August 16, 2018
High School Sports Latest News | Poll Questions | Chris Cousins | Opioid Epidemic | Waldo Theatre

High school, college schedule; all-star teams


Updated:

Today’s games

HIGH SCHOOL

Boys Hockey

Brunswick at Kennebunk/Wells, 8:30 p.m.

Cony/Hall-Dale/Monmouth at Bangor, 6:30 p.m.

Hampden Acad. at Houlton/Hodgdon/Southern Aroostook/Katahdin, 6 p.m.

John Bapst at Camden Hills, 3:50 p.m.

Lawrence/Skowhegan/MCI at Marshwood, 4:15 p.m.

Thornton Acad. at Scarborough, 5:05 p.m.

COLLEGE

Men’s Basketball

Unity at Vermont Tech, 8 p.m.

Women’s Hockey

Boston College at Maine, 2 p.m.

Tourney scoreboard

HIGH SCHOOL

BASKETBALL

BOYS

NORTH

Quarterfinals

Tuesday, Feb. 13

Class AA

AA4: No. 4 Windham 78, No. 5 Bangor 62

AA1: No. 1 Portland 83, No. 8 Lewiston 37

AA2: No. 2 Edward Little 59, No. 7 Cheverus 47

Wednesday, Feb. 14

Class AA

AA3: No. 3 Oxford Hills 57, No. 6 Deering 52

Prelims

Class B

BP1: No. 9 Belfast 49, No. 8 Caribou 48

BP2: No. 7 Washington Acad. 56, No. 10 Maine Central Institute 53

BP3: No. 11 Orono 49, No. 6 Ellsworth 41

Class C

CP1: No. 9 Houlton 51, No. 8 Lee Acad. 36

CP2: No. 7 Piscataquis 59, No. 10 Bucksport 55

CP3: No. 6 Penobscot Valley 66, No. 11 Calais 49

CP4: No. 5 Fort Kent 68, No. 12 Dexter 47

CP5: No. 4 Central Aroostook 72, No. 13 Madawaska 44

CP6: No. 3 Mattanawcook 36, No. 14 Sumner 21

Class D

DP1: No. 8 Bangor Christian 76, No. 9 Deer Isle-Stonington 65

DP2: No. 10 Southern Aroostook 70, No. 7 Easton 52

DP3: No. 6 Machias 56, No. 11 Shead 45

Friday, Feb. 16

Quarterfinals

At Cross Insurance Center, Bangor

Class B

B3: No. 11 Orono (7-12) vs. No. 3 Presque Isle (13-5), 8 p.m.

Saturday, Feb. 17

Class B

B2: No. 7 Washington Acad. (14-5) vs. No. 2 Mount Desert Island (15-3), 9:05 a.m.

B4: No. 5 Oceanside (13-5) vs. No. 4 Winslow (15-3), 1:35 p.m.

B1: No. 9 Belfast (9-10) vs. No. 1 Hermon (18-0), 4:35 p.m.

Class A

At Augusta Civic Center

A3: No. 6 Medomak Valley (11-7) vs. No. 3 Skowhegan (11-7), 4 p.m.

A2: No. 7 Erskine Acad. (8-10) vs. No. 2 Nokomis (12-6), 5:30 p.m.

A4: No. 5 Camden Hills (11-7) vs. No. 4 Cony (13-5), 8 p.m.

A1: No. 8 Brewer (7-11) vs. No. 1 Hampden Acad. (17-1), 9:30 p.m.

At Cross Center, Bangor

Monday, Feb. 19

Class D

D3: No. 6 Machias (12-7) vs. No. 3 Katahdin (13-5), 9:30 a.m.

D2: No. 10 Southern Aroostook (7-12) vs. No. 2 Jonesport-Beals (14-3), 11:05 a.m.

D4: No. 5 Schenck (8-10) vs. No. 4 Greater Houlton Christian Acad. (12-5), 7:05 p.m.

D1: No. 8 Bangor Christian (6-13) vs. No. 1 Woodland (15-3), 8:35 p.m.

Class C

Tuesday, Feb. 20

C4: No. 4 Central Aroostook (14-5) vs. No. 5 Fort Kent (15-4), 2:05 p.m.

C1: No. 9 Houlton (15-4) vs. No. 1 George Stevens (17-1), 3:35 p.m.

Wednesday, Feb. 21

C3: No. 6 Penobscot Valley (14-5) vs. No. 3 Mattanawcook (13-6), 9:35 a.m.

