2, Hannah Griffin, Scarborough, 25.08. 3, Jane Greenberg, Scarborough, 25.77. 4, Mae Causey, Falmouth, 25.99. 5, Sophia Kruse, Cheverus, 26.20. 6, Lily Waddell, Bangor, 26.28. 7, Sophie Sweet, Westbrook 26.36. 8, Sydney Blain, Brewer, 26.41. 9, Amanda Jorgensen, Cony, 26.66. 10, Molly Mawhinney, South Portland, 26.70. 11, Graci Wiseman, Bangor, 26.76. 12, Laura Molesworth, Gardiner/Hall-Dale, 26.91. 13, Paige Houk, Massabesic, 26.92. 14, Mallory Palmer, Brunswick, 27.11. 15, Delaney Tanguay, Sanford 27.16. 15, Sarah Baumann, Falmouth, 27.16.

Diving: (Finals) 1, Ella Stone, Bangor, 415.45. 2, Sophia Ham, Falmouth 360.60. 3, Taylor Nguyen, Kennebunk, 318.60. 4, Hannah Braddish, Wells, 304.65. 5, Maggie Nguyen, Kennebunk 294.25. 6, Phoebe Adame, Westbrook, 276.60. 7, Glen Ratliff, South Portland, 236.55. 8, Grace Shimansky, Cheverus 228.15. 9, Liberty Kenison Conley, South Portland, 214.85. 10, Kasey Jiang, Gorham,Rams, 196.90. 11, Alyssa Patterson, Brewer, 196.10. 12, Erica Desjardins, Bangor, 190.70.

100 Butterfly: 1, Gabby Low, Cony, 55.38. 2, Kenzie Burton, Messalonskee, 1:00.41. 3, Mae Causey, Falmouth, 1:02.51. 4, Margaret Jones, South Portland, 1:02.64. 5, Madelyn Wing, Carlisle, 1:04.41. 6, Caelyn Smith, Gorham,Rams, 1:05.40. 7, Quinn Chicoine, Falmouth, 1:05.51. 8, Tholia Hallett, Cheverus, 1:05.69. 9, Claire Pellegrino, Bangor, 1:06.05. 10, Maider Zudaire, Bangor, 1:06.33. 11, Madelin Svetin, Mt Ararat, 1:06.49. 12, Olivia Roy, Messalonskee, 1:06.50. 13, Grace Girard, Kennebunk, 1:06.74. 14, Meredith Jones, Bangor, 1:07.48. 15, Adeline Ziobro, Falmouth, 1:08.20. 16, McKenna Porter, Brewer, 1:08.22.

100 Freestyle: 1, Talia Jorgensen, Cony, 54.89. 2, Brooke Cloutier, Lewiston, 55.66. 3, Charlotte Pratt, Scarborough, 56.39. 4, Jane Greenberg, Scarborough, 56.60. 5, Sydney Blain, Brewer, 57.08. 6, Ella Yentsch, Kennebunk, 57.50. 7, Sophia Kruse, Cheverus, 57.77. 8, Lily Waddell, Bangor, 57.85. 9, Laura Bolduc, Gorham,Rams, 58.18. 10, Amanda Jorgensen, Cony, 58.22. 11, Delaney Tanguay, Sanford, 58.39. 12, Nicole Whipkey, Deering, 58.86. 13, Keller Gardner, Falmouth, 58.98. 14, Graci Wiseman, Bangor, 59.18. 15, Haley Gagne, Cony, 59.49. 16, Nina Sharp, Kennebunk, 59.69.

500 Freestyle: 1, Cecilia Guadalupi, Cony, 5:12.43. 2, Isabel Harms, Kennebunk, 5:22.43. 3, Morgan Porter, Scarborough, 5:24.16. 4, Alex Morse, Brunswick, 5:30.83. 5, Grace Perron, Falmouth, 5:33.61. 6, Emma MacDonald, Scarborough, 5:34.70. 7, Erin Aucoin, Brewer, 5:38.52. 8, Maddie Huerth, Bangor, 5:41.50. 9, Anna Harbo, Mt Ararat, 5:44.08. 10, Patsy Ciampi, Cheverus 5:47.65. 11, Claire Christopher, Deering, 5:48.47. 12, Leah Smith, Messalonskee, 5:51.29. 13, Olivia Babin, Bangor 5:51.55. 14, Emma Hefty, Edward Little, 5:51.75. 15, Ava Giaquinto, Portland, 5:59.27. 16, Olivia McLean, Kennebunk, 6:02.12.