C2: No. 7 Piscataquis (12-7) vs. No. 2 Fort Fairfield (16-2), 11:05 a.m.

SOUTH

Tuesday, Feb. 13

Quarterfinals

Class AA

AA1: No. 1 Scarborough 71, No. 8 Noble 31

AA4: No. 4 Bonny Eagle 47, No. 5 Gorham 33

Prelims

Class A

AP1: No. 8 Fryeburg Acad. 61, No. 9 Marshwood 45

Class B

BP1: No. 8 Freeport 66, No. 9 Lisbon 44

Wednesday, Feb. 14

Prelims

Class C

CP1: No. 8 Traip Acad. 78, No. 9 Buckfield 44

CP2: No. 7 Madison 56, No. 10 Old Orchard Beach 39

CP3: No. 6 Boothbay 93, No. 11 Carrabec 52

Quarterfinals

Class AA

AA2: No. 2 South Portland 70, No. 7 Massabesic 40

AA3: No. 3 Thornton Acad. 64, No. 6 Sanford 40

Friday, Feb. 16

At Portland Expo

Class A

A4: No. 5 York (11-7) vs. No. 4 Falmouth, 6 p.m.

A1: No. 8 Fryeburg Acad. (9-10) vs. No. 1 Greely (18-0), 8 p.m.

Saturday, Feb. 17

Class A

A3: No. 6 Kennebunk (11-7) vs. No. 3 Westbrook (12-6), 7 p.m.

A2: No. 7 Brunswick (12-6) vs. No. 2 Biddeford (15-3), 8:30 p.m.

Class B

B3: No. 6 Maranacook (13-5) vs. No. 3 Yarmouth (12-6), 10 a.m.

B2: No. 7 Mountain Valley (11-7) vs. No. 2 Cape Elizabeth (11-7), 11:30 a.m.

B4: No. 5 Gray-New Gloucester (11-7) vs. No. 4 Spruce Mountain (13-5), 2:30 p.m.

B1: No. 8 Freeport (11-8) vs. No. 1 Wells (12-6), 4 p.m.

At Augusta Civic Center

Class D

D2: No. 7 Temple Acad. (9-9) vs. No. 2 Valley (13-5), 10 a.m.

D4: No. 5 Seacoast Christian (11-7) vs. No. 4 Forest Hills (13-5), 11:30 a.m.

D1: No. 8 Rangeley (9-9) vs. No. 1 Greenville (16-2), 1 p.m.

Monday, Feb. 19

Class D

D3: No. 6 Pine Tree Acad. (9-9) vs. No. 3 Gould (14-4), 10 a.m.

Class C

C3: No. 6 Boothbay (14-5) vs. No. 3 Waynflete (15-3), 2:30 p.m.

C2: No. 7 Madison (10-9) vs. No. 2 Winthrop (14-4), 4 p.m.

C4: No. 5 Richmond (13-5) vs. No. 4 Dirigo (12-6), 7 p.m.

C1: No. 8 Traip Acad. (10-9) vs. No. 1 Hall-Dale (17-1), 8:30 p.m.

GIRLS

Tuesday, Feb. 13

Quarterfinals

Class AA

AA2: No. 2 Portland 62, No. 7 Bangor 39

Prelims

Class B

BP1: No. 8 Caribou 53, No. 9 Oceanside 40

BP2: No. 7 Waterville 47, No. 10 Ellsworth 34

BP3: No. 6 Winslow 48, No. 11 Orono 37

Class C

CP1: No. 8 Piscataquis 48, No. 9 Madawaska 39

CP2: No. 7 Fort Kent 51, No. 10 Fort Fairfield 35

CP3: No. 11 Calais 54, No. 6 Central Aroostook 42

CP4: No. 5 Central 46, No. 12 Penobscot Valley 23

CP5: No. 4 Stearns 65, No. 13 Hodgdon 36

CP6: No. 3 Narraguagus 55, No. 14 Penquis 36

Class D

DP1: No. 9 Jonesport-Beals 49, No. 8 Washburn 38

DP2: No. 7 Schenck 53, No. 10 Easton 47

Quarterfinals

Wednesday, Feb. 14

Class AA

AA3: No. 3 Edward Little 49, No. 6 Lewiston 48

Thursday, Feb. 15

Class AA

AA1: AA1: No. 1 Oxford Hills 55, No. 8 Deering 40

AA4: No. 4 Cheverus 56, No. 5 Windham 50

Friday, Feb. 16

At Augusta Civic Center

Class A

A3: No. 6 Medomak Valley (11-7) vs. No. 3 Messalonskee (12-6), 3 p.m.

A2: No. 7 Nokomis (9-9) vs. No. 2 Skowhegan (14-4), 4:30 p.m.

A4: No. 5 Brewer (11-7) vs. No. 4 Lawrence (11-7), 7 p.m.

A1: No. 8 Gardiner (9-9) vs. No. 1 Hampden Acad. (16-2), 8:30 p.m.

At Cross Center, Bangor

Class B

B3: No. 6 Winslow (14-5) vs. No. 3 Mount Desert Island (14-4), 5 p.m.

B2: No. 7 Waterville (14-5) vs. No. 2 John Bapst (14-4), 6:30 p.m.

Saturday, Feb. 17

At Cross Center, Bangor

Class B

B4: No. 5 Presque Isle (13-5) vs. No. 4 Maine Central Institute (14-4), 10:35 a.m.

B1: No. 8 Caribou (9-10) vs. No. 1 Hermon (16-2), 3:05 p.m.

Class D

D3: No. 6 Ashland (9-9) vs. No. 3 Deer Isle-Stonington (16-0), 7:35 p.m.

D2: No. 7 Schenck (10-9) vs. No. 2 Woodland (15-3), 9:05 p.m.

Monday, Feb. 19

At Cross Center, Bangor

Class D

D4: No. 5 Katahdin (10-87) vs. No. 4 Shead (10-8), 2:05 p.m.

D1: No. 9 Jonesport-Beals (9-10) vs. No. 1 Southern Aroostook (16-2), 3:35 p.m.

Tuesday, Feb. 20

At Cross Center, Bangor

Class C

C3: No. 11 Calais (14-5) vs. No. 3 Narraguagus (18-1), 9:30 a.m.

C2: No. 7 Fort Kent (13-6) vs. No. 2 Dexter (15-3), 11:05 a.m.

C4: No. 5 Central (17-2) vs. No. 4 Stearns (16-3), 7:05 p.m.

C1: No. 8 Piscataquis (15-4) vs. No. 1 Houlton (18-0), 8:35 p.m.

SOUTH

Monday, Feb. 12

Prelims

Class A

AP1: No. 9 Falmouth 58, No. 8 Morse 54

Tuesday, Feb. 13

Quarterfinals

Class AA

AA2: No. 2 Scarborough 53, No. 7 Sanford 36

AA3: No. 3 Bonny Eagle 42, No. 6 Thornton Acad. 38

Prelims

Class C

CP1: No. 9 Traip Acad. 49, No. 8 North Yarmouth Acad. 34

CP2: No. 10 St. Dominic 53, No. 7 Kents Hill 48

CP3: No. 6 Richmond 49, No. 11 Waynflete 25

CP4: No. 12 Mt. Abram 43, No. 5 Hebron 29

CP5: No. 4 Madison 54, No. 13 Carrabec 27

CP6: No. 3 Old Orchard Beach 50, No. 14 Winthrop 38

Wednesday, Feb. 14

Prelims

Class B

BP1: No. 9 Sacopee Valley 47, No. 8 Spruce Mountain 19

Quarterfinals

Class AA

AA1: No. 1 South Portland 55, No. 8 Noble 32

Thursday, Feb. 15

Quarterfinals

Class AA

Class AA

AA4: No. 5 Gorham 63, No. 4 Maine Girls Academy 37

Saturday, Feb. 17

At Augusta Civic Center

Class D

D3: No. 6 Islesboro (4-9) vs. No. 3 Temple Acad. 11-7, 8:30 a.m.

Monday, Feb. 19

At Augusta Civic Center

Class D

D2: No. 7 Pine Tree Academy (5-13) vs. No. 2 Rangeley (16-2), 11:30 a.m.

At Cross Arena, Portland

Class A

A3: No. 6 Lincoln Acad. (9-9) vs. No. 3 Marshwood (17-1), 1 p.m.

A2: No. 7 Leavitt (9-9) vs. No. 2 Greely (16-2), 2:30 p.m.

A4: No. 5 Kennebunk (10-8) vs. No. 4 York (10-8), 6 p.m.

A1: No. 9 Falmouth (6-13) vs. No. 1 Brunswick (18-0), 7:30 p.m.


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

You may also like