200 Freestyle Relay: 1, Cony (Talia Jorgensen, Amanda Jorgensen, Gabby Low, Cecilia Guadalupi), 1:40.61. 2, Scarborough, (Morgan Porter, Charlotte Pratt, Jane Greenberg, Hannah Griffin), 1:40.95. 3, Bangor, (Susanna Sellnow, Claire Pellegrino, Graci Wiseman, Maddie Huerth), 1:47.05. 4, Brewer, (Hannah Friedman, Adelaide Ross, Sydney Blain, Erin Aucoin), 1:47.36. 5, Kennebunk (Grace Thompson, Nina Sharp, Britta Brown, Ella Yentsch), 1:48.23. 6, Falmouth, (Marina Fuentes-Cantillana, Sophie Harrington, Keller Gardner, Sarah Baumann), 1:48.81. 7, Westbrook (Sophie Sweet, Emma Sperry, Phoebe Adame, Camryn LaPierre), 1:48.84. 8, South Portland, (Kiley Matthews, Margaret Jones, Abbie Brier, Molly Mawhinney), 1:48.87. 9, Deering, (Gabriella Bekoka, Megan Willey, Claire Christopher, Nicole Whipkey), 1:49.87. 10, Mt Ararat, (Cora Spelke, Abigail Anderson, Madelin Svetin, Madigan Saunders), 1:50.32. 11, Gorham (Caelyn Smith, Haley McCullough, Kali Perry, Laura Bolduc), 1:50.83. 12, Brunswick, (Anna Rider, Elina Woolever, Ella Tycz, Mallory Palmer), 1:51.10. 13, Lewiston (Melina Masselli, Kate Bilodeau, Ashley Cronkhite, Brooke Cloutier), 1:51.24. 14, Thornton Acad. (Mary Steward, Mariposa Beane, Grace Rocheleau, Mollie Eaton), 1:51.90. 15, Massabesic, (Emily Cyr, Kenadee Knight, Eryn Cretien, Paige Houk), 1:53.35. 16, Cheverus, (Haley Caron, Claire Hanley, Miryam Keller, Rosie Train), 1:55.15.

100 Backstroke: 1, Gabby Low, Cony, 56.28&. 2, Charlotte Pratt, Scarborough, 1:02.10. 3, Leah Shoulta, Waterville-Winslow, 1:04.63. 4, Cora Spelke, Mt Ararat, 1:04.85. 5, Tessa Jorgensen, Cony, 1:04.88. 6, Sophie Sweet, Westbrook, 1:04.95. 7, Caelyn Smith, Gorham, 1:05.21. 8, Tholia Hallett, Cheverus, 1:05.33. 9, Adeline Ziobro, Falmouth, 1:05.85. 10, Kristina McCarthy, South Portland, 1:07.18. 11, Hannah Friedman, Brewer, 1:07.28. 12, Bethany Rozzi, Deering, 1:07.40. 13, Gabrielle Pierce, Lawrence, 1:07.55. 14, Caroline Blain, Brewer, 1:08.02. 15, Laura Molesworth, Gardiner Hall-Dale, 1:08.22. 16, Sophie Blair, Brunswick, 1:08.39. 16, Haley McCullough, Gorham,Rams, 1:08.39.

100 Breaststroke: 1, Molly Mawhinney, South Portland, 1:09.18. 2, Brooke Cloutier, Lewiston,Swimming, 1:09.31. 3, Grace Soucy, Kennebunk, 1:12.03. 4, Susanna Sellnow, Bangor, 1:12.19. 5, Marina Fuentes-Cantillana, Falmouth, 1:12.68. 6, Caroline Arpin, Cheverus, 1:13.08. 7, Rachel Vine, Hampden Acad., 1:13.16. 8, Madisyn Curran, Gardiner Hall-Dale, 1:13.31. 9, Emma Sperry, Westbrook, 1:16.11. 10, Izzy Bellefleur, Edward Little, 1:16.36. 11, Tara Jorgensen, Cony, 1:18.01. 12, Sydney Macedo, Kennebunk, 1:18.18. 13, Adelaide Ross, Brewer, 1:18.26. 14, Lara Crummenauer, Bangor, 1:18.76. 15, Claire Warmuth, Brewer, 1:18.80. 16, Melina Masselli, Lewiston, 1:18.87.

400 Freestyle Relay: 1, Scarborough, (Morgan Porter, Jane Greenberg, Emma MacDonald, Hannah Griffin), 3:44.35. 2, Falmouth, (Grace Perron, Quinn Chicoine, Keller Gardner, Mae Causey), 3:51.35. 3, Cony (Talia Jorgensen, Amanda Jorgensen, Tessa Jorgensen, Haley Gagne), 3:52.32. 4, Bangor, (Maider Zudaire, Olivia Babin, Maddie Huerth, Lily Waddell), 3:54.97. 5, Kennebunk, (Ella Yentsch, Grace Soucy, Britta Brown, Isabel Harms), 3:55.50. 6, Cheverus, (Tholia Hallett, Patsy Ciampi, Caroline Arpin, Sophia Kruse), 3:56.14. 7, Brewer, (Hannah Friedman, McKenna Porter, Sydney Blain, Erin Aucoin), 3:59.39. 8, Gorham (Haley McCullough, Sierra Lumbert, Laura Bolduc, Caelyn Smith), 4:01.75. 9, Messalonskee, (Emily Larsen, Olivia Roy, Leah Smith, Kenzie Burton), 4:02.20. 10, Brunswick (Mallory Palmer, Laura Chavoustie, Elina Woolever, Alex Morse), 4:04.17. 11, Gardiner Hall-Dale (Laura Molesworth, Diane Tran, Samantha Deans,Madisyn Curran), 4:06.73. 12, Deering, (Gabriella Bekoka, Bethany Rozzi, Claire Christopher, Nicole Whipkey), 4:06.88. 13, Mt Ararat, (Madelin Svetin, Madigan Saunders, Anna Harbo, Cora Spelke), 4:07.06. 14, Westbrook (Sophie Sweet, Camryn LaPierre, Phoebe Adame, Emma Sperry), 4:08.08. 15, Thornton Acad. (Mary Steward, Nicole Cyr, Grace Rocheleau, Mollie Eaton), 4:12.37. 16, South Portland, (Caitlin Bryant, Lyla Metcalf, Abbie Brier, Kristina McCarthy), 4:15.38.

 


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like